Halojen far ampul neden led ile değiştirilmemeli..

ogzogz

Paylaşımcı Üye

İsim
Ogz
IMG_20200705_113106.jpg

Herkese selam,

Resimlerde de görüldüğü gibi halojen farlara sonradan led takılmış bir scirocco örneği var.

Arka camda %20 cam filmi olmasına rağmen nasıl göründüğü ortada.

ilk iki resimde sağ tarafta Clio ve binek araçlardan daha yüksek olan Toyota görünüyor. Ve orjinal far ile sonradan takılan farın diğer sürücülere ne kadar olumsuz etti ettiği ortada.

Son resimde de bir kamyonet var ki Scirocco'dan yüksek olmasına rağmen göz alıcı değil.

Bir de bu aracın karşınızdan geldiğini düşünün ve hayal edin. 

Saygılar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet hocam bu konuda insanlar sadece kendini düşünüyor. Halojen fara led ve Xenon takmak herkesi rahatsız eder 

Ekli dosyayı görüntüle 35192

Herkese selam,

Resimlerde de görüldüğü gibi halojen farlara sonradan led takılmış bir scirocco örneği var.

Arka camda %20 cam filmi olmasına rağmen nasıl göründüğü ortada.

ilk iki resimde sağ tarafta Clio ve binek araçlardan daha yüksek olan Toyota görünüyor. Ve orjinal far ile sonradan takılan farın diğer sürücülere ne kadar olumsuz etti ettiği ortada.

Son resimde de bir kamyonet var ki Scirocco'dan yüksek olmasına rağmen göz alıcı değil.

Bir de bu aracın karşınızdan geldiğini düşünün ve hayal edin. 

Saygılar.
@ogzogz demek ki TÜV de işini yapmıyor. ya da muayene ye giderken değiştiriyor millet.

@yusuf unutmamalı ki karşıdaki insanın gözünü alırsa hata herkesi götürür

birileri çıktı, yok far çizgisi yapıyor yok odaklama yapıyor vs diye led ampulleri satmaya çalışıyorlar, farda mercek yok ise led ampul gözü alır, ışığı dağıtır, iyi aydınlatma yapmaz, odaklama yapmaz. bu bir kural gibidir. insanlar led alınca iyi bir şey yaptıklarını sanıyorlar halbuki adını bile bilmiyorlar, sorsan "led xenon" ya da "let zenon" gibi şeyler söylüyorlar. tamam bazı arkadaşlar sarı ışığın yakışmadığını düşünebilir, haklılar. o zaman beyaz halojen ile sorununu çözersin. ama bırakın artık led takmayı. birde marifet gibi selektör vs yapıyorlar. sonra ben arkalarına geçip selektör yapıyorum, mahçup oluyorlar, bırakın bu işleri. mercek yoksa led kullanmayın. iyi forumlar herkese.

iki gün önce tüvtürk muayene istasyonundaydım

bir şahin ve bir civic (orta kasa) ard arda muayane tünelinin içindeydi( bende kendi aracımı bekliyordum) inanması güç ama şahinde LED, civic te ise XENON olmasına rağmen etiket verildi, sahiplerine özellikle sordum geçti mi diye? 

resimlere gelecek olursak, ardımda da olsa, karşımda da olsa kimse kusura bakmasın, çok afedersiniz ama öyle bir küfür sayıyorum ki.. bir ergen bu kadar küfür sayamaz, hatta karşıdan gelene soda şişesi fırlatma gibi extrem bir düşüncem bile var.

kimsenin kimsenin canını tehlikeye atmasına hakkı yok.. o dengesiz kendini bilmez saygısız sırf sarı halojenden hoşlanmıyor diye ben şeridimdeki traktör kasasının altına giremem..

aynı düşüncem sis farlarını kısalarla birlikte kullananlar içinde geçerli..

