Selamun Aleyküm Arkadaşlar

oguz75

Yeni Üye
İsim
oguz
Yıllardır Şirket aracı olarak passat polo golf kullandım.Şahsi aracım olarak ise vectra ve İnsignia ST kullandım.Geçen yıl cc araç kullandım kısa bir süre.Yaklaşık 5 aydırda 2014 model 1.2 golf7 2014 model şahsi aracım var.Herkese keyifli forumlar dilerim.

Araçtan şehir içinde memnunum.Şehirler arası motor yetersiz geliyor bana.Şanzıman dengesiz tepki veriyor.Belki önceki araçlarda ki araç kullanım alışkanlığımdan olabilir.Chip ile 105 hp den 130 hp ye remaps ta çıkarmayı düşünüyorum.Forumlarda çok verim alındığı söyleniyor.Muayene de de sıkıntı çıkmadığını iletiyorlar.

Fren balatalarını kontrol edin diye uyarı verdi bir sert kasisten geçince.Aracı çalıştırdığımda ikaz lambası yanmıyor.Ama sert bir kasisten geçince tekrar yanmaya başladı.Bu konuda daha önce tecrübe eden varsa yorumlarsa memnuniyet duyarım.Bakım zamanı yaklaştı.Bu konuya da baktıracağım.

Yetkili servise bu model için gerek varmı sizce? Önceki konuları kontrol ettim.Zaten çoğu forumda bu genel konu ve herkes kendince haklı olabiliyor.Özel ustaya götürsem şanzıman bakımını ve yetkili servis gibi genel kontrolleri yapabilirler mi? Fiyat makası çok olduğu için özel servis tercih ediyorum.İstanbul da tavsiye edilecek yer varsa değerlendirebilirim.

Girişgahta fazla sorum oldu.Belki daha önce sorulmuş sorular da olabilir, kusura bakmayın acemiliğime verin lütfen.

Hayırlı günler.

Hoşgeldiniz Forumumuza Oğuz Bey.

Uzman arkadaşlar birazdan gelir

Bilgi için teşekkür ederim Ahmet Bey.cc aracım için passat forumuna kaydolmuştum.Sorularıma 1 ay sonra cevap veren yada çoğu cevapsız kalan sorularım olmuştu. :)  Herkes çalıştığı veya tatilde olduğu için hızlı bir geri dönüş beklemem doğru olmaz. :)

• Beğen
Tepkiler: SCC
Yıllardır Şirket aracı olarak passat polo golf kullandım.Şahsi aracım olarak ise vectra ve İnsignia ST kullandım.Geçen yıl cc araç kullandım kısa bir süre.Yaklaşık 5 aydırda 2014 model 1.2 golf7 2014 model şahsi aracım var.Herkese keyifli forumlar dilerim.

Araçtan şehir içinde memnunum.Şehirler arası motor yetersiz geliyor bana.Şanzıman dengesiz tepki veriyor.Belki önceki araçlarda ki araç kullanım alışkanlığımdan olabilir.Chip ile 105 hp den 130 hp ye remaps ta çıkarmayı düşünüyorum.Forumlarda çok verim alındığı söyleniyor.Muayene de de sıkıntı çıkmadığını iletiyorlar.

Fren balatalarını kontrol edin diye uyarı verdi bir sert kasisten geçince.Aracı çalıştırdığımda ikaz lambası yanmıyor.Ama sert bir kasisten geçince tekrar yanmaya başladı.Bu konuda daha önce tecrübe eden varsa yorumlarsa memnuniyet duyarım.Bakım zamanı yaklaştı.Bu konuya da baktıracağım.

Yetkili servise bu model için gerek varmı sizce? Önceki konuları kontrol ettim.Zaten çoğu forumda bu genel konu ve herkes kendince haklı olabiliyor.Özel ustaya götürsem şanzıman bakımını ve yetkili servis gibi genel kontrolleri yapabilirler mi? Fiyat makası çok olduğu için özel servis tercih ediyorum.İstanbul da tavsiye edilecek yer varsa değerlendirebilirim.

Girişgahta fazla sorum oldu.Belki daha önce sorulmuş sorular da olabilir, kusura bakmayın acemiliğime verin lütfen.

Hayırlı günler.
Aleykum selam, hoş geldiniz.

Allah ağız tadıyla binmeyi nasip etsin aracınıza.

Sorunlarınızla alakalı bilgisi olanlar yardımcı olacaklardır.

Hoşgeldiniz hocam.

Şehirlerarası yetersiz geliyor kısmını biraz açar mısınız? Son hız mı yetersiz geliyor yoksa fazla devir çevirdiğinizi mi düşünüyorsunuz?

Bende de 1.2 TSI 110 HP olan araç var. İstanbul - Edirne arası 170-200 km/s hız ile gayet rahat yolculuk etmiştim. Tabii bu hızlara çıkınca 10 litre / 100 km yakıt yakıyor orası ayrı.

Hoşgeldiniz hocam.

