Yağ Basıncı Düşük Uyarısı

evrim0626

Yeni Üye
İsim
evrim
Merhabalar,
2011 Model 199.000 de 1.6 tdi golf aracımda yıllık bakım süresine 1 ay kala (14 bin km yapmıştım) düşük yağ basıncı uyarısı aldım ve sağa çekerek durdum. Aracı durdurup yağ kontrolü yaptım yağ seviyem de eksilme yoktu. Tekrar çalıştırdığımda araç uyarı vermedi bu şekilde 10 gün daha kullandım aracı uyarı lambası nadir aralıklarla (1 sn) yanıp sönüyordu. Bende yağ özelliğini yitirmiş olacağını düşünerek sanayiye gittim. Sanayide durumu ustama anlattım bunun üzerine araçta motor içinde çatlaklar olabileceğini sıcakta burdan sızma yapmasından dolayı basınç uyarısı alabileceğimi belirterek yağ ve filtre değişimi yaparak araca 5 lt 5/40 castrol yağ koydular.
işin açıkcası bu beni biraz tedirgin etti.
1) şu ana kadar hep 5/30 castrol yağ kullandım. 5/40 yağ kullanmak aracıma daha büyük sorunlar açar mı? fikrini aldığım bazı arkadaşlar havaların sıcak olmasından dolayı yazın sorun olmaz ama kışın 5/30 a dönebilirsin dedi.
2) bu konuyu araştırırken araca 4.6 lt yağ alacağından hep bahsediliyor ama benim araca 5 lt yağ koyuldu bu ayrı bir sıkıntı oluşturur mu? oluşturursa yağı kendim azaltma şansım varmı?
Birde 200 bin km bu araçlar için yüksek km değil diye düşünüyorum aracı zorlayan birisi de değilim. 70 bin km almıştım aracı ve bakımlarını düzenli yaptıran biriyim.  Motor çatlakları için düşük bir km değil midir?

Bu sorunu Antalya'da yaşayıp çözüm bulan usta tavsiyesi verecek arkadaşlar varsa sevinirim. Teşekkürler.

@evrim0626 hocam öncelikle geçmiş olsun YouTube'de takip ettiğim Antalya 'da bir usta var yaptığı işçilikler ve esnaflığı iyi birine benziyor fikir alabilirsiniz.Birde kendinizi tanıtma bölüm de tanıtırsanız iyi olur.İyi formlar.

Upvote 0
Merhabalar,
2011 Model 199.000 de 1.6 tdi golf aracımda yıllık bakım süresine 1 ay kala (14 bin km yapmıştım) düşük yağ basıncı uyarısı aldım ve sağa çekerek durdum. Aracı durdurup yağ kontrolü yaptım yağ seviyem de eksilme yoktu. Tekrar çalıştırdığımda araç uyarı vermedi bu şekilde 10 gün daha kullandım aracı uyarı lambası nadir aralıklarla (1 sn) yanıp sönüyordu. Bende yağ özelliğini yitirmiş olacağını düşünerek sanayiye gittim. Sanayide durumu ustama anlattım bunun üzerine araçta motor içinde çatlaklar olabileceğini sıcakta burdan sızma yapmasından dolayı basınç uyarısı alabileceğimi belirterek yağ ve filtre değişimi yaparak araca 5 lt 5/40 castrol yağ koydular.
1) şu ana kadar hep 5/30 castrol yağ kullandım. 5/40 yağ kullanmak aracıma daha büyük sorunlar açar mı? fikrini aldığım bazı arkadaşlar havaların sıcak olmasından dolayı yazın sorun olmaz ama kışın 5/30 a dönebilirsin dedi.
2) bu konuyu araştırırken araca 4.6 lt yağ alacağından hep bahsediliyor ama benim araca 5 lt yağ koyuldu bu ayrı bir sıkıntı oluşturur mu? oluşturursa yağı kendim azaltma şansım varmı?
Birde 200 bin km bu araçlar için yüksek km değil diye düşünüyorum aracı zorlayan birisi de değilim. 70 bin km almıştım aracı ve bakımlarını düzenli yaptıran biriyim.  Motor çatlakları için düşük bir km değil midir?

Bu sorunu Antalya'da yaşayıp çözüm bulan usta tavsiyesi verecek arkadaşlar varsa sevinirim. Teşekkürler.
Mk6 Golf 1.6 TDI motorun yağ kapasitesi 4,3 Litre dir..!!

Mk7 'ler 4.6 litre alır..!!

Şuan motorda fazladan 700ml. yağ mevcut., Bu iyi bişey değildir., keçeleri patlatabilir pek çok farklı sıkıntı çıkarabilir.,

Ustanın koyduğu yağ sizin motor için uygun Specs ve Onaylara sahip değildir., ve yine araca uygun olan yağ 5w-40 değildir..!!

Kullanılması gereken doğru yağ (VW507.00 onaylı) 5w-30 olması gerekirdi.

Ustanın dediği gibi motor içinde çatlaklar olsa motoru kucağınıza alırsınız., böyle şaçma şey olur mu., madem böyle ciddi bir sorun olma olasılığı var., sorunu tespit etmek yerine yağ değişimi yapıp göndermesini ayrı bir enteresan durum olmuş..,

Yüksek ihtimal araçta yağ basınç sensörü arızalanmıştır.. ilk yapmanız gereken yağ basınç sensörünü kontrol ettiriniz.,

Motor yağını ve yağ filtresini geciktirmeden en kısa sürede değiştiriniz.,

Araca uygun olan yağlar;

-Castrol Edge LL 5w-30

-Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III 5w-30

Upvote 0
Merhabalar,

Öncelikle cihaz ile kontrol eden biryere başvurun. Uyarıyı neden verdiği ile ilgili bilgi mevcut olabilir

Fazla yağ konulması sakıncalı. Basıncı daha da artırıp daha farklı sorunlara da sebebiyet verebilir. 

Şu şekilde fazla yağ azaltılabilir.

Araç yaşı itibariyle serviste %30 indirim hakkınız var.

İçiniz rahat etmesi için ve güvenlik sebebiyle (imkan dahilinde arada) serviste bakım yaptırmanız daha iyi olacaktır. Aksi takdirde deneme  yanılma ile daha da büyük masraf ve sonuçlara sebep olabilir.

Geçmiş olsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
5w-40 yağ Antalya için uygun olabilir. Kitapçığına bakmanızı tavsiye ederim. Halam'ın Mercedes A150 aracı içinde Antalya Mercedes Yetkili Servis 5w-40 koyuyor. Liqui Moly tavsiye ederim ben de. Bizde Golf'ümüzde (1.2tsi dsg) Liqui Moly Top Tec 4200 5w30 kullanıyoruz.

Upvote 0

Geri
Üst Alt