Servis motor temizliği

agacmalzeme

Paylaşımcı Üye

İsim
Mehmet
Arkadaşlar aracı servise vermiştim bu krank keçesi mevzusundan 1412tl yolmuştu servis benden. Bu arada yağ bakımında gelmişti onuda yaptırırken motor ve klima bakımı dediler kimyasal temizlik, motor kaputunun içide temiz değildi oda yapılsın dedim. Aracımda viofo a129 kamera takılı sağolsun ne var ne yok cam gibi çekmiş. Aracın işi bittikten sonra motor temizliği ve bakımı için götürüyorlar eleman kaputu açıyor emme basma gibi püskürtme kabına sabunlu suyu dolduruyor motoru güzelce onla ıslıyor sonra 30sn ye bekleyip basınçlı su tabancasıyla 1 dk veriyor motor kaputunun altında ne varsa. sonra bi hava tutup en sonda 5 sn kadar hava tabancasına bidondan bişeyler doldurup  sıkıyor hadi bakalım bizim motor temizliği tamı tamına 4dk da sona eriyor. Sizce motor temizliği böylemi olmalı motora bu şekilde basınçlı su tutulabilirmi anlam veremedim. Bilseydim 50 tl würth alır kendim sıkardım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar aracı servise vermiştim bu krank keçesi mevzusundan 1412tl yolmuştu servis benden. Bu arada yağ bakımında gelmişti onuda yaptırırken motor ve klima bakımı dediler kimyasal temizlik, motor kaputunun içide temiz değildi oda yapılsın dedim. Aracımda viofo a129 kamera takılı sağolsun ne var ne yok cam gibi çekmiş. Aracın işi bittikten sonra motor temizliği ve bakımı için götürüyorlar eleman kaputu açıyor emme basma gibi püskürtme kabına sabunlu suyu dolduruyor motoru güzelce onla ıslıyor sonra 30sn ye bekleyip basınçlı su tabancasıyla 1 dk veriyor motor kaputunun altında ne varsa. sonra bi hava tutup en sonda 5 sn kadar hava tabancasına bidondan bişeyler doldurup  sıkıyor hadi bakalım bizim motor temizliği tamı tamına 4dk da sona eriyor. Sizce motor temizliği böylemi olmalı motora bu şekilde basınçlı su tutulabilirmi anlam veremedim. Bilseydim 50 tl würth alır kendim sıkardım.
Anlatmanız dan Pek de sağlıklı bir uygulama olmadığını anlaşılsa da Kullanılan Kimyasal ve yapılan 1dk lık basınçlı yada Buharlı uygulamanın Motorunuza zarar vermeyişi ile sonuçlanmışsa pek de kafaya takmayın derim. 

Lakin kendim Motor yıkanmasından yada Mekanik aksama Sıvı Su teması olmasına karşıyım. elbette bu işi ehliyle yapanlar olup bu işe uygun ürünler olsa da ben pek gerekli görmüyorum. Kendimizin bu temizliği yapabilmesi en doğru olanı diye düşünüyorum.,Teşbihte hata olmazmış '' El elin Eşşeğini Islık Çalarak Güdermiş '' derler. Yni yıkamacı yada servisçi çokda umursamaz araçlarımızı maalesef. 

@Ender Birdaha servismi asla sadece orjinal parçamı alırım kendim takar yapamadığımı sanayide değiştiririm. Bugün aradılar memnuniyet anketi diye bastım lafı birdaha tövbeler olsun sizin servislerinize getirmem aracımı dedim. beş para etmez işçiliğiniz var dedim. Bir önceki arızada adamlar krank keçesini değiştirmemiş ama karşılaştırdım aynı civata somunu söküp geri takmışlar kaçağın olduğu yerdeki. sırf parça değiştirmemek için. sonrada diyorlar yok efendim önceki arıza bununla alakalı değil form yanımda olsa diyecektim civata kodlarıdamı yalan söylüyor.

Motor temizliğini motor soğukken yüzeysel normal ıslak bez ile silmek dışında servise vs yıkatmadım şahsen şu zamana kadar. Servisin o hunharca temizlemesini zaten herhangi önüne gelen benzin istasyonundaki yıkamada 5-10 lira verdiğin zaman yapıyorlar. Kaç lira almışlardı motor ve klima bakımı için?

Motor temizliği nasıl olacağını forum müdavimlerimizden Adana Detailing ( @AdanaDetailing ) Mahmut abinin videosu:

Motor temizliği yapılmıyordu sözde !

Avek'te yazı vardı; motor bölümü yıkanmayacaktır, kimyasallar hortumların ömrünü kısaltıyor, Volkswagen tarafından yasaklanmıştır diye.

Çaktırmadan yıkıyorlar sanırım :)  

Bir kere klima temizliği yaptırma hatasına bende düşmüştüm, ettik bir kere bir daha da olmaz ama :D  

Motorun kirli olanı makbul derler. Nemli bez ile her yıkama sonrası şöyle kabaca geçilse yeterli.. 

Bırakın motor yıkatmayı, ben bir sonraki bakımda arabayı bile yıkatmamayı düşünüyorum. 

@agacmalzeme Geçmiş olsun hocam, tecrübe olmuş.

Mersin opat'ta aracı öyle bir yıkamışlardı ki, sanırım yeri süpürdükleri fırça ile yıkamışlardı, zımpara çekse daha az zarar verebilirdi diyebilirim yani, şimdi iş mahkeme de.

@Culture33Hocam mahkemelik olacak kadar mı kötü, üzüldüm gerçekten. 

Servisten bir tutar talebiniz oldu mu yoksa konu direk mahkemeye mi intikal etti? 

@AhmetCakmak klima ve motor için 250₺  bana kimyasal temizlik diyince hiç aklımın ucundan su geçmedi
Hocam servis denilen yer, demekki soygunun resmi yapıldığı yer anlamına geliyor artık. 

4dk lık su tutma işlemi için 250tl ücret almak her şeyden önce ahlaksızlıkdır. 

@Culture33Hocam mahkemelik olacak kadar mı kötü, üzüldüm gerçekten. 

Servisten bir tutar talebiniz oldu mu yoksa konu direk mahkemeye mi intikal etti? 
komple araç, stoplar farlar dahil çizik içerisinde, araçta seramik olmasına rağmen hunharca fırçalamışlar aracı servis ile görüştüm, çizikleri giderip tekrar seramik yapmalarını stoplardaki çiziklerin giderilmesini talep ettim, servis inatla sadece silikonlu çizik giderici, pasta cila yapacaklarını söylediler kabul etmedim, aracı teslim ettiğim gibi vermeleri gerektiğini bildirdim. stoplardaki çizikleri baya derin, dediğim gibi sokağı süpürdükleri fırça ile yıkanmış gibi, 6-7 bin tl lik bir durum var.  sonuç mahkemede çözülecek artık. 

@agacmalzeme golf r varken aynısını servis bana yaptı. Sonra bujiler pert oldu. Üstüne üstlük hatayı da kabul etmediler. 

Geri
Üst Alt