2 buçuk yıllık arabada akü bitmesi normal mi?

İsim
Fatih
Herkese merhaba, Yaklaşık 2 hafta önce çalışma ortamımda mesai arkadaşlarımdan birinin Covid-19 testinin pozitif çıkması sonucu, temaslı olduğum için benide karantinaya aldılar.Karantina da aklıma aynen bu durumun gelmesi üzere, 10. gün arabaya inerek çalıştırmak istedim.Silecekler, farlar, multimedya çalışıyordu, fakat ekranda akü zayıf şeklinde bir uyarı verdi.Marşa bastığımda ise sesler geldi ama almadı.Bende ısrarlı olmayıp, vw yol yardımı aradım.Yarım saat içinde gelip aracı çalıştırır vaziyete getireceklerini ama stop etmeden servise gidip aküyü doldurtmam veya değiştirmem gerektiği söylendi.Karantina'nın bitmesine bir kaç gün kaldığı için henüz birşey yapmadım.Lakin aklıma takılan, 2.5 yıllık bir akünün bunu yapması yani 8-9 gün çalıştırmayınca bitmesi normal mi? Yol yardımdaki arkadaş normal olduğunu, bu sürede araç hiç çalışmayınca akünün azalabileceğini söyledi ama pek tatmin olmadım.Sizin düşüncelerinizi merak ettim.Bu arada araç 2017,1.6 Tdi, Dsg.Hayırlı, sağlıklı günler dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@33hasan33 Doğrudur hocam, banada çok mantıksız geliyor.Söylediğim gibi araca sonradan taktırdığım herhangi bir parça da yok.Start stop devamlı aktifti.Ve aracı hemen hemen hergün kullanmaktaydım.Serviste belli olacaktır muhtemelen.Önümüzde ki hafta servis sonrası sonucu buradan da paylaşırım inşAllah.

Upvote 0

@muhammedfatih tekrardan geçmiş olsun hocam, servis Aküyü kontrol edip, şarj edecektir. Sonrada aküye yük bağlayıp ne kadarlık düşüş olacağına bakar ve akünün durumuna göre değişim İş emrini açacaktır. 

Upvote 0
2016  haziran üretim  golf 7 orjinal fabrikayla gelen akü gecen sene bu aylarda bitmişti,bana cabuk bitmiş gibi gelsene yukarda bahsedildiği gibi orjinal akünün cok kaliteli olmadığı ve start stop dan dolayı normal olduğuna kanaatına vardım.

Upvote 0
Start stop lu araçlar, genelde şehir içi kullanıyor ise ömrü zaten 2.5 yıl oluyor. Bunu çok tecrübe ettim. 

Upvote 0
Herkese hayırlı akşamlar dilerim.Yukarıda anlattığım olay doğrultusunda Pazartesi günü, yol yardımı çağırdım.Ücretsiz şekilde aracımı çalışır vaziyete getirdiler ve direkt olarak servisin yolunu tuttum.Orada kapattığımda bile tekrar çalışmadı araç.Kayıt açtılar ve aracın 8 saat cihaza bağlı olarak kalacağını kaçak olup olmadığını kontrol edeklerini ve netice doğrultusunda, akünün değişeceğini veya şarj olacağı söylendi.Ertesi gün yani bu sabah arayarak, akünün değişmesi gerektiği söylendi.Ücreti sorduğumda, garantim olmadığı halde, bakımlara devamlı servise gittiğim için iyi niyet garantisinde %70 oranında indirim yapıldığı, kendilerinin %100 olarak yaptığı teklifin merkez tarafından kabul görüldüğü sadece 100 Tl işçilik ücreti alınacağı söylendi.Şaşırdım ve tamam dedim doğal olarak.Çıkan orjinal akünün aynısının takılacağı söylendi bu arada.Biraz önce gidip aracımı aldım.Mesai sonu olduğu için pek irdeleyemedim.Ayrıca 150 lira karşılığı motor koruma'yıda kabul etmiştim.Aküye baktığımda MLA Moll markasını gördüm.Üzerinde +EFB dikkatimi çekti.Verdikleri zarfı eve gelince açtım.Değişim ibaresi yoktu.Fotoğrafını atıyorum yapılan işlemlerin.Sizce herşey normal mi.Benmi çok ince düşünüyorum.Gerçi yarında arayıp faturada değişim adına birşeyin bulunmadığını gerekirse Doğuş Oto genel müdürlüğünü arayıp sisteme nasıl kayıt edildiğini öğreneceğim. @doganersin @forzaGilles @Musaaksoy @uğr_05 @Onur Sarı @33hasan33 Cevaplarınız için şimdiden Teşekkürler.

IMG_20200811_183121.jpg

Upvote 0
sorununuzun sıfır maddiyat ve stres ile çözülmesine sevindim

Rabbim başka dert vermesin cümlemize

sağlıklı günler..

Upvote 0
sorununuzun sıfır maddiyat ve stres ile çözülmesine sevindim

Rabbim başka dert vermesin cümlemize

sağlıklı günler..
Teşekkür ederim hocam.Ben bu aracı ne zaman böyle servise bırakmak durumunda kalsam aklıma hep vesvese geliyor.Araçtan bir şey söktülermi, bir zarar verirlermi gibisinden.😆 O yüzden böyle faturada da yapılan değişiklik yazmayınca iyice işkilleniyorum.

