Halojen far ampul neden led ile değiştirilmemeli..

Arkadaşa dedikleri (biz orjinal ampül takıyoruz) diye bir tavır takınmaları., şasi numarasından da baksalar., sistemden de baksalar ürün aynı., servisin parça kodu ile aynı., seri numarası aynı.,

Ticari prensip var., Ticari prensip var., Bizdeki ticari prensip Türk usülü şark kurnazlığı prensibinden öteye gitmez.,

Kimse dışardan lastik alır ama serviste lastik taktırmaz farklı bişey., Aracın orjinal lastik ölçüsü 205/55R16 olsun dışardan aynı marka model lastiği ve aynı ebatta lastiği alıp serviste taktırmak istediğimizde hayır biz sadece orjinal takıyoruz diyebilecekler mi diyemiyecekler mi siz bana onu söyleyin..?

Arkadaşa biz dışardan satın alınan ampülü takamıyoruz deselerdi eyvallah.,

Şu ampül modifiye ampül müdür..?

Ekli dosyayı görüntüle 37703

Servis babamın değildir. Sadece servise karşı boşa kendi kendinizi doldurup mantık aramayınız. Herşey Açık ve net.

Servisler dışarıdaki lastiği takmazlar(dışarıdan yağ getirme gibi esneten olabilir o ayrı.) Ayrıca kimse de dışarıdan aldığı lastiği serviste taktırmaz, bu sadece yorumum. 

@ogzogz onlara farklı ampulleri taksak fark eder mi diye sormuştum fark etmez ayrıca biz servis olarak farklı takamayız orjinali neyse onu takabiliriz dedi.
Yukarıdaki yazılana göre @cengiz74 arkadaşın sorusu belli. Yine yukarıda yazılan göre "orjinali neyse onu takabiliriz" manası parçanın orjinal olup olmaması değildir. Tamamen servis stoklarında ve üreticinin tavsiye ettiği ürün anlamı taşır.

Öyle demeyin hocam sonradan takılma led'in tadı ayrı çakardan daha iyi etkisi var.

Bi selektörde öndeki araçlar ara sokaklara kaçışıyor.

Göz seven far halk dilinde  :)

@yer_ucagi_34 o tarz sonradan takma çakma ledli araç sürücülerine sinir oluyorum ve ben de yol vermiyorum sinir olup ya yavaşlıyolar ya da sağdan devam ediyolar..sırf şimşek etkili ledim var dercesine şımarık haraketlere taviz yok hocam nokta.

@cengiz74 Bi de bas'lı şekilde çalmakta olan dj janti'nin özel seçilmiş bir parçası ile birlikte kombinlenen park + sis ikilisi bunun yeri apayrıdır.

Hatta amerikan varsa parkları da menüden kapatıp amerikan sis olursa caddede giderken Lambo'ya bile bakmazlar ama sis'ciye bakarlar.

Arkadaşlar verdiğiniz bigliler için hepinize teşekkür ediyorum.Bazı arkadaşlar karanlık-aydnlık ortamın görüşü etkileyeceğininden bahsetmişler buna katılyıorum zira ben farların güçsüz-yetersiz aydnlatmasından şiaketyetçiyim..ve bu konuda kalıcı kesin çözüm araştıryorum..

Servis babamın değildir. Sadece servise karşı boşa kendi kendinizi doldurup mantık aramayınız. Herşey Açık ve net.

Servisler dışarıdaki lastiği takmazlar(dışarıdan yağ getirme gibi esneten olabilir o ayrı.) Ayrıca kimse de dışarıdan aldığı lastiği serviste taktırmaz, bu sadece yorumum. 

Yukarıdaki yazılana göre @cengiz74 arkadaşın sorusu belli. Yine yukarıda yazılan göre "orjinali neyse onu takabiliriz" manası parçanın orjinal olup olmaması değildir. Tamamen servis stoklarında ve üreticinin tavsiye ettiği ürün anlamı taşır.
Söylediğiniz bazı şeylerde haklı söylemleriniz var., hatta birazcık fazlası olabilir ancak (üreticinin tavsiye ettiği ürün anlamını asla taşıyamaz)., 12V 55W ampül taktığınız sürece kimse size üreticinin tavsiyesine uymuyorsunuz diye bir iddeası olamaz.,

Çünkü üreticinin tavsiyesi 12V 55W değerinde bir ampül takmanızdıt., doğal olarak taktığınız ampül de bu değerlerde olduğu için ferit şahenk gelse bişey diyemez.. elektrik denilen şey matematikten ibaret.. ampül aynı., ampülün üzerindeki parça kodu aynı, seri no aynı., EAN kodu aynı., sırf sadece kutusunda vw logusu yok diye kimse size veya bana bu ampül üreticinin tavsiyesine, kiriterlerine  uymuyor diyemez veya garanti dışı bırakamaz..

