Alıcının Ruhsat Fotoğrafını İstemesi

oguzkaanvolkan

Katılımcı Üye

İsim
Oğuz Kaan Volkan
Merhaba arkadaslar aracimi ilana koydum fakat arayan bazi kisiler uzaktan ariyoruz kredi icin ruhsat fotografini gonderirmisin deyip duruyorlar. Bende gonderemem gel gor arabayi sonra bakarsin ruhsata diyorum. Nedense hepte ruhsat isteyenler sehir disi olunca (istanbulda yasiyorum) biraz killandim. Birde scribatv de kapora dolandiriciligi adli videoda boyle birsey duymustum. 
Sizce ruhsatin fotografini gondermemde bir sakinca varmidir? 
tesekkurler :)  

Öncelikle hayırlı satışlar. Aslında tam olarak bu yüzden senden ruhsat fotoğrafı istiyorlar. Dolandırıcılıkta genelde satıcı taraf ruhsatı atmadan kapora alıyor. Bu durum sizin için geçerli değil satıcı olduğunuz için. Yinede farklı bir durum varsa düşüncesi olan belirtir. Rahatlıkla ruhsat atılabilir diye düşünüyorum.

Şasi no gönderin söylendiği gibi. Ruhsat fotosuna gerek yok ki zaten alan kişi de kullanamaz bir yerde. Şasi no + plaka tüm sorgular için yeterli
Kredi icin gerekli olanlar sasi no ve plakadir yani ?

@oguzkaanvolkan  son kredi paketi ile kredi çekebilmek için aracın ruhsatı gereklidir. Ancak ruhsat isteme işi aracı almaya karar verdiğinde lazım olur. Arayan arkadaşlar sanırım aracın kasko değerini hesaplatmak için istiyorlar. Çünkü kasko değerinin  %70 kadarını kredi olarak alabiliyor. Fakat şöyle bir durum var kasko değerini öğrenmek için aracın ruhsatına gerek yoktur. Sadece https://www.tsb.org.tr/kasko-deger-listesi.aspx?pageID=631 linkinden bir kaç veri girerek öğrenilebilir.

Not: Ben de araç kredisi için başvurmuştum. Kasko değerini hesaplatmak için ruhsat isteyip bankaya götürürdüm. Birkaç git gelden sonra bankacı bunları yapmana gerek yoktur, yukarıda verdiğim linkten öğrenebilirsin dedi. 

@oguzkaanvolkan  son kredi paketi ile kredi çekebilmek için aracın ruhsatı gereklidir. Ancak ruhsat isteme işi aracı almaya karar verdiğinde lazım olur. Arayan arkadaşlar sanırım aracın kasko değerini hesaplatmak için istiyorlar. Çünkü kasko değerinin  %70 kadarını kredi olarak alabiliyor. Fakat şöyle bir durum var kasko değerini öğrenmek için aracın ruhsatına gerek yoktur. Sadece https://www.tsb.org.tr/kasko-deger-listesi.aspx?pageID=631 linkinden bir kaç veri girerek öğrenilebilir.

Not: Ben de araç kredisi için başvurmuştum. Kasko değerini hesaplatmak için ruhsat isteyip bankaya götürürdüm. Birkaç git gelden sonra bankacı bunları yapmana gerek yoktur, yukarıda verdiğim linkten öğrenebilirsin dedi. 
Konuyu defalarca arac kredisi vermis bir bankaci olarak ozetleyeyim. Kredi basvurusu esnasinda aracin plaka model yili motor ve sasi numarasi ile birlikte ruhsatta tam olarak gectigi marka model ismi de gerekmektedir. Bazi musteri temsilcisi arkadaslar arabalardan cok anlamadigi icin birebir ruhsat uzerinden bu bilgileri yazarak islemi baslatirlar. Ayrica kredi onaya gonderilmesi icin de ruhsat fotokopisi sisteme taranmasi gerekebilir.(banka prosedurune gore istenmeyebilir de)

Ruhsatta yazan bu gerekli bilgiler de iletilebilir ruhsati ilk etapta gondermek istemezseniz. Ancak ruhsatta bu bilgilerden daha ozel Tckn disinda baska bir bilginin de oldugunu dusunmuyorum. Kaldi ki o da baska sayfada diye hatirliyorum.

Kredilendirme orani ise kasko degerinin 100.000 tlsine kadar %70 ; 100.000 TL ustunde kalan tutari icin ise %50 sine kadar kredilendirilebilir. Yani 120.000 tl lik bir aracin 100.000 tl si icin 70.000 tl kalan 20.000 tl si icin de 10.000 tl toplam 80.000 tlsi kredilendirilebilir.

Araci alacak olan kisi kredi cekme asamasina geldiyse alim karari vermis demektir bu nedenle oncelikle kapora almanizi oneririm. Yoksa her yazana ruhsat gondererek bu isin icinden cikamazsiniz :) Sonucta ben araci alacagim kredi basvurusu yapiyorum demis size. Bunu da guvenligi en azindan bir seviye arttiracagi icin banka araciligiyla almanizi oneririm.

Iyi forumlar.

