Akü değişimi sonrası akü sarj etmiyor uyarısı

soner34

Üye
İsim
soner
Merhabalar arkadaşlar. Geçen hafta 4 senelik akümü şikayetim olmamasına ragmen  uzun yola çıkmadan varta efb akü ile değiştirdim. Değişim sonrası da 700km kadar yol yaptım. Bu sürece start stop devreye hiç girmedi klima yol boyu açıktı.. 2 gün sonra bu akşam 12v akü sarj etmiyor /boş gibi bir uyarı verdi. (Araçta start stop dışında bir problem yok klima, far, teyp normal) İstanbula gidene kadar ne tavsiye olur? Vag kablo ile akü takıldıktan sonra tanıtım da yapılmıştı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar arkadaşlar. Geçen hafta 4 senelik akümü şikayetim olmamasına ragmen  uzun yola çıkmadan varta efb akü ile değiştirdim. Değişim sonrası da 700km kadar yol yaptım. Bu sürece start stop devreye hiç girmedi klima yol boyu açıktı.. 2 gün sonra bu akşam 12v akü sarj etmiyor /boş gibi bir uyarı verdi. (Araçta start stop dışında bir problem yok klima, far, teyp normal) İstanbula gidene kadar ne tavsiye olur? Vag kablo ile akü takıldıktan sonra tanıtım da yapılmıştı.
Yetkili serviste mi değiştirdiniz? Önceki  de mi efb aküydü?

Amper değerleri aynı mıydı?

Değiştirdiğiniz yeri aradığınızda ne dediler?

Akü tarihi yeni miydi?

Bunlara ek tesadüfen alternatörünüzün bozulacağı da denk gelmiş olabilir. Sürüş esnasında voltaj değerlerine bakın 13 volt altlarindaysa ve hiç 14 voltlara çıkmıyorsa muhtemelen alternatörde sorun vardır.

Upvote 0
@ogzogz hocam ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Efb exuma idi 1.2 tsi ilk aküm problem yoktu.  Varta efb N60 blue dynamic varta takıldı. Akü sıfır idi ama durdugu yerde ömrü bitmişmidir bilmiyorum. Değişen yeri aradım problem olmaz dedi 😊. İstanbulda değiştim şu an amasya dayım. Yarın pazar ama pazartesi burda bir elektrikçiye kontrol ettireyim

Upvote 0
@ogzogz hocam ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Efb exuma idi 1.2 tsi ilk aküm problem yoktu. N60 blue dynamic varta takıldı. Akü sıfır idi ama durdugu yerde ömrü mü bitmişti bilmiyorum. Değişen yeri aradım problem olmaz dedi 😊. İstanbulda değiştim şu an amasya dayım. Yarın pazar ama pazartesi burda bir elektrikçiye kontrol ettireyim
Rica ederim Akü üzerinde eksi kutbunda ay ve yıl olarak 2+2 dört rakam vardır. Ayrıca saklama koşullarında gerektiği zaman akü şarj edilmemişse de olumsuzluk yaşanabilir. Alternatör bozuk olsaydı o kadar mesafe zor giderdiniz. Yetkili bir bayi ise oradaki bayi ile görüşüp size yardımcı olacaklarını düşünüyorum. Usta bişey olmaz dediyse vardır bi bildiği diyelim, siz pazartesi bi baktırın. Geçmiş olsun.

Upvote 0
@soner34 bende yeni değiştirdim garantiden. Değiştiren arkadaş start stop ilk sürüş uzun yolda devreye girmeyebilir akü kendini şarj edecek dedi. Aksi bir durum olmaz benimde inşAllah.

Upvote 0
Ben aküyü değiştirdikten 2 dk sonra start stop devreye girmişti, aynı akü. Kodlama yapılmadı

Upvote 0
Aracın enerji ihtiyacı yüksek, klimayı açıtıgımda klima sogutmasına ragmen "klima içşn motorun çalışması gerekir uyarısı alıyorum. Eğer aküden değilse 2015 model aracın fabrika çıkışlı aküsü de bu problemler olmazken buna denk gelmesi de ilginç.aracın odnksitonlarının hiçbirinde sıkıntı yok s&s dışında. Pazartesi bir ustaya göstereyim 

Upvote 0
@soner34 hocam, 1.2 benim araçta. Sizin sarj kısmında bir sorun var, belli. Start stop aküde yeterli güç olmadığı için çalışmıyor, umarım akünüz bitmeden çözüm alabilirsiniz

Upvote 0

Geri
Üst Alt