Hella Pagid Fren Diski ve Balatası

İsim
Emre H.
Selam Dostlar,

Fren disk ve balatası araştırırken bir video gördüm ve sizinle paylaşmam gerekir diye düşündüm. Markayı kullanmışlığım yok, acaba aramızda kullanan var mı?

Hella Pagid ön disk ve fren balatası ile annemin Mercedes B150sinde maceramız başladı bakalım memnun kalacakmıyız...

28DDEEE3-0130-4AD8-829F-B31A5D2F8A7B.jpeg

A5C5877E-FDF1-4986-B755-BA609BE3BF1A.jpeg

384DC5A7-300B-4A48-AAD8-43B91605F22F.jpeg

1444D237-80F9-43C4-A2AC-98991BDAB9DF.jpeg

konu eski ama güncel bilgi vereyim golf için arka disk gerekli oldu..diskte fatura oluşmuş yani 3/1 i pasli ve tutmuyordu değişmek gerekti..bende feredoya gore pahalı olan hella pagid tercih ettim..272mm olandan..tabiiki çin malı..
bir bilgide vereyim geçen bizim şirketin kiralık aracı passat uzay servise gitmiş ve hella pagid balata takmışlar vw amblemi yok kısaca kazıklamışlar..yetkili servislerde vw amblemi olan ürün vermek zorundalar ve servislerde hella pagid değil sadece pagid markalı ürünler var pagidin üretim yeri romanya ama hella olanını bilmiyorum...daha önce yetkilide aftermarketle karsılasan oldumu..resim aşağıda..

Ekli dosyalar

• Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    121.4 KB · Görüntüleme: 51
ben passatta ön arka hella pagid balta ve disk 3 ay önce aldım. sağ ön ıslıkladı aradım yenisiyle garantiden değiştirecekler genel performansı memnunum lastiklerde falken 510 yol tutuş ve durma yada ıslak zeminde 3lüden dolayı hiç korkmuyorum.

• Beğen
Tepkiler: SCC
konu eski ama güncel bilgi vereyim golf için arka disk gerekli oldu..diskte fatura oluşmuş yani 3/1 i pasli ve tutmuyordu değişmek gerekti..bende feredoya gore pahalı olan hella pagid tercih ettim..272mm olandan..tabiiki çin malı..
bir bilgide vereyim geçen bizim şirketin kiralık aracı passat uzay servise gitmiş ve hella pagid balata takmışlar vw amblemi yok kısaca kazıklamışlar..yetkili servislerde vw amblemi olan ürün vermek zorundalar ve servislerde hella pagid değil sadece pagid markalı ürünler var pagidin üretim yeri romanya ama hella olanını bilmiyorum...daha önce yetkilide aftermarketle karsılasan oldumu..resim aşağıda..
Resimde;
kaliper —>balatanın yazılarının olduğu bazı bölgeleri kapatıyor, bu sebebten takılan balatanın üzerinde (vw ag amblemi) var mı yok mu bunu balatayı sökmeden anlayamayız.!

doğuş genel merkez bayilerinin yedek parça stoğunun anlık olarak online kontrol ediyor, yetkili servis bu riski göze alıyorsa bir yerde lastiği patlar, arkadaşınızın içine kurt düştüyse balatayı söktürüp bakması lazım.

Resimde;
kaliper —>balatanın yazılarının olduğu bazı bölgeleri kapatıyor, bu sebebten takılan balatanın üzerinde (vw ag amblemi) var mı yok mu bunu balatayı sökmeden anlayamayız.!

doğuş genel merkez bayilerinin yedek parça stoğunun anlık olarak online kontrol ediyor, yetkili servis bu riski göze alıyorsa bir yerde lastiği patlar, arkadaşınızın içine kurt düştüyse balatayı söktürüp bakması lazım.
Servis ürünlerinde bu şekilde üretici marka adı yazmıyor kıyıda köşede yazıyor bir sürü aldım doğuştan hatta son aldığım a3 arka fren balatası pagidti ve vw amblemi vardı pagid yazısı minicikti aynı şekşlde aftermarket aldım üsteki gibi yazıyordu bi yerlerde bişeyler olmuş

arka balatalar demire dayanmıştı her zaman parça aldığım yere gittim feredo almak için ama hella pagid önerdi aldım taktım gayet iyi ötme felan yok
ayrıca arka balata değişimi el freni elektronik olduğu için baya kolaymış manuellerde pistonu aparatla döndürerek ittirmek gerekiyordu. bilgisayarla piston pimlerini çektirdim kolayca taktım balataları

Güzel ürüne benziyor. Hella'nın ben dandik bir ürün yapacağını yada yaptırıp üzerine markasını basacağını zannetmiyorum. Başarılı.

ben 2 yıldır arkalarda hella pagid kullanıyorum hiç bir sıkıntı yaşamadı

Merhabalar,

Golf 7.5 1.6 TDI 115 HP aracımın disk ve Balata değişim zamanı geldi sanırım. Forumda biraz araştırdım. Ate Disk + Ate Seramik Balata ile değiştirmek istiyorum ancak aracın üzerindeki orijinal disk ve balatayı yaklaşık 50 bin km. dir kullanıyorum. Ate’lerde aynı şekilde uzun ömürlü olurmu? Ya da servisten orijinal fren setini alıp geçeyim mi?

Birde 288 mm. ya da 272 mm. olduğunu nasıl öğrenebilirim.