Ben araç alırken ziraat katılım ... şubesi müdürü arkadaşımdı. Alım sürecinde ruhsat gerekli oldu. Karşı tarafa bu işleri resmi ve güvenilir olması için banka kanalıyla ilettim. Hatta kendi ilindeki şubeden de teminat verdirdim. Tabiki almaya karar verdiğim aşamada. Bence sizde bu işlemleri banka kanalı ile isteyin. [emoji106][emoji106]

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ozaman soyle diyecegim. Git kardesim bankaya bankadaki gorevli banka mailinden bana mail atsin bende ordan size gondereyim. En mantiklisi bu yoksa ugrasamam onun kredisiyle yani 

@oguzkaanvolkan hocam bence aracın kasko değerini  ve  aracın expertiz durumu hakkında bilgi verin alıcıya. öncelik alıcı ve satıcının anlaşması gerekir.  almaya karar verirse zaten bankaya gidecek işlemleri başlatır. yanınıza gelerek devri üzerine alır ve banka parayı sizin hesabınıza atar. tabi bankanın vereceği paranın dışındaki meblağı devri vermeden önce almanızı öneririm. 

Merhaba arkadaslar aracimi ilana koydum fakat arayan bazi kisiler uzaktan ariyoruz kredi icin ruhsat fotografini gonderirmisin deyip duruyorlar. Bende gonderemem gel gor arabayi sonra bakarsin ruhsata diyorum. Nedense hepte ruhsat isteyenler sehir disi olunca (istanbulda yasiyorum) biraz killandim. Birde scribatv de kapora dolandiriciligi adli videoda boyle birsey duymustum. 
Sizce ruhsatin fotografini gondermemde bir sakinca varmidir? 
tesekkurler :)  
Merhaba hocam.

Üzerinden çok zaman geçmiş ama konuyu görünce ben de bir tecrübemi paylaşmak istedim. Sonradan okuyanlara bir fikir olur belki.

Şimdi ben bundan 1 ay önce falan Golf 7 almak için İstanbul'dan birisiyle görüştüm ve ruhsat fotoğrafı istedim ama satıcı arkadaş haklı olarak göndermek istemedi. Benimse isteme amacım emniyetten plaka ayırtmaktı. Biliyorsunuz artık plaka değişimleri noterlerde satış esnasında yapılıyor ve sırada ne varsa o veriliyor. Ben de bu seri plakaları sevmediğim için her aracımda olduğu gibi bunda da farklı plaka almak istedim ve bunun için ısrarım sonucu ruhsatın fotoğrafını aldım. Çünkü emniyet plaka ayırmak için araç ruhsat fotokopisi ve alıcı kimlik fotokopisini istiyor.

Hepimiz haklı olarak kimseye güvenmiyoruz, ortada bir sürü dolandırıcı falan da var ama bu güvensizlik böyle durumlarda da sıkıntı olabiliyor.

Sonuç olarak ben de satıcıdan ruhsat fotoğrafını aldım ve arabama 07 ANH .... gibi seri bir plaka yerine 07 YEK 93 gibi benim için anlamlı bir plaka aldım.

Ortadaki "YEK"in anlamı oğlumun isminin baş harfleri.🙂

20201010_175829.jpg

@oguzkaanvolkan kardesim Yakin zamanda bende arac degistirdim ayni olaylar basimdan gectigimden deneyimimi paylasmak isterim.arac baska sehirde olunca araci gelip gormek ve kredi basvurusu yapip almak hic mantikli olmuyor.Neden mi cunku arac kredisi oyle 1 saatte falan onaylanma 2-3 gunu bulur genelde. uzerinizde kredi olmaz ve kredi notunuz yuksek ise onay genel merkeze gitmeden direk sistem onaylar ki o kadar yol bu riske girerek girilmez.Simdi  size yapacaginiz en basit cozumu soyluyorum.Eger karsi tarafla anlasirsan, ruhsat aynı sayfada sag sol yapraktir.Sol yaprak arac bilgilerini icerir sag yaprak Tc no Ad soyad yazar.Tc no tarafi kredide bankanin umrunda olmaz.Siz sadece sol tarafi gondereceksiniz.He diyeceksiniz ki  araba ruhsatimi paylasirsam change sase no ile ugrasanlar arabami kopyalarmi  :)  Eeee her iste bir riski yokmu zaten.

Asıl dikkat edeceginiz en onemli nokta kredisi onaylanmis kisi yaniniza geldi arabayi alacagim dedigi zaman.Yapacaginiz ilk is ilgili beraber banka subesine gidip kredinin onaylandigini musteri temsilcisinden onaylatacaksiniz.Sonra satis bitince beraber tekrardan subeye gidip alan kisinin  arac satis evreklarini subeye verip yaninizda onay vermesini goreceksiniz.Burda sadece trick nokta eger alici arac kaskosunu banka degil ben yapacam derse banka yapilan kasko policesi ibraz edilene kadar saticiye para gondermez bekletir.Bu yuzden yine subede alicinin kasko policesini ibraz ettiginden emin olun.Daha sonra basiniz agrimasin..Hayirli satislar

Geri
Üst Alt