140 bine Araç Tavsiyesi

Ekonomi düzelmediği taktirde  firmalar temkinli bir şekilde ithal edecektir. 

Kısacası düzeleceğini sanıyorum. tünelin sonunda ne ile karşılaşacağız bakalım. :)

Sarı sitedeki bazı satıcılar hariç  onlar dolandırıcı onlara bakmayın siz(2 El araç sıfırdan fazla olabilir mi ne olursa olsun)  

Geri kalanı  Vergilerin ve kurun yüzünden yerini doldurma endişesi yüzünden  böyle rakamlar yazıyor.   

Vergiler ve kur böyle olduğu sürece düzelmez piyasa 

Yeni gelecek leonlar Fr paket 212 bin / Fr + mat paket 220 bin. Ağustos - Eylül teslim.

Ateca Fr 283 bin. Şuan 2. Elde en ucuz ateca 190+ bin

Kafalar sulanmış.

Euro suan 8,27, 9 liraya dogru gidiyor, artik kabullenelim fakirlestik, arabanizi satmayin, ben satmaktan vazgectim.

Golf satan birisi sattigina pisman olmamasi icin cebinde +100.000 lira parasi olmasi lazim

2.el piyasasi yeni araclarin girisiyle "düsmez"

2017 sonbahardan-2019 yaz sonuna kadar sifir arac satisi neredeyse bitmisti.

2 yillik sifir arac acigi var 2.elde, buda kolay kolay kapanmaz, yillik 1 milyon sifir arac satisi olursa 2-2.5 seneye normale döner, buda pek mümkün gözükmüyor

80'lerin sonu 90'larin basi gibi olduk, yasi müsait olanlar ne demek istedigimi anlar

@typhoons hocam siz zaten aracınızı kazalı diye sattınız içiniz rahat etmedi alacağınız araba SIFIR boyalı olmalı ki rahat edesiniz.. 

Sifir arac yeterli sayida gelse piyasa biraz daha makul olur. Su an galericiler duzenli olarak araclari opsiyonlayip geldiginde guncel liste fiyatinin 30-40k uzerine satiyorlar bu da ister istemez ikinci eli arttiriyor.

bu arada ekim-kasim gelisi icin skoda superb premium tdi opsiyonladim. Mevcut liste fiyati 283bin bakalim gelene kadar kac olacak??

Ekonomi düzelmediği taktirde  firmalar temkinli bir şekilde ithal edecektir. 

Kısacası düzeleceğini sanıyorum. tünelin sonunda ne ile karşılaşacağız bakalım. :)

Sarı sitedeki bazı satıcılar hariç  onlar dolandırıcı onlara bakmayın siz(2 El araç sıfırdan fazla olabilir mi ne olursa olsun)  

Geri kalanı  Vergilerin ve kurun yüzünden yerini doldurma endişesi yüzünden  böyle rakamlar yazıyor.   

Vergiler ve kur böyle olduğu sürece düzelmez piyasa 
Hocam ekonomi kötü deniliyor ama insanlar araç bayilerinin önünde kuyruğa giriyor araç bulabilmek için, hatta satış temsilcileri normalde araç satmak için ararken şimdi müşterinin yüzüne bakmıyor. Bunun tek sebebi talep fazlası var. Yani bunun herkes farkında bayiilerde. Dolayısı ile VW Türkiyeye araç sokabildiği sürece bayilerin düşünmeden araç alıp satışa sunacağını düşünüyorum. Bence öyle temkinli olacak bir durum da yok çünkü sırada bekleyen; parasını vadeli hesaba, euro' ya dolar' a ve altına yatırmış bir sürü insan var, bunların bir kısmı da aracını satarak bu bekleme durumuna geçmiş yani mecbur alacak bir araç.

'' Sarı sitedeki bazı satıcılar hariç  onlar dolandırıcı onlara bakmayın siz(2 El araç sıfırdan fazla olabilir mi ne olursa olsun)  ''

bu yorumunuzla ilgili de şöyle bir yorum yapmak isterim;

2. el araçların 0 araçlardan pahalı olması bayide sıfır araç olmadığı veya kısıtlı sayıda olduğu sürece mümkün, şöyle örnek vereyim.