@doganersin led konusunda tüvtürk bir şey yapmıyor, yani muayene için engel değil ama otomatik yükseklik ayarı yok ise gaz deşarjlı ampul ağır kusur olarak geçiyor. aslında civic in muayeneden geçememesi lazımdı ama gel görelim ki motor numarasına bakmak zor olduğu için hiç bakmayıp hafif kusur yazıp gönderen insanlar bu işi yapıyorlar

@Musaaksoy 

evet

bu kurumun asıl amacı araçların standartlara uygun mu değil mi diye test etmek değil mi?

başkalarının hayatını tehlikeye atabilen bir ekipmanı es geçip

araçta air var mı? lastik ebatları fabrikasyon mu?

vs vs gibi şeylere takılmaları akıl alır gibi değil..

yani bu kurumun iki türlü vizyonu olmalı

1 aracın ekipmanları stardartlara uygun mu

2 bu ekipmanlar yıpranmış mı yada sağlıklı çalışıyor mu?

hadi muayeneden sonra taktı, değişiklikler yaptı, bu araç hiç mi trafikte dolaşmıyor, 

abuk subuk şeylerden kusur bulan memur arkadaşların onunden hiç mi geçmiyorlar

geçen yine balkondayım, bırakın ışık çizgisini led ampule takmış bir araç 2 hatta 3. katı pekala aydınlatıyordu

bu sefer küfretmedim ama PES dedirtti..

Yorumlar için teşekkürler.

Açıkçası resimlere baktıkça gözüm acıyor.

Bir de karşıdan ledli bir araç gelince (resimdeki gibi) uyarı maksatlı selektör yapıyorsun, mevcut göz alan ledleri yetmezmiş gibi o da uzunları açmaya başlıyor. Enteresan..

Nerede okudum hatırlamıyorum ama bi yazı görmüştüm, "farlara sonradan led takmış araçlara ceza yazılsa ülkenin dış borcu kapanır" diye, galiba doğru tespit yapmış bunu yazan, çünkü hiç az değiller.

@ogzogz birde yine şu şekilde bir husus var, adam 50-100 tl lik led takıyor ve bundan performans bekliyor. be vatandaş! kendini kandırma bari o ampul senin önünü aydınlatmıyor, daha neyin ısrarıdır bu?

iki gün önce tüvtürk muayene istasyonundaydım
bir şahin ve bir civic (orta kasa) ard arda muayane tünelinin içindeydi( bende kendi aracımı bekliyordum) inanması güç ama şahinde LED, civic te ise XENON olmasına rağmen etiket verildi, sahiplerine özellikle sordum geçti mi diye? 

resimlere gelecek olursak, ardımda da olsa, karşımda da olsa kimse kusura bakmasın, çok afedersiniz ama öyle bir küfür sayıyorum ki.. bir ergen bu kadar küfür sayamaz, hatta karşıdan gelene soda şişesi fırlatma gibi extrem bir düşüncem bile var.

kimsenin kimsenin canını tehlikeye atmasına hakkı yok.. o dengesiz kendini bilmez saygısız sırf sarı halojenden hoşlanmıyor diye ben şeridimdeki traktör kasasının altına giremem..

aynı düşüncem sis farlarını kısalarla birlikte kullananlar içinde geçerli..
Mavi- yeşil hatta kırmızı takanlar bile var,nasıl geçerler hayret ederimBir de o sis farı açıp 7/24gezenlerin %60ı sanki güzel birşeymiş gibi de özellikle yavaş giderler.6araç değiştirdim toplamda 4-5kez açmamışımdır.Allah akıl versin

...

@ogzogz konu ile ilgili olarak öncelikle kalitesiz LED ampuller için dediğiniz doğru haklısınız. Ancak ben Philips ultinon LED kullanıyorum 3008 aracımda ve aracı sıfır aldığımda taktım. Herhangi bir mercek olmamasına rağmen bir çizgi var ve ışık dagilmiyor. Ek olarak far seviye ayarı en düşük olarak kullanıyorum. Bu konuda hassas olduğum için aileden ve arkadaşlarımdan bir çok kişiye sordum önlü arkalı giderken. Gözleriniz rahatsız oluyorsa değiştireceğim dedim. Eşim de kullanırken önüne geçip kontrol ettim ki gözlerim hassastır herhangi bir rahatsızlık vermedi. Peugeot forumu ve donanım haberden seviyeyi ve ışıklandırmayi gösteren video isteyen arkadaşlara WhatsApp dan yollamıştim. Foruma ekleyemiyorum boyut ve dosya uzantısı yüzünden. Ankara'da olanlar gelip bakabilir. Teknik detaya girmeyim ama seviyesi belli olan kaliteli LED (phliips ya da osram) tercih ederseniz sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

