Sağ kısa far yanmıyor

Marduc

Yeni Üye
İsim
Mücahit
Merhaba arkadaşlar,

Kışın aldığım 2014 model 1.4 TSI Golf aracımda aldığımdan beri ara ara plaka aydınlatma hatası alıyordum. Bugün akşam eve dönerken sağ kısa far da yanmamaya başladı. Ampül mü patlamıştır yoksa elektrik aksamında bir sorun olabilir mi? Ankara'da uygun ve işini yapan neresi vardır, nereye göstermeliyim?

Hoş geldiniz. 

Sol ampülü sağ tarafa takmayı denediniz mi? 

hocam, aracınızın farları nedir donanımı nedir? biraz daha detay verebilirseniz daha kolay yardım alabilirsiniz

@tiesay Sağ olun hocam, kolay çıkarılıp takılan bir şeyse bugün deneyeyim. Arabayla ilgili çok fazla tecrübem yok.

@Musaaksoy Far donanımını net olarak bilmiyorum. Araç Comfortline paket ilk sahibi alırken üstüne hiç bir şey ekletmemiş, farlar da default olarak ne geliyorsa odur diye düşünüyorum. Farların hangi tür olduğunu anlamak için de bir detay varsa öğrenebilirim.

Muhtemelen ampul patlamıştır sizin hocam, plaka aydınlatmalarını da kontrol edin, LED mi takmışlar da neden hata alıyorsunuz?

@Musaaksoy  Plaka aydınlatması hata verdiği zaman gerçekten yanmıyor. Arka tampondan hasar da almış belki o zaman zarar görmüş olabilir. Ama bazen hata verip bazen vermemesi sorun başka bir yerde olabilir mi diye şüphelendirdi beni.

Kontrol edebilirsiniz, zor değil onu çıkarmak. Bir çıkarıp bakın ampul patlak ise t10 ampul takın

Merhaba arkadaşlar,

Kışın aldığım 2014 model 1.4 TSI Golf aracımda aldığımdan beri ara ara plaka aydınlatma hatası alıyordum. Bugün akşam eve dönerken sağ kısa far da yanmamaya başladı. Ampül mü patlamıştır yoksa elektrik aksamında bir sorun olabilir mi? Ankara'da uygun ve işini yapan neresi vardır, nereye göstermeliyim?
Farlar halojen mi, xenon mu bilmiyoruz.., resimlere göz atın 2 farklı resim ekledim far tipiniz hangisi ona göre yardımcı olalım;

5b2c824202ccfc4f6288f6bbf206b0b5.jpg

s-l1600.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Marduc orjinal takılmamistir orjinal plaka ampulü ile çözülür büyük ihtimal sanirim yağmurlu havalarda daha çok uyarı alıyorsunuz dur benimde başıma gelmişti yikadigimda yağmurlu havalarda hata veriyor du...

Büyük ihtimal ampulün ömrü dolmuştur tesisatta veya yazılımsal bir problem olacağını düşünmüyorum orjinal mis araç 

@forzaGilles Farım bu resimdeki gibi 
Ampülünüz halojen ampül (H7 tip)., o bölge çok dar el zor giriyor., sağ taraf sola göre çok daha zor., normal şartlarda ön tampon sökülüyor ondan sonra değişim yapılıyor., ampüllerden biri patladığında çift değişim yapılır çünkü yakın zamanda diğeri patladığında tekrardan sökülmesi gerekir.,

Kaliteli bir ampül isterseniz bu ampül piyasadaki en iyi halojen ampül diyebilirim; https://urun.n11.com/ampul/philips-h7-x-treme-vision-130-fazla-isik-P120250423

Ampülü değiştirirken cam yüzeyine ve ampülün üst kısımındaki şapka kısmındaki koruyucu yüzeye el ile temas edilmemesine özen gösteriniz.,

Ampül değişimi sonrası farın ayarı bozulucağından far ayarı yaptırmanız gerekicek.,

Far ayarı yapılmadan önce; kontak açıkken veya motor çalışır vaziyetteyken kısa farı açıp sonrasında far yükseklik ayarı sıfır (0) konumuna getirilmelidir., sonrasında far ayarı yapılmalıdır.!!

Arka plaka ampülü dipsiz ampül (W5W tip) ucuz bir ampül her yerde bulabilirsiniz., eski sahibi halojen yerine led taktıysa arıza ikazı veriyor olabilir., https://urun.n11.com/led-ampul/osram-w5w-yeni-nesil-t10-dipsiz-park-ampulu-12v-5w-2-adet-P194082623

Destekleriniz için teşekkürler. Bugün açık bir yer buldum sordum amacım hemen değiştirmek değildi. Adam eliyle ampülü çıkardı patlamış diyip değiştirdi. O kadar kolay çıkacağını beklemiyordum. Tekrar etme durumu olursa bundan sipariş veririm kendim değiştiririm. Farı tak çıkar yapmayıp sadece ampülü değiştirdiği için far ayarına gerek olmaz depil mi?

Kaliteli bir ampül isterseniz bu ampül piyasadaki en iyi halojen ampül diyebilirim; https://urun.n11.com/ampul/philips-h7-x-treme-vision-130-fazla-isik-P120250423

Plaka aydınlatması için de led olanlardan sipariş verdim. Yanında hata vermesini de engelleyen paralel direnç gibi bir şeyle beraber geliyor.

Destekleriniz için teşekkürler. Bugün açık bir yer buldum sordum amacım hemen değiştirmek değildi. Adam eliyle ampülü çıkardı patlamış diyip değiştirdi. O kadar kolay çıkacağını beklemiyordum. Tekrar etme durumu olursa bundan sipariş veririm kendim değiştiririm. Farı tak çıkar yapmayıp sadece ampülü değiştirdiği için far ayarına gerek olmaz depil mi?

Plaka aydınlatması için de led olanlardan sipariş verdim. Yanında hata vermesini de engelleyen paralel direnç gibi bir şeyle beraber geliyor.
Far sökülmediği için ayara gerek yok.,

Plaka aydınlatması için dirençli led nasıl bişey bilmiyorum., bilen arkadaşlar yorum yapacaktır..

Ustada nasıl bir el varsa masallah

Geri
Üst Alt