2009 Golf 1.4 TSI 122bg yüksek devirde yığılma

Dreamwolff

Yeni Üye
İsim
Murat
2009 golf 1.4 tsi 122 bg aracım var. Araç yüksek devirlerde hızlanırken 2-3 saniyeliğine yığılma yapıyor sonra fırlıyor. Bugün bi tamirciye götürdüm bilgisayara bağladı yakıt yolu basıncı düşük arızası vermiş ancak araçta arıza lambası yanmıyor. Bi role gibi bişey varmış onu değiştirmek gerek ancak garanti düzelecek anlamına gelmez dedi topa girmek istemedi. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan arkadaşlar bir yol gösterirnisiniz saygılar 

Bendede aynı araç ve motordan var anlık olarak basınç düşüyor ve sonra patlayıp yürüyor ben benzinde ki alkolün eksikliğine veriyorum açıkçası şuan

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Upvote 0
Tamircinin söylediği buji, gaz kelebeği, bobinde problem olsa arıza ışığı yanar bunlar haricinde başka bişeyde sıkıntı var diyo servis hariç bizim buradaki tamircilerin deneme yanılma yöntemiyle arızayı bulabileceklerini bunun da pahalıya malolacağı söylüyor servis yolu gözüktü yani 

Upvote 0
Hocam buji veya ateşleme sistemi kaynaklı atlamalarda 2-3 saniye yığılma olmaz. Sizin sorun bana da ustanın dediği gibi geliyor. 

Eski aracımda buji ve bobin her ikisi de yanmış/kararmıştı, lakin sadece yüksek devirde veya dip gaz yaperken arada saliselik bir güç kesme hissediyordum. Kalanında hep normaldi.

2-3 saniye gecikme yakıt sistemi alakalı gibi geliyor. 

Upvote 0
Sizin bu bahsettiğiniz gaz tepkimesi değil mi? Şahsen benim araçta aldığımdan beri var, sadece S moddayken olmuyor. Onun dışında Eco ve normal Moddayken araç dip gaz yaptığında 1-2 saniye duraksamadan sonra tepki veriyor. Bu yakıttan mı kaynaklı diyorsunuz yani? 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Araç yüksek devirlerde hızlanırken 2-3 saniyeliğine yığılma yapıyor sonra fırlıyor. 

Sizin bu bahsettiğiniz gaz tepkimesi değil mi? Şahsen benim araçta aldığımdan beri var, sadece S moddayken olmuyor. Onun dışında Eco ve normal Moddayken araç dip gaz yaptığında 1-2 saniye duraksamadan sonra tepki veriyor. Bu yakıttan mı kaynaklı diyorsunuz yani? 
Sizin dediğinizden farklı sanki Recep hocam, gaz tepkimesi gecikmesini diyorsunuz siz.

Ama yukarda araç hızlanmaya devam ederken gaz kesip yığılmasından kastedilmiş.

Benzer şeyi 206 aracımda bazen yaşardım çözümünü bulamadan sattık.

Örnek verecek olursak misal 2. Viteste gaza basarak gidiyorsunuz, bir anda sanki gazdan ayağınızı çekmiş gibi araç yığılıyor, gazı kökleseniz de değişmiyor. 1 - 2 sn sonra geri düzeliyor.

O zamanlar araştırdığımda, gaz kelebeğinden yapar denildi, temizlettik biraz azaldı, değiştirmek pahalıydı dursun dedik.

Lpg den olur araca bir depo benzinle binin dediler, denedik bir süre iyi gibiydi sonra yine farketmedi...

Bobin buji kablo falan değişirse düzelir dediler, hiç girmedik o toplara.. deneme yanılma ile çözülmeyeceğine kanaat getirip, zararına satarız dedik kurtulduk...

Upvote 0

Geri
Üst Alt