Jant Temizliği

Baho_34

Katılımcı Üye

İsim
Mert Bahadır
Herkese iyi günler kazasız belasız sürüşler dilerim. Jant temizliği için aracımı Autoclub a getirdim. Uzun zamandır aklımdaydı fiyat olarak 100 lira dediler bana uygun geldi? Jant Temizliği kaç senede bir yaptırsam iyi olur?

IMG20200703112115.jpg

IMG20200703112131.jpg

Hayırlı olsun :)  jant temizliği olarak demirtozu temizleyici sıkıp sonra iç kısmının jant fırçasıyla temizliği mi yapıldı ? yoksa jantlar sökülüp tek tek iç kısımları da dahil detaylıca mı temizlendi?

Demirtozu temizleyici ile jant fırçasıyla temizlendi. En az 3-4 saat sürecekmiş. Uygulama 1-2 kez daha yapılacakmış

Bir soru da ben sorayım, 

Flowey R1 Alkali jant temizleyici kullanıyorum. Bu markanın jant için 3-4 farklı ürünü var ve açıklamalarında:

Asit Ürünler: Oksitlenme/Pas kirleri, Mineral kirleri vb. kirleri temizler.

Alkali Ürünler: Katı yağ, sıvı yağ, petrol ürünleri vb. kirleri temizler.

Solvent Ürünler: Tutkal, lastik izleri, reçine, katran vb. kirleri temiz ler.

Bendeki ürünü haftalık olarak jantı fırçalamadan, sadece tazzikli su ile kullansam janta yine de zararı olur mu? 

Demirtozu temizleyici ile jant fırçasıyla temizlendi. En az 3-4 saat sürecekmiş. Uygulama 1-2 kez daha yapılacakmış
Kullandığı demirtozu temizleyici denilen ürün altından falan mı..?

Kullanacağı malzeme miktarı 100-150ml. geçmez.,

Jantı sökmeden uygulayacak 1 kez uygulamak yeterli., daha fazla uygulama jantı daha temiz yapmıyacak..!! Kese falan mı atıcaklar janta..?

Malzemeyi kendiniz alsanız Litresi 100-120 lirayı geçmez., en az 8-9 uygulama çıkarır..

Senede 2-3 kez yapmak yeterli., fazlası fren tertibatını, kaliperleri ve poryaları paslandırır.. @tiesay

Normalde jant temizleyiciler ve demirtozu temizleyiciler sulandırılmadan saf olarak kullanılır fakat Flowey 'in ürününde jantın kir durumuna (%10-30 arası) dozaylama yapın demiş., bu ne demek misal 250ml. bir karışım hazırlıyacaksanız.,

Yapmanız gereken 250ml. 'in %10 'u veya %30 'u kadar ürün, geri kalanı su olacak.. diyelim ki jantlar çok kirli %30 dozaylama için 75 ml. flowey R1 geri kalan 175ml. su olucak...

hocam işlem güzel ama pahalı malesef :) aynı işlemi kendiniz de kolayca yapabilirsiniz. bir adet demirtozu ürünü, bir adet jant içi temizlik fırçası ve bir adet de jant temizleyici gerekiyor. 

yarım lt demirtozu ortalama 50-70 tl arası (https://urun.n11.com/parlatici-ve-temizleyici-sprey/polytop-equinox-ph7-demir-tozu-temizleyici-bolunmus-urun-500ml-P394341796)  yarım lt demirtozu ile 2 3 kez jantlara uygulama yapabilirsiniz(toplamda 10 12 jant temizliği yani)

jant fırçası olarak çeşitli fiyatlarda çeşitli kalitede ürünler var. en hesaplı fp anlamınca tchibo fırça var 35 tl(https://www.tchibo.com.tr/universal-temizlik-fircasi-p400126965.html?forceP=WEBSHOP)

jant temizleyici olarak da flowey r1 alabilirsiniz 50 60 tl bandında olması gerek. bu ürün de 1/5 suladırınca 5-6 litre ürün ediyor ki bu da güzel bir miktar tek araç için. rutin temizlikte 200 300 ml kullanıyorum bol bol sıkmama rağmen.