Golf 1.0 TSI 115 PS Manuel Midline Plus 181.400,00 TL VW listesinde, ilan sitesinde 183-185-190 lar var. 

bunun iki temel sebebi var:

1. Bayinin elinde araba yok dolayısı ile bir ürün elinizde yoksa sizin fiyatınızın hiç bir geçerliliği yoktur. Hele ki bu ürünü arz edemiyor ve yakın bir zamanda da arz edemeyecek ise.

2. Şu an yukarıda örnek gösterdiğim araç VW fiyat listesinde her ne kadar 181.400 TL olarak görünse de bu fiyat listeye eklendiğinde Euro kuru 7.20 lerdeydi yani Euro cinsinden 25,194 Euro idi.

Şuan Euro 8,30 yani TL karşılığı 209.110 TL yani aslında VW elinde olmayan modellerin fiyatlarını güncellemiyor, şuan elinde olsaydı bu araç için minimum 200.000 TL isteyecekti.

140 bine golf yada leon arıyorum arkadaşlar. Otomatik olsa iyi olur cam tavan olsa tadından yenmez :)

Fikirlerinizi bekliyorum 1.0 1.2 1.4 vb motor seçenekleri fark etmez.  Şimdiden teşekkürler.
Hocam selam,

yorumlardan aracınızı sattığınız kanısına vardım. Böyle piyasalarda alacağınız aracı belirlemeden aracınızı sattığınızda maalesef zarar ediyorsunuz, fiyatlar günden güne arttığı için özellikle paranız TL' de kaldıysa muhtemelen zararınız olmuştur. Kesinlikle bir araç alacağım gözüyle bakıyorsanız konuya eski model araba almaktansa gerekirse bir süre idarelik kullanacağınız değeri en az VW kadar yükselen bir sıfıra yakın araç almanızı öneririm. Renault gibi. Bu durumda en azından almak istediğiniz araçla aradaki makas farkını korumuş olursunuz. Esasında almak istediğiniz araç değeri yükselecek olur ise aldığınız sıfıra yakın marka değerini koruyan bir araç aldığınızda onun da değeri yükselecektir. Sonra maddi durumunuz el verdiği durumda asıl hedefiniz olan aracı alabilirsiniz. Şu an yapılacak en son şey beklemek olmalı bence.

Corona vb sebeplerle araç fiyatları ya artacak ya düşecek. 

Ne olursa düşer: corona daha kötü bir hal alırsa, insanlar işsiz kalırsa düşer. İyi de corona ülkeyi bu kadar etkilerse bu sadece araçlar için geçerli olmayacak, araca gelene kadar gıda hariç herşeyin fiyatı düşecek. Böyle olur diyorsanız nakitte kalın ama bu bir felaket senaryosu bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda 140.000 TL sizi ne kadar kurtarır?

Ne olursa yükselir: Corona stabil kalır, veya daha iyi duruma gelirsek. Pandemi olmasına rağmen bu kadar talep var ise belirsizlik kalkması veya stabil kalması halinde talep günden güne artacaktır. Stabil kalırsa TL faiz oranları yerlerde olduğu için insanlar parasını arabası varsa ve değiştirmeyi düşünmüyorsa Döviz, Altına yatırmak zorunda. Arabası yoksa en mantıklı seçenek araba almak. Bu süreçte üretim gelse bile piyasaya tam olarak yansıması 1 yılı bulacaktır.

Ben iki senaryoyu kıyasladığımda şu an paranızı değerlendirebileceğiniz başka bir alternatif yok ise. 2. eli en kuvvetli arabalardan birini almanızı öneririm, kazalı bir Golf alacağınıza sıfır veya sıfıra yakın Renault Clio, Megane, Fiat Egea vb. değerini daha çok koruyacak bir araba almanızın faydalı olacağını düşünüyorum. 