Upvote 0
@muhammedfatih %100'ü karşılanmış bir parçanın bedeli olmayacağından ve dolayısıyla faturalandırılamayacağından yazılmamış olabilir. İş emrinde mutlaka vardır. 

Upvote 0
@muhammedfatih akünün - kutup başında(Siyah) akünün üretim yılı vardır oraya bakın 2020 ise sallayın gitsin değişmiştir. Taktıkları akü moll marka güney Kore malı idi sanırım yanlışım varsa düzeltilsin bu aküler eko yada dandik aküler. Takın varta aküyü 5 yıl banamısın demez. Ben start stopu aldığımda kapatmıştım ama 2.5 yılda bitti aküm efb+ servis 280 TL işçilik alıp değiştirdi. Aracım servis bakımlı size iyi kıyak geçmişler.

Upvote 0
Herkese hayırlı akşamlar dilerim.Yukarıda anlattığım olay doğrultusunda Pazartesi günü, yol yardımı çağırdım.Ücretsiz şekilde aracımı çalışır vaziyete getirdiler ve direkt olarak servisin yolunu tuttum.Orada kapattığımda bile tekrar çalışmadı araç.Kayıt açtılar ve aracın 8 saat cihaza bağlı olarak kalacağını kaçak olup olmadığını kontrol edeklerini ve netice doğrultusunda, akünün değişeceğini veya şarj olacağı söylendi.Ertesi gün yani bu sabah arayarak, akünün değişmesi gerektiği söylendi.Ücreti sorduğumda, garantim olmadığı halde, bakımlara devamlı servise gittiğim için iyi niyet garantisinde %70 oranında indirim yapıldığı, kendilerinin %100 olarak yaptığı teklifin merkez tarafından kabul görüldüğü sadece 100 Tl işçilik ücreti alınacağı söylendi.Şaşırdım ve tamam dedim doğal olarak.Çıkan orjinal akünün aynısının takılacağı söylendi bu arada.Biraz önce gidip aracımı aldım.Mesai sonu olduğu için pek irdeleyemedim.Ayrıca 150 lira karşılığı motor koruma'yıda kabul etmiştim.Aküye baktığımda MLA Moll markasını gördüm.Üzerinde +EFB dikkatimi çekti.Verdikleri zarfı eve gelince açtım.Değişim ibaresi yoktu.Fotoğrafını atıyorum yapılan işlemlerin.Sizce herşey normal mi.Benmi çok ince düşünüyorum.Gerçi yarında arayıp faturada değişim adına birşeyin bulunmadığını gerekirse Doğuş Oto genel müdürlüğünü arayıp sisteme nasıl kayıt edildiğini öğreneceğim. @doganersin @forzaGilles @Musaaksoy @uğr_05 @Onur Sarı @33hasan33 Cevaplarınız için şimdiden Teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 36450
Hayırlı olsun., burada sorduğunuz soruların cevabı ve acaba evham mı yapıyorum diye içinizden geçen soruların sağlıklı olarak almanın tek yolu akünün resmini paylaşın  :)  bir de akünün eksi (-) kutup başında yazan rakamı/rakamları (akü üretim tarihini öğrenmek açısından) nedir belirtirseniz ney nedir öğrenmiş olursunuz söyleriz.. Akünün resmini paylaşın en önemli konu bu..!!

Upvote 0
Herkese merhaba, Yaklaşık 2 hafta önce çalışma ortamımda mesai arkadaşlarımdan birinin Covid-19 testinin pozitif çıkması sonucu, temaslı olduğum için benide karantinaya aldılar.Karantina da aklıma aynen bu durumun gelmesi üzere, 10. gün arabaya inerek çalıştırmak istedim.Silecekler, farlar, multimedya çalışıyordu, fakat ekranda akü zayıf şeklinde bir uyarı verdi.Marşa bastığımda ise sesler geldi ama almadı.Bende ısrarlı olmayıp, vw yol yardımı aradım.Yarım saat içinde gelip aracı çalıştırır vaziyete getireceklerini ama stop etmeden servise gidip aküyü doldurtmam veya değiştirmem gerektiği söylendi.Karantina'nın bitmesine bir kaç gün kaldığı için henüz birşey yapmadım.Lakin aklıma takılan, 2.5 yıllık bir akünün bunu yapması yani 8-9 gün çalıştırmayınca bitmesi normal mi? Yol yardımdaki arkadaş normal olduğunu, bu sürede araç hiç çalışmayınca akünün azalabileceğini söyledi ama pek tatmin olmadım.Sizin düşüncelerinizi merak ettim.Bu arada araç 2017,1.6 Tdi, Dsg.Hayırlı, sağlıklı günler dilerim.
Araç model itibaıyla 3,5 yaşında ama aralık 2017 gibi aldıysanız garantisi devem etmesi lazım, araç çalışmadan müzik dinlemek, telefon şarj etmekte akünün ömrünü azaltır.   

Upvote 0
Hocam 2017 9. ay görünüyor sanki değişim olmamış bence 

Upvote 0

Varta agm candır 5 buçuk yılı devirdi ama bu kış tahminim gidici s/stop çoğu zaman çalışmıyor, fren enerjisi geri kazanımı çok olduğunda çalışıyor.

Upvote 0

Geri
Üst Alt