Tavsiye ve fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Merhabalar,

Golf 7.5 1.6 TDI 115 HP aracımın disk ve Balata değişim zamanı geldi sanırım. Forumda biraz araştırdım. Ate Disk + Ate Seramik Balata ile değiştirmek istiyorum ancak aracın üzerindeki orijinal disk ve balatayı yaklaşık 50 bin km. dir kullanıyorum. Ate’lerde aynı şekilde uzun ömürlü olurmu? Ya da servisten orijinal fren setini alıp geçeyim mi?

yaklaşık 10 gün oldu ama belki değişim yapmamışsındır diye yazıyorum..tdi larda buyuk balata disk takımı çıkıyor ama emin olmak için şasi numranla yetkili serviten malzeme teklifi al..sonra ate fiyatı araştır..hangisi uygunsa alırsın

Merhabalar,

Ölçüleri birbirine karıştırmayın.

Arka diskler tek ölçüdür 272mm

Ön diskler 2 çeşittir 276mm ve 288mm

Tdi araçlarda genelde 288mm ön disk kullanılıyor.

Ön tekeri söküp disk çapını ölçebilirsiniz. Kumpas ile daha rahat ölçülür ama metre ile de ölçüm yapılabilir.

ATE ürünler orijinal ürünler kadar uzun süre dayanıklı ve sağlıklı kalacaktır merak etmeyin. Hele ki seramik balatalar çok daha uzun süreler dayanır.

Performans serisi ATE disk de kullanabilirsiniz .

https://www.otosupermarket.com/kate...ren-diski-16-tdi-105-110-115-beygir-2013-2020

.

@reko @hosmyy Cevaplarınız için teşekkürler. Kararsız kalınca servisten eko olmayan parçalarla ön disk ve balata değişimini 6.328,71 liraya yaptırdım. Ate’de Powerdisc kullanılacaksa Seramik balatalar önerilmiyor. Haberiniz olsun.

5Q0 615 301H Parça koduna sahip diskin internetten aratınca üreticisi Brembo olarak görünüyor. Ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Bilgilerinize…

1692377204383.png

@reko @hosmyy Cevaplarınız için teşekkürler. Kararsız kalınca servisten eko olmayan parçalarla ön disk ve balata değişimini 6.328,71 liraya yaptırdım. Ate’de Powerdisc kullanılacaksa Seramik balatalar önerilmiyor. Haberiniz olsun.

5Q0 615 301H Parça koduna sahip diskin internetten aratınca üreticisi Brembo olarak görünüyor. Ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Bilgilerinize…

Ekli dosyayı görüntüle 69445

Hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Kazasız, belasız, arızasız günlerde inşallah.

5Q0 615 301H parça numarası Vw in o ürüne verdiği numaradır. Bu numara ile arama yapıldığında bir çok marka disk önünüze çıkar.

Ürün üzerinde VW AG yazısının yanı sıra, üreticinin de marka ismi veya marka kodu görülüyorsa o ürünün hangi firma tarafından VW ' e tedarik edildiği net belli olur.

Serviste takılan disklerin üzerinde, paketinde veya bandrol etiketinde küçük de olsa Brembo yazısı veya brembo kodu ( 09.9145.14 ) yazıyorsa o disk in Brembo firması tarafından, VW firması için üretildiği kesinlik kazanır.

Brembo firması sizin aracınız için 3 çesit ön disk üretimi gerçekleştiriyor.

1 - Klasik düz disk : "PRIME LINE" parça no. 09.9145.14

2 - Kanallı disk : "XTRA LINE - Max" parça no . 09.9145.75

3 - Delikli disk : "XTRA LINE - Xtra" parça no. 09.9145.1X

Delikli disk kullanmaya özenenler ile aracındaki orijinal disklere veya sonradan takılan muadil disklere , delik açtıranlar veya açtırmayı düşünenler için bir uyarı yapmak istiyorum :

En sağlıklı olan disk ; klasik düz ve kanallı olanlardır. Bunların aşınma toleransı 3.0 mm iken, Delikli olan disklerin aşınma toleransı 2.2 mm dir.
( Aşınma toleransı, araçtan araca değişkenlik gösterebilir, ama delikli olanlarda tolerans her zaman daha düşüktür )

Yani delikli olanlar 25mm den 22,8mm ye düştüğünde değiştirilmesi gerekir, yoksa diskten parça kopma tehlikesi vardır. Hele ki; klasik düz disklere sonradan delik açtırmak , çok daha büyük tehlike arzeder.

Düz veya kanallı diskler ise 25mm den 22 ve hatta 20mm ye kadar kopma/parçalanma tehlikesi olmadan kullanılabilir ,

ama disk kalınlığı 22mm altına düştüğünde sıcaklığa karşı direnci çok azalacaktır. Uzun süreli veya zorlayıcı frenleme yapmaktan kaçınılmalıdır.

Düz veya kanallı diskler her zaman daha sağlıklı ve güvenlidir.

Bu nedenle olsa gerek, ATE firması delikli disk üretmez, ya düz yada kanallı disk üretir.

Bir de yüzeyi bozulan disklerini hem tornalatıp incelten, hem de bu kalınlığı incelmiş disklere bir de delik açtıranlar var ki, onlar resmen ölüme meydan okuyor.

Tabi ki orijinal delikli disk kullanımında, üretici talimatlarına uyulduğu sürece yani diskler Max. incelme toleransına ulaştığında, yenisi ile değiştirildiğinde , delikli disk kullanımının hiç bir sakıncası tehlikesi olmayacaktır.

Lütfen bütün forumdaşlarım , disk seçimi ve kullanımı konusunda bilinçli davransın.

Herkese mutlu, sağlıklı, huzurlu, kazasız, belasız, arızasız günler diliyorum.

]

.

Son düzenleme:

@hosmyy Açıklamalarınız için teşekkürler. İnternetten Brembo’yu set halinde baktım ama stok yoktu. Orijinaldende çok memnundum. Diğer markalarda uğultu felan olduğunu duyunca fazla da uğraşmadan servise yöneldim.

Geri
Üst Alt