İlk kez araç satın alacaklara satın alma rehberi

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Aracınızı satın alma sürecinde yaşananları özetlediğimde sorduklarınızın büyük kısmı sormadıklarınız ama sorabileceklerinizin tamamı yanıtlanmış olacak.

*Siz aracınızı almaya karar verdiğinizde bayiniz önce size araç teklif formu göndereceklerdir.

-Bunu dikkatle incelemenizi öneririm.

-Burada yazılı olanların resmi bir sorumluluğu tam olarak yoksa dahi büyük oranda alıcı lehine bağlayıcıdır.

-Buraya söz gelimi indirimleri yazamıyor olmaları buna en iyi örnek belki de..

*Ardından siz onaylarsanız 1000 ila 1500 TL arası bir kaporayı verilen banka hesabına havale etmenizi, ya da elden vermenizi ve kimlik fotokopinizi ulaştırmanızı isteyecekler ve siz bunları gerçekleştirince resmen siparişinizi onaylamış olacaksınız.

*Aradan 1 hafta ya da on gün sonra siparişinizin üretim planlamasına alındığına dair telefon ya da mail ile haberdar edilince siz online olarak takip imkanı sağlayacak bir sipariş kodu verilecek.

*Bundan sonraki süreç uzun ve umut dolu bir bekleyiş.

*maksimum 3-4 aylık -minimum 2-3 aylık bekleyişin sonunda......

*Aracınız gümrüğe geldiğinde size bilgi vererek ödeme yapmaya hazırlık yapmanız için size ilk işareti vermiş olacaklar.

*Çünkü gümrükten en geç bir hafta on gün sonra çıktığı anda Bayinize fatura edilecek ve stoklarına düşen bu aracı onlar da size satabilecekler.

*Aracınız bu tarihten itibaren bir satış sözleşmesine konu olacak şasi numarasına sahiptir ve bu haliyle proforma fatura kesilebilir haldedir.

*Sözleşmeyi imzalayarak geri fakslamanız ya da tarayıcıda taramak suretiyle geri göndermeniz istenecektir.

*Proforma fatura kredi ve Trafik sigortasına başvuru ve Kasko sigortası işlemleri için olduğu kadar plaka işlemleri için de gerekli olacaktır.

-Trafik sigortası ve Kasko sigortası aracın fiyatına dahil değildir ve bunları yaptırmadan aracınızı teslim alamazsınız.

-En az iki üç sigorta acentesinden Trafik sigortasına başvuru ve Kasko sigortası için teklif almanızı ve değerlendirirken klozlarının yani istisnai durumlarının az maddi ve manevi tazminat ile hasar limitlerinin yüksek olmasına, fakat en önemlisi Volkswagen servisinizle  anlaşmalı olan firmalar arasında olanı tercih etmenizi önemle öneririm.

*VDF yani Volkswagen Doğuş finans'tan kredi kullanıyorsanız kredi işlemleri çok kolay.

-Burada seçeceğiniz kredi faizine göre düşük kredi için en az iki ürünü almanız zorunlu olacak

- Düşük faiz seçeneğini tercih ederseniz kasko ile garanti uzatmayı tercih etmenizi öneririm.

- Ürünlerden biri de İşsizlik vb durumlarda kredi taksitlerini ödeme taahüdüyle başvuracağınız "Kredi sigortası" yaşanan örnekler uyarınca size beklediğinizi vermeyebilir haberiniz olsun.

- Elinizdeki nakite ne kadar eklenmesi gerekiyorsa satış temsilcinizle kredi koşullarını telefonla konuşarak tespit ettikten sonra başvuruyu onaylayınca 2 saat içerisinde ya da en geç ertesi gün kredinizin onaylandığı bilgisini alıyorsunuz.

*Bayiniz aracın taşımasının tamamlandığını bildirdiğinde size gidip kontrol etmek kalıyor.

*Dilerseniz bilen bir arkadaşınızla dilerseniz ekspertize sokarak kaporta ve boyayı kontrol ettirebilirsiniz.

*Siz onay verdiğiniz anda sizden ödemeyi yapmanızı isteyecekler.

*Resmi takipler için vekaletname örneği göndereceklerdir.(ben süreli olarak hazırlatarak paronoyanın kitabını yazmış biri misali şaşkınlık içerisinde kalmış yüzlerine gülümseyerek imzalamıştım.)

*Siz de havale, eft ve benzeri yollarla hesaba elinizdeki nakti yatırmanızı isteyecekler.(Ben telefonla 1 TL masrafla yapmıştım.)

*Bayiniz tescil işlemlerini başlatırken ilk olarak ASBİS denilen sisteme aracınızın bilgilerini girecek.

