Servis garantisi sorunsalı

Serviste takılan orjinal parçanın 1 yıl geçmeden nasıl tekrar hataya düşebileceğini söyleyip indirmeye çalışın hocam. Umarım daha da inerler.

SEAT sitesinde bununla ilgili paylaşılan bilgi:

Orijinal SEAT yedek parçaları da 24 ay/sınırsız kilometre garanti kapsamındadır. Garanti kapsamında değişen parçanın garanti süresi, aracın garanti süresinin bitmesi ile son bulur. Yedek parça garantisi söz konusu olduğunda, parçanın gerekli teknik bilgi ve yetkinliğe sahip servisler tarafından monte edildiğinin kanıtlanması ve müşteri tarafından faturasının ibraz edilmesi gerekir. Yetkili olmayan birimlerce satılmış parçalar garanti kapsamında değildir. Faturası olmayan parçaların garanti talebi kabul edilmez.

https://www.seat.com.tr/servis/garanti/iki-yillik-garanti

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sorun olan parça değişir. Bu parçaya bağlı çevresel parçalar yenilenir. Eskime payı denen durum var. Sorunlu parça değil para tutan diğer parçalar. Servis pahalıdır evet ama karşında muhattap, aracında orjinal garantili parça bulursun. Rakamlar normal. Vw grubu bu konularda insaflidir. 3 aylık sıfır km i30 un silecekleri silmiyor diye servise götürdüm camda çizikler var ondan silmiyor dediler. 3 ayda çizilen cam ve 200 liralık silecek için yapılan tatavayi görmeniz lazım.

hocam o serviste takılan parça 2 yıl garantilidir, gittiğiniz servis sizden avanta gibi bir para almaya çalışıyor. daha önce de bir arkadaşın başına medya sisteminin ekranında gelmişti. parçaya 6000 fiyat çektiler iyi niyetten 2500 tl ye düştüler, ben de iyi niyetse parçayı bire bir bedelsiz değişmeleri gerektiğini, durumu doğuş otoya bildirmesini söyledim. sonrasında servis ile tekrar açık açık görüştük ve parça bedelsiz değişti. durum bu. 

hımm bulunduğunuz yerde başka bir servis var ise bundan sonraki bakımlarınızı başka serviste yaptırmanızı öneririm. 

@agacmalzeme şu linkten sıkıntınızı Doğuş Otoya iletin yardımcı olurlar :  https://bit.ly/2YRlvZy

@Savatage evet sormuştum garanti kapsamında olmasaydı işçilik dahil 48-50 bin arası demişlerdi. Sadece dsg 6000 küsür Euroydu sanırım. Ayrıca değişen her parçanın o tarihten itibaren 2 yıl garantisi var denildi. 24 ay garanti bitiş sonrası servis bakım dahilinde 12 ay daha iyi niyet garantisi varmış her  vw aracın.

Merhaba arkadaşlar, aracınız garanti kapsamı içindeyken yapılan parça değişikliği aracınızın garanti kapsamı süreci içinde garantisi devam ediyor, araç garantisi bitimi ile garantisi bitiyor, daha sonra ücretini ödeyerek aldığınız ürünler 2 sene garanti kapsamında oluyor. Far lekelenmesinden dolayı garantinin bitmesine 10 gün kala farları garanti kapsamında değiştirmiştik, daha sonra buğu sorunu tekrarlar gibi oldu, servise götürdüğümde aracın garantisi devam etseydi garanti kapsamında işlem yapardık ama garanti bittiği için ücreti karşılığında aksiyon alabiliriz dediler, araç sürekli servis bakımlı olduğundan iyi niyet garantisi kapsamında 3 te 1 i fiyatına işlem yapabiliriz, sonrasında 2 sene garantili olacak demişlerdi, bilgilerinize.

Doğuş otoya mail attım ayrıca telefon ile aradım not aldılar bayi ile görüşüp döneceğiz dediler. Bakalım ne olacak.

@Ender hocam Ankara Eskihisar servisi yarın parça gelir cumaya değişir dedi bende siz değiştirin ben gelince fiyatta konuşuruz dedim. Oraya gidince servis danışmanına değilde yetkili olan kime çemkirecem onu aslında bilemedim. Bana tam nokta atışı birini söyleseler direk gidip onunla masaya oturup sorunu çözeceğim. Servis danışmanının moralini bozmak istemiyorum emri uyguluyor sonuçta.
Servis Müdürü ve Garanti Sorumlusu.

@Savatage evet sormuştum garanti kapsamında olmasaydı işçilik dahil 48-50 bin arası demişlerdi. Sadece dsg 6000 küsür Euroydu sanırım. Ayrıca değişen her parçanın o tarihten itibaren 2 yıl garantisi var denildi. 24 ay garanti bitiş sonrası servis bakım dahilinde 12 ay daha iyi niyet garantisi varmış her  vw aracın.
6000 euro olması imkansız luk şu an 550dolar civarı sizinki oem diyelim hadi 1000 dolar olsun hadi bin de volant olsun 6 bin çok büyük rakam emin olun 6 bin olsa vw dq200 250 den vazgeçmişti, ucuz olduğu için hala devam ediyor. Fabrikası da polonya da işçiliği de belli, bu kadar kısa sürede sorun çıkaran hatta 1000km araçta bile sorun çıkaran parçaya devam edilmesinin tek nedeni ucuz olması.