Üretim gelmeye başladığında hatasız bir Renault, Fiat benzeri araç kazalı bir Golfe göre değerini daha iyi koruyacaktır. siz de bu süreçte hem arabasız kalmamış olursunuz hemde durum normale döndüğünde zarar etmeden gerekirse maddi durumunuzun elvermesi halinde üstüne biraz ekleyerek yeniden Leon, Golf vb istediğiniz araca daha az kayıpla geçmiş olursunuz bence.

Hayırlısı olsun, inş istediğiniz gibi olur her şey :)

@Areshh  Otomobil almayı yatırım olarak görüyor insanımız . 190 a aldığı xtrail aracı  1 sene sonra 300 üstüne sattı komşum ..  dolardan faizden çok getirisi var. çevremde  araç alıp garajda yatıran bir sürü insan var. sorsan ekonomi çok iyi daire aidatı ödeyemiyorlar. :)    yani aracını satıp dolara euroya yatırsalar. 1 sene sonra aynı aracı  alma gibi bir durumları yok zarar ederler.. 80 binlik araçlar 140bine satılıyor. 1 senede dolar euro faiz kazandırmaz bu kadar. 

107563979_333312327675235_2341790102988418843_n.jpg

@Areshh  Otomobil almayı yatırım olarak görüyor insanımız . 190 a aldığı xtrail aracı  1 sene sonra 300 üstüne sattı komşum ..  dolardan faizden çok getirisi var. çevremde  araç alıp garajda yatıran bir sürü insan var. sorsan ekonomi çok iyi daire aidatı ödeyemiyorlar. :)    yani aracını satıp dolara euroya yatırsalar. 1 sene sonra aynı aracı  alma gibi bir durumları yok zarar ederler.. 80 binlik araçlar 140bine satılıyor. 1 senede dolar euro faiz kazandırmaz bu kadar. 

Ekli dosyayı görüntüle 36154
Evet insanlar bunun farkında ve şöyle düşünün 200.000 TL param var dolar, euro alsam da vadeliye de yatırsam en fazla arabanın getirisi kadar kazanıyorum. Eee aynı paraya bir de altıma bir araba çekeyim bana aynı getiriyi getirsin üstüne bir de bedavaya bineyim. Böyle bir dünya varken kim parası olup da arabası yoksa araba almaz?

Yani ekonomi iyi veya kötü bu bizim çok konumuz değil biraz siyasete de meyilli konular o yüzden kısaca ''Araba iyi ve çok fonksiyonlu bir yatırım aracı'' bunun da herkes farkında. Dolayısı ile araba fiyatlarının ülkemizde ekonomi ne olursa olsun düşeceğini sanmam. Arabası olmayan ve parası olan muhakkak araba alma düşüncesinde olacaktır.

Bence sıfır Leon mantıklı şuan 173 bine visio paket var eksileri, cam tavan olmaması, manuel olması ve LED far&stop olmaması. Onun haricinde acc, anahtarsanız giriş çalıştırma, geri görüş kamerası vs gayet dolu bir araç

Mümkünse sıfır araç almalı. Değilse orta vade beklemeli derim.

Bence sıfır Leon mantıklı şuan 173 bine visio paket var eksileri, cam tavan olmaması, manuel olması ve LED far&stop olmaması. Onun haricinde acc, anahtarsanız giriş çalıştırma, geri görüş kamerası vs gayet dolu bir araç
Paket içeriği?

Visio ?

Acc ,,şerit rakip,, anahtarsız çalıştırma,, geri görüş 

Dolu araç algısı ?

Kimse kusura bakmasın ama 

Şu acc ve serit takip bana +110 promil alkollü sürücü icin konulmuş şahsa ve duruma özel hikayeden opsiyonlarmış gibi geliyor?

Yani özetleyim 

İng / fra/ alm / italyanca şakır şakır konusursun 

Yanına rusça  + çinçe 

Adam 6 dil biliyo full Donanımlı denir

Sarı farla dolaş araba şeritte kalsın ? 

Sarhoşsam eyvallah 

Geri
Üst Alt