yani toplam 150 liraya yakın bi fiyata o işlemi yapacak hemen hemen tüm malzemeleri toplamış oluyorsunuz elinizde :)  bu tarz bi işleme tek sefer için 100 lira vermektense kendim bu tarz malzemeleri satın aldım, yıkama sırasında düzenli olarak yapıyorum. çok daha ekonomik hale geliyor :)  

Bir soru da ben sorayım, 

Flowey R1 Alkali jant temizleyici kullanıyorum. Bu markanın jant için 3-4 farklı ürünü var ve açıklamalarında:

Asit Ürünler: Oksitlenme/Pas kirleri, Mineral kirleri vb. kirleri temizler.

Alkali Ürünler: Katı yağ, sıvı yağ, petrol ürünleri vb. kirleri temizler.

Solvent Ürünler: Tutkal, lastik izleri, reçine, katran vb. kirleri temiz ler.

Bendeki ürünü haftalık olarak jantı fırçalamadan, sadece tazzikli su ile kullansam janta yine de zararı olur mu? 
r1 alkali, r2 asit bazlı idi. 5 yaşındaki golf için r1 kullanıyorum yeterli geliyor. r2 çok aşınmış yıpranmış jantlar için öneriliyor ve rutin kullanımda asit bazlı olduğundan belki zararı olabilir.  r1' i sıkıp sadece su tutarsanız kirlerin%70'i akacaktır ama tam anlamıyla pırıl pırıl temizlik için temas ederek temizlemek şart malesef :)  şahsen ön balatalarımda çok demirtozu olup jantlar simsiyah olduğunda önce demirtozu ürünü sıkıp arkasından r1 uyguluyorum güzel iş çıkıyor.

@forzaGilles

@mustafacagri

Teşekkürler arkadaşlar. 

Ürünün ölçeğini ayarlamada sorun yok, ürün arkasında dozaj bilgisi var. Sadece merak ettiğim, bildiğiniz gibi R1 alkali ve janta sıkınca kızarma yapmıyor. (Zaten demir tozu için değil) 

Ürünün yapısı bana yumuşak (aşındırıcı olmayan) geliyor ve haftalık araç yıkamada kullanabiliriz diye düşünüyorum. Önemli olan ben jantlara fırça ile girişmediğim için mekanik temizlik yapmıyorum, sadece sünger ile çubukların aralarını siliyorum (hita jant) ve tazzikli su ile duruluyorum. Bu durumda her hafta bu ürünü kullanmam sanıyorum zarar vermez? 

Bilgilendirme için teşekkürler. İlk kez yaptırdım ☺️

@forzaGilles

@mustafacagri

Teşekkürler arkadaşlar. 

Ürünün ölçeğini ayarlamada sorun yok, ürün arkasında dozaj bilgisi var. Sadece merak ettiğim, bildiğiniz gibi R1 alkali ve janta sıkınca kızarma yapmıyor. (Zaten demir tozu için değil) 

Ürünün yapısı bana yumuşak (aşındırıcı olmayan) geliyor ve haftalık araç yıkamada kullanabiliriz diye düşünüyorum. Önemli olan ben jantlara fırça ile girişmediğim için mekanik temizlik yapmıyorum, sadece sünger ile çubukların aralarını siliyorum (hita jant) ve tazzikli su ile duruluyorum. Bu durumda her hafta bu ürünü kullanmam sanıyorum zarar vermez? 
Rutin kullanımda temizlik amaçlı bir ürün zaten. Zamanla makul sulandırma oranını kendiniz de belirlersiniz aracın rutin kirlenmesine göre. Demirtozu ürünlerini sık kullanmayı önermiyorlar. Ama jant temizleyiciler rutin olarak kullanılabilir ki bu iş için varlar :) güzel üründür r1 baya hoşuma gitti performansı.

