Tam boy stepneyi sürekli taşımak ne kadar akıllıca?

İsim
Sinan Akgül
Merhaba,

Bu konuda ne düşündüğünüzü bilmek istiyorum, Golfte bagaj çok büyük değil, üstelik benim aracıma bir de tam boy stepne konulmuş. Ben son 10 yıldır kriko ile lastik değiştirdiğimi hatırlamıyorum, genelde tubeless lastikte bir patlak varsa hava azalıyor, lastikçiye gidinceye kadar problem olmuyor.

Bu durumda acaba, tam boy stepneyi araçtan çıkarıp, yerini eşya taşımak için mi kullansam diyorum, bu konuda ne düşünüyor genel olarak Golf kullanıcıları?

maviŞimşek

Benim fikrim tasimaktan yana cunku geçenlerde lastik yarilmasi gibi bir olay meydana geldi basıma. Stepneyi takip sanayiye gidebilmistim. Uzun yolda boyle bir olay gelirse sıkıntılı bir durum olabilir diye düşünüyorum

Yolda kalma riski olabilir hadi şehir içi sıkıntı değilse de şehirdışu büyük vukuat olur

Bir gece yarısı Yağmurda karda kıyamette  şehirdışında ıssız bir yerde lastik gümlemesi gibi bir senaryoda  eger en azından yer tasarruflu stepne yoksa Allah yardımcınız olsun

golfaşkı dedi:
Bir gece yarısı Yağmurda karda kıyamette  şehirdışında ıssız bir yerde lastik gümlemesi gibi bir senaryoda  eger en azından yer tasarruflu stepne yoksa Allah yardımcınız olsun
Değerli Akın Hocam;

Olayın bir kaç farklı boyutu var.

İlk boyutu lastik patlaması hakkında.....

Bu açıdan bakılınca aracınızı yoğun olarak nerede kullandığınız önemli bana kalırsa..

Neden derseniz.

Şehir içinde lastik patlasa ne kadar uzakta olabilir ki en yakın lastikçi?

Bu nedenle yoğun olarak şehir içi kullananlar yer tasarruflu stepne alabilirler.

Şehir dışına çıkacakları zaman normal boy stepne ile değiştirebilirler..

ikinci boyutu orijinal jantlardan birinin zarar görmesi durumunda.

Bu durumda set halinde satılan jantlar yerine tek jant arayacaksınız ve oldukça pahalı olduğunu görebilirsiniz maalesef.

En kolay Lyon jantlar. 750- 900 aralığında bulabilirsiniz.

Dover da kolay en iyi durumda olanlar 1000-1200 lira arasında satılıyor.

Ancak Dijonlara ulaşmak cidden zor servisten talep ederseniz yedek parça olarak 1 janta 1000 liraya yakın vereceksiniz. Piyasada satılan tek jant; ancak kazalı araçlardan çıkma olarak bulunabilirse mümkün. Kimse seti bozarak satmaya yanaşmaz sanırım.

Bu nedenle Highline alındığında stepne mutlaka orijinal tam boy alüminyum stepne olarak adlandırılan Dijon olmalı.

şehir içinde kullanıyorsanız mutlaka dijon stepneli almalı ancak bunu alıp neden uzak güneş almayan bir yere koyabilir ve internetten 250-350 TL'ye yer tasarruflu stepne alabilirsiniz.

Son olasılığa gelelim.

Stepnesiz ve yerine lastik onarım kiti ile..

Bana kalırsa intihar..

Lastik yarılması halinde.. Lastik onarım kitleri hiç bir işinize yaramaz.. Nerede olursanız olun olduğunuz yerde kalırsınız. Bazı lastik markaları ile Vw'in yol yardımı aranarak yardım gelmesi beklenebilir.

silvershadow dedi:
Değerli Akın Hocam;

Olayın bir kaç farklı boyutu var.

İlk boyutu lastik patlaması hakkında.....

Bu açıdan bakılınca aracınızı yoğun olarak nerede kullandığınız önemli bana kalırsa..

Neden derseniz.

Şehir içinde lastik patlasa ne kadar uzakta olabilir ki en yakın lastikçi?

Bu nedenle yoğun olarak şehir içi kullananlar yer tasarruflu stepne alabilirler.

Şehir dışına çıkacakları zaman normal boy stepne ile değiştirebilirler..

ikinci boyutu orijinal jantlardan birinin zarar görmesi durumunda.

Bu durumda set halinde satılan jantlar yerine tek jant arayacaksınız ve oldukça pahalı olduğunu görebilirsiniz maalesef.

En kolay Lyon jantlar. 750- 900 aralığında bulabilirsiniz.

Dover da kolay en iyi durumda olanlar 1000-1200 lira arasında satılıyor.

Ancak Dijonlara ulaşmak cidden zor servisten talep ederseniz yedek parça olarak 1 janta 1000 liraya yakın vereceksiniz. Piyasada satılan tek jant; ancak kazalı araçlardan çıkma olarak bulunabilirse mümkün. Kimse seti bozarak satmaya yanaşmaz sanırım.

Bu nedenle Highline alındığında stepne mutlaka orijinal tam boy alüminyum stepne olarak adlandırılan Dijon olmalı.

şehir içinde kullanıyorsanız mutlaka dijon stepneli almalı ancak bunu alıp neden uzak güneş almayan bir yere koyabilir ve internetten 250-350 TL'ye yer tasarruflu stepne alabilirsiniz.

Son olasılığa gelelim.

Stepnesiz ve yerine lastik onarım kiti ile..

Bana kalırsa intihar..

Lastik yarılması halinde.. Lastik onarım kitleri hiç bir işinize yaramaz.. Nerede olursanız olun olduğunuz yerde kalırsınız. Bazı lastik markaları ile Vw'in yol yardımı aranarak yardım gelmesi beklenebilir.
Sayın hocam bu yazınınızın altına imzsmı atarım... Kesinlikle stepnesiz ( bence  orijinal ebat olda iyi olur ) yola çıkmamak lazım.

Yer tasarruflu stepne kullanımını mantıklı buluyorum, bunun yanında el kadar boyutu olan ve 30-40 TL fiyatla satılan kompresörlerden de bagajda bir adet bulunursa, çok sıradışı bir durum olmadıkça bir problem çıkmayacaktır. Kazanılacak ilave bagaj hacmi de hayatı kolaylaştıracaktır.

Golf den önce kullandığım 206Rc marka aracımda fabrika çıkışı stepne ve yeri yoktu.. Gezerken aklımdaki sürekli ya lastiğe bişe olursa korkusu bıktırmıştı.. Bence stepne çıkarmayı düşünücek kadar yer gerekiyorsa araç değişimine gidilebilir :)

bu konuyla ilgili başıma gelen bir olayı anlatayım.  bundan önceki aracımla yaklaşık 1.5 yıl önce memleketten ankaraya dönüyordum. bagaj full dolu, yanımda hanım var. ilçeden çıktım tali, yolda 30-40 km gittikten sonra alttan bi ses geldi, 200-300m sonra araba yalpalamaya başladı, direksiyon hakimiyetini sağlayıp  sağsalim kenarda durana kadar 1 km gitmişim. aşağı indim baktım, sağ arka lastik patlamış ve yarılmış. yedek stepne olarak yer tasaruflu stepne var ve tali yoldan anayola çıkıp en yakın benzinliğe gidene kadar yaklaşık 90-100km var. memlekete geri dönsem bütün bagajı boşaltmam lazım, ankara tarafına gidiş istikametinde en yakın benzinliğe yer  tasaruflu stepne ile gitmek çok zor ve zahmetli. memlekette tanıdık lastik tamircisi vardı, onu aradım, yeri tarif ettim, tam boy çıkma sağlam bir lastik getir dedim. sağolsun özel donanımlı lastik tamir aracıyla geldi ve yanında getirdiği lastiği  yarılan lastiğin jantına takarak yola devam ettim.

başıma gelen bu olay bana şunu öğretti.  tali yolda yolculuk yaparken tam boy stepne her zaman araçta olcak. şehir içinde veya ana yolda, otobanda yolculuklarda yer tasarruflu stepne olabilir, tercih meselesi. ama ben yinede şahsi fikrim; tam boy stepne her zaman araçta olmalı diyorum.

Tartışmaya yapılan tüm katkılar için teşekkürler. Tam boy stepnenin gerektiği zaman ne kadar işe yarayacağı konusunda bir şüphe yok tabi ki, bu konuda aynı fikirdeyim fakat bana bugünlerde bir arabanın lastik yarması gibi acil durumlarla karşılaşma oranları  motorla ilgili problem olma ihtimalinden fazla değil gibi geliyor. Yani ıssız bir yerde motorla ilgili bir problem çıkarsa nasıl yapacak tek şey yardım çağırmaksa (en azından benim için), lastik problemlerini de aynı şekilde düşünebiliriz. Her iki durumun da olma ihtimali aynı artık.

Bundan 20 yıl önce falan lastik tamiri günlük hayatın bir parçasıydı, lastikler sürekli patlar yolda sürekli lastik değiştirenler olurdu. Artık durum öyle değil, son kullandığım iki aracı satarken stepneleri sıfırdı, yani yıllarca  15-20 kilo yükü boşa taşımış oldum. Lastiklerim patlamadı mı? Evet patladı ama en yakın tamirciye ulaşacak yeterli hava vardı ya da patlak lastiğe hafif hava basmak daha az zahmetliydi.

maviŞimşek

şehir içinde stepnesiz gezmek yakıtı ne kadar etkiler sizce?  :D

burası küçük ve herhangi bir olay yerine ulaşım süresi max 10 dakika.

snoppy dedi:

Değerli Hocam;

Her 75 kg 1 litre fark ettirir 100 km.de.

Ancak hesabımız bundan ziyade bagajda yer kazandırması gayesi üzerine kurulu..

En azından benimki.. :)

Alo deyince gelecek bir eş dost varsa taşımaya değmez 8 kilo da olsa 80 gram da olsa.. 8D

silvershadow dedi:

Değerli Hocam;

Her 75 kg 1 litre fark ettirir 100 km.de.

Ancak hesabımız bundan ziyade bagajda yer kazandırması gayesi üzerine kurulu..

En azından benimki.. :)

Alo deyince gelecek bir eş dost varsa taşımaya değmez 8 kilo da olsa 80 gram da olsa.. 8D
Peki o zaman bu savla depoyu full dolaşmak da tuketimi arttiriyor?

Geri
Üst Alt