Halojen far ampul neden led ile değiştirilmemeli..

@forzaGilles hocam verdiğiniz bilgi için teşekkür ediyorum.Ben hem uzun hem de kısalara hem de sislere almak istiyorum.philips in bunlar için de ampulü mevcut mu ve nerden alabilrim*?
Hocam kısalar için mevcut., sisler için mevcut ama uzunlar için üretimi yok., 

Kısalarınız H7 tip Philips Xtreme Vision H7 https://m.n11.com/philips-h7-x-treme-vision-130-fazla-isik-P120250423 

Sisleriniz H11 tip Osram Night Breaker Silver H11 (eski adı Osram Silverstar 2.0) https://m.n11.com/osram-h-11-night-breaker-silver-100-12v-55w-2li-ampul-set-P416073850 

En iyi kombinasyon budur.,

Daha beyaz ışık veren., daha iyi performas sağlayan osram lazer serisi, philips racing vision ve white vision serisi gibi bazı ampüller mevcut., fakat o ampüllerin kullanım ömrü yarı yarıya kısadır., o ampüller 6-12 ay sonra patlıyor., 

İyi bir aydınlatma için ampülleri değişimi sonrası far ayarı şarttır.,

Far ayarı yapılmadan öncesi araç çalışır vaziyetteyken kısa far açılıp, far yükseklik ayarı sıfır (0) konumuna getirmeniz gerekir, yakıt deposu %70-80 arası dolu olmalı, bağajda varsa ekstra eşya-çanta-bavul ayar öncesi boşaltılmalı ve en önemlisi ampüllerin cam yüzeyine ve ampülün ön kısmındaki koruyucu şapka kısmına el değmemeli.

@forzaGilles Hocam verdiğiniz bilgiler için teşkkür ederim de 6-12 ay sonra patlıyan ampulleri de almak da bana saçma geliyor üstelik farların sökülmesi takması da cabası..ben daha kalıcı bir çözüm arıyorum.Var mı başka öneriniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
@cengiz74 Verdiği linkler daha kalıcı olan ampuller diye anladım ben. Diğerleri kısa ömürlü demek istemiş. @forzaGilles Doğru mu anlamışım?

Arkadaşlar aracm 2014 midline.Ben de halojen farlardan memnu  değilim.Ben de led ampul taktırmayı düşnüyorm fakat karşıdan gelenin gözüünü almasından ve kötü aydınlatma olcağından vazgeçtim.Bunun yanında beyaz halojen ampullerden takmayı düşünoyurm zira gece önümü zor görüyorum.Bu konuda marka model tavsiye edebilecek ya da takan kullanan arkdaşlar varsa öneri ve görüşlerinii paylaşırs asevinirim..
Halojen farlar gayet yeterlidir.

Aydınlatma yetersiz geldiğini düşündüren durumlar:

Farlar kirli olabilir,

Sürüş yaptığınız yol, ışıklı bir yol olabilir, ya da etrafınızdaki araçların ayarsız veya değiştirilmiş aydınlatmaları gözünüzü aldığından farlarınız yetersizmiş hissi verebilir.

Bir de gösterge ve multimedya arka plan ışığını( ambiyanslar dahil ) yüksek ayarda kullanıyorsanız, minimum ayarda kullanarak denemenizi tavsiye ederim. Çünkü diğer ışıklara göz alışınca, farların ışığına alışması arasındaki zamanda memnuniyetsizlik meydana getirebilir.

@ogzogz hocam farlarım temiz.sık sık da temizlerim dış yüzeylerini ayrca içi de gayet temiz berrak.

Ambiyans aydınlatmaısın ben hep ksık seviyede kullanırım farların yetersizliği bunlarla ilglis yok.

@forzaGilles Hocam verdiğiniz bilgiler için teşkkür ederim de 6-12 ay sonra patlıyan ampulleri de almak da bana saçma geliyor üstelik farların sökülmesi takması da cabası..ben daha kalıcı bir çözüm arıyorum.Var mı başka öneriniz?
Verdiğim linkteki ampüller daha uzun ömürlü olan ampüler.,

6-12 ay sonra patlayanlar diğerleri oluyor.

