Yeni akü yeniden bitti

typhoons

Katılımcı Üye

İsim
A
Arkadaşlar 2018 golf 7.5 aracım var. 4 temmuzda akü tatildeyken bitti yol yardım geldi aküyü ölçtü arızalı dedi servisten getirdiği efb aküyü garantiden ücretsiz değiştirdi. 2 gündür olduğu yerde 5 dk çalıştırıp duruyordum.

Bugün aracın başına gittim yine bir terslik olduğunu anladım açarken sesli onay az sesle çaldı. Kontağı taktigimda arıza lambaları yanmaya başladı auto hold airbag aydınlatma start stop vs vs vs. Serviste bir arkadasimi aradım arabayı doguşa cekmen lazım dedi bende tatildeyim anamurda cumartesi döneceğim bırakamam arabasız kalırım diye birakmadim.

Necati usta takviye yap çalışır ışıklar söner akü yeni olduğundan sürüş yapmadığım için şarj etmemiş olabilir dedi. Çalıştı araba 2 sefer 20şer dakika sürdüm.

Aracimin icine binip sönmeyen lamba LED vs var mı diye kitleyip oturdum olan yanık kalan hiçbir şeyde yok. Ne yapacağımı bilemedim tatilde yolda kalmayalım diye uğraşıyoruz hanım çoluk çocuk perişan olmayalım diye.

Fikri olan var mı nedir bu durum nasıl çözülür.

Ayrıca bütün lambalar söndü airbag sönmedi arıza yanıyor çalışmıyor diye.

Arkadaşlar 2018 golf 7.5 aracım var. 4 temmuzda akü tatildeyken bitti yol yardım geldi aküyü ölçtü arızalı dedi servisten getirdiği efb aküyü garantiden ücretsiz değiştirdi. 2 gündür olduğu yerde 5 dk çalıştırıp duruyordum.

Bugün aracın başına gittim yine bir terslik olduğunu anladım açarken sesli onay az sesle çaldı. Kontağı taktigimda arıza lambaları yanmaya başladı auto hold airbag aydınlatma start stop vs vs vs. Serviste bir arkadasimi aradım arabayı doguşa cekmen lazım dedi bende tatildeyim anamurda cumartesi döneceğim bırakamam arabasız kalırım diye birakmadim.

Necati usta takviye yap çalışır ışıklar söner akü yeni olduğundan sürüş yapmadığım için şarj etmemiş olabilir dedi. Çalıştı araba 2 sefer 20şer dakika sürdüm.

Aracimin icine binip sönmeyen lamba LED vs var mı diye kitleyip oturdum olan yanık kalan hiçbir şeyde yok. Ne yapacağımı bilemedim tatilde yolda kalmayalım diye uğraşıyoruz hanım çoluk çocuk perişan olmayalım diye.

3 olasılık var.,

-Akü yeni ama üretim tarihi eski., akünün eksi (-) kutup başında yazan üretim tarihini kontrol edin..!!

-Akü de üretim kaynaklı bir arıza var

-Araç park halinde çalışmıyorken elektrik çeken bir şey var (pek çok sebebi olabilir, kodlama ile açılan gizli özellikler olabilir, harici bağlanan bir chaz olabilir., halojen ampül yerine takılan led ampül olabilir, sonradan yapılan kapı altı aydınlatma vs. olabilir, aracın ana elektrik hattından alınan ek yapılıp çekilen tesisat olabilir.....)

Upvote 0
@typhoons tavsiyem aracınızı 1 saat kulanin akünün sarj olduğundan emin olun hocam daha sonra aracı güvenli bir yere park edin ve aku kutup başını sökün tatilizin keyfini çıkarın....

Sonuçta her zaman tatil imkanımiz olmuyor keyfini çıkarın dert etmeyin...

Tatil bitti veya araca ihtiyacınız oldu kutup başını takın....

durduğu yerde aku bağlantısız bitmez...

sorun devam ederse akü problemli

yok etmez araç sorunsuz calsiyorsa aracinizda kaçak var!!!

servise bırakırsınız tespit edilir ki tatil sonrası olur keyifli tatilinizi yapmış olursunuz...

Nacizane aklıma gelen en maktikli fikir bu oldu 

Saygılarımla iyi tatiller...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@forzaGilles 1. için aracıma indim resim çektim. 39-19 yazıyor eksi kutubun orada.

2. İse dediğinizi nasıl anlayabilirim.

3. İse gizli ozellikler açık LED aydınlatma vs taktim(bundan şüphelendim) Zülal Usta'dan bilgi aldım ledleri kontrol ettim yanan yada sönmeyen led aydınlatma yok. Sonradan sis farı orjinal ve park sensörü ön arka taktırdım ama onlar kapalı devre çalışmaya basladiginda akım çekiyormuş. 10 gün önce kaçak var mı diye serviste kontrol edildi ve kacakta çıkmadı.

