Basic bi xenon aydınlatma yetersiz

semihcankaya

Yeni Üye
İsim
özkan
2013 highline basic bi xenon golfum var aydınlatmasını yetersiz buluyorum karşıdan gelenin gözünü almayacak ve çakma durmayacak şekilde ne yapabiliriz. 7 yılda eskir mi ki xenon Ampül? 

2013 highline basic bi xenon golfum var aydınlatmasını yetersiz buluyorum karşıdan gelenin gözünü almayacak ve çakma durmayacak şekilde ne yapabiliriz. 7 yılda eskir mi ki xenon Ampül? 
@semihcankaya 7 yılda kullanım şartlarına göre farda, ampulde elbette eskir. Farın yüzeyi temiz mi? yoksa kararma var mı? kararma var ise far yüzeyini de temizletip vernik attırın baktınız değişen bir şey yok ampulü de değişmeniz lazım, sonuçta her şeyin bir ömrü vardır.

Upvote 0
Halojen ampülden basic xenona geçen biri olarak kesinlikle geceyi gündüz ediyor önemli etkenler far ayarı ve ampüllerin ömrü ampülleri değiştirip far ayarınızı yapıp bi duruma bakın derim

Upvote 0
@mutlubey17 siz çıkma basic xenon mu taktınız yoksa orijinal sıfır mı taktınız hangi Ampül var? araç 80binde bnm çok eski sayılmaz kısa mesafe kullanıldı hep Ampül eskir mi bilemedim 

Upvote 0
@mutlubey17 siz çıkma basic xenon mu taktınız yoksa orijinal sıfır mı taktınız hangi Ampül var? araç 80binde bnm çok eski sayılmaz kısa mesafe kullanıldı hep Ampül eskir mi bilemedim 
Tuhaf şey söylüyorsunuz :) ampül elbette eskir., Xenon ampüller yapısı gereği eskidikçe performansları azalmaya başlar., aydınlatma performansları düşer, eskiyen xenon ampülü beyaz renk tonundan açık pembe/açık mor gibi bir renk tonuna döner.,

Kaliteli bir xenon ampülünün 2000-4000 saat arası çalışma ömrü vardır.,

Otomobil aydınlatmasında Lifespan B3 ve Lifespan Tc diye 2 tane terim vardır., bu terimler;

Lifespan B3: bunun anlamı üreticinin vaad ettiği minimum çalışma ömrü olan 2000 saatin., test edilen ampüllerin %97 'nin başarıyla geçtiği anlamı gelir., bundan sonra ampüllerin arıza verme olasılığı artmaya başlar. yani fire verme/zayiat payı %3

Lifespan Tc: bunun anlamı Tc değerine yani 4000 saat çalışma sayısına ulaşıldığında teste tabi tutalan ampüllerin %63'ü arızalandığı anlamına geliyor.

Halojen, Floresan, Xenon hatta isterse Led ampül olsun hepsi eskir, hepsinin bir çalışma ömrü vardır..!!

Ampül değişimi yaptınız, 1-2 sene sonra da xenon modülleri (xenon beyinleri) ömrünü tamamlayacak bu sefer de xenon beyinlerini değiştirmeniz gerekecek :) bu iş malesef böyle.. buna planlı eskitme diyoruz..

Ampül eskir mi eskimez mi sizin bunu muhakemesinden çok dikkat etmeniz gereken esas konu alacağınız ampülü güvenilir bir yerden almaya özen göstermek olmalıdır., çünkü xenon ampüller pahalı bir kalem olduğu için piyasada çok fazla çakmaları bulunur., 800-900 lira verip alırsınız, sorunu çözdüm zannedersiniz., bir bakarsınız 2-3 ay sonra ampül arıza vermiş veya patlamış., xenon ampülünün sahtesi piyasada orjinalinden daha çok bulunmakta., 

Firmalar sahte/çakma ampül şikayetlerinin önüne geçmek ve müşterilerin mağdur olmasını engellemek için Osram gibi bir güvenlik önlemi geliştirdiler yakın zamanda 1-2 gün benzer sıkıntı yaşayan forumdan bir arkadaşımız sormuştu açıklamıştım., nerden satın alınmalı, orjinal olup olmadığı nasıl anlaşılır, nasıl ne şekilde montaj yapılmalı, detaylarını aşşağıdaki konunun son sayfasında (262. sayfa) detaylı şekilde açıklamıştım.,

Konunun son sayfasındaki 12, 15, 20 ve 23.cü mesajları okursanız, ihtiyacınız olan tüm bilgiler mevcuttur;

Upvote 0
[mention=4155]mutlubey17[/mention] siz çıkma basic xenon mu taktınız yoksa orijinal sıfır mı taktınız hangi Ampül var? araç 80binde bnm çok eski sayılmaz kısa mesafe kullanıldı hep Ampül eskir mi bilemedim 
Çıkma taktım ama çok temiz di sıfır ayarında stock ampüller üstünde

Upvote 0

Geri
Üst Alt