Oto Yıkama

ycetin

Katılımcı Üye

İsim
Yasin Çetin
Merhaba Arkadaşlar,

Başlıkta net olarak belirttiğim gibi “Oto Yıkama” dan bıktığım noktalar belirtmek için açtım.

Öncelikle bu işin artık vasıfsız veya deynekçi diye tabir ettiğimiz kişi veya kişilerin elinde olduğu kanaatindeyim. Bir çoğu bana çok temiz yüzlü ve samimi gelmiyor.

En son başıma gelen ve genel olarak karşılaşmış olduğum birkaç soruna yada özensizliğe değineceğim. MarmaraPark avm’de bulunan car wax adlı oto yıkamaya aracımı götürdüm. Sadece iç-dış yıkatmak için. İç-dış fiyat 40 TL. Hemen abi cilalı yıkayalım bide sana güzel detaylı iç temizlik yapayım 100 TL dedi. İkisinin süresininde aynı olduğundan bahsetti. Yani diyor ki sen bana 40 versende 100 versende ben yıkar geçerim. Bu durum bir çok yıkamacıda başımıza gelir oldu artık. Yok abi cilalı yıkayalım yok abi şöyle edelim vs. durum böyle olunca standart iç-dış yıkama olayı basma kalıp olmaya başladı. Özensizce yıka geç mantığı. Keşke imkanım ve zamanım olsada kendim yıkayanilsem. 

Diğer yakındığım konular ise kauçuk yada halı paspaslardaki plastik geçmeleri bütün yıkamacılar takmamaya yemin etmişler resmen. Arabanın kapı döşemesine ve torpidosuna sıkılan ne olduğu belirsiz parlatıcılar. Sıkma kardeşim. Yada yapmadan önce sor. Mesela uzun yol sonrası aracımı yıkatırken çok dikkat ederim ön camın üst kısmındaki sineklerin vs. temiz yıkanmış olmasına. Her seferinde de teslim alırken hep vardır. 

Özetle arkadaşlar 50 TL  bile bence rakam ideal ama kaliteli işçilik kalmamış durumda. Emin ki 100 TL versemde yine bir kusur ve özensizlik çıkcak.

Yakarışımı sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim. Saygılar.

Maalesef işini düzgün ve dürüst icra eden çok az.Var olan ise gereği gibi takdir göremeyişinden meydan " ne iş olsa yaparım" diyen simsarlara kalıyor.

Benim arabami yikamam 15 dakikami alir, 1 lira köpük 1 lira su, istanbulda 2 lira herbiri

Marmarapark'taki car wax zaten rezilligi ile cok meshurdur, burda yazmaya baslasam 2 saat yazarim rezilliklerini

@ycetin Dogru düzgün araba yikatabilecegin bir yer beylikdüzü-esenyurt-avcilar e-5 hattinda yok, mecbur kendin yikayacaksin, geceleri benzincilerdeki yikama yerleri bos oluyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dediklerinizde haklısınız bir kaç kez avm yıkamacılarına (Pendik marina autoclub, emaar avm yıkamacının adını hatırlamıyorum) bıraktıktan sonra aynı görüşe sahip oldum.  Bu yüzden artık tek bir yıkamacıya gidiyorum. Ümraniye'den kalkıp tee  Kavacık'ta 2nd bridge'a gidiyorum. Bahşiş, lüks araba ve tanıdık göz atmaksızın her araca aynı şekilde özen gösterip yıkıyorlar. Ürünleri amerika menşeili.

Kendiniz yıkayın zamanıniz yoksa bırakın pis kalsin en azından Kendi pisiniz olur arabaya başka birinin el değmesi içine in bin kaç arabaya kullandığı belli olmayan bezi bi dışına bi içine kullanması yani demem o ki ben yıllar öncesinden tiksindim 5 defa yıkama parası vereceğinize 1 yıllık öyle güzel ekipman kurarsınız ki sabununuz beziniz ve bildiniz cilalı ürünler mis gibi kullanırsınız...

Hele ki su korona zamanında aracın içine biri giricek temizlik yapacak bence yok mantıksız 

Yine siz bilirsiniz tabi taktir sizin 

Merhaba Arkadaşlar,

Başlıkta net olarak belirttiğim gibi “Oto Yıkama” dan bıktığım noktalar belirtmek için açtım.

Öncelikle bu işin artık vasıfsız veya deynekçi diye tabir ettiğimiz kişi veya kişilerin elinde olduğu kanaatindeyim. Bir çoğu bana çok temiz yüzlü ve samimi gelmiyor.

En son başıma gelen ve genel olarak karşılaşmış olduğum birkaç soruna yada özensizliğe değineceğim. MarmaraPark avm’de bulunan car wax adlı oto yıkamaya aracımı götürdüm. Sadece iç-dış yıkatmak için. İç-dış fiyat 40 TL. Hemen abi cilalı yıkayalım bide sana güzel detaylı iç temizlik yapayım 100 TL dedi. İkisinin süresininde aynı olduğundan bahsetti. Yani diyor ki sen bana 40 versende 100 versende ben yıkar geçerim. Bu durum bir çok yıkamacıda başımıza gelir oldu artık. Yok abi cilalı yıkayalım yok abi şöyle edelim vs. durum böyle olunca standart iç-dış yıkama olayı basma kalıp olmaya başladı. Özensizce yıka geç mantığı. Keşke imkanım ve zamanım olsada kendim yıkayanilsem. 