LED muayeneden geçer ancak Xenon far yıkama olmadan geçmez. Sadece mercek olması yeterli değil ruhsata işli olmalı. LED ayarı çok bozuk ve renk sıcaklığı farklı kelvin ise ( beyaz ve sarı dışındakiler kırmızı mavi vb.) Yine geçmez. Genelde 30 40 TL ye halojen alıp takip geçiyorlar sonra çıkar çıkmaz en kalitesiz LED i takip sisleri de açıp gezmeye başlıyorlar maalesef.

DonanımHaberdeki ilgili yazımı burada da ekliyorum.

Herkese iyi Pazarlar,

Daha önceden de bahsettiğim gibi dün Şaşmaz, İvedik, İskitler gibi Ankaradaki sanayi bölgelerine gittim. Oto elektrikçiler ve far satan aksesuar dükkanlarına uğradım.

Genel yaşadıklarım ve izlenimlerim;

1) Çin mallarının neredeyse tamamı COB led. ZES kullananlar ve bir de CREE kullananlar da var ancak bunlar genelde Aliexpress ya da amazon.com dan getirilen ürünler fiyat 600tl civarı.
2) COB ledlerin tamamında fan var. Bunun nedeni ZES olana göre daha fazla ısınması. Fan olduğu için hem ses hem de arka çıkıntıdan dolayı plastik gerekebiliyor.
3) ZES olanlardan da bazıları uzun genelinde fan yok ancak uzun olanları için yine plastik aparat gerekiyor.
4) Bir iki uygulama gördüm ve COB led olanların Kelvin ya da Lümenini geçtim aydınlattığı alan netliği (clear) benim gözüme ZES kadar iyi gelmedi ZES daha iyi daha net geldi. Genelde Phillips diye sorunca zaten INWELLS vermeye çalışıyorlar. ZES ler bir tık daha pahalı.
5) Hemen hemen bütün esnafın konu ile ilgili hiç bir bilgisi yok. Led fara led xenon diyorlar ve uygulama yaparken eldiven takan yok. Ana led devredine sürekli el değiyor, far sökmeye çalışanlar, tampon sökmeye çalışanlar, kapağı kaybedenler gibi bir sürü şey gördüm. 4-5 saatte. Özetle hiçbiri bu konuda nasıl işlem yapacağını bilmiyor. Genelde bir usta geliyor bunu şuradan açın diyor ve far işini çıraklar ya da daha genç çocuklar yapıyor.
6) Osramın Led ampüllerinin olduğu söyleyen bir esnaf vardı. Kutulu olarak görmek istedim ama kutusu yok deyip normal bir led getirdi.
7) Photon'un düşmanı olan esnaf da çoktu hatta Alman malı diyorlar git bak abi Almanya sitesinde ürün var mı falan dediler.
8) İnternette 300-400 tl olan ürüne 700tl deyip sana 600 olur diyen 3-4 dükkkan vardı. Photon Milestone'u 1000 tl ye vermeye çalışanlar vardı. Ek olarak, 250tl ye (Kısa + Uzun+ Sis + Geri Vites) takma işçiliği isteyenler vardı.

Daha hatırlayamadığım bir çok olay oldu ancak sonuç olarak;

1) ZES led tercih etmeye karar verdim.
2) Biraz tuzlu olacak ancak Phillips ürünlerine karar verdim.
3) Sanayide Phillips Ultinon Essentials dışında ürün bulamadım ve bunu da 500TL'den düşük bulamadım. Halbuki evden çıkarken sanayinin daha uygun olacağını düşünüyordum.

Diğer bir konu ise Phillips'e karar verdiğimden sonra başladı. Tam eve gelip N11 den sipariş verecekken biraz araştırmaya karar verdim ve Phillips'in Türkiye'de 3 farklı tip Led sattığını gördüm.