Ekli dosyayı görüntüle 35335

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Mmt0634 soksek faydası olacaksa sabah deneyeceğim. Kapıları nasıl açacağım kitleyecegim.

Upvote 0
@forzaGilles 1. için aracıma indim resim çektim. 39-19 yazıyor eksi kutubun orada.

2. İse dediğinizi nasıl anlayabilirim.

3. İse gizli ozellikler açık LED aydınlatma vs taktim(bundan şüphelendim) Zülal Usta'dan bilgi aldım ledleri kontrol ettim yanan yada sönmeyen led aydınlatma yok. Sonradan sis farı orjinal ve park sensörü ön arka taktırdım ama onlar kapalı devre çalışmaya basladiginda akım çekiyormuş. 10 gün önce kaçak var mı diye serviste kontrol edildi ve kacakta çıkmadı.
2019 yılı 39. hafta (eylül sonu) üretilmiş., 4 temmuz 2020 'ye kadar aradan geçen süre 10 ay., çok yeni bir akü değil.,

Normal şartlarda 6-7 aydan eski akü pek tavsiye edilmez.,

Normal şartlarda 90 günden fazla bekleyen akünün montaj öncesi bir süre şarj edilmesi önerilir FAKAT her ne olursa olsun., 10 aylık akü montajdan 3 gün sonra durup dururken bitmez..!! başka bir sorun olduğu çok açık.!!

Akü de üretim hatası çok rastlanmayan bir durumdur., bunu ancak servis tespit edebilir., siz sadece gözle kontrol ile akünün sağında-solunda çatlak var mı., kurşundan yapılmış olan kutup başları yeni ve parlak mı., kutup başı bağlantıları gevşek mi değil mi., bunları kontrol edebilirsiniz..

Sonradan takılan led aydınlatmalar bazen aracı kitlediğimizde çok çok az da olsa akım çektiğini forumda bir arkadaş aküyü bitirdiğini söylemişti., belli belirsiz bir akım çekmiş., biraz zor anlamışlar sonunda sonradan yapılan kapı altı led lerden olduğu anlaşılmıştı diyee bahsetmişti., retrofit kaynaklı veya montajı kolaylaştırmak adına ((soket sokete bağlantı yerine) ana elektrik hattından alınan ek elektrik bağlantısı bazen bu sorunlara sebebiyet veriyor diye okumuşluğum var., ancak refrofit vs.. konularda konuya çok hakim değilim.. bilen birisi tesisatı kontrol etmesi iyi olur..

Yüksek ihtimalle araç park halindeyken akım çeken bir şey var., 3 günde sıfır yeni akü durup dururken bitmez..

Upvote 0
@forzaGilles söylediklerinize katılıyorum retrofitlerden sonra akude sıkıntı çıkmaya başladı sanki ya da öyle denk mi geldi anlayamadım.

Upvote 0
@typhoons ben sarj kısmında sorun olduğunu düşünüyorum, bence araç aküyü sarj etmiyor ama sarj dinamosunun bozuk olduğunu düşünmüyorum, akü araca kodlanıyor, o kodlamaya göre araç aküyü sarj ediyor, yanlış bir kodlama varsa akü doğru şekilde yani dolacak kadar sarj olmuyor demektir. Bence sorun burada

Upvote 0
@Musaaksoy Dönünce @necati ustaya yol göründü. Sökülen akü bitikti zaten. Yenisini çalıştırmadan taktı sonra araç çalıştı sadece saati ayarladı ama sıkıntı yoktu 2-3 sefer çalıştırdım. Yeni servisten çıktı ama şarj dinamosu kaçak var mı diye bakmislardi. Sonuç ne bilemiyorum. Yeni akü takıldıktan sonra araba km yapmadi akü şarj etmemiş olabilir mi aklıma hiçbir fikir gelmiyor.

Upvote 0
@typhoons hocam, akünün tanıtılmasına göre değeri oluyor, örnek veriyorum sizin akü 60 amper, adam 72 amper tanımlattı. Çok elektrik bilgim yok ama aracın sarj etmesi için akünün belli bir değere düşmesi gerekiyor, yüksek amper tanıtıldığında düşük güçte olan aküyü sarj etmiyor. Bu kaçak ya da başka bir şeyin mevzusu değil. Benim yorumum akünün araca yanlış kodlanmış olduğu yönünde

Upvote 0

1. Akü yeni tarihli, ama rafta uzun süre beklediğinden şarjsız kalmış ve boşalmış.
...oto elektrikçi ye aku voltajını ve amperini arac çalışmazken ve çalıştıktan sonra kontrol ettirin.

2. Arac uzerindeki elektrik tesisatı tesisatinda veya donanimda kacak veya aşırı akim çeken bir şey var.

3. Akünün fabrikasyon bozuk olması çok düşük bir ihtimal.

SM-G973F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Upvote 0

Geri
Üst Alt