@snr1905 evet hocam doğru anlamışsınız :)

Arkadaşlar aracm 2014 midline.Ben de halojen farlardan memnu  değilim.Ben de led ampul taktırmayı düşnüyorm fakat karşıdan gelenin gözüünü almasından ve kötü aydınlatma olcağından vazgeçtim.Bunun yanında beyaz halojen ampullerden takmayı düşünoyurm zira gece önümü zor görüyorum.Bu konuda marka model tavsiye edebilecek ya da takan kullanan arkdaşlar varsa öneri ve görüşlerinii paylaşırs asevinirim..

Halojen farlar gayet yeterlidir.

Aydınlatma yetersiz geldiğini düşündüren durumlar:

Farlar kirli olabilir,

Sürüş yaptığınız yol, ışıklı bir yol olabilir, ya da etrafınızdaki araçların ayarsız veya değiştirilmiş aydınlatmaları gözünüzü aldığından farlarınız yetersizmiş hissi verebilir.

Bir de gösterge ve multimedya arka plan ışığını( ambiyanslar dahil ) yüksek ayarda kullanıyorsanız, minimum ayarda kullanarak denemenizi tavsiye ederim. Çünkü diğer ışıklara göz alışınca, farların ışığına alışması arasındaki zamanda memnuniyetsizlik meydana getirebilir.

@ogzogz hocam farlarım temiz.sık sık da temizlerim dış yüzeylerini ayrca içi de gayet temiz berrak.

Ambiyans aydınlatmaısın ben hep ksık seviyede kullanırım farların yetersizliği bunlarla ilglis yok.
@cengiz74 tavsiyelerim olasılık ve mantık üzerine. İçinde bilimsellik de yatar. 

Akünüzün durumu nasıl değişim ya da kontrol ettirdiniz mi?

Yetkili servis ne önerdi bu sorununuzla ilgili?

@ogzogz onlara farklı ampulleri taksak fark eder mi diye sormuştum fark etmez ayrıca biz servis olarak farklı takamayız orjinali neyse onu takabiliriz dedi.

@ogzogz onlara farklı ampulleri taksak fark eder mi diye sormuştum fark etmez ayrıca biz servis olarak farklı takamayız orjinali neyse onu takabiliriz dedi.
Bunun çözümü; yeni halojenli sıfır golf'ün eğer aynı ampul ve aynı voltajda çalışıyorsa, iki aracın da verdiği ışık şiddetini ölçerek sorunun ampul mü, enerji mi, far camından mı kaynaklandığı bulunabilir. 

Ancak istek daha fazla ışık olsun ise buna birşey diyemem.

Orjinal dediği ampül birebir aynısı (seri numarası dahil) tanesi dışarda 20 liraya satılırken., tanesine 150 isteyen servis burada para koparmak derdine girmiş.,

Servisler lastikte satıyorlar kendilerindeki lastikler orjinal ama siz dışardan aynı lastiği aldığınızda orjinal olmuyormuymuş..?

Aldığınız ampül ECE standartlarını karşılıyan bir ampül olduğu sürece biz takamayız deme lüksleri yoktur., burada art niyet vardır.

Bana kalırsa biraz da led modası ile birlikte sarı ışığın "eskimiş, yetersiz" duygusu oluşturması. Aslına bakılırsa @ogzogztüm bilimselliğiyle fikirler vermiş. Ortamda gözünüze yansıyan ışık çoksa baktığınız nokta karanlık gelir. Aksine az ise daha aydınlık görünür. Tıpkı karanlıkta saklanan birinin ışıktakilerin kendini gördüğünü düşünmesine benzer :))

Bizim yapacağımız güncellemeler ile araçların orjinal led performansına yaklaşmamız zor olacağından daha çok psikolojik tatmin sağlar diye düşünüyorum. 

Bana kalırsa biraz da led modası ile birlikte sarı ışığın "eskimiş, yetersiz" duygusu oluşturması. Aslına bakılırsa @ogzogztüm bilimselliğiyle fikirler vermiş. Ortamda gözünüze yansıyan ışık çoksa baktığınız nokta karanlık gelir. Aksine az ise daha aydınlık görünür. Tıpkı karanlıkta saklanan birinin ışıktakilerin kendini gördüğünü düşünmesine benzer :))

Bizim yapacağımız güncellemeler ile araçların orjinal led performansına yaklaşmamız zor olacağından daha çok psikolojik tatmin sağlar diye düşünüyorum. 
Tamamen moda ve heves, he birde öndeki araca yaklaşıp 5 saniyede 35 selektör atma da cabası. Çizgisi varmış ışık dağılmıyormuş falan hikaye kendini kandırmaktan başka birşey değil. Önce trafik güvenliği. 