Phillips Ultinon Xtreme Led
Bu farı bulmak imkansız gibi bir şey. Lacivert kutuya sahip ve amazom.com fiyatı bile 180$ civarı. Bir ara gelmiş ve millet 600-700TL civarına almış. Sadece İstanbulda bir yerde buldum oda bir müşteri takıp geri iade etmiş. 500-600tl civarına verebileceklerini söylediler.

Phillips Ultinon Led
Bu far yeşil kutulu olan ve n11 de Otovera adlı dükkan satıyordu. Otoverayı aradım ve elinde sadece h11 ve h4 kaldığını bunun kalite olarak Ultinon Essential dan bir tık daha iyi olduğunu alt yapısının bütünleşik olduğu söyledi. Bunu internetten çok araştırdım ancak bulamadım. H11 ve 9005 (HB3) için duyan bilen var ise haber versin Aydınlatma olarak fark olmadığı kesin ancak dayanıklılık ve ısı yönetimi açısından daha iyi olduğunu tahmin ediyorum.

Phillips Ultinon Essentials Led
Bu far şu an piyasada en çok bulunan ve beyaz kutulu olan. Xtreme ve Ultinon Led'e göre alt yapısında devam eden bir body yok. Onun yerine lacivert plastikler var ip gibi. Ancak fiyat olarak en uygun bu ve zaten diğerleri olmadığı için bunu almak zorundayız.

Yukarıda belirttiğim durum ve incelemem sonucu Kısa(H7) ve Uzun(9005-HB3) için Phillips Ultinon Essentials Led +T10 paketini, sisler içinse Phillips Ultinon Led+ T10 paketini sipariş verdim.Ürünler gelince cngblmr hocamın söylediği bir yer vardı Turan Güneşte sanırım orada taktıracağız.

Saygılarımla.

@ogzogz konu ile ilgili olarak öncelikle kalitesiz LED ampuller için dediğiniz doğru haklısınız. Ancak ben Philips ultinon LED kullanıyorum 3008 aracımda ve aracı sıfır aldığımda taktım. Herhangi bir mercek olmamasına rağmen bir çizgi var ve ışık dagilmiyor. Ek olarak far seviye ayarı en düşük olarak kullanıyorum. Bu konuda hassas olduğum için aileden ve arkadaşlarımdan bir çok kişiye sordum önlü arkalı giderken. Gözleriniz rahatsız oluyorsa değiştireceğim dedim. Eşim de kullanırken önüne geçip kontrol ettim ki gözlerim hassastır herhangi bir rahatsızlık vermedi. Peugeot forumu ve donanım haberden seviyeyi ve ışıklandırmayi gösteren video isteyen arkadaşlara WhatsApp dan yollamıştim. Foruma ekleyemiyorum boyut ve dosya uzantısı yüzünden. Ankara'da olanlar gelip bakabilir. Teknik detaya girmeyim ama seviyesi belli olan kaliteli LED (phliips ya da osram) tercih ederseniz sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

LED muayeneden geçer ancak Xenon far yıkama olmadan geçmez. Sadece mercek olması yeterli değil ruhsata işli olmalı. LED ayarı çok bozuk ve renk sıcaklığı farklı kelvin ise ( beyaz ve sarı dışındakiler kırmızı mavi vb.) Yine geçmez. Genelde 30 40 TL ye halojen alıp takip geçiyorlar sonra çıkar çıkmaz en kalitesiz LED i takip sisleri de açıp gezmeye başlıyorlar maalesef.

Saygılarımla.
Hocam çizgisi var öndekini rahatsız etmeyecek şekilde ise zaten üzerinize alınmanıza gerek yok. Güle güle kullanın. 

Saygılarımla.
Kaliteli ya da kalitesiz takılan her led, halojen far tasarımlı farlarda maalesef göz alıyor. Çünkü far çanağı ona göre tasarlanmış.  

Ne kadar çizgi olsa da halojen farların çanak içlerinde trafik levhalarını okuyabilecek şekilde yansıma sağlayan bükeyler var. Bu bükeylere led ışık çarptığı zaman ışık topuna dönüşüyor. 

Videosu var bahsettiğiniz aracın.

Geri
Üst Alt