Bilgilendirme için teşekkürler. İlk kez yaptırdım ☺️
Hayırlı olsun işlem gayet güzel ama fiyat yüksek kalmış Bi tık :) zamanla malzemeleri edinirseniz kendinizin yapması daha zevkli ve daha ekonomik olacaktır inanın :)

bende de valet pro bilberry wheel cleaner var..kokusu hoşuma gidiyor. :p  .çok başarılı bir ürün sayılmaz bence..jant üzerinde kalmış eski fren tozlarını demir tozuyla yumuşatıp çıkartıyorum 2-3 ayda bir kullanıp..billberryı  ise her yıkamada kullanıyorum..zararı yok parlaklık veriyor taze kirleri çıkartıyor..

Hocam 100 liraya o işlemlerin yapıldığı tüm malzemeleri edinebilirsiniz, elinizde kalan ürünlerle tekrar aynı uygulamaları yapabilirsiniz. Aracınızı kendiniz yıkamayı seviyorsanız böylesi daha ekonomik olacaktır. Ayrıca jant temizleyici olarak bilinse de aslında birçoğu demir tozu temizleyicidir ve aracın tamamında kullanılabilir. 3-4 saat sürecek bir uygulama da değil, muhtemelen yoğunluklarından öyle demişlerdir. Olsa olsa max. 5-6 dk. sonra durulamanız gerekir, sonrasında ürün kaporta üzerinde kuruyor zaten. 

Merhabalar, zamanında  '' Mafra Chromobrill 2G'' isimli ürünün jant, kromaj, cam vs bir çok yüzeyde özellikle kireç ve genel kirde başarılı sonuç verdiğini görmüş, lakin ürünü perakende satan mümkünse ufak gramajlı güvenilir bir satıcı  bulamamıştım. Aramızda ticaretle uğraşan bir arkadaş varsa bu işe el atsın isterim. Ürüne ait video linklerini de ekliyorum:

* Kromaj ve Camdaki kireç izleri  :  https://www.youtube.com/watch?v=ywZmOhLHkDY

* Jant temizliği  : https://www.youtube.com/watch?v=yYiaPzmmaPU

* Hangi Mafra  : https://www.youtube.com/watch?v=UWZouQPM7Do

mafra-cromobrill-2g-1200x1200.jpg

Herkese iyi günler kazasız belasız sürüşler dilerim. Jant temizliği için aracımı Autoclub a getirdim. Uzun zamandır aklımdaydı fiyat olarak 100 lira dediler bana uygun geldi? Jant Temizliği kaç senede bir yaptırsam iyi olur?
Kirlenme ile doğru orantılı. Çok fazla yol yapan ya da çok fazla fren kullanan birisi için daha çok kirlenecektir. Ancak haftada 1 araç yıkanıyorsa çok sık yapmaya gerek yok. 

Asıl olan temiz kalmasını ve daha kolay temizlenmesini istiyorsanız jantlara yağmur kaydırıcılı bi ürünle koruma altına alabilirsiniz.

Nasıl yapıldığını görmüş oldunuz. Youtube üzerinde de birçok videosu var. Firmaya yaptırmanız, dışarıda yemek yemeyi tercih etmek ile evde yemek yemeyi tercih etmek gibi bişey aslında , 100 lira da normal açıkçası. Kendiniz uğraşma isterseniz ürünü satın alıp uygulayabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bende Koch Chemie FB kullanıyorum. Ama hakikatten sık kullanınca poryalarda ve disk kenarlarında ayrıca kaliperlerin bazı yerlerinde paslanma yaptı. Çok canım sıkıldı ama Yapacak bir şey yok. Jantlar sebring olunca aralar boş dikkatli bakınca pas izleri belli oluyor. 

Geri
Üst Alt