Midline Plus'a Fonksiyonel Tuştakımı takma maceram

GolfTutkulu

Paylaşımcı Üye

İsim
Ahmet
Araç
2013 1.2 TSI MidlinePlus Man & 2018 1.0 TSI Comfortline Man
Midline plus aracıma fonksiyonel tuştakımı bağlantısı sağlamak için böyle bir kabloya ihtiyacım var, açıkçası Aliexpressten baktım ama hangi kabloyu alacağıma emin olamadım.

Bilgisi olanlardan yardım rica ederim.

Fonksiyonel tuştakımı ve çerçevesini forumdan temin ettim Gönenç hocam sağolsun.  (y)

Gateway ve bileşen korumayı da Tuna hocam dan temin edeceğim inşallah bayağı yardımcı oluyor.  (y)

Tabi bir de vas5054 kablo bulmam lazım Kayseri de araştırıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
TRY 111.57 42%OFF | MFSW İşlevli direksiyon kablo demeti kablo 5G0971584C Golf için uygun MK7

https://a.aliexpress.com/_BTgzKA

Kablo bu mudur. 

Direksiyonun içini açmadım henüz ama fotoğrafta görünen sağ taraftaki siyah soket ve kablo mu eksik acaba midline plus modellerinde?

Bunu satın alıp beklemek yerine (malum 2 ay sürüyor) o siyah soketi bulup ek yapabilir miyim?

IMG_20200903_000444.jpg

Midline Plus'a fonksiyonel tuş takımı takıldığını bilmiyordum sanırım beyinle alakalı bir problem. Montajı yaptıktan sonra bizi de aydınlatabilir misin süreçle alakalı?

Şimdiden teşekkürler :)

Midline Plus'a fonksiyonel tuş takımı takıldığını bilmiyordum sanırım beyinle alakalı bir problem. Montajı yaptıktan sonra bizi de aydınlatabilir misin süreçle alakalı?

Şimdiden teşekkürler :)
Geçmişte forumda yapan arkadaşlar oldu.

Direksiyon altında gateway ünitesi low versiyon onu mid ya da high ile değiştirmek gerekiyor. Bileşen koruma kaldırıldıktan sonra kodlaması ve montajı ile işlem tamamlanıyormuş. 

Bakalım üstesinden gelebilirim inşallah

Eski konulardan araştırdım bayağı ,

Airbag kablosu değiştirmeden , siyah soketin üzerindeki kabloları sarı sokete bağlayanlar olmuş. Özel mesajla yardım talep ettim. Ellerinde görsel şema vs. varsa diye.

Yabancı forum sitelerinde araştırdığımda soketin yapısını şemaya dökmüşler, doğruluğundan tam emin değilim.

Yapıp başardığım zaman detaylarını buraya eklemeye çalışacağım.

Screenshot_2020-09-04-01-45-43-13.png

7 ve 1 no ile gösterilenler alttaki resimdeki kahverengi kablolar.

VW-Golf-7-i-in-ok-fonksiyonlu-hava-yast-kablo-5G0971584C-direksiyon-kablosu.jpg_960x960-2.jpg

Gelişmeleri ekleyim.

Bugün bir yere hasar vermeden çerçeve ve tuştakımını değiştirebildim.

IMG20200910164553.jpg

İlk olarak Aracı düz zeminde ön 2 lastiğin altına poşet vb şeyler koyarak (akü yokken direksiyonu çevirmek kolaylaşır),

direksiyonun sol tarafı yukarı gelecek şekilde, kontak yarı açık pozisyonda (direksiyonu çevirirken kilitlenmesin diye)

Screenshot_2020-09-10-17-49-56-32.png

akünün pozitif kutup başını söktüm (airbagi sökerken korna takılı kalabilir denildiği için akü bağlantısını kestim)

Direksiyonu en alt ve bize en yakın konuma ayarladım.

Daha sonra içte bir demir pim var tornavida yardımı ile onu aşağı indirip airbagin bir tarafı boşa çıktı.

Screenshot_2020-09-10-17-50-03-26.png

Direksiyonu ters istikamette çevirip diğer tarafı da benzer şekilde kurtarmak gerekiyor.

Screenshot_2020-09-10-17-50-18-42.png

Sarı soketin beyaz pimini dışarı çekerek nazikçe çıkartıyoruz.

Screenshot_2020-09-10-17-50-35-50.png

Çerçeveyi zarar vermeden sökmek gerçekten zor, ama başardım. Turuncu trim sökme aparatı yani Kemik çok işe yarar bu durumlarda.

Screenshot_2020-09-10-17-51-59-60.png

Screenshot_2020-09-10-17-52-22-73.png

Fotoğraftaki sarı noktalarda bağlantı var kırmamaya özen gösterseniz bile bir iki tanesi kırılabiliyor.

Gateway gelince vas5054 cihazı bulup bileşen kaldırma işlemi ve kodlama kalıyor geriye.

