Lastik ölçüleri hakkında

@41HU367 

@41HU367 Dijon da kullanilabilecek en ust sinir 225 hocam, gördüğüm Dijon'larin hepsi 7x17 idi, 7.5 var mi bilmiyorum genişlik olarak. Güvenlik açısından sıkıntılı bi durum, lastikci zaten takmak istemeyecektir :)

Şimdi biraz araştırdım. Teknik ölçü olarak evet 235 uygun görünmüyor. Janta oturup oturmaması durumu ayrı bi durum.

Yukarıdaki verilere göre de lastikleri değerlendirince yakıt tutuş avantaj dezavantaj bakımında değerlendirme yapılınca uygun görünüyor.

Ayrıca golflerde 19 janta dahi 225 kullanılıyor. 

Kısaca olmaz diye bişey yok ama dönüşlerde  sürtme oluşabilir. Ancak denemek lazım ya da bunun gibi bişeyler..

Moderatör tarafında düzenlendi:

@ogzogz Aynen, 235 lastik kullanabilmek için en az 7.5" genişliğinde ve surtmemesi icin ET değeri daha düşük, offset'li jant gerekir. 

Detaylı baktım tekrar, jant uygun olsa ET49'da bile sürtme yapmaz 235.

Ancak 7 Jant'da kesinlikle kullanılmaz, lastiği jant'a oturturlar ancak risk olarak sert dönüşlerde lastiğin jant'dan çıkma riski yüksektir ve yanaklarda gerilim yaratacağından, yanaklar darbe balon vs tavsiye edilmeyecek düzeyde risk artırır.

@41HU367 Premium contact 6 kullanıyorum, çok gürültülü bir lastik hocam. Tabanı büyüttüğünüz için bir miktar yakıt tüketiminiz artar, yol tutuşunuz da aynı oranda iyileşir. Ama ses olayında hassassanız bu lastik sizi üzecektir, özellikle uzun yolda. Bunu göz önünde bulundurun. 
Selam., sizdeki premium contact 6 'lar nerede üretim üretilmiş..? bazen üretimde 2-3 parti sıkıntılı olabiliyor

Anladigim kadariyla bu guvenlik acisindan sikintili bi durum.hic kalkismiyayim boyle bi seye yorumlariniz icin ayriayri tesekkurler

Merhaba,

yeni aldığım Golf 1.5 TSİ için Dijon jant almayı düşünüyorum ancak lastik konusunda bilgi eksiğim var R17 lastik alacağım orada tamam ancak 225 mi 205 mi almalıyım? XL meselesi var ne olduğunu da tam bilmiyorum XL mı almalıyım yoksa XL olmayan mı?

Son olarak çok hızlı kullanım yapmıyorum, hatta yaz tatili dışında arabamla 130-140 kmh neredeyse hiç geçmiyorum da diyebilirim. Ama yinede bu konuda bir güvenlik riski de almak istemem hız kodu konusunda da öneriniz olur ise mutlu olurum.

teşekkürler,

iyi forumlar. 

Merhaba,

yeni aldığım Golf 1.5 TSİ için Dijon jant almayı düşünüyorum ancak lastik konusunda bilgi eksiğim var R17 lastik alacağım orada tamam ancak 225 mi 205 mi almalıyım? XL meselesi var ne olduğunu da tam bilmiyorum XL mı almalıyım yoksa XL olmayan mı?

Son olarak çok hızlı kullanım yapmıyorum, hatta yaz tatili dışında arabamla 130-140 kmh neredeyse hiç geçmiyorum da diyebilirim. Ama yinede bu konuda bir güvenlik riski de almak istemem hız kodu konusunda da öneriniz olur ise mutlu olurum.

teşekkürler,

iyi forumlar. 
Yük endeksi 91 ve üstü hız endeksi V ve üstü lastikleri alabilirsiniz. Xl yanak balon vs yapmaması açısından faydalı olabilir hafif sert olur, xl olmasa da olur.

images.png

@Areshh XL Extra load demek, lastik yanaklari yuksek yük degerlerini kaldirabilmek icin daha kaljn ve sert yapiliyor. Yanak daha saglam olur ancak konfor düşürür. Normalde bizim araclar 91 yuk değerinde, 91 olan lastiklerde XL olmayan var ve o da konforlu olur demek. 94 lerde ise XL hemen hepsi, daha saglam ama konfor düşük olur. V 240 hiza kadar demek, yukseldikce lastik bir miktar sertlesir omru uzar ama ses artar ve konfor azalir. Normalde bizim araçlar icin en uygun olan orjinalde de olan deger 91V değerli lastiktir, guvenlik ve degerler açısından herşeyi karsilayan ve konforuda yuksek bi lastiktir.