Şöyle bir senaryo olsaydı sonuna kadar söylediklerinize katılırdım; aracın farı xenon., müşteri ben ampülleri dışardan aldım., değişim yapın dese ve serviste bunu reddetse hiç bişey demem neden çünkü xenon ampülü ciddi pahalı., ve çok fazla sahtesi var., servis ampülün orjinalliğinden şüphe duyabilir ama 15-20 tl.ye satılan 40 sene önceki halojen teknolojisinden bahsediyoruz.. 

Neyse çok uzattım bu konuda anlaşamıyoruz., görüşlerimiz olaya bakış açılarımız farklı.. olur böyle şeyler..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Söylediğiniz bazı şeylerde haklı söylemleriniz var., hatta birazcık fazlası olabilir ancak (üreticinin tavsiye ettiği ürün anlamını asla taşıyamaz)., 12V 55W ampül taktığınız sürece kimse size üreticinin tavsiyesine uymuyorsunuz diye bir iddeası olamaz.,

Çünkü üreticinin tavsiyesi 12V 55W değerinde bir ampül takmanızdıt., doğal olarak taktığınız ampül de bu değerlerde olduğu için ferit şahenk gelse bişey diyemez.. elektrik denilen şey matematikten ibaret.. ampül aynı., ampülün üzerindeki parça kodu aynı, seri no aynı., EAN kodu aynı., sırf sadece kutusunda vw logusu yok diye kimse size veya bana bu ampül üreticinin tavsiyesine, kiriterlerine  uymuyor diyemez veya garanti dışı bırakamaz..

Şöyle bir senaryo olsaydı sonuna kadar söylediklerinize katılırdım; aracın farı xenon., müşteri ben ampülleri dışardan aldım., değişim yapın dese ve serviste bunu reddetse hiç bişey demem neden çünkü xenon ampülü ciddi pahalı., ve çok fazla sahtesi var., servis ampülün orjinalliğinden şüphe duyabilir ama 15-20 tl.ye satılan 40 sene önceki halojen teknolojisinden bahsediyoruz.. 

Neyse çok uzattım bu konuda anlaşamıyoruz., görüşlerimiz olaya bakış açılarımız farklı..
Aslında durum haklı olup olmamak değil. Durumu çözümleyip sonuca bakmak.

20 liralık malzemeyi servis 100 liraya vermesin istiyoruz. Ancak almak isteyene o hizmeti sunabilmek için 10larca insan çalıştırıp onların maaş vs. giderlerinin de karşılanması için yapılmış bir durum. Servis bünyesinde bir parçanın Sök tak fiyatlandırması dışarıyla bir değil. Bu sebeple onlar yalancı, aslında bu 20 lira denmemesi gerekiyor bunu bilmeyen yok artık. Ve bunun üzerinden her kelimeyi "bak yine beni kandırıyor"a getirmemeli diye düşünüyorum. Adı üstünde yetkili servis. Yani üreticinin yetki verdiği servis. Yetkili servis kendi koşulları ve garantisini verebilmesi için de kendi sattığı ürün üzerinden değerlendirme yapması gayet doğal.

Burada sadece ampul örneği var. Aracın üzerinde kaç parça var.. Hangi birinin faturasını kovalasın.. Kaç çeşit araç var..

Üreticinin tavsiye ettiği ürün anlamı taşır. Çünkü araç size nasıl teslim edilmişse orjinal hali odur. Buna istinaden bir kimlik yani şasi numarası vardır. Zaman içinde parçalar revizyona da girebilir. Sonuç olarak üreticisi kayitlarına bunu da işler ve ne sunuyorsa orjinal odur. Bu aracın ampulü bu ve stokta şu var, o takılacak yazıyorsa, yetki verdiği ve bu yetkili servisin çalışanı bunu demek ve yapmak durumunda. Ellerine sadece tek bir model araç gelmiyor. Her aracın parçasını ezbere akıllarında tutup şu olur bu olmaz diyemezler. Derlerse de müşteri, çalışanınız bana bu olur demişti der ve durum farklı bi boyuta gider.

