İlk yıkama ve toplam maliyet

e2e

Üye
İsim
Emre Ertürk
Herkese selamlar,

Geçen hafta belirli ürünler alarak ilk yıkamayı bugün yaptım. İlk yıkama olduğu için video çekemedim ancak bir sonraki yıkamada video çekip yükleyeceğim inşallah.

Ürünler ve süreç

1) Koch-Chemie NanoMagicShampoo 750ml – Cilalı Nano Şampuan 100TLK

Kovabaşına 50ml/ 10LT yaklaşık 25 yıkama. 

Yıkama başına 4TL.

2) Koch-Chemie SpeedGlassCleaner 750ml 75TL bununda yaklaşık 25 yıkama gideceğini düşünüyorum. Yıkama başına 3TL

3) Koch Chemie Pol Star 1lt - PH Nötr Alkantara, Deri ve Kumaş Temizleyici 100TL kirlilik durumuna göre 1:5 ya da 1:20 karıştırılabilir. Eğer 50ml dersek ortalama 20 yıkama gidecektir.

Yıkama başına 5TL

4) Koch-Chemie Protector Wax (PW) 1lt - Hızlı Islak Cila 150TL  her yikamada 13-19ml arası kullanılabilir. Hadi 20ml desek 50 yıkamada bu gider. 

Yıkama başına 3TL

5) Koch-Chemie RefreshCockpitCare 500ml 100Tl bunun 20 yıkama civarı gideceğini düşünüyorum.

Yıkama başına 5TL

Koch Chemie ürünlerini yani yukarıdaki 5 ürünü Ankara Dby Detailing den temin ettim (evim çok yakın olduğu için)

6) Sonax konsantre 1lt şampuan 36 TL Ankara Metro Market. Bu ürünü köpüklü ön yıkama yapmak için aldım.50ml kullanılacak yıkama başına 20 yıkama demek.

Yıkama başına 1.8TL

7) Otomoda dan 2 litre kapasiteli ilaç pompası 26TL sanırım 25 yıkama dayanır. 

Yaklaşık yıkama başına 1TL

8) Otomoda dan cift kova metodu için iki adet siyah 19 Litre kova. Alt çapı 278mm yani grit guard uyumlu. İkisi toplam 27 TL buna da sembolik 

9) Sonax Araç yıkama süngeri makarna tipi- Ankara Bauhaus 50Tl buda 25 yıkama gider maksimum.

Yıkama başına 2TL

10) Su kullanımı: ilk yıkama sonrasında pompa ile köpük şampuan, sonrasında ikinci yıkama, sonrasında kova ile yıkama, sonrasında üçüncü yıkama, sonrasında koruyucu wax uygulama ve dördüncü yıkama. Opette ve çoğu yerde makinada su bedeli 2TL ve maalesef kuyu suyu.

Yıkama başına 4 yıkama olduğu için 8TL

11) Koch Chemie koymak için 4 adet Domol marka 750ml şişe camsil Ankara Rossman 24 TL

12) Automix kurulama havlusu 50x70cm Ankara Bauhaus 15TL maksimum 10 yıkama gider. 

Yaklaşık yıkama başına 1.5TL

13) Brilliantcare microfiber bez 40x40cm Ankara Bauhaus 20TL buda maksimum 20 yıkama gider. 

14) Spark microfiber bez 20x300cm 20TL OPET den alindi. Buda maksimum 20 yıkama gider.

15) Bim mikrofiber bezler 5 adet 15tl. Tamamını kullandığınızı düşünelim. 15 yıkama gider. Sürekli yıkanacak.

16) Kurulamada çok zorlandım. Parası neyse Superclean firmasından purestar supreme 50x80cm ya da twisted pile bir 90cm microfiber havlu alacağım.Ek olarak güzel bir yıkama eldiveni de alacağım. 250Tl desek toplam. Bunlarda yaklaşık 25 yıkama gider. Bunu da maliyet hesabına katacağım.

Yıkama başına 10TL

17) İki adet grit guard alacağım buda 90TL. Bunlar heralde bir 90-100 yıkama gider. Buna da sembolik olarak 1TL. Buna çok para vermemek için 3D printer modellerini buldum. Forumda tanıdık 3D printeri plan var ise tanesini 20TL ye bile mal edebiliriz. 

Yıkama başına 1TL

18) Jant ve demir tozu temizliği. Bunun içinde ne alacağıma karar vermedim ama. Nanolex Wheel Cleaner & Iron Remover 1lt – Demir Tozu Temizleyici fena değil gibi yaklaşık 150TL buda 25 yıkama gider ama her 3 yıkamada bir kere düşündüğüm için 75 kere kullanılır.

Yıkama başına 2TL

Genel Toplam: 52.3 TL 

işçilik yazmadım çünkü seviyoruz bu işleri  :)

Bu fiyat aslında dışarıdaki 40TL ye oto yıkayan yerleri düşünce (bizim bu tarafta her yer minimum 40TL) gerçekten ucuz kalıyor. 50 TL gibi bir paraya (yaklaşık 1-1.5 sene için yapılan hesap için tabi) böyle butik bir yıkama yapıyorsunuz. Seramik kaplama korumak için girdiğim bu işten cidden zevk almaya başladım. Herkese iyi forumlar. Fotolar işlem bitince çekildi. Gece olduğu için bende çok göremedim ne yaptığımı ama normal yikamdan kat ve kat daha iyi.

Saygılarımla,

IMG_20200719_213157.jpg

IMG_20200719_213233.jpg

IMG_20200719_213246.jpg

IMG_20200719_213255.jpg

IMG_20200719_213322.jpg

IMG_20200719_213333.jpg

IMG_20200719_213359.jpg

IMG_20200719_214420.jpg

IMG_20200719_214334.jpg

IMG_20200719_213412.jpg

IMG_20200719_214341.jpg

IMG_20200719_214452.jpg

IMG_20200719_214515.jpg

IMG_20200719_214557.jpg

Ustad bundan sonra yikamaya sana geliyoruz

Helal olsun

Elinize sağlık hocam pırıl pırıl olmuş. Maliyeti paylaşmanız da çok güzel olmuş. Aynı kaliteli malzemelerle bir detailingcide yıkatsanız çok daha maliyetli olur sanırım. Şahsen ben yıkamaya üşenirim ama seramik kaplama vs yaptırırsam anca girişirim böyle yıkama hobilerine. :)   

Kazasız belasız inşallah. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@HONEY  çok sağ ol Bülent Hocam Ankara'ya gelirsen yıkarız tabi gerçi kuyu suyu ama üstüne bir fıstıklı baklava yaparız :)

Detaylı anlatım için teşekkürler.

Elinize sağlık, bayağı özen gösteriyorsunuz...

Bu tarzda detaylı bir temizleme işini para karşılığı yaptırmak imkansız.

En güzelini yapıyorsunuz 👍

@AhmetCakmak Ahmet Hocam çok teşekkürler. Dediğiniz gibi güzel bir hobi oldu. Biraz kilom var. Hem hobi hem spor oldu. Çok butik bir yer olmadığı sürece kimse sizin gibi yikamiyor maalesef. Siz söyleyince aklıma geldi. Birde fırçalar ve süngerler alinmali onları atlamışım. Çok hızlı bir uygulma oldu ama sonuç güzel. Gönül ister ki Gyeon kullanalım ama Koch ürünleri de bana baya yeterli ve iyi geldi. 

Ben her yagmur yagdiginda arabayi disari cikartir islatir sonra kurularim, yagmur yagmadiginda tazikli suyla islatir silerim

Arabam ilk günkü gibi masallah, nazar degmesin, yillik maliyet tas catlasin 20 lira bez parasi

@Kysr038 Çok sağ olun Ahmet Hocam işte benim gibi heveslenen olursa bir nebze yol gösterici olsun diye yazdım. Detailing olayinin da sonu yok. Mesela paspaslarin ilk günkü görünüme döndüren kimyasallar bile var. Ancak ben bugün asgari olarak ne yapılabilir şeklinde yazdım. Bahçeli garajlı bir evim olsa baya zevkli olurdu makina bile alırdım :)

Elinize sağlık çok güzel olmuş süre olarak toplam kaç saatinizi aldı göremedim yazıda?

Diger yandan keşke kuyu suyu olmasaymış diyeceğim ama imkanlar kısıtlı sizi de anlıyorum. 

Cok başarılı uygulama çıkmış güle güle binin :)  

Not: benim aracın arkasında bugün uzun yolda çekirdek citlendi 😁 ilk fırsatta detaya gireceğim.

@krym  vallahi iyi yapıyorsunuz hocam. Ben yıllardır bakmadım araca 2013 araba. İki ay önce Vintage Detail ile macera başladı. Havlu mikrofiber mi kullaniyorsunuz yoksa normal mikrofiber mi ? Türkiye de yağmur suyu ph 5-6 arası diye biliyorum. Bu asidik demek ve boyaya zarar verebilir. Araya bir ph nötr şampuan atarsanız daha iyi olur bence  :)

@e2e ilk yıkama olunca maddeler fazla oluyor ve zamanla kova şampuan bez ve sünger dörtlüsü kalana kadar bir bir eksiliyor dostlar :)

Elinize sağlık. (Eh işte.. olmuş sanki :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
@e2e Hocam çok güzel paylaşım, teşekkürler. 

Ben de 3-4 ay önce ufaktan haftalık spor olarak araç yıkamaya başladım, zirai ilaç pompası ile flowey ev13 kullanıyorum ancak 2lt olduğu için su çok az geliyor ve aracı köpük yapana kadar eski yaptığım köpükler kuruyor. (hava da sıcak malum) 

Ben Ankara da batıkent tarafında 3-4 farklı petrolde yıkama deniyorum, en son geçen hafta İstanbul yolu üstü shell de yıkadım ama araç atlantik mavi olduğu için kireç lekeleri iyi silmezsem kalıyor. 

Benim sadece dış yıkama + hydrorep su kaydırıcıyı uygulama işi toplamda 1.5 saat sürüyor, daha iç temizlik dahil değil...Muzdarip olduğum ve zaman alan konu da kurulama havlusu, kesin purestar alacağım. 

Sizin set (detaycı arkadaşların tanımıyla çeyiz) full maşallah, bizde 3-4 parça malzeme olmasına rağmen çol vakit alıyor. 

@Kingslayer  Aynen hocam en önemli maliyeti yani zamanı unutmuşum  :)  19.45 de başladım. 21.30 gibi bitti. Ancak;

- demirtozu temizliği yok

- fırçalı jant temizliği yok

- fırçalı iç temizlik yok

- motor silme ( temizlik demeyim ağır kacar) yok

- Koch Chemie Pol Star i sadece ön koltuklada uyguladım (Alcantara alanlarda daha fazla)

- Islak wax sıkmak çok zaman alıyor başka bir çare lazim

- kurulama çok ama çok önemli buradaki ekipmanlar en iyisi olmalı orada da zaman kaybettim.

Özetle herşeyi adam akıllı yapayım derseniz 2.5 - 3 saati bulabilir.

Geri
Üst Alt