-Tescil işlemlerinin onaylanmasıyla artık plaka alınabilir anlamına geliyor.

*Satışı onayladığınızda araç artık sizin olduğundan her türlü riske karşı telefonla bilgi vererek sigortaları aktive etmenizi, ödeme yaparken de mutlaka evraklarınızı almanızı öneririm.

*Elinizdeki proforma fatura ile Trafik Tescil Şube Müdürlüklerine şahsen ya da online başvurarak ikamet adresinize göre plaka seçerek ayırtabilirsiniz. (Tanıdık bir Emniyet Müdürünün selamı olunca 1414,4444, 1907, 1903 gibi belirli veya tekrar eden rakamlar için dahil herhangi bir "bağış=)" yapmadan ayırtabilirsiniz)

*Plaka bilgilerinizi bayinizi arayarak sözlü olarak bildirerek işinizi sağlama almış olacaksınız.

*1-3 gün içerisinde plakanızı onlar çıkartarak takmış halde aracınızı teslim almaya gideceksiniz.

*Aracınızı teslim almaya gittiğinizde kredi ile ilgili sözleşmeler imzalatılacak

*Aracın teslimi esnasında size tüm her şeyini kontrol ettiğinize ve tüm sistemleri hakkında bilgi verildiğine dair teslim tutanağı tarzında bir check list imzalatılacak.

*Test sürüşüne çıkarak aracın yürüyen aksamında herhangi bir arıza olmadığını teyid ettiğinizde

aracınızın anahtarını kontağa takıp evinize yola koyulabilirsiniz demektir.

(Araçlarımız diğer markalarda olduğu gibi ilk yakıt istasyonuna gidecek kadar değil çeyrek depo teslim edildiklerinden öncelikle güvenilir bir markaya ait istasyon kafanızda oluşturmanızı ve mümkün olduğunca tek bir yerden yakıt almanızı öneririm. )

Krom egzoz ucu, bagaj çıtası gibi işlemleri siz aracı satın aldıktan sonra size teslimat için gün belirlediklerinde hesaba havale ederek teslimattan önce taktırabilirsiniz.

Kapı eşiği filmi dışarıda daha ucuz diyen benim hocam, size önerim alır almaz ilk fırsatta uzun yol yapıyorsanız tam kaput filmi, uzun yol yapmıyorsanız çoğunlukla şehir içi kullanırım diyorsanız sadece kapı eşiklerine yani marşpiyellere ve bagaj kapağının önüne yaptırmanızı öneririm. soracağınız her yer Volkswagen bayiinden ucuz olacaktır; ancak dikkat edilmesi gereken husus aracınız yeni mi diye sorup evet yanıtı alınca ister heyecan, isterseniz tecrübesizlik deyin bunu kullanmaya çalışacaklardır. Önce telefonla şimdiden araştırma yapmanızı öneririm. Kaliteli marka ve garantili film kullansınlar(3M, Llumar gibi) kaliteli bir uygulama yapsınlar kafi... Tam boy kaput filmi ve kapı eşikleri için 200-250 TL hadi taş çatlasın 300 TL yeterli. ^MCarCare, Ziebart, Drvinyl, Sonax, AutoKing ve benzeri pek çok uygulama yerinden birini seçmenizi Sanayide "50 liraya yaparız Aaabi" diyenlerden de dinlenmeden kaçmalı...

Yazdıklarım şöyle başlıyor:"....Siz aracınızı almaya karar verdiğinizde..." ve kronolojik sıralamaya göre siz bu kararı vermeden hemen önce... Kararı vermenizde etken olan koşulların başında gelecek şekilde....

İster sipariş edilip vazgeçildiği için pazarlık gücünüzü arttıran araçları bulmak için isterse sipariş vermek suretiyle bekleyeceğiniz aylardan önce....

Yani ;

Volkswagen'in " Canlı destek " hattındaki Burak ve Emre ile akrabalarla dahi yapılmayan sıklıkla gerçekleştirilen uzun uzadıya yazışmalardan sonra...

Aldığınız bu bilgiler ışığında bayileri tek tek aradığınız ve 1200 dk her yöne görüşme süresini ilk kez tükettiğiniz zamandan sonra....

Bayilerden size uygun olan araçlara ait teklifleri tek tek mail olarak alıp, sizi mailimiz ulaştı mı? diye ama aslında karar verdiniz değil mi? anlamında sıkıştıran ve hatta araçla ilgilenen ve sizden alacağım yanıta göre kendisine yanıt vereceğim başka bir müşterimiz de var. sizi acele ettirmek istemem ama karar verme aşamasını biraz hızlı geçebilir miyiz? diye cüretkar pazarlamacı ataklarını " teklifleri inceliyorum" diye savuşturduktan sonra....