Şehirlerarası yetersiz geliyor kısmını biraz açar mısınız? Son hız mı yetersiz geliyor yoksa fazla devir çevirdiğinizi mi düşünüyorsunuz?

Bende de 1.2 TSI 110 HP olan araç var. İstanbul - Edirne arası 170-200 km/s hız ile gayet rahat yolculuk etmiştim. Tabii bu hızlara çıkınca 10 litre / 100 km yakıt yakıyor orası ayrı.
Hoşbulduk Yalçın Bey.Son hızını kastetmemiştim.Bir araç sollarken geliş gidişli yolda aracın vitesi bağırıyor geç geçiyor.Vitesi S ye çevirdiğimde ise 2.viteste kalmış araç gibi hep bağırıyor. :)  Önceki mesajımda dediğim gibi insignia 1.6 180 beygir, passat cc 160 bg, diğer kullandıklarımda dizel ve 120 hp 1.6 motorlar idi.Bu aracın motoru 1.4 ile aynı verimlilikte olduğu söyleniyor.Belki şehir içinde ki trafik ve sürüşte fark edilemez ama ş. dışında fark hissedilebilir.Son hızı 200'ü görür gibi duruyor.Çok zorlamadım.Yakıt konusunda da küçük motorun heleki 4 kişilik bir aile ile performanslı kullanılmaya kalkınca daha fazla yakacağını ve dediğiniz değerlere rahatça çıkacağına eminim.Bende virajlı rampalı geliş gidişli yolda 7.5 litre altına inemiyorum adı uzun yol olsa da. :)

fren sistemi uyarı lambası ? 

bazen yanıyor bazen sönüyor demişsiniz 

bu duruma ait  

Yani Arada bir YANIP SÖNME ile ilgili  ihtimaller hesaplarında   FERODO web sayfasında böyle bir içerik  var

balatanın fişindeki iletken telin kopması (sensör)  ile arıza yakması  devamlı uyarı ışığı şeklinde olur . 

balatalarınız bitik diyemiyorum . bu nedenle 

fren hidrolik seviyesinden Yalancı alarma kadar her türlü ihtimal olabilir 

https://www.ferodo.com.tr/support/light-vehicles/technical-tips/Brake-Warining-System.html 

Aramıza hoşgeldiniz

Fren balatalarınız tükenme noktasına geldiğinde uyarı verir. Yada elektirikli söket sensörlerde temassızlık olabilir.. Serviste  Yaşa bağlı Zibuzu indirimi ile makul fiyata gelebiliyor.yada özel serviste değişim yaptırabilirsiniz. Ayrıca Bakımla birlikte yaptırma şansınız varsa tek seferde hepsini halletmiş olursunuz.

Özel Servis Önerim Avrupa yakası Güngören de   ORHAN Usta  olacaktır.( https://www.youtube.com/channel/UClhjr9khOe1--QpSF77oerQ) Netten de araştirabilirsiniz. VW konusunda son derece tecrübeli ve çok samimi bir ustalığı vardır. Forum dostlarımızında özel servis adına önerileri olacaktır elbet.

Yetkili servis veya Özel servis size kalmış bir tercih sonucta.

1.2 TSI 2014 model aracınızda 110 hp olup gayet ekoperformans bir kombinasyondur. Yakıtı güzel performansı yeterlidir normal şartlarda. Şayet Yazılım ile Güçlendirme niyetiniz varsa MAx Stage 1 seviyesinde optimal değerlerde yükseltmenizi tavsiye ederim fazlası aracınıza zarar verebilir. Yazılım işini de tecrübe sahibi işinin ehli ve arkasında durn bir firmaya yaptırmanız mantıklı olanıdır.

Kazasız belasız güzel günlerde aracınızı kullanmanız dileğiyle...Keyifli forumlar dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
hocam öncelikle foruma hoş geldiniz.

ben yazılım mevzusuna karşıyım. Eğer güç artışı istiyorsanız önünüzde 1.4 125bg, 1.4 150bg olan motor seçenekleri var. Öncelikle bunlara geçmeyi düşünün. Totalde edeceğiniz zarar çok daha az olacaktır. Yazılımlı arabayı 2. elde kimse kolay kolay almak istemez. Sildirip satarsanız da insanları kandırmış olursunuz. 

1.2 motoru 3 yıla yakın kullanmış biri olarak performansından çok memnundum. Dsg de kararsızlık varsa belki o törpülüyor olabilir performansı. baktırmakta fayda var.

• Beğen
Tepkiler: SCC
@Savatage Bende ışık yanınca ilk google amcaya yazdım bu iş nedir diye? O'da sizin paylaştığınız linki verdi.Burada daha genel açıklama var.Fren balatalarını kontrol edin uyarısını bir kasisten geçince ilk yandığını gördüm.Aracı stop edip tekrar çalıştırdığımda gidiyor.Düze yolda giderken yanmıyor.Ne zaman bir kasis üzerinden geçiyorum sanki bir sensöt temassızlığı var gibi yanıyor.Linkte de dendiği gibi birçok sebebi olabilir ve önemsenmeli.Aracı önümüzdeki hafta rutin bakımınıa götürdüğümde bu hatayı da tespit ettireceğim.İnşallah ciddi ve maliyetli bir şey çıkmaz.Sizlerde de sonucu paylaşmış olurum.Detaylı dönüş ve bilgilendirmeniz içinde teşekkür ederim.

