Az kullanılan araçlarda bakım

İsim
Emre H.
Arkadaşlar herkese selam. Halamın bir aracı var Mercedes A150. Aracı çok az kullanıyor. Yılda 2-3 bin km arası. Sizce bu aracın periyodik bakımı nasıl yapılmalı? Yılda 1 yağ ve filtre değişimleri yapılmalı mı veya uzun ömürlü uygun bir Liqui Moly koyulup 2 yılda 1 yağ filtre değişimi olur mu vs. ???

Arkadaşlar herkese selam. Halamın bir aracı var Mercedes A150. Aracı çok az kullanıyor. Yılda 2-3 bin km arası. Sizce bu aracın periyodik bakımı nasıl yapılmalı? Yılda 1 yağ ve filtre değişimleri yapılmalı mı veya uzun ömürlü uygun bir Liqui Moly koyulup 2 yılda 1 yağ filtre değişimi olur mu vs. ???
Genel bakım kurallarınca araç üreticisinin tavsiye ettiği km ya da yılda 1 defa olarak periyodik bakım yapılmalıdır. Yağdaki uzun ömürlülük,  genellikle zaman değil de ulaşılan kilometre ile alakalı olmalı. Özetle yılda 1 defa bakım iyi olur. Hele ki bu kadar az kullanılıyorsa 6 ay bile olabilir

Moderatör tarafında düzenlendi:
@CaptainJava Bende @ogzogz yorumuna katılıyorum kısa vade bile değişim gerekebilir çünkü kanımca mikron seviyede bile olsa piston veya sürtünen parcalarda kalan yag miktarı durağan bölgelerde kurum oluşumuna sebebiyet verebilir diye düşünmekteyim.

Dahası karterde durağan olarak yagin beklemesi de hazır Polimer kabında beklemesinden farklı olur diye düşünüyorum.

İllaki bir yerden sonra zararı dokunmasa bile görevini tam yerine getiremeyip kendisi bozulacaktır. Kanımca haftada bir bile 20-30 km yapılıyorsa, ki dediğinize göre daha fazla olmalı, üretici tablosuna uymakta fayda var diyorum. 

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt