Golf 7 Direksiyonu Çevirince Gelen Ses

Skyline

Katılımcı Üye

İsim
Musa
Arkadaşlar 2015 golf 7 aracımda bir kaç gündür fark ettiğim durum, direksiyonu araç durur vaziyette iken hafif şekilde sağ sol yaptığım zaman, sağa dönerken bir tık sesi gibi ses geliyor, nasıl desem sanki orada bir boşluk var gibi, sorun nedir nedendir? Konu hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Edit: video

Moderatör tarafında düzenlendi:
Büyük ihtimalle amortisör takozlarından. Ses gelen tarafın amortisör takozu ve bilyasını birlikte değiştirin. 

Upvote 0

@Musaaksoy çok maliyetli birşey değil. Ucuz parçalar. En fazla 200 tl felan. Benzer sorun bende de vardı. Direksiyonu sağa sola çevirince 1 defa tık diye mekanik ses gelirdi. Sanki bir şey takılıyor ve yerinden kurtuluyor gibi. Yetkili servisten ayrılma usta bile anlamadı sesin nerden geldiğini. Aks kafası diyende oldu. Halbuki bozuk aks kafası araç yürürken dönüşlerde o sesi yapar. Denemeye değer yani. Ses gitmezse çok zararın olmaz. Bir ihtimali elemiş olursun en kötü. 

Upvote 0

Buradaki video da o sorun var ve çözüm bulmuşlar. Videonun en sonundaki yorumda bahsetmişler yüzde yüz çözüldü diye. Yine burçlardan bahsetmişler ama bu direksiyon burçu ingilizce olmayınca tam anlayamadım yazıyıda kopyalayamadım. Biri yardımcı olursa sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Sel Merhabalar, 

Aracim 2015 Kasim cikisli Comfortline 48.000 oldu. Dun aksam ayni sesi ilk kez farkettim. Bu arada gecen hafta on lastikleri degistirdim. Bir ilgisi var mi tesaduf mu bilemiyorum. 

Yasadigim sorun bu video ile cok benzer. 20-30 km ile gidene kadar var. Sonra yok oluyor. 

Video'nun altinda '' Jorge Martinez'' in yorumunda; 50.000 km de uc parcanin degistigi ve sorunun cozuldugunden bahsedilmis: 

Jorge Martinez2 months ago

@muh Bey hello. If inner tie rod and sway bar link were bad it will make noise when you move the steeringwheel. The sway bar bushings usually need to be change if the sway bar link were bad. In my case three part were bad with 50.000 km Regard

Tercumeleri soyle cikiyor (Daha hakin arkadaslar duzeltebilirler):

inner tie rod = iç rot kolu

sway bar link = sallanma çubuğu bağlantısı

sway bar bushings = sallanma çubuğu burçları

Benim sorum: Istanbul Esenyurt Dogusoto yetkili servise gidecegim. Ancak konu acil mi, surus guvenligi acisindan bir risk var mi, birkac gun veya birkac hafta ertelenirse bir sorun olusturur mu? Ayni soruyu yukarida yorum yapan Jorge Martinez'e de sordum. Yorum gelirse buraya da yazarim. Selamlar Golf Tutkunlari. 

Upvote 0
@Musaaksoy Ben de maalesef duyamadım tam olarak ama sanki direksiyonda boşluk varmış ta "dup-dup" gibi bir ses geliyor.

Kulaklıkları bulamadım, telefonda zor.

Bir de yeni 1.5tsi a3 lerde direksiyonu çevirince fren balatalarının tutmasına benzer "garc-gurc" sesleri geliyor, birkaç kullanıcı bu konuda şikayetçi olmuştu.
Hocam sizin bahsettiğiniz araç yürür halde gelen ses mi? Benim aracımda da sıfır kmden beri düşük hızlarda yapılan dönüşlerde benzer ses geliyor alt takımdan. Acaba aynı şeyden mi bahyediyoruz. Forumda bu şikayetle ilgili konu falan var mıdır? Ben kaçırmışım sanırım.

Upvote 0
@ozguryilkan öncelikle, açıklama ve araştırmanızdan ötürü teşekkür ederim. Sizdeki sorun nasıl bilmiyorum ama kendi sorunumu söyleyecek olursam tam olarak, araç durur halde iken, direksiyonu döndürürken değil de çok çok az sağ sol yaptığımda hafif tık tık diye ses geliyor sanki. Sanki direksiyon ile tekerler arasında olan bir bağlantıda çok az boşluk varmış gibi

Upvote 0
@Musaaksoy @SelMerhabalar, bendeki sorun bu videodaki ile ayni. Ve detaylari yukarida yazdigim sekilde (Hiz 20-30 km ye cikinca kayboluyor)  Bugun Dogusoto Esenyurt'ta kisa bir muayene yaptirdim. Rot baglantilarindaki veya direksiyon kutusundaki bir bosluk olabilir dediler. Direksiyon kutusunu onarmiyoruz, direk komple degistiriyoruz, dediler; masrafi yuksek 15-20 bin TL imis. Bu olasilik kafama yatmadi. Arac agir kosullar gormedi. 2 Mart sabahi araci detayli tespit icin birakacagim. Verdikleri raporu paylasirim. Surus emniyeti acisindan bir guvenlik sorunu yok, kullanabilirsiniz dediler. Selamlar. 

• Beğen
Tepkiler: Sel
Upvote 0
@ozguryilkan ben biraz araştırdım, sanırım direksiyon kutusunda bir ayar var, o şekilde boşluk alınabiliyor gibi hocam

Upvote 0
[mention=15541]Musaaksoy[/mention] [mention=4888]Sel[/mention]Merhabalar, bendeki sorun bu videodaki ile ayni. Ve detaylari yukarida yazdigim sekilde (Hiz 20-30 km ye cikinca kayboluyor)  Bugun Dogusoto Esenyurt'ta kisa bir muayene yaptirdim. Rot baglantilarindaki veya direksiyon kutusundaki bir bosluk olabilir dediler. Direksiyon kutusunu onarmiyoruz, direk komple degistiriyoruz, dediler; masrafi yuksek 15-20 bin TL imis. Bu olasilik kafama yatmadi. Arac agir kosullar gormedi. 2 Mart sabahi araci detayli tespit icin birakacagim. Verdikleri raporu paylasirim. Surus emniyeti acisindan bir guvenlik sorunu yok, kullanabilirsiniz dediler. Selamlar. 

yetkili servis zubizu ile 13.000tl istedi dün vazgeçtim yaptırmaktan.Direksiyon kutusu değişmesi gerekiyor dedi.Sorun olur mu dedim hayır dediler

Upvote 0
Videodaki hareket ve gelen ses tuhafmış. Ama aramızdaki bazı arkadaşların sorunları bununla aynı değil gibi. 

Eğer aracınızda durduğu yerde direksiyonu tam tur çevirirken kıt kıt ses geliyorsa bu amortisör üst takozu bilyasından kaynaklanıyordur. Aynı zamanda kavşaklarda dönerken düşük hızda da hafiften gelir bu ses.

Upvote 0

yetkili servis zubizu ile 13.000tl istedi dün vazgeçtim yaptırmaktan.Direksiyon kutusu değişmesi gerekiyor dedi.Sorun olur mu dedim hayır dediler
Selamlar, hangi yetkili servise gosterdiniz acaba?

Problemin sebebi hakkinda bir bilgi verildi mi veya yorumlari oldu mu? Tesekkurler. 

Yuksek bir masraf, ben de simdilik dusunmuyorum. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt