kış aylarında 18 inç jant lastik kullanımı

hocam 15 inch nasıl oluyor ki. benim jantlarda fabrika çıkış 16 lık.midline falan mı sizin araba.

@Balistique hocam şimdi şöyle bir durum gerçekleşmez mi tam anlamadım 1 inc 2.54 cm 15 ten 18e 7.62 cm oluyor e yanakta 40tan 60a çıkıyor 2 cm arada 5 cm fark kalıyor araç yere 5 cm daha yaklaşmaz mı yanlışım varsa düzeltin. dicektim de kendim düzelttim evet o zaman lastik küçülür oda mantık dışı olur :D  

Moderatör tarafında düzenlendi:
@aaron çok teşekkür ederim resimler için. Sürtme oluyor mu?  Yere de çok yaklaşmamis gibi hemen hemen 18 inc ile ayni yükseklik gibi göründü bana

@sergen38 Sürtme olmaz kesinlikle, Golf'e önerilen 15 inç ebat lastik/jant olduğu sürece. 

Yukarıda arkadaşımız aslında çok güzel özetlemiş, lastiklerde üreticinin verdiği ebatlara uyarsanız, en dış çap (yani tekerleğin üzerinde yuvarlandığı çap) değişmez. Jant büyür, yanak daralır ama dış çap değişmez.

@aaron hocam aracınızdaki paçalıklar oem miydi? nereden temin etmiştiniz? aracı sattınız biliyorum ama araçla birlikte gittiler heralde

@Yehanoha Çin'den almıştım hocam ama çok dayanıklı çıkmadılar. Oemler daya dayanıklıdır diye düşünüyorum. Gerçi Aliex. te araştırma ile belki daha kalitelileri bulunabilir.

@sergen38 siz 18" ebata kışlık lastik takmak istesenizde., bunu üretici kesinlikle önermemektedir..!! kullanım klavuzunu açıp okursanız zaten orada da yazmaktadır.,

Kışın kaygan zeminde., lastiğin yere temas eden bölgesi yani tabanı ne kadar geniş olur ise tutunma o kadar azalır., lastiğin yere temas eden tabanı ne kadar dar olursa tutunma bir o kadar artar., kışın dar tabanlı lastikler seçilerek yere temas eden yüzey ölçüsü daraltılarak tutanmanın artırılması sağlanır., Rally araçlarının karlı zeminde kullandıkları lastiklere baktığınızda incecik bisiklet lastiği gibi ince tabanlı lastikler taktığını görürsünüz.,

Üreticinin lastik ölçüleri tavsiyesi;

195 65 R15 (yazlık-kışlık)

205 55 R16 (yazlık-kışlık)

205 50 R17 (**sadece kışlık) 8mm 'den daha büyük baklalı zincir takılmaması gerekir..!!

225 45 R17 (yazlık/ve belirli koşullları sağlamak şartıyla kışlık takılabilir..) zincir takılamaz..!! DCC ve Spor süspansiyon donanıma sahip araçlarda bu ebatta kışlık lastik kullanımı önerilmez..!!

225 40 R18 (sadece yazlık)

235 35 R19 (sadece yazlık)

18 jant 3.5 cm yay taktırdım, aynı yaylarla dover jantlarımın üzerine kışlık takp kullandım. hiç bir sorun yaşamadım. Sürtme ihtimali yok hocam onu bir kafanızdan silin bence. onun dışında memleketin yolları kışın tuz vs etkisiyle daha çok çukurlu ve engebeli oluyor. o yüzden kışları lastikle birlikte jant çapını da küçültmek daha mantıklı. 18 lik kışlık alıp orjinal durban janta sök tak yapıtırıp jantı çizilme riskine maruz bırakmak ta ayarı bir risk. Lastikçilerin lastikere ve jantlara nasıl davrandığını birçoğumuz görmüşüzdür. 

Kısacası 15 lyona kışlık al rahat et kardeşim.

@Balistique hocam şimdi şöyle bir durum gerçekleşmez mi tam anlamadım 1 inc 2.54 cm 15 ten 18e 7.62 cm oluyor e yanakta 40tan 60a çıkıyor 2 cm arada 5 cm fark kalıyor araç yere 5 cm daha yaklaşmaz mı yanlışım varsa düzeltin. dicektim de kendim düzelttim evet o zaman lastik küçülür oda mantık dışı olur :D  
O 40 tan 60 a kısmı cm olarak degıl tabanın yuzde 40 / 60 ı olarak olculuyor. 

2015 den beri golf kullanıyorum. Muğla’da yaşıyorum ve burada kışın , kar ve buzlanma problemi olmadığı için geçen seneye kadar 18 yazlıklarla kullandım aracımı hiç bir sorun yaşamadım. Ama kışın snowboarda başlayınca, kışlık lastik konusunu araştırıp 18” kışlık almak yerine 16”hita Jant alıp kışlık lastik taktım. 

önerim , benimki gibi kar , buzlanma sorunu olmayan bir yerde yaşıyorsanız 18” yazlıklarla devam edin. Aksi halde eski jantlarınıza kışlık lastik takıp öyle kullanınız. 

Geri
Üst Alt