kış aylarında 18 inç jant lastik kullanımı

sergen38

Üye
İsim
ömer
Arkadaşlar 15 inç lyon jantlardan 18 inç orijinal durbanlara geçiş yaptım. 3.5 cm eibach spor yaylarda takıldı 4-5 aydır kullanıyorum herhangi bir sıkıntı yaşamadım genel manada memnunum. ancak ne olur ne olmaz diye orijinal jant ve yaylarımda duruyor. Şimdi problem şu önümüz kış az biraz araştırma yaptım 15 veya 16 inç jantlara dönüş yapmanın mantıklı olacağı söylendi.Kayseri de ikamet ediyorum kışın mecbur olmadıkça uzun yola çıkmam. Şehir içi sabah 8 buçuk akşam 6 eve dönüş saatim 10+10 km günlük yol uzunluğu. aracımı sakin kullanırım ani hızlanma ve fren yapmam ama tabiki yol durumuna göre herşey çıkabilir karşımıza. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim 15 lyona dönüş yapsam mevcut yaylarla sıkıntı yaşar mıyım? sürtme vs olur mu? Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yorum bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

IMG_20200427_162504.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam yay konusunu bilmem başlığa bakıp geldim :)  Contiden şaşmayın diyip gidecektim :)  

Sizin yerinizde olsam 15 lere kışlık takarım, kış geldiğinde o jantları kullanırım

@Musaaksoy sürtme yapar mi acaba 35mm eibach yaylarla
Surtme yapması imkansız. Orjinal jantların et ofset değeri zaten çok içeride. Ayrıca araç o kadar yere yapışmaz çünkü jant ebati küçüldükçe lastik yanağı kalınlaşır. Yani esasen çember çapı aynı kalır amma ve lakin lastikle jantın malzeme esnekliği farklı olduğundan lastik ebati artınca biraz aşağı iniyor araç ama dediğim gibi sürtme ise derdiniz imkansız.

Edit: Genelde insanlar jant ebati küçüldükçe çember capininda kuculdugunu düşünüyor. Bu yanılgıya düşmeyin dış çap aynıdır değişmez.

225/40/18

205/55/16 

195/60/15 

Vs.

@Balistique bu konuya çoğu kişi yabancı sanırım hiç mi 18 inc kullanan arkadaş yok forumda. Açıklamalarıniz için teşekkür ederim sizce 18 inç kışlık lastik mi almalıyım yoksa elimdeki 15 inç lyonlara uygun veya 16 inç ve uygun lastik mi takmaliyim. Kışın 18 inc lastiklerle sıkıntı yaşar mıyım?

@Balistique bu konuya çoğu kişi yabancı sanırım hiç mi 18 inc kullanan arkadaş yok forumda. Açıklamalarıniz için teşekkür ederim sizce 18 inç kışlık lastik mi almalıyım yoksa elimdeki 15 inç lyonlara uygun veya 16 inç ve uygun lastik mi takmaliyim. Kışın 18 inc lastiklerle sıkıntı yaşar mıyım?
Ben yerinde olsam 15 lere kışlık alır kullanırım. 18 kışlık maliyeti 15 ile nerdeyse 2 kati olur. Birde kışlık lastikte taban ölçüsünün dar olması avantajdır. 18 takarsanız minimum 225 taban olmak zorunda.  İnsanlar kışlık kullanmak için 15-16 inch hatta sac jant alıp takıyor neden 18 de bu kadar takıldın anlamadım. Kış için küçük jant dar taban her türlü avantajlıdır. 

Birde kışın hava soğuk olunca amortisör ve lastikler daha sert çalışır konfor kaybı artar. 15 takarak bu kaybında önüne geçersin.

@Balistique 18 inc illa olsun demiyorum önceliğim her zaman güvenlik. Ancak 35 mm yay olunca sürtme olur diyen arkadaşlar oldu bu nedenle kafam karıştı

@Musaaksoy sürtme yapar mi acaba 35mm eibach yaylarla

Durum mantık ile çözülebilir. İlla ki kullanmak gerekmez. 

Aslında herşey ortada. Araç midline. 15 jant. Yerine spor yay takılıp 18 jant takılmış. Neden? Zevk meselesi. Kış gelince ne yaparım? 

1- 18'e devam edip kışlık lastik almak 

2- depodaki 15 janta kışlık lastik almak. 

Maliyet olarak 15 daha mantıklı. 

Görüntü önemli ise (ki öyle düşünülüp 18'e geçilmiş) o zaman 18'e kışlık lastik.

Güvenlik. yaylar aynı kalacak. Yani spor yay. 15 jant taksak sürter mi? Lastik sağa sola sürtmeyeceğine göre. Sürtmekten kasıt aracın altını sürter miyim olacak. Başlık içerik ve ne demek istenilen birbirine girince ucu açık konu. 

Lastik belki aracı 1 santim düşürebilir. Kullandığınız yola göre en iyisini siz bilirsiniz. 

Güvenlik önemli evet. Siz en iyisi lastik değiştireceğiniz zaman 15 jant lastik takın, deneyin aracın altını sürtecek kadar alçalıyor mı.. şüphe duyarsanız ki zaten sorulduğuna göre duyulmuş, 18'e kışlık lastik alın. 

Yani özetle eldekilerle deneyin ve tecrübe edinin. Bu size daha faydalı olacaktır.

@sergen38  kafanı hiç ağrıtma, al bir tane 92 model şahin tak kartipi lastikleri, aşırı kar yağdığında seni işine en güzel şekilde götürüp getirsin, uygun günlerdede golfe binersin. madem okadar emek edip 18 inch e geçiş yapmışsın sök tak her sezonda hem maliyet artar hem de aşırı vakit kaybı.

ha birde 18 inch kar tipi lastik masrafın var.

şu anki yaylara uyum sağlarmı bilemiyorum ama eğer sağlarsa kışlık lastiklerini de eski jantına takarsın olur biter.

gülerek bin kardeş. ben orj. fabrika çıkışı 2014 comfort jantları kullandığımdan naparsın işte bol kepçeden fikir verdim ::)))

@maviplanet mesajınız için teşekkür ederim sağolun ama durum baya ciddi. Kış için şahin alma fikri de güzelmiş 🙂. Elimde 15 inç jant mevcut. Ancak alttan surtebilir diyenler var çoğu kişinin de net fikri yok bu konuda canım sıkıldı. sabah işe gelirken arabalarin jantlarina baktim benden başka da 18 kullanan yok nerde bu durbancilar 19 pretoria kullananlar kışın ne yapıyor bu adamlar 5 cm yay kullananlar vardı bendeki yaylar 3.5 cm ne yapacam diye düşünüyorum 5 cm kullananlar nasıl çözüm buldular acaba

Geri
Üst Alt