Bir gün önce var olan tam istediğiniz özelliklere sahip olan araç ertesi günü artık stoklarda görünmedikten ve sizi kahrettikten hemen sonra....

Stoklardaki tüm araçları tek tek inceleyip hep daha fazlasını isteyip aza kanaat etmeniz gerektiğini anladıktan hemen sonra.....

Bayileri arayıp aynı özelliklere sahip araçta zaten kampanya dahilinde yaptıkları %4 'lük indirimi hesaba katmadan diğer bayilerden daha yüksek indirimler aldığınızı  söyleyip, hali hazırda yüzde 2 aldığınızı ancak istediğiniz yüzde 2.5 luk indirim için bir bayiden haber bekliyorum isterseniz siz bir satış müdürünüze danışın diyerek zarfı Satış temsilcisine uzattıktan sonra...

Aldığınız tüm teklifleri ince eleyip sık dokuduktan, dokuduğunuz örtüyü ödeme yaptığınız ay açıkta kalacak yerleri, mesela üşütmesin diye başınızı değil elbette=) örtmekte kullanmanız gerektiğini hatırladıktan hemen önce....

Ellerinizi başınızın arasına, şapkanızı önünüze, aklınızı başınıza aldığınız zamandan hemen sonra....

Ve İnşallah "keşke" hiç ama hiç demezsiniz

Hayırlı olsun

Moderatör tarafında düzenlendi:
"Proforma imza atmamız bize ne kayıp ettirir. Yani kapora verdik ve bekliyoruz. Araç geldi ama daha kontrol etmedik hatta görmedik bile. "
*İmza attığınız satış sözleşmesinin anlamı sizin açınızdan faydası; satıcının aracınızı üç kuruş fazla verene satmasının önüne geçer. Olmaz demeyin yaşanmış örnekleri vardır.

*Satış sözleşmesinin ikinci kısmı olan ödeme taahhüdü yerine getirilmedikçe yani ödeme yapmadıkça tamamlanmış sayılmaz.

Fakat makul bir gerekçe göstermedikçe sizin ödeme yapmanızı zorunlu kılar.

Burada satıcı onbinlerce liralık mal getirterek kendisini riske etmektedir. Stokta tuttuğu her gün kendisi için zarardır. Burada sözleşme satıcının kendini güvence altına alması için elbette olmazsa olmazdır. Siz sizin istediğiniz aracı almak istiyorsanız belirtilen koşullarda ben bu aracı alacağım diyerek taahhütte bulunmaktan neden imtina edesiniz ki?

Araçta herhangi bir vuruk, ezik, çizik veya istediğiniz donanımın bulunmayışı halinde "cayma hakkınızı" kullanmanız yasal olarak güvence altındadır.

Diğer bir deyişle araçta hata varsa siz  ödeme yapmazsınız, onlar da sizi sözleşmeden caydığınız için sorumlu tutamazlar.

"Bu proforma aracı görüp onayladıktan sonra mı imzalanıyor yoksa öncesinde mi ?"
* Proforma fatura elbette siz satış sözleşmesini onaylamanıza müteakiben ve siz aracı gördükten ve sonrasında ödemeyi yaptıktan sonra hazırlanarak size gönderilir.

"Bir de önerdiğiniz sigorta, kasko şirketi var mı ? sigortam.net den teklif almak mantıklı olur mu ?"
Size önerim bilinen sigorta şirketleri ile çalışan ve geniş müşteri portföyüne sahip güvenilir şirketlerle çalışmanızdır.

Sanal alemdeki bu firma her ne kadar tanınmışlık kriterine uysa da benim güvenilirlik kriterlerime uygun olmadığı için öneremem.

Özellikle önerdiğim firmalar Trafik sigortası için Anadolu Sigorta, Kasko için Axa sigorta.

İlk kez araç satın alacaksanız soracağınız pek çok şey var demektir.

İşte size yapılacakları ve yapılması gerekenleri içeren rehber

MERHABA GOLF SEVDALILARI :) RİCA ETSEK GOLF SAHİBİ  GOLF TECRÜBESİ OLANLAR,  GOLF ALMAK İSTEYENLERE  ,  ALMA AŞAMASINDA OLANLARA .NELER YAPMALILAR. ARABA HAKKINDA GÖRÜLERİNİ.O SÜREÇ İ .ANILARINI ANLATABİLİRLERMİ .ŞÖYLE Bİ GÜZEL MUHABBET YAPALIM . HEM ALACAK OLANLAR BİRAZDAHA HEVESLENSİN . hangi paketler olmazsa olmaz, hangi motor hangi şanzuman daha iyidir. bayiiler kime kaç bin tl indirim yaptı .şehşr dışından almak daha mı avantajlı ? istediğinizi paylaşmanızı bekliyoruz . buyrun ...

muratesk dedi:
MERHABA GOLF SEVDALILARI :) RİCA ETSEK GOLF SAHİBİ  GOLF TECRÜBESİ OLANLAR,  GOLF ALMAK İSTEYENLERE  ,  ALMA AŞAMASINDA OLANLARA .NELER YAPMALILAR. ARABA HAKKINDA GÖRÜLERİNİ.O SÜREÇ İ .ANILARINI ANLATABİLİRLERMİ .ŞÖYLE Bİ GÜZEL MUHABBET YAPALIM . HEM ALACAK OLANLAR BİRAZDAHA HEVESLENSİN . hangi paketler olmazsa olmaz, hangi motor hangi şanzuman daha iyidir. bayiiler kime kaç bin tl indirim yaptı .şehşr dışından almak daha mı avantajlı ? istediğinizi paylaşmanızı bekliyoruz . buyrun ...
Hocam öncelikle forumumuza hoş geldiniz. Lütfen kendinizi tanıtınız ;)

Aşağıdaki konuları okumanızı tavsiye ederim.

http://www.golftutkusu.com/rehber/

Motor ve donanımlar kişiden kişiye değişir.

Siz 20.000km üstü yol gideceksinizdir mesela. Dizel sizin için olmazsa olmaz olur.

Biri der ki ben performans istiyorum 1.4 TSİ onun için.

Bir başkası da der benim için az yaksın golf olsun 1.2 TSİ midline ona uyar.

İstekler çok önemli. Sizin olmazsa olmazınız ve bütçeniz burada devreye giriyor ;)

öncelikle hoşbuldum,aynı arabayı sevenlerin böyle biyerde buluşması ,fikir alışverişi yapması güzel.yolladığınız linkete faydalı bilgiler var saolun . geçenlerde keffettiğim bi sayfa murat ben . memnun oldum

@silvershadow

hocam şu yazınızı defalarca okudum. bugün de tam okurken satış temsilcim aradı. işte gümrüğe girmiştir girmek üzeredir takip ediyoruz vs. hani sizin tabirinizle ödemeye hazırlanın yavaş yavaş diye muhtemelen. ben de akılma gelen birkaç soruyu sordum ona.

dedi ki;

-araç bayiye gelecek, fatura kesilecek

-biz kontrollerini yapacağız

-ödemeyi alacağız

-trafik işlemleri olacak

-plakanız gelecek takılacak

-teslime hazır olduğunda aracı görüp onaylayacaksınız

-alıp gideceksiniz

şimdi burada ilk kesilen faturanın adı proforma olan mıdır?

bu proforma benim ne işime yarar? kasko vs için mi? kaskoyu başkasına yaptıracaksam bu aşamada mı yapılmalı?

st'nin dediğine göre ben aracı teslim alırken görecem, arada görme şansım yok mu parayı ödemeden. öyle demiştiniz çünkü.

bir de ben pazarlık mevzularını ne zaman açayım st'ye? en zayıf anları ne zaman oluyor?  :D

maniax dedi:
@silvershadow

hocam şu yazınızı defalarca okudum. bugün de tam okurken satış temsilcim aradı. işte gümrüğe girmiştir girmek üzeredir takip ediyoruz vs. hani sizin tabirinizle ödemeye hazırlanın yavaş yavaş diye muhtemelen. ben de akılma gelen birkaç soruyu sordum ona.

dedi ki;

-ödemeyi alacağız

-trafik işlemleri olacak

-alıp gideceksiniz

bu proforma benim ne işime yarar? kasko vs için mi? kaskoyu başkasına yaptıracaksam bu aşamada mı yapılmalı?

st'nin dediğine göre ben aracı teslim alırken görecem, arada görme şansım yok mu parayı ödemeden. öyle demiştiniz çünkü.

bir de ben pazarlık mevzularını ne zaman açayım st'ye? en zayıf anları ne zaman oluyor?  :D
Parayı ödemeden pazarlığı yapın  8D

Şaka bi yana çok hevesli olursanız indirim yapmıyorlar.

Bizim forumumuz var de. Herkese hangi bayi ne kadar indirim yapıyor biliyoruz de. %5 için zorla.

Yapmazsanız buradan sipariş vermez sonra kimse de :)

@yusuf

tabi zamanında yaptığı bi %5 var inşallah onu aynen uygularsa 73-73,5 civarına anlaşırız gibi. o günden bu güne zam dışında indirim politikalarında çok keskin bir değişim yok. en azından %3 halen durmakta baz olarak

maniax dedi:
@yusuf

tabi zamanında yaptığı bi %5 var inşallah onu aynen uygularsa 73-73,5 civarına anlaşırız gibi. o günden bu güne zam dışında indirim politikalarında çok keskin bir değişim yok. en azından %3 halen durmakta baz olarak
%5 direk kabul ederse orjinal paspas, krom egsoz için şansınızı deneyin ;)

maniax dedi:
@silvershadow

dedi ki;

-ödemeyi alacağız

-trafik işlemleri olacak

-alıp gideceksiniz

Değerli Hocam;

Nihayet o gün geldi demek ki...

Daha dün gibi DH Forumda sipariş verdiğiniz gün...

Şükür kavuşturana....

Gelelim sorularınıza:

*Proforma fatura aracınızın gümrükten çıktığında ve İthalatçı Firma tarafından kontrolleri tamamlandığı an henüz Gümrük sınırlarını terk etmeden Bayiye fatura ettiğinde size satılmak üzere olan aracın şasi numarası, motor numarası, teknik spesifikasyonları ile donanım özelliklerini ve tüm bunların fiyatlandırmasını içeren resmi bildirimdir. Siz bu bildirimle;

1. Aracı teslim almadan önce kasko ve trafik sigortası yaptırmak için  teklif almak istediğinizde.

Sonrasında hesabınıza uyan ve koşullarını uygun bulduğunuz teklifi poliçeye çevirttiğinizde...

2. Trafik Şubeye gittiğinizde harf ve rakam grupları arasında size uygun olanını seçerek plaka ayırtma işlemi gerçekleştirdiğinizde

lazım olacaktır.

* Kendisine itimat ettiğinizi ancak itimadın kontrole mani olmadığını söyleyerek ilke olarak bizzat kontrolünü yapmadığım ve yaptırmadığım durumdan rahatsızlık duyacağınız için ancak bu kontrol sonrasında size ödemeyi çıkartabilirim diyebilirsiniz.

*ST'ye "Eh artık araç sizin stoklarınıza girdiğine göre artık bana fatura edilecek tutara ve indirim oranını rahat rahat konuşabiliriz..." diyerek söze girebilirsiniz.  Sonra da:

"Facebook kampanyası ile Doğuş tarafından yapılacak %3 indirim garanti zaten.... Bayi olarak sizinle ilerleyen zamanlarda da bir bağlılığımızın oluşması için sizin yaklaşımınız önemli... İnşallah daha sonra da sizden başka araçlar alacağız eş dostumuzu size yönlendireceğiz... Bu durumda %2 indirim iyi niyeti sağlamlaştıracaktır...."

deyip bırakın..

Yapamayız edemeyiz diyecekler elbet. Ama kararlı olun.  "Dilerseniz Satış müdürünüzle de görüşebilirim " deyin..

"Ben sizden hediye falan istemek yerine ciddi bir teşvik bekliyorum "deyin...

Çok gerekirse:

"Buraya kadar getirdiniz bundan sonrasını tadımızı kaçırmadan tamamlayalım...."

diyerek aba altından sopa gösterin.  Telefonla indirim almak daha kolaydır.

Hayırlı uğurlu olsun..

%4 garanti ve kati surette almalısınız. %5 olursa harika bir sonuç olur.

@silvershadow

hayırlısıyla kontağı açıp evime getirdiğimde bu süreç en güzel şekilde tamamlanmış olacak. bu süreçte yanımda olan herkese, ama tartışmasız olarak size şimdiden çok teşekkür ediyorum. nedense heyecanım azaldı gibi, bi rahatlama geldi.  :)

yusuf dedi:
@yusuf

%5 direk kabul ederse orjinal paspas, krom egsoz için şansınızı deneyin ;)
hocam çok iyisiniz ya  ;)

maniax dedi:
@silvershadow

hayırlısıyla kontağı açıp evime getirdiğimde bu süreç en güzel şekilde tamamlanmış olacak. bu süreçte yanımda olan herkese, ama tartışmasız olarak size şimdiden çok teşekkür ediyorum. nedense heyecanım azaldı gibi, bi rahatlama geldi.  :)
Değerli Hocam,

Siz kontrol için görmeye gittiğinizde ilk gözlerinız o güzelliği gördüğünde bir daha sorarım söze aynı soruyu...  8D

Geri
Üst Alt