vcds ile arka fren balatası nasıl değişir?

agacmalzeme

Paylaşımcı Üye

İsim
Mehmet
Bildiğimiz gibi bizim golflerin arka frenleri elektronik park freni olduğundan balataları değiştirmenin 2 tür yolu var sanırım. Manuel olarak işkence benzeri aparatla bastırarak piston itiliyor. Yada odis ile piston motoruna elektrik vererek çekip basit şekilde kaliper sökülüyor. 2. Yöntemi vcds ile nasıl yaparız bilgisi olan varmı. Servisten balata alıp kendim değiştirmek istiyorum.

Bildiğimiz gibi bizim golflerin arka frenleri elektronik park freni olduğundan balataları değiştirmenin 2 tür yolu var sanırım. Manuel olarak işkence benzeri aparatla bastırarak piston itiliyor. Yada odis ile piston motoruna elektrik vererek çekip basit şekilde kaliper sökülüyor. 2. Yöntemi vcds ile nasıl yaparız bilgisi olan varmı. Servisten balata alıp kendim değiştirmek istiyorum.
Bu video işinize yarayabilir.

@agacmalzeme hocam birinci yöntem Maales yok. Sadece ikinci yöntem farklı şekillerde uygulanabiliyor. Biri bilgisayardan diğeri soketi çıkartarak oradaki pinlere ters sekilde akım vermek üçüncü de geçenlerde gördüm motoru tutan vidaları sökerek motoru kaliperden ayırarak. Bunların herhangi birisini uyguladıktan sonra pistona kuvvet uygulayarak geri gitmesini sağlamak gerekiyor. Pistonu itme ve motoru sökme bu videoda görülebiliyor hocam. Kolay gelsin.

https://youtu.be/Pcse5E_6LHI

arka balataları serviste değiştirin. bir arkadaşım arka balataları değiştirmek için tamirciye yaptırdı. çıktı yolda giderken arka diskler kitlendi çekiciyle servise gitti arka elektromekanik pistonları elle müdehale ettiği için kalibrasyon yapmamış motorlar ve elektro motorlar patlamış. maliyeti o zaman için 5 bin kusur tl idi. 300-500 liralık bir şey için gidin serviste yaptırın zaten serviste de ucuz arka balatalar.

Geri
Üst Alt