İşin yarısı bitti :)

Ekli dosyalar

• IMG20200910164925.jpg
    IMG20200910164925.jpg
    2.9 MB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
Gelişmeleri ekleyim. Bugün bir yere hasar vermeden çerçeve ve tuştakımını değiştirebildim./monthly_2020_09/IMG20200910164553.thumb.jpg.040c4dd3f0720fe9fd3a21c7d3408d6b.jpgİlk olarak Aracı düz zeminde ön 2 lastiğin altına poşet vb şeyler koyarak (akü yokken direksiyonu çevirmek kolaylaşır),

direksiyonun sol tarafı yukarı gelecek şekilde, kontak yarı açık pozisyonda (direksiyonu çevirirken kilitlenmesin diye)

/monthly_2020_09/Screenshot_2020-09-10-17-49-56-32.thumb.png.a1c4d82ddc3527e15afbb75fc97ea65e.png

akünün pozitif kutup başını söktüm (airbagi sökerken korna takılı kalabilir denildiği için akü bağlantısını kestim)

Direksiyonu en alt ve bize en yakın konuma ayarladım.

Daha sonra içte bir demir pim var tornavida yardımı ile onu aşağı indirip airbagin bir tarafı boşa çıktı.

/monthly_2020_09/Screenshot_2020-09-10-17-50-03-26.thumb.png.7c778c5408d7ae25e73a1788df8dce15.png

Direksiyonu ters istikamette çevirip diğer tarafı da benzer şekilde kurtarmak gerekiyor.

/monthly_2020_09/Screenshot_2020-09-10-17-50-18-42.thumb.png.a88326f30f9455115104cad1964a7528.png

Sarı soketin beyaz pimini dışarı çekerek nazikçe çıkartıyoruz.

/monthly_2020_09/Screenshot_2020-09-10-17-50-35-50.thumb.png.4da291c1a71341c79a19233667a7eba2.png

Çerçeveyi zarar vermeden sökmek gerçekten zor, ama başardım. Turuncu trim sökme aparatı yani Kemik çok işe yarar bu durumlarda.

/monthly_2020_09/Screenshot_2020-09-10-17-51-59-60.thumb.png.feaa6969f5a0987213a8c944f9464bc4.png

/monthly_2020_09/Screenshot_2020-09-10-17-52-22-73.thumb.png.f994481999a28b13634435b45cda2d33.png

Fotoğraftaki sarı noktalarda bağlantı var kırmamaya özen gösterseniz bile bir iki tanesi kırılabiliyor.

Bu ekran görüntülerini aşağıdaki videodan aldım izlerseniz daha rahat yaparsınız;

https://www.youtube.com/embed/0H-LwAcgn9c?feature=oembed  [/URL]

Bir önceki mesajımdaki şemadan faydalanarak kablo bağlantılarını yaptım, sarı sokete ilgili pinleri çaktım ve idareten bir soket uydurdum tuştakımına. Çalışmazsa airbag kablosu alacağız artık.

Gateway henüz değişmedim, yeri çok zor bir yerde, 

/monthly_2020_09/IMG20200910164925.thumb.jpg.e0a8ca76a26906e5cf19148190b7b2b8.jpg

Direksiyon altına yatıp kafayı gaz pedalına dayadım, sol elimde telefon ışığı ve kamerası açık , sağ elimle söküp takabildim kırmızı soketi de bir şekilde çıkartıcaz artık.

Video olarak çektim

Gateway gelince vas5054 cihazı bulup bileşen kaldırma işlemi ve kodlama kalıyor geriye.

İşin yarısı bitti [emoji4]

Anlatımınız çok güzel emeğinize sağlık. Bende aynı işleme giriştim. Kablo ve tuş takımını almanyadan ebay üzerinden akrabam vasıtası ile mart ayında aldırdım. Pandemiden dolayı ancak geçen ay elime ulaştı. Aldığım kabloda iki tane kahve rengi kablo vardı bunları birleştirdim montaj kısmına geçtiğimde tuş çervesinin tiguan araca ait olduğunu bizim golf 7 araçlara uymadığı gerçeğiyle karşılaştım. Halbuki sipariş geçerken kod karşılaştırması ile uyumluluğunu teyit etmiştim. Fakat yanlış ürün göndermiş satıcı öyle düşünüyorum. Hayal kırıklığı ile geri çerceveyi takıp topladım. Şimdi size sormak istediğim bendede gateway mevcut değil siz gateway değiştirmeden montaj yapmışsınız. Mantıken tuşlar çalışmayacaktır. Sorum şu tuşların ışıkları vs yanıyormu? Yalnızca çalışma işlevini yerine getirmiyor anladığım kadarıyla? Son olarak dip not eklemek istiyorum airbag sökerken kontak kapalı anahtar çekik olsun sıkıntı olmuyor. Akü kutup başını sökmeyle uğraşmayın ben o şekilde sökmüştüm.

