Golf 7.5 fren şikayetim

hsgur

Üye
İsim
Seçkin
Sevgili forumdaşlar, fren konusunda bir kaç defa başıma gelen tecrübeyi paylaşıp fikir sormak isterim. ABS devreye girmeden yaptığım yüksek hız frenlemeleri tatminkar ancak ABS yi devreye sokacak maksimum frenlemelerde; özellikle kuru zemin ve 40- 50 km civarı süratlerde araba isrediğim noktada durmuyor hissine kapılıyorum, lastikler 2018 dunlop fabrika çıkış lastikleri, 12000 km civarı yol yapmış durumdalar, üçtür önümdeki aniden durunca fren yaptığımda araç altımda kayıyor durmuyor, fikrinizi alabilir miyim?  Not: ABS nin manevra imkanı tanıdığının farkındayım, ancak kısa mesafeli dar yolda frenlemelerde bu imkan yok ve panik frende takdir edersiniz aracın durmasını beklerken sadece seyredebiliyoruz heyecanla😊

@mhmt35 hocam benim fark ettiğim şey şu oluyor dün özelikle ona dikkat ettim.fren bedalına daha fazla basmak gerekiyor dibine yakın nerdeyse pedala basıyosun ama araba gidiyor kayıyorr sen duracak zannediyosun ama durmuyodur yavaşlyıro bu da beni tedirgin ediyor öndeki araçla mesafeyi iyi hesaplamak gerekiyor ve de pedela daha fazla dip basmak gerekyior.yok mu çaresi acaba?

Upvote 0

@cengiz74 @cengiz74 @hsgur lastikleri değiştirmeniz gerekiyor mich, conti, good year gibi markalar ile balata dskler fabrika çıkış ve diskler torna yememiş olması gerekiyor sizde hangisi eksikse tamamlayın, fren mesafesi  konusunda hiç problem yaşamadım hatta arkadan gelenin çarpmasından daha çok korkarım.

Upvote 0
@bf417 hocam lastiklerim mich. fabrika çıkışlı sıfır aldıma racımı şuan 42 binde ayrıca kışlık lastiklerimi de kullanıyorum balata değişmesi diskler de torna yemedi.lastiklerin değişimiyle ilgisini pek anlayamadım bana göre konu daha çok teknik gibi.

Upvote 0
@cengiz74  aynı şey bende de var özellikte trafik ışıklarında bazen duruyor bazen tedirgin ediyor. ama arabayı kayınço kullandığında hiç öyle birşey yaşamadım diyor. bizim sürüş tarzımız yada daha çok araç tepkilerine aşina olmayışımızdan diye tahmin ediyorum

Upvote 0
@mhmt35 hocam arabamı sıfır aldım  2014 model bunca zaman aşina olamadıysam vay benim halime :)

Upvote 0
@bf417 hocam lastiklerim mich. fabrika çıkışlı sıfır aldıma racımı şuan 42 binde ayrıca kışlık lastiklerimi de kullanıyorum balata değişmesi diskler de torna yemedi.lastiklerin değişimiyle ilgisini pek anlayamadım bana göre konu daha çok teknik gibi.
42 bin kış kullanımını çıkarsanız bile lastik ömrü dolmuş olabilir

İkinci bir husus fabrika ile gelen lastikler ekonomi bazlı lastikler performansı düşük,  fren balata disklerde sorun olacağını sanmıyorum

17 inç  bridgestone fabrika lastiklerle abs sürekli devreye giriyor ve fren mesafesi uzuyordu, şu an kullandığım asym5 ile hiçbir problem yok balatalar trw değil  ferado, diskler iki kez tornalı😀 anlattığınız hiç bir sorun mevcut değil

16 inç ise 17 ye geçerseniz ve doğru lastik seçimiyle sorununuzun gideceğini düşünüyorum.

Upvote 0
@mhmt35  benim araba sıfır 200 km de daha belki de ondandır. latikler mich. 
Daha önceki aracınızla karşılaştırıyor olabilir misiniz? Başka araca bindiğimde frenlerin tutmuyor hissi bende de oluşuyor her aracın fren karakteristiği farklı

Upvote 0
+ bir şey daha diyeceğim, frene hafif derecede bastığınızda araçta az da olsa bir hızlanma tespit ettiniz mi?

Upvote 0
@bf417 hayırr daha önceki aracımın frenleri bundan daha iyi tutuyordu diyebilrim peugout106 vardı 96 model 6 sene bindim o araca

Upvote 0
Bana hızlanıyormuş gibi geliyor, akşam tekrar deneyeyim.
Hızlanıyormuş gibi gelmiyor gerçekten hızlanıyor nedeni de şanzıman dişlisinin ve dinamonun devreden çıkmasından kaynaklı aracın ivmelenmesinden, aşırı ivmelenme doğru frenleme yapılmadığının göstergesi. Frenleme anında ilk önce debriyaja değil frene basılmalı fren enerjisi geri kazanımı için de bu şart daha sonra tam debriyaj ve vites boşa alınmalı, dsg bu işi kendi yaptığı için sorun yok.

Upvote 0
@bf417 hayırr daha önceki aracımın frenleri bundan daha iyi tutuyordu diyebilrim peugout106 vardı 96 model 6 sene bindim o araca
96 model aracın freninin daha iyi olma ihtimali gerçekten yok bu şartlarda sorun büyük demektir, ön lastiklerin direksiyonu tam çevirip fotosunu atar mısınız lastikler hakkında yorum yapalım 

Upvote 0

Hızlanıyormuş gibi gelmiyor gerçekten hızlanıyor nedeni de şanzıman dişlisinin ve dinamonun devreden çıkmasından kaynaklı aracın ivmelenmesinden, aşırı ivmelenme doğru frenleme yapılmadığının göstergesi. Frenleme anında ilk önce debriyaja değil frene basılmalı fren enerjisi geri kazanımı için de bu şart daha sonra tam debriyaj ve vites boşa alınmalı, dsg bu işi kendi yaptığı için sorun yok.
@bf417 ama aracım dsg hocam.

Upvote 0

Geri
Üst Alt