DSG aracınız ile kaç kilometredesiniz

430 km olmuş sanırım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Katılıyorum ben 1 maddeyi yapmıyordum bir iki cm ileri geri hareket ediyordu. Birde vitesi p ya da r alırken çok zor geçiyordu öğrendiğim iyi oldu çok sağllun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
asıl saolun eğer vites kolunuz normal sartlardada  sert ileri geri hareket ediyorsa lütfen aracınızın su pompasını kontrol ettirin   MK 7 leri bilmiyorum ama  MK 6 larda su pompası belirli bir km den sonra  arıza çıkartıyor kronik olarak   ve görevini yerine getiremiyor erken fark edip değiştirmek 220 lira ama motorun susuz kalıp hareret yapması ALLAH KORUSUN 

asıl saolun eğer vites kolunuz normal sartlardada  sert ileri geri hareket ediyorsa lütfen aracınızın su pompasını kontrol ettirin   MK 7 leri bilmiyorum ama  MK 6 larda su pompası belirli bir km den sonra  arıza çıkartıyor kronik olarak   ve görevini yerine getiremiyor erken fark edip değiştirmek 220 lira ama motorun susuz kalıp hareret yapması ALLAH KORUSUN 
Teşekkür ettim normalde değil yani araç park halinde iken zor geçiyordu dün sizin dediğiniz 1 kuralı yaptım gayet başarılı daha dikkatli olmam gerekmiş ama yine bir kontrol ettireyim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bende 2012 Golf 6 1.6 tdi dsg kullanıyorum. Aldığımda 65 binde idi. Şimdi neredeyse 90 bin oldu. Şanzımanla ilgili sıkıntı yaşamadım. Gerçi oldukça dikkat ettim. Ama en sıkıntılı durum D veya S farketmeden araç çok düşük hızlarda bile 2. viteste kalıyor. Şehir içi düşük süratlerde bu sebepten ötürü devamlı manuel kullanıyorum. 2 de kalıp kavramayı sıyırıp durmasın diye.

Tabi manuel kullanımında zorlukları var özellikle vites düşürmelerde. Manuel modda kendisi ancak çok düşük devirlere gelince vites düşürüyor. Kendin düşürmende de D modundaki kadar pürüzsüz düşürme her zaman olmuyor..

Neyse bazı sıkıntılarına rağmen hala keyfi 1 numara olan bir ünite..

2012  MK 6  1.4 TSİ 122 Ps DSG  7 İLERİ   aracımı 52.000 km satın aldım 

yaklaşık 24 ay  içinde aracım 108.852 km oldu  Dsg şanzıman kullanırken dikkat edilmesi gereken sadece bir kaç hayati kural var uzun müddet sıkıntısız kullanılabilir.

1) aracınızı park ederken muhakkak ayağınızı frenden kaldırmadan direk  önce el frenini çekin sonra P konumuna getirin önemi;

aracınızı park ederken  Vitesi P konuma alip freni bırakıp  El frenini çekerseniz  aracınızın o anki bütün frenleme yükünü dsg şanzımana bindirmiş olursunuz.  ( aracınız muhtemelen 1 veya 2 santim geriye esneme yapar ki cok zararlıdır ) 

dsg acısından yanlıs parklama yaptığınızı  şu şekilde anlarısınız  aracınızı tekrar çalıştıracağınız zaman motor kısmından  sanki araç devirli çalışır gibi bi ses gelir

ve siz  misal vitesi R ye takıp gitmek için  kolu hareket ettiğinzde "GARÇ" şeklinde bir ses duyarsınız ve vites  P den R ye zor geçer  bu söylediklerim D konumu içinde geçerli :)

2) Işıklarda trafikte vs   durduğunuzda TAM FRENLEME YAPIN fren e yarım basmayın yanı aracınız  kavrama yapmayı bıraksın  önemi ;

yarım frenlemede  aracın  Kavrama tarafı  boşta kalmadığı için büyük arızalara sebeb verebilir. TAM FRENLEME yaptığınızı şu şekilde anlayabilirsiniz.

aracınız durduğunda  ayağınız frende iken  DSG vitesli araçlar  800 devirde çalışır 

bunu şu şekilde test edebilirsiniz  herhangi bi boşlukta  araç D konumunda iken aracı durdurun frenı birakın  araç kendi kendine hareket edecektir ileri doğru devir saatini takip ederek 

anlayabilirsiniz.

2 sene ve 56.000 km Tecrübesi ile sabittir:)
Şehir içi düşük süratlerde manuel kullanıyor musunuz? Birde devamlı şehir içi kullanım mı? Bende genelde şehir dışı kullanıyorum.

Şehir içi düşük süratlerde manuel kullanıyor musunuz? Birde devamlı şehir içi kullanım mı? Bende genelde şehir dışı kullanıyorum.
yaklaşık olarak  6 kere   istanbul-altınoluk git gel yaptı araç  yanı 6000 km uzun yolda kullandım  geri kalanı sürekli  şehir içi  günlük olarak  minimum 20 km olmak üzere kullandım

fakat manuel inanınki arada sadece çalışıp çalışmadığını kontrol için ve motor freni yapmak için kullandım. yani ay'a vuracak olursak  belki ayda 2 kere  5 dakikalığına

DSG araçlar yanılmıyorsam sadece ilk hareket için  1. vites i kullanıyorlar ve yokuş kalkışlarında   yani aracınızı manuelde kullanmak size  ekstra bir yakıt tasarufu sağlamıyor denemiştim 

aracın   düşük hızlarda sürekli vites değiştirmesi  ve mesela bazen  50 ile giderken D7 geçmesi tamamen  yakıt tasarufundan kaynaklı DSG nin başlıca özelliği zaten 

sıkışık trafikte  D konumundan S'ye atmak ta  kavramaların kullanımı her hangi bi şekilde değiştirmiyor  mekatronik beynindeki 2 yazılımdan birisini kullanıyosunuz   D normal ( Doğru git :)   )  S sport   aralarında sadece   devir fark ı war  yanliş hatırlamıyorsam (2 aydır arac sürmüyorum) çünkü   D konumunda   ÖRNEK OLARAK KONUSUYORUM. 3000 devirde vites değiştiriyorsa S konumunda 4500 Devirde 1 üst vites e  geçiyor.... aradaki devir farkı bize biraz hızlanma ve motor sesi olarak dönüyo 

manuelde de aynı şekilde zaten  manuelde sıkıştırdığınızda belirli bi devirden sonra otomatik olarak arac  1 üst vitese geçiyor 

kişisel tavsiyem :

1) aracınızı mümkün olduğunca D konumunda kullanın Manuelde değil

2) Ani frenlemelerde  Motor freni ( Kompresör)  manuel i kullanabilirsiniz benı bi kaç kez kurtardı

3) tam frenlemeye dikkat edin   herhangi bi sıkıntı ile karşılaşmazsınız

4) aracınızı   stop etmeden once mümkünse 1 dakika  uzun süreli kullanımlarda  3 dakika rolantide çalıştırın 

uzun yazıyorum umarım rahatsız olmazsızın ve bu bilgilerden arkadaşlarda faydalanırlar.

2016 1,6 tdi dsg 16,000 km 

sorun yok

ama biliniz ki dsg için sorun genelikle 150,000 km de biten balata setidir

yani herkes yolun başında

150,000 km de dsg golf 7 nin TEK ZAYIF yönü

alman siteleri 2, elde dizelcilere çok km yapıyorsanız ve sorun istemiyosanız manual alın diyo

biz ACC/FA ops nefeniule oto seçtik

yoksa manueli tek geçerim

parası olan rahatça dsg alsın konfor süper

Hocam 150,000km de balata değişimi bana normal hatta çok iyi geldi  :'(

@Mertcan21

Değerli Hocam 

Siz hep böyle uzun uzun yazın benim de okuyasım var böyle güzel yazıları uzun uzun.. :)

90000 km passat, 84000 km a3 kullaniminin ardindan dsg/stronic maceramiz gecen hafta sona erdi. 174 bin km boyunca herhangi bir sikinti cikarmadan ailemizi tasidi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2012  MK 6  1.4 TSİ 122 Ps DSG  7 İLERİ   aracımı 52.000 km satın aldım 
yaklaşık 24 ay  içinde aracım 108.852 km oldu  Dsg şanzıman kullanırken dikkat edilmesi gereken sadece bir kaç hayati kural var uzun müddet sıkıntısız kullanılabilir.

1) aracınızı park ederken muhakkak ayağınızı frenden kaldırmadan direk  önce el frenini çekin sonra P konumuna getirin önemi;
aracınızı park ederken  Vitesi P konuma alip freni bırakıp  El frenini çekerseniz  aracınızın o anki bütün frenleme yükünü dsg şanzımana bindirmiş olursunuz.  ( aracınız muhtemelen 1 veya 2 santim geriye esneme yapar ki cok zararlıdır ) 
dsg acısından yanlıs parklama yaptığınızı  şu şekilde anlarısınız  aracınızı tekrar çalıştıracağınız zaman motor kısmından  sanki araç devirli çalışır gibi bi ses gelir
ve siz  misal vitesi R ye takıp gitmek için  kolu hareket ettiğinzde "GARÇ" şeklinde bir ses duyarsınız ve vites  P den R ye zor geçer  bu söylediklerim D konumu içinde geçerli [emoji4]
2) Işıklarda trafikte vs   durduğunuzda TAM FRENLEME YAPIN fren e yarım basmayın yanı aracınız  kavrama yapmayı bıraksın  önemi ;
yarım frenlemede  aracın  Kavrama tarafı  boşta kalmadığı için büyük arızalara sebeb verebilir. TAM FRENLEME yaptığınızı şu şekilde anlayabilirsiniz.
aracınız durduğunda  ayağınız frende iken  DSG vitesli araçlar  800 devirde çalışır 
bunu şu şekilde test edebilirsiniz  herhangi bi boşlukta  araç D konumunda iken aracı durdurun frenı birakın  araç kendi kendine hareket edecektir ileri doğru devir saatini takip ederek 
anlayabilirsiniz.
2 sene ve 56.000 km Tecrübesi ile sabittir:)

Bilgiler için teşekkür ederim. 2. maddeye tamamen katılıyorum fakat ilk maddedeki anlattıklarınızı aşağıda anlatacağım ufak farklarla uygulamanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Şöyle açıklayayım.Park esnasında sizin dediğiniz gibi yapınca yani D konumunda el frenini çekip aracı hiç boşta ağırlığıyla salmamış olacağımız için yine yük şanzımana biner diye düşünüyorum.Yani D konumunda önce el frenini çekip sonra P konumuna getirirseniz eğimli bir yolda hem P konumuna hem de el frenine aynı oranda iş düşmesi kuvvetle muhtemel.Ama direk P ye alıp el frenini çekmekten daha efektif olacağı kesin.

Ben daha garanti ama biraz daha uzun olan uyguladığım yolu tarif edeyim.

1-Araç fren ile durdurulur.
2-Şanzıman "N" yani boş konumuna alınır.
3-El freni çekilir.
4-Ayak frenden çekilir.( Bu sırada araçın ağırlığı tamamen el frenine geçirilmiş olur)
5-Tekrar frene basılıp "P" konumuna alınır.Ve kontak kapatılır.

Dediğim gibi sizin yönteminiz de doğru olabilir ancak yüksek eğimli yerlerdeki park konumlarında "P" konumundaki şanzımana da yük binme riskini almaktan hep imtina etmişimdir.

Dsg den önce tam otomatik, yarı otomatik, Cvt vs gibi birçok araç kullandım.Garç sesinden bıkmış birisi olarak sağdan soldan duyduklarım ve kendi tecrübelerim sayesinde en kusursuz ve garanti yolun bu olduğunu düşünüyorum.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bilgiler için teşekkür ederim. 2. maddeye tamamen katılıyorum fakat ilk maddedeki anlattıklarınızı aşağıda anlatacağım ufak farklarla uygulamanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Şöyle açıklayayım.Park esnasında sizin dediğiniz gibi yapınca yani D konumunda el frenini çekip aracı hiç boşta ağırlığıyla salmamış olacağımız için yine yük şanzımana biner diye düşünüyorum.Yani D konumunda önce el frenini çekip sonra P konumuna getirirseniz eğimli bir yolda hem P konumuna hem de el frenine aynı oranda iş düşmesi kuvvetle muhtemel.Ama direk P ye alıp el frenini çekmekten daha efektif olacağı kesin.

Ben daha garanti ama biraz daha uzun olan uyguladığım yolu tarif edeyim.

1-Araç fren ile durdurulur.
2-Şanzıman "N" yani boş konumuna alınır.
3-El freni çekilir.
4-Ayak frenden çekilir.( Bu sırada araçın ağırlığı tamamen el frenine geçirilmiş olur)
5-Tekrar frene basılıp "P" konumuna alınır.Ve kontak kapatılır.

Dediğim gibi sizin yönteminiz de doğru olabilir ancak yüksek eğimli yerlerdeki park konumlarında "P" konumundaki şanzımana da yük binme riskini almaktan hep imtina etmişimdir.

Dsg den önce tam otomatik, yarı otomatik, Cvt vs gibi birçok araç kullandım.Garç sesinden bıkmış birisi olarak sağdan soldan duyduklarım ve kendi tecrübelerim sayesinde en kusursuz ve garanti yolun bu olduğunu düşünüyorum.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Denemekte Muhakkak Fayda var  MK7 için tam kesin olarak konuşmam doğru olmaz  ( şuan sadece  florya mez!de içine oturdum :)  )Benim kullandığım MK 6  da el freni   eski sistem kollu olduğu için pek bi sıkıntı yaratmıyordu  fakat   MK 7  lerde  elektirikli el freni mevcut Test etmeden    üzerine konuşmam çok yersiz olur  sanırım :)  

aracımı aldığımda muhakak  test edip sonucunu başlık altında tekrar  forumda paylasırım.

1.4 Tdi Dsg ile yaklaşık 14000 km den sonra, 1.2 Tsi Dsg Golf'ümüz ile 7000 km'yi devirdik. DSG Kullanım kuralına uyulduğu müddetçe de bir sıkıntı çıkartacağını sanmıyorum. (Tabiki kul yapısı heran Şanzumanı sırtımıza alıp gitme ihtimalimiz de mevcut s=yerlerde ) 

Allah hepimizi korusun inşallah her türlü kazadan ve beladan.

Saygılarımla...

18500 km oldu, start-stop sonrası gelen tırr sesi ile ilgili 15000 bakımında volan değişimi gerçekleşti (volan değişmeden önce start stopta çıkan ses harici kullanımda en ufak sorun yoktu), şu an en ufak ses en ufak sorun yok Allah'a şükür.

Geri
Üst Alt