6000 euro olması imkansız luk şu an 550dolar civarı sizinki oem diyelim hadi 1000 dolar olsun hadi bin de volant olsun 6 bin çok büyük rakam emin olun 6 bin olsa vw dq200 250 den vazgeçmişti, ucuz olduğu için hala devam ediyor. Fabrikası da polonya da işçiliği de belli, bu kadar kısa sürede sorun çıkaran hatta 1000km araçta bile sorun çıkaran parçaya devam edilmesinin tek nedeni ucuz olması.
https://m.oemvwshop.com/0cw300050a-00b-7-speed-dual-clutch-gearbox-p2292469/  ilgili seri numaralı dsg bu hocam. Ben o zaman baktığımda 6k ya yakındı şuan düşmüş fiyatı. Yine 40k ya yakın fiyatı var gümrüksüz. Arkadaşın konusunu dağıtmak istemem ama servisle anlaşma sağlayabilir. Doğuş merkeze ulaşabilir yardımcı oluyorlar. Ben de bayi ile çok muhattap olmamıştım müşteri ilişkileri çalışanı sorunumu anlamadığı için. Ama teknik servis müdürü ve merkezdeki kişi koordineli işlem sürecini yürütmüşlerdi.  Çok da memnun kalmıştım. 

@ack937 siteyi inceledim fiyatlar gerçekten inanılmaz fakat serviste garantisi olmayan kişilere 10bin fatura çıkardıklarını biliyorum acaba komple değişim yapılmıyor mu?  sizin komple değişim olduğu için mi 50 binli rakamlara ulaştı. Bir yakınıma geçen yaz 11 bin fatura çıkardılar garantisi yoktu sanayide 5bin civarına yaptırdı. Bilgisi olan varsa yazarsa biz de öğrenmiş olururuz.

@bf417 evet hocam blok değişim yapıldı komple bütün şekilde. Sitedeki rakam blok fiyatı zaten. O verilen fiyatlar parça  değişim olan sorunlar içindir. Sadece kavrama sadece mekatronik ya da şanzıman. Benim aracımın sorunu çok kısa zamanda yaşandığı için blok değişim talep etmişlerdi. Herkese böyle talep edilmiyor demişti başka bir servis çalışanı. Sonuç olarak ben şunu anladım konuyu açan arkadaşın sorununa göre bayiler özerk kararlar alıp garantisi olan parçaya fiyat talep edebiliyormuş...

Bugün aracımı teslim aldım yarım saat doğuşla konuşmama rağmen bir sonuca varamadım serviste biz hiç bir şey yapamayız indirim yaptık dedi adamlar. Doğuş önceki arızada Krank keçesi değişmemiş dedi kağıtlarda öyle yazmıyor diyor bende diyorum ki servis danışmanı kendi ağzıyla söylüyor yine krank keçesinden kaçak ve değişecek diye. Sonra servis danışmanıyla görüştüm y*avşak adam diyor ki ben size öyle demedim siz yanlış anlamışsınız bende dedim kulağımla duydum kendiniz söylediniz niye lafı çeviriyorsunuz adam ayak üstü yalan söyledi. Resmen doğuş ve bayi anlaşmış para almak için dedim nalet olsun bi daha gelirsem. Parçanın 2 yıl garantisi var diyor bende dedim 2 yıl içinde yaptığınız işçilik bozulacaksa niye taktınız ne gerek var dedim adam bozuldu sonra pişkin pişkin güldü. Sanayide yarı fiyatına daha iyi işçilik var bozulursa DSG veririm paramı dışarda daha kaliteli yapılsın. Adamlar o kadar pişkinki ister gelin ister gelmeyin zaten müşteriden gani ne var diyecek.

IMG_20200703_223048.jpgIMG_20200703_220530.jpgIMG_20200703_223226.jpg

Daha önce 5 yıl kadar renault bayisinde mali işler de çalıştım. Servisin garantiye sokmamaktan bir karı yok zira herturlu distiribütör den alacağını alir. Hatta garantiye sokabilecek parca veya işçiliği atlarsa mais den eksi puan alır. Bu aldıkları eksi puan da mais den alacağı primleri etkiler. Garanti süreci de şöyle ilerler; müşteri gelir örneğin 2 yaşında ve servis bakımlı araç bayi de teknik personel parçanın üretim hatası olduğuna karar verir ve mais de dosya açılır onay gelirse direk garanti den değişim vs. Yapılır. Dediğim gibi bayinin garanti olacak parçayı ücretli yapmaya çalışmakta hiç bir kârı yoktur. Em azından reno da süreç bu şekilde ilerliyor.

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri
Üst Alt