Kaliper boyası çıkarmak için ne yapmalı

aozbas

Üye
İsim
Abdullah
Merhaba arkadaşlar

Kaliper boyasını çıkarmak için lastiği söküp tel fırça ile giriştim.Çıkıyor ama çok uğraştırıyor. Bunun kolayı yokmu. 

Aranıza modifiye sevenler vardır alınmasınlar ama 105 beygir arabanın kaliperini kırmızıya boyamak nedir anlamıyorum. Benden önceki sahibinin boş işlere çok zamanı varmış. Sanki Ferrari. 

Merhaba arkadaşlar

Kaliper boyasını çıkarmak için lastiği söküp tel fırça ile giriştim.Çıkıyor ama çok uğraştırıyor. Bunun kolayı yokmu. 

Aranıza modifiye sevenler vardır alınmasınlar ama 105 beygir arabanın kaliperini kırmızıya boyamak nedir anlamıyorum. Benden önceki sahibinin boş işlere çok zamanı varmış. Sanki Ferrari. 
Boya sökücü kimyasallar var hocam, fırça ile sürüyorsunuz boyayı kabartıyor.

Kaliperde kullanılmasında bir sakınca var mıdır bilmiyorum.

Merhaba arkadaşlar

@aozbas Hocam bence olaya yanlış bakıyorsunuz adam demekki aracını seviyormuş onu yapmak istemiş yapmiş. Mesela siz direksiyon kılıfı diktirseniz sizden sonraki sahibi de sizin hakkınızda bu şekilde düşünebilir. O zaman forumdaki bütün gti tampon takanlarda soksun herseyi. 

Bu işler yaş kategorisi ile alakalı?

20 yaşında pembeye de boyanır ....

4 cam / sunroof açık yüksek desibel müzikle caddelerde volta da atılır 20 li yaşlarda

+35 den sonra yaş haddinden bu işlere boş iş denilip yanaşılmıyor

Mesela Sunroof farkına  ? Verecek +1000 liram yok

20 yaşında olsam ? Sunroofsuz golf mü olur? Derdim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba arkadaşlar
36 yaşındayım ben de maviye boyayacağım. Boş zamanla , işsizlikle alakası yok ki hocam. Sileceğim deyin yardım isteyin de boyayan insanlara böyle ithamlarla küçük düşürmeyin lütfen. Kahvehanede kağıt sallayacağına arabasına zaman ayıran genci ben daha çok seviyorum mesela. Ayrıca yere sıfır basık araç yapmamış, altı üstü kaliper boyamış.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aracın rengi ile uyumlu bir renk seçilir ve yapılırsa yaş bağımsız olarak saygı duyar, çok da beğenirim.

Tam anlamıyla boş iş yakıştırması yapmak için gözü kanatması gerekiyor bence :)  

Gözümü kanatmasa da forumdan beğenmediğim örnekler;

/monthly_2018_08/20180813_111632.jpg.c2d342f10a818e67a48ad06c78f2cf90.jpg

/monthly_2020_06/20200619_144123.jpg.2e939eb52f9e54a0a6c438a56384d48a.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kaliper boyamak kimine göre boş iştir kimine göre değildir. Ben özenti hiç sevmem. Aracın motorunu güçlendirmiş olsa da büyük disk ve ona göre özel kaliper taksa neyse. Bu uzar gider. Herkesin fikri de göz zevki de kendine. 

Bu boya nasıl çıkar bilen yokmu. Zaten alelade iş yapmış apaçi. Yarısı dökülmüş boyanın. Rezalet bir görüntü var yani. 

@yally

Yaş skalasına göre genellemeler kaçınılmaz?

Hadi +35 az oldu ama +40 ? Kırmızı kaliperle , batman aynalarla , F1 kartal kanat bagaj spoileriyle , artık yeri öpme durumuna gelmis yay basılmış 20 inç replika aynalı jantlarla gezen +40 lık  leon Fr cı varsa da ya gençlik hevesindedir yada gençligini yaşayamamıs biridir

Başka bir yaş genellemesi daha ?

Mini cooper countryman ? 

Neyleyim bu yaştan sonra ? 

Boya sokucu kullanirsaniz alttakininde boyasini sokersiniz. Bence zimpara ile cikardiginiz yerleri cikarin ve istediginiz renge boyayin sonrasinda

Kaliper boyamak kimine göre boş iştir kimine göre değildir. Ben özenti hiç sevmem. Aracın motorunu güçlendirmiş olsa da büyük disk ve ona göre özel kaliper taksa neyse. Bu uzar gider. Herkesin fikri de göz zevki de kendine. 
Bu boya nasıl çıkar bilen yokmu. Zaten alelade iş yapmış apaçi. Yarısı dökülmüş boyanın. Rezalet bir görüntü var yani. 
Kendiniz demişsiniz; herkesin fikri de göz zevki de kendine diye. Başkasının göz zevkine neden kaf atarsınız ki? Onu çıkartmak için s. Tiner kullanırsınız fakat kaliperde keçe, tıpa vs varsa mukavemetini bozar zamanla. Kaliperleri tamamen çıkartıp, demir fırça ile fırçalamanız lazım. Başka çareniz yok. Boya kaldırmak için kullanılan malzeme burada kullanılmaz. Allah korusun fren aksamına zarar verirsiniz.

bende 44 yaşında kırmızıya boyadım. kırmızı her renk arabaya uyar( mavi hariç). 

p.s. ferrari de sarı olur kaliper kapakları))

boya sökücü kimyasallarla zarar vermektense  kendiliğinden çıkmasını beklerdim

Kimyasallar ile bu iş kolayca olmuyor demekki. Kaldık tel fırçaya. O da heryere girmiyorki. Dremel olsa ne güzel olurdu. En iyisi alabildiğim kadar tel fırçayla alayım. Kalanıda plastiğe lastiğe değmeden resim fırçasıyla tinerle ufak ufak çıkarayım.

Aslında kimseye takılmak değil niyetim ama valla stok arabaların böyle sağını solunu boyalı görünce gülüyorum elimde değil yani. Modifiye deyince benim aklıma sürüş dinamiğini değiştiren şeyler geliyor. Boyayıp bi yere dikkat çekmek istiyorsan hakkını vermek lazım. Araç hakikaten standarttan farklı olmalı yani.  

Kimyasallar ile bu iş kolayca olmuyor demekki. Kaldık tel fırçaya. O da heryere girmiyorki. Dremel olsa ne güzel olurdu. En iyisi alabildiğim kadar tel fırçayla alayım. Kalanıda plastiğe lastiğe değmeden resim fırçasıyla tinerle ufak ufak çıkarayım.
Aslında kimseye takılmak değil niyetim ama valla stok arabaların böyle sağını solunu boyalı görünce gülüyorum elimde değil yani. Modifiye deyince benim aklıma sürüş dinamiğini değiştiren şeyler geliyor. Boyayıp bi yere dikkat çekmek istiyorsan hakkını vermek lazım. Araç hakikaten standarttan farklı olmalı yani.  
Hocam boyamak bence masum kalıyor; kaliper kapağı takmak için slikon sıkmak, kalipere vida atmak tam bir intihar. Bence mehmet hocamın dediği gibi orjinal rengine yakın bir boya ile boyayın. Diğer türlü tel fırça ile felan işiniz çok zor.

Geri
Üst Alt