Çift J Far Almalımıyım ?

ogzdrk

Üye
İsim
Oğuz
Arkadaşlar abiler herkese merhaba.Uzun zamandır kafamda olan bi konu.Bütçeyi sarsmamak ve olası bi durumda cepte para bulunması için hep erteledim.

Aracım 7.5 kasa comfortline.O yüzden çift u led veya osramın ürettiği farlardan takamıyorum.Tek şansım çift j farlar.Piyasadaki ürünlerin hepsi aynı sanıyorum.Fakat ampülde kararsızım.

Led takarsam 360 denilen ürün en iyisi gibi.Fakat d2s xenon kadar performansı olmaması ve forumda okuduğum kadarıyla ledin arkasındaki birşey radyo kanallarının cızırtılı çalışmasına sebep oluyormuş.Açıkcası bu biraz korkuttu beni.

Osram d2s takarsamda zamanla merceğin kararması durumu var.Asıl korkutan bu değil.D2s ampüller geç ısındığı için soğuk sellektörde tam gücünü veremiyor.Bu da xenon ve balasta yük binmesi demekmiş ve ömrünü ciddi olarak kısaltıyormuş.Mesela çift u ledlerde farlar kapalıyken sadece içerdeki led kısım sellektör atıyor.Dıştaki far çalışmıyor xenon ve balasta zarar vermemek için.Fakat çift jlerde durum farklı.Far açıkta olsa kapalıda olsa iki mercekten de sellektör atıyor.Aslında daha güzel ama zarar verme kısmı kafamı bulandırıyor.

Muayene sorun değil.1 ay sonra muayene zamanım var.2 sene kafam rahat.Maliyet olarak da led ve xenon arasında 400-500 oynuyor o yüzden çok fark etmez.Ama orjinal tek j retrofit işine giremem.Bu işe hiç girmesem mi yoksa nasıl yapayım bilemedim.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

Edit: Muayene zamanına kadar düşüneceğim arkadaşlar.Zaten para bankada döviz olarak duruyor o yüzden kaybım yok.Eylülde kaskonun yenilenme zamanı.Kaskoya da işletmeyi düşünüyorum.Yorum yazan ilgilenen herkese teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Gördüğüm kadarıyla uzun süre araştırma yapmışsınız. Açıkcası aydınlatmada falan çok sorun yaşamıyorsanız orjinalde kalın derim, fakat illaki değiştirecekseniz çift j alın ve xenon ile kullanın, muayene sorunu da olmayacağı için. Ama aydınlatma önemli değil şekil olsun diyorsanız, kaliteli bir led alıp çift j de kullanabilirsiniz, muhtemelen orjinalden iyi, xenondan kötü aydınlatacaktır. Ben ise çift u led aldım, phaton milestone ampuller ile kullanıyorum, yağmur hariç memnunum.

Edit: Ekleme olarakta, ben radyoda cızırtı hissetmedim, sadece radyo önceden temiz kanalları buluyordu fakat artık çekmeyen kanalları da buluyor, full cızırtılı kanalları. Çeken kanallarda sorun yok. Bu sorunun da farlardan mı yoksa multimedyadan mı kaynaklandığını bilmiyorum, çünkü ben birde rcd330 cihaz taktım aracıma. Ayrıyeten uzunlarda ve sislerde de niken evo serisi led ampuller var.

@frknyldrm hocam da yorum yapabilir belki. Başka pek çok çift j takanlar da var forumda.

Far işi araçta en belirgin değişikliklerden birisi olduğu için bugün erteleseniz bile yarın içinizde kalacaktır diye düşünüyorum. Önüne geçilemez bir durum malesef. :)  Arabayı satıp Highline'a geçme niyeti yoksa bence çift alıp takılabilir. Highline baksan bu sefer de çift j opsiyonlu Highline bulma olayı var vs vs uzayıp gidiyor.

çift j fara geçeli 1-2 ay oluyor.360 led kullanıyorum aydınlatmadan cok memnunum özelden numara atarsanız video yollayabilirim isterseniz.

*Radyoda ben birşey farketmedim

Benim de bu konu ile alakalı bir sorum olacaktı konu sahibinden özür diliyorum yeni konu açıp kirlilik oluşturmaması için buradan sorayım dedim, örneğin sem tuning konusunda 2600tl ye çift j far satılıyor. Bu far zenon mu led mi nedir yani bu farları aldıktan sonra üstüne ortalama ne kadar daha masraf etmemiz gerekiyor acaba. Bende stopları değiştirdim sıra çift u veya çift j ye geldi ama bu olayları anlayamadım pek.

@BUSAH hocam kısalarda ampul yok, sadece kısalara alıcaksınız. Uzunlar gömülü geliyor. Ben led ampul kullanıyorum photon mono memnunum açıkçası hem görünüş hem de görüşten video isterseniz özelden irtibat atın yollayım yada istanbulda iseniz gelip bakabilirsiniz 

Arkadaşlar abiler herkese merhaba.Uzun zamandır kafamda olan bi konu.Bütçeyi sarsmamak ve olası bi durumda cepte para bulunması için hep erteledim.

Aracım 7.5 kasa comfortline.O yüzden çift u led veya osramın ürettiği farlardan takamıyorum.Tek şansım çift j farlar.Piyasadaki ürünlerin hepsi aynı sanıyorum.Fakat ampülde kararsızım.

Led takarsam 360 denilen ürün en iyisi gibi.Fakat d2s xenon kadar performansı olmaması ve forumda okuduğum kadarıyla ledin arkasındaki birşey radyo kanallarının cızırtılı çalışmasına sebep oluyormuş.Açıkcası bu biraz korkuttu beni.

Osram d2s takarsamda zamanla merceğin kararması durumu var.Asıl korkutan bu değil.D2s ampüller geç ısındığı için soğuk sellektörde tam gücünü veremiyor.Bu da xenon ve balasta yük binmesi demekmiş ve ömrünü ciddi olarak kısaltıyormuş.Mesela çift u ledlerde farlar kapalıyken sadece içerdeki led kısım sellektör atıyor.Dıştaki far çalışmıyor xenon ve balasta zarar vermemek için.Fakat çift jlerde durum farklı.Far açıkta olsa kapalıda olsa iki mercekten de sellektör atıyor.Aslında daha güzel ama zarar verme kısmı kafamı bulandırıyor.

Muayene sorun değil.1 ay sonra muayene zamanım var.2 sene kafam rahat.Maliyet olarak da led ve xenon arasında 400-500 oynuyor o yüzden çok fark etmez.Ama orjinal tek j retrofit işine giremem.Bu işe hiç girmesem mi yoksa nasıl yapayım bilemedim.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.Teşekkürler.
Görsel olarak çift j çok güzel duruyor, araca ayrı bir hava katıyor. Bu konuda hepimiz hemfikirizdir herhalde.

Ben muayene zamanı sök-tak ile uğraşmak istemediğim için led360 ampul tercih ettim ve memnunum.

Atölye Semih (far konusunda çok iyidir) bu replika farların merceklerinin xenon'a dayanıklı olmadığını, zamanla yapısının bozulduğunu söylemişti bana. Sıcaklıktan kaynaklı sanırım, ne kadar doğru bilmiyorum, tecrübe etmedim.

Radyodaki cızırtı problemi şu an sadece çekimin düşük olduğu otopark gibi yerlerde var sadece, hatta bazen oralarda da olmuyor. Geçici bir durum anladığım kadarıyla. Yani fardan vazgeçmenize sebep olacak bir şey değil.

İyi bir selektör istiyorsanız kesinlikle pişman olmazsınız, selektör yapınca adeta şimşek çakıyor.  (y)

Benim far alma ve montaj sürecim problemli geçtiği için hevesim kursağımda kaldı biraz ama genel olarak pişman değilim. Lakin gündüz farları bazen titreme yapabiliyor, korkutmuyor değil. Çift j far alanlar olarak inşallah sorunsuz bir şekilde kullanırız hepimiz, problemler can sıkabiliyor.

Hiçbir zaman orijinal far gibi olmayacağını unutmayın, bazı şeyleri göze almanız gerekiyor.