@Ender Teşekkür ederim öneri ve bilgilendirmeniz için.Bugüne kadar sadece insignianın kalkıştaki hantallığından sprint boster gaz tepkime cihazı taktırmıştım.Yazılımın zararlı olduğunu düşünüyordum.Ama yurtdışı vergilendirmede araçların bg leri baz alındığından mekanik olarak +25 hp stage1 yapılmasının hiçbir zararı olmadığı gibi aracımı daha fazla sevmeme sebep olacağını öğrendim.Satarken negatif bir algısı olacaksa idare edebilirim ama diğer yorum yapan arkadaşların dediği gibi dsg kararsızlığı sanki tarif etmek isteyip adını bulamadığım sorun ismi gibi geldi. :)  Servise gittiğimde bu şekilde sorup bu konuda da kısa bir test sürüşü yapmalarını isteyeceğim.Dediğim gibi bu benim yanlış algımla ilgili bir konu olabilir ama en yüksek viteste aracı hep bağırtıyormuşum hissi rahatsız ediyor.Hatta Gidiş-Gelişli bir yolda aracı sollarken gaza yüklenince araç bağırdı ama hızlanma tepkisi vermedi.Yandaki şöför ile göz göze geldim an olarak.Kendimi babasından araç kaçırmış ergen gibi hissettim. :)  Arabayı bağırtıp makas yapmaya kalkan tipler gibi oldu.

Biraz uzattım kusura bakmayın. :)

@Ender Teşekkür ederim öneri ve bilgilendirmeniz için.Bugüne kadar sadece insignianın kalkıştaki hantallığından sprint boster gaz tepkime cihazı taktırmıştım.Yazılımın zararlı olduğunu düşünüyordum.Ama yurtdışı vergilendirmede araçların bg leri baz alındığından mekanik olarak +25 hp stage1 yapılmasının hiçbir zararı olmadığı gibi aracımı daha fazla sevmeme sebep olacağını öğrendim.Satarken negatif bir algısı olacaksa idare edebilirim ama diğer yorum yapan arkadaşların dediği gibi dsg kararsızlığı sanki tarif etmek isteyip adını bulamadığım sorun ismi gibi geldi. :)  Servise gittiğimde bu şekilde sorup bu konuda da kısa bir test sürüşü yapmalarını isteyeceğim.Dediğim gibi bu benim yanlış algımla ilgili bir konu olabilir ama en yüksek viteste aracı hep bağırtıyormuşum hissi rahatsız ediyor.Hatta Gidiş-Gelişli bir yolda aracı sollarken gaza yüklenince araç bağırdı ama hızlanma tepkisi vermedi.Yandaki şöför ile göz göze geldim an olarak.Kendimi babasından araç kaçırmış ergen gibi hissettim. :)  Arabayı bağırtıp makas yapmaya kalkan tipler gibi oldu.

Biraz uzattım kusura bakmayın. :)
Stage 1  Uygulamasını sizin düşünceni anladığım kadarıyla. 

Optimal seviyede olduğunda çok sorun yaşamazsınız lakin aracınıza yazılım yaptırdıktan sonra birtakım uyulması gereken işlemleri es geçmeyin derim. DSG içinde Stage 1 rahatlıkla uyum sağlayacağı bir durumdur. Son olarak aracınız sürekli servis bakımlı ise eğer. son bakımını yine serviste yaptırmanızı daha sonrasında yazılım işine girmenizi tavsiye ederim.

@oguz75 Merhabalar,

Hoşgeldiniz, keyifli forumlar. Umarım aradığınız cevabı burada bulabilirsiniz

@yusuf Hoşbulduk Yusuf Bey.

Aracımı işe gidip geldiğim için şehiriçinde kullanmaktan memnunum.Temiz ve uygun fiyata buldum.Segment veya ihtiyaç dışında al-sat yapmak mantıklı gelmiyor sırf bu sebepten.+25 bg bir yazılımın mekaniğe zarar vermediğini forumlarda okuyunca böyle bir fikir oluştu.Hem zararı varsa hemde sıfırlayıp kandırmayı düşünmeyi ise hiç düşünmem..Burası kullanıcıların olduğu bir yer olduğundan en doğru yönlendirmeyi yapacak yer olarak görüyorum.Chip işini yapan firmada ki yorumlar reklam amaçlı da olabiliyor.Eğer tamir gerektirecek bir husus varsa en azından onu öğrenmiş olurum.DGS kararsızlığı sanırım bir ikaz uyarısı falan vermiyor.Ustaya götürdüğümde kontrol ettirip en azından normal mi öğreneceğim.Normalse bende alışmaya çalışacağım. :)

Geri
Üst Alt