Diğer yakındığım konular ise kauçuk yada halı paspaslardaki plastik geçmeleri bütün yıkamacılar takmamaya yemin etmişler resmen. Arabanın kapı döşemesine ve torpidosuna sıkılan ne olduğu belirsiz parlatıcılar. Sıkma kardeşim. Yada yapmadan önce sor. Mesela uzun yol sonrası aracımı yıkatırken çok dikkat ederim ön camın üst kısmındaki sineklerin vs. temiz yıkanmış olmasına. Her seferinde de teslim alırken hep vardır. 

Özetle arkadaşlar 50 TL  bile bence rakam ideal ama kaliteli işçilik kalmamış durumda. Emin ki 100 TL versemde yine bir kusur ve özensizlik çıkcak.

Yakarışımı sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim. Saygılar.
Dediğiniz gibi bir çok yer umursamıyor. AVM'lerdeki işletmelerin çoğu kötü, aynı zamanda lakait iş yapıyorlar.

Arkadaşların dediği gibi, kendiniz yıkayabiliyorsanız ve seviyorsanız eğlenceli ve uygun bir işlem olabilir ben şahsen üşeniyorum mesela. Ve apartmanda oturduğum için hortum çekme gibi bir imkanım da yok. Müstakil olsa mantıklı olabilir. Veya yakında self servis yıkama hizmeti veren rahat bir benzinci olsa da seçenek olabilir isteyen olduktan sonra.

Ben İstanbul Anadolu Yakası'nda oturuyorum. 

Kızıltoprak Meguiars bayisine götürüyorum. Eve de yakın sayılır. 4-5 km.

Belki de en beğendiğim yer oldu orası. Hem Meguiars'ın yetkili bayisi ve iyi ürün kullanıyorlar. Hem de araçları detaylı temizliyorlar. Ortalama 1 saat sürüyor iç-dış yıkama. Orada bile hep aynı kişiye yıkatmaya çalışıyorum çünkü yıkayan kişi aracı ve sahibini tanıyor. Daha standarda yakın oluyor yapılan işlem. (bence)

Ara ara Shell'de yeni tip fırçalı yıkamaya da giriyorum. Aracım beyaz renk olduğu için pek dikkat etmiyorum, ''çizmiyor yeni fırça bunlar'' deseler de kesin çiziyordur.

Keyifli sürüşler dilerim.

Hocam o istediğiniz şekilde yıkamayı genelde detailing çiler yapabiliyor hakkıyla. Detailing dükkanı vs. Orda mesela iç dış 100 TL. Ben arkadaşla ayrı ekipman aldım kendimiz yıkıyoruz artık en iyisi böyle. 2 araba 3 saatten fazla sürüyor ama değiyor tabi 😂

@Ruhumdeflasyon orası için pahalıymış hocam. Hayret.  :D   

Turgutreis/Bodrum BP'de 2 TL yıkama veya köpük mesela.

Epey hanım sürücü  de geliyor köpüklüyor yıkıyor geçiyor. Hiç boş kalmıyor self servis yıkama kısmı.

Orada bir kere babamın arabasını yıkamıştım özenip. Eğlenceli olmuştu ama ben kurulayana kadar sıcaktan kurudu leke kaldı üstündeki su. Hızlı olmak gerekiyor.

@Ruhumdeflasyon yeni sanayiden uncalıya dönünce sağdaki Shellde 2er lira köpük ve su.

davlumbazlara köpük ve  tazyikli su sıkarım diye durdum, üstünüde ıslatmış oldum. kireç lekesi olmaması için çabuk silmek gerekiyor. 

genelde apartmanın  park yerinde kova-eldivenle yıkarım, fırça değdirmem arabama))

azar azar detay ürünleri alıyorum

Genelde aracımı kendim yıkarım ortalama 1buçuk saatimi alır dahada yorulmasam 1 saat daha uğraşırım ama ne zamanım ne dermanım yetmiyor... Tatil dönüşü araba çok kirlendiği için ve yorgun olduğum için sonaxta yıkattım 60,00.-TL karşılığında... baya uğraştı çocuk hoşumada gitti yani... Tabi her sonax aynı şekilde yıkar mı bilmiyorum ama konyadakinin işçiliği beni tatmin etti...

Avm deki yikamacilar zaten mafya nın elinde. Nasılsa gel geç müşteri o yüzden avm de yıkatmaktansa hiç yıkatmamak daha evladır. Benim evinin yakınında var yıkamaci arada giderken elemanlara karpuz kola vs alıyorum canavar gibi yıkıyorlar.

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Antalya' da dün arkadaşımın arabasını yıkadım köpük ve su 2 şer lira bizim burada 1 er lira 🤭

Bu iş  seans süresi ile alakalı

Ankara da su 4 lira (benim yıkadığım yer)

Ama ?

Arabayı yıkadıktan sonra gel bide kendine kese at , devamında kendin yıkan  yani süre uzun

2 liralık yerlerde askardeki muhabbetin aynısı dönüyor. Su hemen kesiliyor

Bizim piyade bölüğünde su süresi 70 saniye idi banyo günleri . Gelde yıkan?? 

Geri
Üst Alt