Anlatımınız çok güzel emeğinize sağlık. Bende aynı işleme giriştim. Kablo ve tuş takımını almanyadan ebay üzerinden akrabam vasıtası ile mart ayında aldırdım. Pandemiden dolayı ancak geçen ay elime ulaştı. Aldığım kabloda iki tane kahve rengi kablo vardı bunları birleştirdim montaj kısmına geçtiğimde tuş çervesinin tiguan araca ait olduğunu bizim golf 7 araçlara uymadığı gerçeğiyle karşılaştım. Halbuki sipariş geçerken kod karşılaştırması ile uyumluluğunu teyit etmiştim. Fakat yanlış ürün göndermiş satıcı öyle düşünüyorum. Hayal kırıklığı ile geri çerceveyi takıp topladım. Şimdi size sormak istediğim bendede gateway mevcut değil siz gateway değiştirmeden montaj yapmışsınız. Mantıken tuşlar çalışmayacaktır. Sorum şu tuşların ışıkları vs yanıyormu? Yalnızca çalışma işlevini yerine getirmiyor anladığım kadarıyla? Son olarak dip not eklemek istiyorum airbag sökerken kontak kapalı anahtar çekik olsun sıkıntı olmuyor. Akü kutup başını sökmeyle uğraşmayın ben o şekilde sökmüştüm.
Teşekkür ederim.

Talihsizlik olmuş sizde üzüldüm.

Benim tuş takımı Golf 7 den çıkma ikinci el olduğu için uyum sorunu yaşamadım, sadece üzerinde kullanım izleri mevcut.

Evet şimdilik çalışmıyor, ancak gateway değişimi, bileşen koruma kaldırma,  parametre yükleme ve kodlama işlemleri sonrası çalışacağını temenni ediyorum.

Kablo bağlantıları doğruysa eğer. Değilse airbag kablo değişimi ile nihai sonuca erişemek istiyorum.

Işıkları kontrol etmedim gündüz yaptığım için aklıma gelmedi ve dikkat etmedim.

Evet dediğiniz gibi kahverengi kablo ortak (sanırım negatif hat oluyor)

Pozitif hat eğer gateway den geliyorsa (ki benim tahminim o) ışıklar henüz yanmayacaktır diye düşünüyorum.

Akü kutup başını sökmekteki amacım direksiyon airbagi sökülürken tek tarafı söktüğümüzde korna basılı kalma durumundan dolayı çevreye rahatsızlık vermemek içindi.

İzlediğim yabancı videoda o durum oluşmuştu. Riske girip mahalle sakinlerinin tepkisini çekmemek için videodaki öneri ile akü pozitif kutup başını çıkardım.

Forumda gateway temin edebileceğiniz üyelerimiz var yardımcı olurlar size de. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bilgi kirintilari arasinda gw degismeden de çalıştırılabiliyor ufak modifikasyonla diye hatirliyorum ama bilen varsa cevaplar sanirim.

@Kysr038hocam getway ın değişmesi gerekmiyormu siz bcm demişsiniz
Evet gateway değişmesi gerekiyor, yanlış yazmış olabilirim

Bilgi kirintilari arasinda gw degismeden de çalıştırılabiliyor ufak modifikasyonla diye hatirliyorum ama bilen varsa cevaplar sanirim.
Bulamadım açıkcası , eski konuları bayağı taradım. 

Mid gatewayi olanlar için hız sabitleme ekleneceği zaman değişmeden hallediliyormuş ama benimki low gateway.

Sorun değil artık, Tuna hocamın desteği sayesinde onu da değiştireceğim

Teşekkür ederim.
Talihsizlik olmuş sizde üzüldüm.
Benim tuş takımı Golf 7 den çıkma ikinci el olduğu için uyum sorunu yaşamadım, sadece üzerinde kullanım izleri mevcut.
Evet şimdilik çalışmıyor, ancak gateway değişimi, bileşen koruma kaldırma,  parametre yükleme ve kodlama işlemleri sonrası çalışacağını temenni ediyorum.
Kablo bağlantıları doğruysa eğer. Değilse airbag kablo değişimi ile nihai sonuca erişemek istiyorum.
Işıkları kontrol etmedim gündüz yaptığım için aklıma gelmedi ve dikkat etmedim.
Evet dediğiniz gibi kahverengi kablo ortak (sanırım negatif hat oluyor)
Pozitif hat eğer gateway den geliyorsa (ki benim tahminim o) ışıklar henüz yanmayacaktır diye düşünüyorum.
Akü kutup başını sökmekteki amacım direksiyon airbagi sökülürken tek tarafı söktüğümüzde korna basılı kalma durumundan dolayı çevreye rahatsızlık vermemek içindi.
İzlediğim yabancı videoda o durum oluşmuştu. Riske girip mahalle sakinlerinin tepkisini çekmemek için videodaki öneri ile akü pozitif kutup başını çıkardım.
Forumda gateway temin edebileceğiniz üyelerimiz var yardımcı olurlar size de. 
Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Fakat bulunduğum bölgedeki ne yazıkki yazılımsal olayşarın hiç birini gerçekleştiremiyorum. Konusunu açınca uzaylı görmüşler gibi bakıyorlar. Bana hayal gibi ne yazık ki.

Mi 9T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri
Üst Alt