Bazı servislerin dışarıdan yağ kabul ettiği ancak iş emrine de bunu not olarak düştüğünü görüyoruz. içeceğinı dışarıdan alıp gelip restoranımda yemek yiyebilirsin diyor. Çünkü o da işçilik ve diğer parçalardan gelecek olan kâr hesabında ve müşteri kaybetmemek için yaptığı bir durum. Ama yine de o notu oraya düşüyor.

Araç fabrikadan çıktığı hali o aracın orjinal halidir. üreticisinin sunduğu aksesuarlar (yine araç şasisine göre uyum sağlıyorsa) bellidir. Bunlar haricinde orjinal haline yapılan bütün değişiklikler modifiyedir. Fabrikadan gelen aracın jantı ister 15 ister 18 inç olsun orjinali geldiği halidir. Ancak 15 inç gelen bir araca sonradan 18 takınca bu modifiyedir. 

Ne kadar da yapamaz edemez deseniz de durum bu.

Yani uzadıkça uzuyor. Ben sadece durumun mantığını anlatmak istedim. Bu arada servisler konusunda bana göre de eskiler var ancak ne desek boş. Ben alternatif çözüm üretip işime bakarım.

Ayrıca tavsiye ettiğiniz ürünler olmaz demiyorum. Ancak servis bunu takmıyor. Ha gidersiniz  dışarda taktırırsınız, sonra servise gidip ayar yaptırmak istiyorum derseniz ya da bakım yapılırken far ayarlarını yapacaklarında, bu ampuller dışarıda takılmış biz bunun ayarını yapmıyoruz demiyorlar . Lastik alıp dışarda taktırırsınız, sonra servise gittiğinizde, bu lastikler dışarıdan değişmiş biz bu lastiğin havasına bakmayız demiyorlar. Ama şimdilik.. belki onu da yaparlar. Yaparlarsa da şaşırmamak lazım. 

Arkadaşlar aracm 2014 midline.Ben de halojen farlardan memnu  değilim.Ben de led ampul taktırmayı düşnüyorm fakat karşıdan gelenin gözüünü almasından ve kötü aydınlatma olcağından vazgeçtim.Bunun yanında beyaz halojen ampullerden takmayı düşünoyurm zira gece önümü zor görüyorum.Bu konuda marka model tavsiye edebilecek ya da takan kullanan arkdaşlar varsa öneri ve görüşlerinii paylaşırs asevinirim..
Beyaz halojen tavsiye ederim. Işık performansını arkadaşlar değerlendirdi. Verilen linklerden temin edebilirsin bence. 

@snr1905 hala kararsızızım..Alıptaktıktan sonra pişman olmak istemiyorum.siz taktınız mı?

@cengiz74 Hayır taktırmadım ancak taktıracak olsam ya farları komple değiştirir lede geçerim ya da beyaz halojene. Burada da ekonomik olarak halojen mantıklı geliyor. İllaki görüntü olarak değişsin derseniz tavsiyem çinli u veya j alın.Sağlamlığı ömrü konusunda kullanan arkadaşlar doğru yorumları yapacaklardır.

@GodThread hocam izlenimleriniiz nasıl ? yağmurlu havalarda önünü görememe sorunu olduğunu okumuştum böyle bişyi yaşadıınz mı? bir de hangi marka takınıtınz?

@snr1905 hocam ben aracını orjinalliğini bozmak istemiyorum o yüzden çin taywien malı J çakma far almay düşünmüyüorum.Ayrıca led ampul takmak da mantıklı gelmiyoır.Bu duumda en mantıklsıı beyaz halojen ampuller..

@GodThread hocam nedir izlenimleriniz?yağışlı havalarda performansın nasıl.Grşüşü kötü deniyor beyaz halojenlerin?

@cengiz74 aracınızın akü değişimi oldumu bu zamana kadar? Günlük kullanım şekliniz standart mı, mesafe ne kadar?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt