GOLF 7 5 BİN DEVİRDE GELEN ZIRILTI SESİ

abdullahceviz

Yeni Üye
İsim
Abdullah
Merhabalar herkese hayırlı günler.

2014 model Golf 7 1.2 TSI aracımda bir ses fark ettim. Araç boşta veya vitesde seyir halindeyken 5 bin devire geldiğinde saatin orası veya direksiyonun altındaki kutu dağılacak gibi bir zırıltı sesi geliyor. Sesi ayağımı debraj pedalına dokundurduğum anda kesiyor basmama gerek yok sadece ayağımı üzerine koyayım kesiliyor.

10 Gündür yetkili servis dahil gitmediğim yer kalmadı fakat sorunu çözemedik.  Serviste tüm debraj pedalı söküldü dağıtıldı temizlendi yeniden takıldı biraz azalma oldu ama tamamen geçmedi. Sanayide bir kaç farklı göz görsün diye götürdüm baskı balatadan dediler. 2 ay önce orjinali ile değiştirilmiş baskı balatayı yeniden değiştirdik baskının 4 bacağında eğrilik var dediler ve 2 aylık baskıyı garantiye gönderdik. Yeni baskı balata takıldı fakat sorunum hala devam etmekte, artık arabayı satacak kadar sinirim bozulur oldu. Başına gelen sorunu çözen varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Forumda birkaç araştırmamda bazı arkadaşlar söför tarafındaki klima havalandırmasının izalasyonu yenilendi düzeldi demişler ama ses sanayide ustalara böyle olmuş diyorum yok ondan değil diyorlar :)

Hocam sesin geldiği yeri birine dinletsene birde motor kaputunu açık şekilde kontrol etmelisin ordaki hortumlar birbirine değiyor olabilir 

Upvote 0
@Mertcan33  hocam araba durduğu yerde 4 gaza basınca 4 bin deviri geçmiyor, illa hareket ettirmek gerekiyor oda biraz sesin geldiği yeri dinlemek zor oluyor ama bir lif tarzı bir şeye çıkarıp dediğinizi deneyelim.

Upvote 0
@agacmalzeme üstadım aracı 1 yıl once aldım baskı balata değişiminden önce bu sesi hiç duymadım baskı balat değiştikden 2 ay sonra tesadüfen fark ettim. Kesin baskı balata değiştikten sonra oldu diyemiyorum öncesinde vardıysa da hiç farketmedim yani 5 bin devire bu şekilde hiç basıp denemedim ne yalan söyleyim 

Upvote 0
@agacmalzeme üstadım ama debraj pedalına ayagımı koyuyorum, basmıyorum boş ayakkabı koysan yine kesilecek kadar bir dokunuş bu. Hani debraj pedalının bir koruma boşluğu var o boşluğuna bile tam anlamıyla basmıyorum. Bir yerde yine okudum sizin gibi prizdirek bilyasıdır yazmışlar o kadar hafif bir dokunmada bile prizdirek bilyası mı arzalıdır.

Upvote 0
@abdullahceviz yapar ustam vitesin üzerine elinizi bastırsanız senkromençlere bile zarar verebilirsiniz. Onun için araç giderken vites kolu üzerine el ile baskı yapmamak lazım. Bence sötürüp şanzıman milinde boşluk varmı baktırın oradan belli olur. Aracınızdan gelen ses şanzıman ile alakalı bence.

Upvote 0
@agacmalzeme tamam hocam yarın baskı balatayı değiştiren ustaya götürüp tekrar bunları anlatıp baktıracağım. sonucu sizinle paylaşırım.

Upvote 0
@agacmalzeme hocam prizdirek bilyasına baktırdım, şanzımanı sorunsuz herhangi bir sorun yokmuş, baskı balata da sorun yok. Sıkıntı debriyaj pedalından kaynaklanıyor en son söylenen bu, debriyaj pedalının en üst kısmındaki boşluğu hafif bir plastik ile desteklediler ses çok büyük ölçüde azaldı ve her seferinde yapmaz oldu. Mesele 5 bin devire 10 defa getirirseniz 1 defa ses yapar oldu, motorun 5 bin devirlere geldiğindeki sarsıntısından debriyaj pedalında bir titreşim sesi oluşuyor pedalı değişcez dediler. Bakalım çıkma bir pedal bulabilirsem pedal alıp deneyeceğiz. 

Tabi bu arada birde şanzıman ustasına götürdüm aracı, şanzımanı söküp dağıtıp bakmam lazım dedi onuda sökerken 6. vitesin senktromenç dişlisi kırılacak çünkü genetiği öyle servis dahi sökse çektirerek çıkarılır 6. vitesin senk. dişlisi kırılıyormuş ona da gerek yok bence böyle ince bir ses için söküp takmak 3-4 bin lira bence gerek yok felan dediler. Cevap beni çok tatmin etmediği için vazgeçtim. Bakalim inşallah bir pedal bulabilirsem değiştirip denemeyi düşünüyorum. En azından bir titreşim sesi olduğuna kanaat getirdim. Motor ve sanzımandan kaynaklı değil. inşallah da değildir aracımı seviyorum yoksa araçtan olucam :)

Pedalı değiştirebilirsem video çeker yüklerim. Üstadım.

Upvote 0
@agacmalzeme hocam prizdirek bilyasına baktırdım, şanzımanı sorunsuz herhangi bir sorun yokmuş, baskı balata da sorun yok. Sıkıntı debriyaj pedalından kaynaklanıyor en son söylenen bu, debriyaj pedalının en üst kısmındaki boşluğu hafif bir plastik ile desteklediler ses çok büyük ölçüde azaldı ve her seferinde yapmaz oldu. Mesele 5 bin devire 10 defa getirirseniz 1 defa ses yapar oldu, motorun 5 bin devirlere geldiğindeki sarsıntısından debriyaj pedalında bir titreşim sesi oluşuyor pedalı değişcez dediler. Bakalım çıkma bir pedal bulabilirsem pedal alıp deneyeceğiz. 

Tabi bu arada birde şanzıman ustasına götürdüm aracı, şanzımanı söküp dağıtıp bakmam lazım dedi onuda sökerken 6. vitesin senktromenç dişlisi kırılacak çünkü genetiği öyle servis dahi sökse çektirerek çıkarılır 6. vitesin senk. dişlisi kırılıyormuş ona da gerek yok bence böyle ince bir ses için söküp takmak 3-4 bin lira bence gerek yok felan dediler. Cevap beni çok tatmin etmediği için vazgeçtim. Bakalim inşallah bir pedal bulabilirsem değiştirip denemeyi düşünüyorum. En azından bir titreşim sesi olduğuna kanaat getirdim. Motor ve sanzımandan kaynaklı değil. inşallah da değildir aracımı seviyorum yoksa araçtan olucam :)

Pedalı değiştirebilirsem video çeker yüklerim. Üstadım.
Bu konuda çok bir bilgim yok ama baskı balata değişimi sonrası  vitesteyken oluşan titremeler genellikle volant kaynaklı çıkıyor bunu set olarak değiştirmezler nedeni de kendilerince uydurdukları bunda volant sabit zihniyeti fren balatası da sabit dönmüyor o zman sadece diski değiştirelim.

Balata ile volant zamanla aşınarak şekil alıyor, eski balata volanta uyumlu idi şimdi yeni taktınız volant onu da kendine benzetesiye kadar bu titreşim sürer tek yol değişim zımpara falan hikaye.

Upvote 0

@bf417 Hocam  dediğiniz gayet mantıklı ama benim araçtaki ses boşta geliyor. Araba vitesde seyit halindeyken devir sona gelsede ses yapmıyor, durduğu yerde yapıyor mu deneyemiyorum çünkü araba sabit dururken devir 4 bini geçmiyor. 1 . viteste hareket ettirip boşa atıyorum basıyorum 5 bine geldiğinde bu zırıltı sesi geliyor. su an videodaki kadar ses gelmiyor artık çok azaldı. ama ilk başlarda volandan süpelendiler hatta volanın dışındaki muhafaza sanırım, titreşimle volana değmesi olabilir dediler ama o da ses yapmıyormuş. volan olsa viteste de yapması lazım dediler. 

İnternette benim gibi şikayetleri oaln varmı diye araştırırken bir video buldum benimki ile aynı ses geliyor. link ekleyim hatta bizim golftutkusu formunda konusu vardı ama şu an bulamadım ama videonun linkini atayım. 

https://www.izlesene.com/video/golf-7-gaza-basildiginda-cizirti/9730984

Bu şikayeti olan arkadaşı buldum :)  2 gün aradım kendisini İnstagram da buldum sorunu nasıl çözdüğünü öğrendim. Aks kafasındaki bilyenin bileziği ezilmiş ondan yapıyormuş motor sarsıntısı artınca bilyanın titreşim sesiymiş. Değiştiler bilyasını düzeldi dedi :)  

Upvote 0

Geri
Üst Alt