Daha yuksek yuk ve hiz değerleri konfordan kaybettirdigi gibi aracin sürüş dinamiklerini degistirecektir. Daha sportif sert bir sürüş istiyorsan daha yüksek değerli alabilirsin, ama sinirlardaki tutunmasi azalabilir lastigin sertlesecegi için, yanak sert olursa donme tepkileri daha net olur ama yine konfor eksi yine gider.

Özetle konfor ve sürüş dengesi istiyorsan 91V dışına cikmamak gerek. Daha sportif hizli vs olsun ve lastik cabuk erimesin konfor biraz dusebilir dersen yüksek degerli alabilirsin.

205 225 vs genis lastik konfor, tutus vs acisindan daha iyi olur, yakiti biraz artırabilir, biraz daha pahali olur. Jant musade ettiği olcude geniş takmak iyi olur.

@Areshh XL Extra load demek, lastik yanaklari yuksek yük degerlerini kaldirabilmek icin daha kaljn ve sert yapiliyor. Yanak daha saglam olur ancak konfor düşürür. Normalde bizim araclar 91 yuk değerinde, 91 olan lastiklerde XL olmayan var ve o da konforlu olur demek. 94 lerde ise XL hemen hepsi, daha saglam ama konfor düşük olur. V 240 hiza kadar demek, yukseldikce lastik bir miktar sertlesir omru uzar ama ses artar ve konfor azalir. Normalde bizim araçlar icin en uygun olan orjinalde de olan deger 91V değerli lastiktir, guvenlik ve degerler açısından herşeyi karsilayan ve konforuda yuksek bi lastiktir.

Daha yuksek yuk ve hiz değerleri konfordan kaybettirdigi gibi aracin sürüş dinamiklerini degistirecektir. Daha sportif sert bir sürüş istiyorsan daha yüksek değerli alabilirsin, ama sinirlardaki tutunmasi azalabilir lastigin sertlesecegi için, yanak sert olursa donme tepkileri daha net olur ama yine konfor eksi yine gider.

Özetle konfor ve sürüş dengesi istiyorsan 91V dışına cikmamak gerek. Daha sportif hizli vs olsun ve lastik cabuk erimesin konfor biraz dusebilir dersen yüksek degerli alabilirsin.
hocam yanıt için çok teşekkür ederim konu bende netleşti :)  

@Areshh Yüksek hız değerindeki durumu karıştırmış olabilirim 🤔 Mantıken yüksek hiz icin daha yumusak olması gerekir gibi geldi düşününce, o zaman daha iyi tutunur yuksek hizlarda ama çabuk biter lastik. Daha sert olur gibi okumuştum ama tekrar bakıcam..

@Areshh Yüksek hız değerindeki durumu karıştırmış olabilirim 🤔 Mantıken yüksek hiz icin daha yumusak olması gerekir gibi geldi düşününce, o zaman daha iyi tutunur yuksek hizlarda ama çabuk biter lastik. Daha sert olur gibi okumuştum ama tekrar bakıcam..
bu özet bana yetti hocam, zaten dediğim gibi öyle hız yapan biri değilim, ortalama olması benim için idealdir :)

''Özetle konfor ve sürüş dengesi istiyorsan 91V dışına cikmamak gerek.''

arkadaşlar diğer bir konuda muaynede geçerlilik durumu ben 215x55x16 düşünüyorum araç 1.2 2015 golf7 muayenede problem yaşarmıyım

@anil1990 muayenede buna dikkat ettiklerini bilmiyordum umarım benim düşündüğüm şeyler de sıkıntı yapmaz 225 x 45 x R17 :)

Geri
Üst Alt