Orjinal dediği ampül birebir aynısı (seri numarası dahil) tanesi dışarda 20 liraya satılırken., tanesine 150 isteyen servis burada para koparmak derdine girmiş.,

Servisler lastikte satıyorlar kendilerindeki lastikler orjinal ama siz dışardan aynı lastiği aldığınızda orjinal olmuyormuymuş..?

Aldığınız ampül ECE standartlarını karşılıyan bir ampül olduğu sürece biz takamayız deme lüksleri yoktur., burada art niyet vardır.
Servisler, araç şasi numarasında hangi parça takılmış ve hangisi takılması gerektiğine sistemlerinden bakar. Farklı bir ampul takmak modifiyeye girer ve servis bunu yapmaz.

Lastik, dışardaki de servisteki de orjinal den kasıt, tavsiye edilen lastik ebatları. Yani 205 55 16 lastiğe 215 50 16 takamazlar. Çünkü üretici bunu tavsiye etmiyor. Ayrıca dışarıdan aynı ebatlardaki lastiği alıp kimse yetkili serviste taktırmaz.

Yetkili servise dışarıdan getirilen bir ürünü takamaz mı ? Takar ancak içeceğini marketten alıp restoranda yemeğin yanında o içeceği içmek gibi birşey meydana gelir ve ticari prensibe aykırıdır.

Servisler, araç şasi numarasında hangi parça takılmış ve hangisi takılması gerektiğine sistemlerinden bakar. Farklı bir ampul takmak modifiyeye girer ve servis bunu yapmaz.

Lastik, dışardaki de servisteki de orjinal den kasıt, tavsiye edilen lastik ebatları. Yani 205 55 16 lastiğe 215 50 16 takamazlar. Çünkü üretici bunu tavsiye etmiyor. Ayrıca dışarıdan aynı ebatlardaki lastiği alıp kimse yetkili serviste taktırmaz.

Yetkili servise dışarıdan getirilen bir ürünü takamaz mı ? Takar ancak içeceğini marketten alıp restoranda yemeğin yanında o içeceği içmek gibi birşey meydana gelir ve ticari prensibe aykırıdır.
Arkadaşa dedikleri (biz orjinal ampül takıyoruz) diye bir tavır takınmaları., şasi numarasından da baksalar., sistemden de baksalar ürün aynı., servisin parça kodu ile aynı., seri numarası aynı.,

Ticari prensip var., Ticari prensip var., Bizdeki ticari prensip Türk usülü şark kurnazlığı prensibinden öteye gitmez.,

Kimse dışardan lastik alır ama serviste lastik taktırmaz farklı bişey., Aracın orjinal lastik ölçüsü 205/55R16 olsun dışardan aynı marka model lastiği ve aynı ebatta lastiği alıp serviste taktırmak istediğimizde hayır biz sadece orjinal takıyoruz diyebilecekler mi diyemiyecekler mi siz bana onu söyleyin..?

Arkadaşa biz dışardan satın alınan ampülü takamıyoruz deselerdi eyvallah.,

Şu ampül modifiye ampül müdür..?

724512_ORIGINAL H7 64210.jpg

Rulman dünyası içerisindeyim.Tek söyleyeceğim şey aynı kodlu aynı parçayı siz dışarıda işçiliğiyle 100 liraya taktırıyorsanız servis bunu 500 e takıyor. Ve yine psikolojinizle oynayıp "biz orjinal parça takıyoruz" diyor. Servisin taktığından daha kaliteli olan ürünlere bile bok attığı oluyor aldırış etmeyin. Ürünleri bizzat temin edip özel servise götürün içiniz rahat olur. Bu far ampulü için de geçerli. Linkleri verilen ürünlerin kalitesi tartışılmaz ömürleri de bashedildiğine göre gayet yeterli ise kodları da birebir ise endişe niye? 

Tek farkı sarı değil beyaz olması. Çünkü ikisi de halojen. 

Geri
Üst Alt