Kapı tutamaçlarından gelen sesleri giderme

DuzboruDownpipe

Katılımcı Üye

İsim
Ali
Herkese merhaba arkadaşlar :)  Aracımın kapı kollarından beni acayip şekilde rahatsız eden bir gıcırtı geliyordu, ben de kendimce uygun maliyete çözdüm, size nasıl çözdüğümü anlatacağım belki işinize yarar. 

Eski hali ve yeni halini videoya çekip ekledim, fark bariz bir şekilde belli :)  (Arabanın dağınıklığı için kusura bakmayın valla baya dağılmış içi)

Gereken malzemeler:

1 adet tesa bez bant ( başka markalar da vardır ama tesa kaliteli bence, 16 liraya almıştım ben bu civarda geziyor )

1 adet güzel kesen makas ( evde muhakkak vardır )

xuOp9N.jpg

Bir de ben trim sökme aparatlarından kullandım tornavidayla da sökülür ama riske girmek istemedim. (25 30 lira arasına bu set bulunuyor, başka işlerde de kullanılır kesinlikle çok faydalı)

xuOhdc.jpg

Kapı kolunu söktükten sonra masaya yatırıyoruz ( ilkini arabada yaptım tam olmadı videoda söyledim yarın yeniden yapacağım :D )

xuupg1.jpg

Masaya yatırdıktan sonra gerekli yerlere ufak bez bantlar kesip güzelce yapıştırıyoruz. Yapışkan kısmına ellemeyin çünkü yapışkan kısmı pek kuvvetli değil, bir de benim elim terlediği için bazen zorlandım. Siz de zorlanabilirsiniz pes etmeyin ben az daha ses gelirse gelsin diyerek yapmayı bırakıyordum ahahashh :D Nerelere yapıştırdığımın fotoğrafını ekliyorum 

xuuVQR.jpg

Ön arka fark etmiyor kapı tutma kollarında ama sol önden aldığınızı sağ arkaya takamazsınız çünkü yönleri farklı  :)  Bez bandı az az kullandığınız için yüzde 5 ini bile kullanmıyorsunuz. Ben bu noktalara yapmayı gerek gördüm yaptıktan sonra ses de gelmedi yani yeterli noktalara yaptığımı düşünüyorum. Bu işlemi yaptıktan sonra arabaya takıyoruz ve mutlu son ses kalmamış oluyor :D Yukarıda videoda sonuç mevcut izleyebilirsiniz. Kolay kırılabilecek bir malzeme değil ama servis sağolsun sağ arka kapınınkini kırmış maalesef ondan daha çok ses geliyordu, izole ettikten sonra ondan da ses gelmedi ona da ayrıca mutlu oldum.
xu5iX1.jpg

Kırdığı üst tırnak burası ama yerine sorunsuz oturdu.

Umarım faydalı olmuştur arkadaşlar buraya kadar okuyan varsa teşekkür ederim :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
7 dakika önce, DuzboruDownpipe yazdı:

Herkese merhaba arkadaşlar :)  Aracımın kapı kollarından beni acayip şekilde rahatsız eden bir gıcırtı geliyordu, ben de kendimce uygun maliyete çözdüm, size nasıl çözdüğümü anlatacağım belki işinize yarar. 

Teşekkür ederiz pek akla gelmeyen birşeyi yapmışsınız.

İlk fırsatta ben de denerim artık.

Upvote 0
Teşekkür ederiz pek akla gelmeyen birşeyi yapmışsınız.

İlk fırsatta ben de denerim artık.
Bu kadar sessiz olacağını tahmin edememiştim, yarın sol ön kapınınkini bir daha yaptım mı 0 ses olacak. 0 7.5 a da bindim bu kadar tok değildi :)

Upvote 0
@DuzboruDownpipe elinize sağlık.

Forum bu aralar onu mu bunu mu alsam, çözümsüz sorunlar ve seri ilanlara dönmüşken,(haftalık akü bitti lastik tavsiyesi ve DSG konuları da dahil) bu şekilde herkesin yapabileceği ve çözüm odaklı bir çalışma paylaşımı iyi geldi. 

Upvote 0
Elinize sağlık hocam. Videoyu izledikten sonra evde kapı kollarını kontrol etmeye başladım. :)  

Upvote 0
Ah ötv ah :) Nelere kadirsin...
Şu forumu toplasak her işten anlayan birisi var. Ortaya neler çıkar neler :)  

Upvote 0
Ah ötv ah :) Nelere kadirsin...
Şu forumu toplasak her işten anlayan birisi var. Ortaya neler çıkar neler :)  
Arabayı alırken 50-60 bine geldiğinde satarız diye aldık, 100 bine merdiven dayadık :) Bu gidişle senede 25 bin km ekleyerek kendisine binmeye devam edeceğiz yani eskiyen yerlerine el atmak şart :D

Upvote 0
Kapı koluna bez bant yaparken sol ön kapi üstünde deneme yanılma ile yaptım, 2 3 yere yaptım baktım, kapının üstünde bir kaç yere yaptım ama en iyisi üstte yaptığım gibi oldu :) En az 5 6 kere söküp takıp denemişimdir çünkü internette bulamadım, sizin de kapılarınızdan gıcırtı geliyor muydu videodaki gibi yoksa genel olarak sessiz miydi? Bu gıcırtı bizim düldüle mi özel diye merak ettim.

Upvote 0
Emeğinize sağlık hocam.Trim sesleri hakkında @mehmetmert  hocamın da videosu vardı ihtiyacı olan arkadaşlara yardımcı olması adına buraya bırakıyorum.

Upvote 0

@DuzboruDownpipe  uygulama yapmadan önceki sesi dinledim. Daha önce sprey sıkmış mıydınız? Ses biraz fazla gibi gel bana. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt