sıfır araç boya kalınlığı

Kotü bir şekilde pasta cila yapıldığı zamanda bölge bölge pastadan dolayı kalınlık kalıyor. Özellikle satış yapılacağı zaman yakında zamanda pasta cila yapıldı ise iyice silinmesi gerek. Aksi taktirde ekspertiz yapılırsa durumu anlatması zor olabilir.

Golf'ten önce kullandığım 2011 Focus'u satarken fabrikada 2 kez boyandığını öğrenmiştim. Bu durum ekspertizde belli oldu. Ekspertizi yapan yer profesyonel bir yerdi, alıcıya durumu izah etti. Alıcı da "iyi ya ne güzel fazla fazla boyanmış" dedi aldı gitti :D  Fiyatta değişiklik falan yapmadım yapmazdım da. Hatasız araba sonuçta. 

@jajaja @mcanerol @calik

Moderatör tarafında düzenlendi:
araç alırken yapılması gerekenler listeme bir madde daha ekledim. boya kalınlığını ölçen bu cihazı nerden temin ederim ? pahalı bişiy midir ? ya da Doğuş'un servisinde var mıdır ? Oradaki ustadan falan rica etsek ?
Her vw bakışının ikinci el alım satım kısmı mevcuttur.  Daha önce arayıp rica edersek ayarlarlar diye düşünüyorum.  Sadece bu iş için boya ölçüm cihazı alınmaz.  Servis olmaz derse bu işi yapan bir ustaya verirsiniz el emeğini cihazını da getirir bakar.

@silvershadow hocam dediğiniz gibi Doğuş yapmazsa bu işi yapan ustayla anlaşmak mantıklı.

Golf'ten önce kullandığım 2011 Focus'u satarken fabrikada 2 kez boyandığını öğrenmiştim. Bu durum ekspertizde belli oldu. Ekspertizi yapan yer profesyonel bir yerdi, alıcıya durumu izah etti. Alıcı da "iyi ya ne güzel fazla fazla boyanmış" dedi aldı gitti [emoji3] Fiyatta değişiklik falan yapmadım yapmazdım da. Hatasız araba sonuçta. @jajaja @mcanerol @calik
Allahtan sıkıntı olamış hocam. Hele ekspertizde boyle bir şeyin çıkması insan açıklayamazdı o sırada. İnandıramazsınız yanı olay üzerine kalır. Bide sonra yalancı yerine düşüyorsunuz. Aslında fabrikadan boyle geldiği Zaman en azından bilgilendirme yapılmalı bence.

@jajaja @mcanerol @mse @silvershadow Fabrikadan öyle geldiğini biliyorlar bayiler, araçların üzerinde özel işaret de oluyor, aracın geçmiş kayıtları da ellerinde var. 2 kat boyalı Jetta nın sahibi aracın üzerinde "turuncu renkli" değişik bant gördüğünü söylemiş idi. Tabi bunlar araç tesliminden önce temizleniyor normalde biz göremiyoruz.

Bazıları da fabrikadan normal çıksa da yolda ya da servislerde hasara uğruyor onu da servis onarıyor.

Elbette tüketiciye bilgi vermeleri gerekiyor ancak vermiyorlar.

Boya kalınlık ölçümünü satış elemanından yapmalarını isteyebilirsiniz, onlar yapmak zorunda eğer siz isterseniz, sizin bir alet ile gitmenize gerek yok. Ben yine de kendi ölçü aletimi götürmüş idim, ana parçaları kabaca ölçtüm sonra daha fazla ölçmeden teslim aldım (zaten plakası çıkmış idi).

Bayiden ölçüm istemek en uygunu (bunu aracı size tescil etmeden önce yapmalısınız). Size verecekleri araç belli olduktan sonra "tescilden önce boya kalınlığını ölçtürmek istiyorum" diyerek bunu yapabilirsiniz. Biraz uğraşmak gerekiyor.

Bunu yapmadıysanız teslim alırken ya onlar ya da kendiniz ölçmelisiniz. Ancak parasını ödeyip plakayı çıkarttıktan sonra teslimat sırasında boya sorunu nedeniyle aracı bayiden teslim almasanız bile işler çok daha zorlaşıyor, en iyisi önceden tespit ettirmek ve alırken de tekrar kontrol etmek.

@jajaja @mcanerol @mse @silvershadow Fabrikadan öyle geldiğini biliyorlar bayiler, araçların üzerinde özel işaret de oluyor, aracın geçmiş kayıtları da ellerinde var. 2 kat boyalı Jetta nın sahibi aracın üzerinde "turuncu renkli" değişik bant gördüğünü söylemiş idi. Tabi bunlar araç tesliminden önce temizleniyor normalde biz göremiyoruz.
@calik hocam teşekkürler. Çok detaylı bilgiler vermişsiniz bunlar bizim gibi yeni araç alacaklar için oldukça faydalı.