P_20200711_191529_2.jpg

@frknyldrm selektör kısmına kesinlikle katılıyorum, boş yolda önümdeki araç selektör yaptığım halde bana yol vermediği zaman kararımı vermiştim ben de, şimdi haksız halde bana selektör yapanlar olunca arkalarına geçip selektör yapıyorum, özür diliyorlar. Böyle bir sıkıntınız varsa, kesin çözüm

Bir yıllık cift j kullanan birisi olarak

Kisa yorumum

Bozulur ya da kiririlsa gider yine cift j alirim

Ben de çift j kullanıcısı olarak tavsiye ediyorum halojen e dönmek istemem. Görünüş olarak çok şık ve kullanışlı. Uğraşmak istemezseniz 360 led ampül iş görür yoksa xenon daha iyi zaten araştırmışsınız.

@Musaaksoy Aydınlatmada sorun yaşamıyorum.Ama artık b segment giriş donanımı araçlarda bile led farlar standart.Kısa farlarım iyi ama sellektör yavaş ve uzunlar zayıf kalıyor.

@AhmetCakmak Satıp highline geçemem.Arada 30 bin lira var ortalama.Tek j de olur aslında bana farketmez :)  Bu aralar xcellence leonlar hoşuma gitmiyor değil.Ama hiç binmedim kalite nasıl bilmiyorum.Comforttan çok daha dolu olduğu kesin.Birde kullanıcı kitlesi pek hoş değil.İstisnalar hariç.

@sonmohican Hayırlı olsun.Özelden paylaşıyorum bilgilerimi.Teşekkürler.

@frknyldrm Evet far merceği zamanla bozuluyor.Bununla ilgili bir video izlemiştim youtubeda.Cızırtı olayı hala soru işareti kafamda.Böyle durumlarda 100 kişiden gelir beni bulur.Farları temin edeceğim yer yakın bir arkadaşım.Umarım sorunla karşılaşmam.Orjinal farları 5-6 bin civarına çözebilsek niyetim o aslında.Ama rakamlar çok daha fazla.Golf 7 lere basic xenon yapılabiliyor o fiyatlara.

@Musaaksoy Yaşadığım şehirde trafik tam bir kaos.Sağ şerit daha hızlı akıyor istisnasız.Geceleri keyfini çıkarmak için alıyorum biraz farları.Kullandığım yolların bazılarında hiç aydınlatma yok neredeyse.Yapracık-bağlıca arasını bilen varsa anlar demek istediğimi.

@HONEY Hocam zaten alırsam direk baklava listesine ekleyin benide :)  

@omurkadir Xenon almak istiyorum.Kafamı karıştıran tek şey soğuk sellektör olayı.Deli gibi herşeye sellektör atan biri değilim.Ama gün içinde illaki kullanıyoruz yol verme veya uyarı amaçlı.

@ogzdrk biliyorum bahsettiğiniz yerleri, gitmişliğimiz var, evet haklısınız

Hocam arabanın kaderi değişiyor :)  kesinlikle almalısınız, alıp bir kaç ay kullandıktan sonra halojen farlı bir golfe binin, 10 bin tl olsa yine değer diyeceksiniz :D  ben öyle dedim :D  

@ogzdrk Aydınlatma soru işareti ise sizin için Xenon takmalısınız. Led360 var bende de görünüş olarak iyi ancak ışık şiddeti subjektif olmaması için halojenle karşılaştırmalı karanlık garajda ölçüm yaptık, kısalar Halojen'den önemsenmeyecek seviyede bi tık az aydınlatma şiddeti olarak sadece biraz daha yaygın alana veriyor mercek dolayısı ile, uzunlarda ise halojen bariz çok daha iyi aydınlatıyor, üstelik benimki BiXenon Perdeli U-Led. Sadece iç çanaktan uzun olanlarda Uzun far performansı çok daha vahim. Osram Golf 7.5 için fark çıkartmış olsa direk ondan alın derdim. Xenon takarsanız selektör işini sis'lere Led takıp selektörde sisleride yanacak şekilde ayarlayarak çözersiniz, tine şimşek etkisi yakalanıyo bu şekilde.

Xenon kullanın mercek bozulursa atolye Semih'de değiştirtip direk BiLed projektör taktırırsınız o da kaç yıl sonra :)  Olmadı 4-5 sene sonra bi replika daha alsanız bile değebilir.

Ama aydınlatma ikinci planda diyorsanız takın Led'i güle güle kullanın :D

Geri
Üst Alt