Bana verecekleri araç belli, zaten sipariş geçtiğim için bu kadar bekledim. Araç TR'ye gelince tescilden önce boya kalınlığını ölçtürmek istiyorum diye bilgi vericem, onlar ölçüp bir rapor mu vereceler bana yoksa sözlü bilgi mi verecekler ?
Aklımdakini yazayım; bu işlemi e-posta üzerinden yapacağım ve sonucun benimle e-posta üzerinde paylaşılmasını sağlayacağım, tercihim antetli bir kağıda falan cevap ölçüm sonuçlarını paylaşan bir rapor göndermeleri.

Sonuçta bu şekilde yaparsam resmi olarak elimde yazışma olacak ve sundukları rapor olacak. Her ihtimale karşı gene bir usta falan götürmek lazım.

Öncelikle aracınız hayırlı olsun.

"Sipariş üzerine size özel" bir araç geleceği için çok mutlu oldum çünkü benim şöyle bir teorim var (ıspatlayamam), Türkiye'ye bir miktar defolu araçları gönderiyorlar kanaatindeyim. Çünkü Türkiye deki VW araçlarda çıkan sorunlara baktığımızda hiç normal ve olası durumlar değil, ve diğer markalara göre açık ara VW önde. O nedenle özel sipariş geçilen bir aracı mecburen sizin için üreteceklerinden bu ihtimal azalır diye bir hayalim var :)

Sizin bahsettiğiniz gibi yazılı bir rapor verirseler en iyisi. Öncelikle bunu istemenizi öneririm. Eğer aracın her parçasındaki kalınlık değerlerini gösteren rapor vermezler ise, "fabrikasyon boya kalınlık değerleri şu sınırlar arasındadır" gibi bir yazı isteyin. Hiçbirini vermiyoruz derseler, siz de "tescilden önce gelip sizin ya da kendimin cihazı ile boya kontrolü yapmak istiyorum" diyerek ölçersiniz. Bunu da yapamazsınız diyemezler çünkü o zaman araçta gerçekten sorun var anlamına gelir.

Umarım hiçbir sorun yaşamadan teslim alırsınız makinayı.

Selamlar.

Bu konu sayesinde aklımdaki bir çok soru işareti de gitmiş oldu. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Aracımı bulunduğum ilden değil başka bir ilden sipariş ettim yani ben vekalet göndermeden ne plaka nede başka bir şey yapamazlar diye düşünüyorum. St si ile konuşup hiç bir işleme başlamayın aracı kontrol edip vekaleti ben getireceğim işlemler o şekilde başlasın diyeceğim umarım bir sorun ile karşılaşmam işi yokuşa sürmezler. Ben şahsen rapor vs ile tatmin olmam bir usta bulup elinin emeğinin verip gözümle görmeden kimseye inanmam (sanırım çok takıntılı bir adamım ). Böyle olmamın sebebi de bir çok insanın canını yakıp yıllarca mahkemelerde uğraştırmaları sanırım. Çok garip 0 km bir araba almak istiyorsun iki üç ay bekliyorsun kur farkı şu bu en az 3000 tl ilk gördüğün rakamdan fazla ödeyeceksin sonra sana nakliyede hasarlanıp boyanan arabayı boyasız vs diye vermeye çalışacaklar gerçekten çok üzücü. Tedbirli olmakta fayda var.

ac5366e90e4504ec1fc6ad210987b010.jpg

Sabah aracımda boyada böyle şeyler gördüm daha önce gören yada fikri olan varmıdır acaba ?

Arkadaşlar ben gelen araçların hepsini ölçüyorum vw grubu 130 mikron civarı çıkıyor . 90-160 arası orjinal 160 yukarısı şüpheli 90 aşağısında ise parça değişimi olmuş olabilir iyi bakılması lazım . 

Bu değerler sıfır otomobil içindir her 90 altında çıkan değişmiş demek olmadığı gibi 160 üstüde boyanmış diyemeyiz istisnalar her zaman var .

Arkadaşlar ben gelen araçların hepsini ölçüyorum vw grubu 130 mikron civarı çıkıyor . 90-160 arası orjinal 160 yukarısı şüpheli 90 aşağısında ise parça değişimi olmuş olabilir iyi bakılması lazım . 

Bu değerler sıfır otomobil içindir her 90 altında çıkan değişmiş demek olmadığı gibi 160 üstüde boyanmış diyemeyiz istisnalar her zaman var .
gönderdiğim fotoğraftaki gibi damlalar normal midir? mahmut abi.

gönderdiğim fotoğraftaki gibi damlalar normal midir? mahmut abi.
Kardeşim o boya mı macun mu oralarda genelde macun olur titreşimi engellemek için . En sağlıklısı aynı model başka bir araca bakmak aynı durum var mı diye . Fakat boya ise normal değil .

Geri
Üst Alt