1.5 benzinli ilk yağ değişimi

ack937

Üye
İsim
Ahmet
Araç
Golf Mk7.5 Highline 1.5 TSI 150 HP
Selamlar arkadaşlar. Aracım 5000 km de iken yağ seviyesi ve rengini kontrol etmiştim motor soğukken. Seviye ideal. Rengi hafif yeşilimsi ve kıvamı akışkandı baya. Bu süreçte gün içi en fazla 50-60 km yapmışımdır. Geçen hafta ilk kez uzun yol deneyimim oldu hiç durmadan 5-6 saat kullandım. Ufak ihtiyaçlar dışında mola vermedim. Dönüş dahil şuan 7000 km oldu. Yine motor soğuk iken yağı kontrol ettim. Biraz daha kıvam yoğun ve rengi  koyu kahverengi olmuş. Seviye yine ideal. Yağ değişimi düşünüyorum önerilerinizi bekliyorum. Rödaj sonrası ilk değişim gibi düşünebiliriz.

Selamlar arkadaşlar. Aracım 5000 km de iken yağ seviyesi ve rengini kontrol etmiştim motor soğukken. Seviye ideal. Rengi hafif yeşilimsi ve kıvamı akışkandı baya. Bu süreçte gün içi en fazla 50-60 km yapmışımdır. Geçen hafta ilk kez uzun yol deneyimim oldu hiç durmadan 5-6 saat kullandım. Ufak ihtiyaçlar dışında mola vermedim. Dönüş dahil şuan 7000 km oldu. Yine motor soğuk iken yağı kontrol ettim. Biraz daha kıvam yoğun ve rengi  koyu kahverengi olmuş. Seviye yine ideal. Yağ değişimi düşünüyorum önerilerinizi bekliyorum. Rödaj sonrası ilk değişim gibi düşünebiliriz.
Yağ seviyesini yanlış ölçüyorsunuz., Doğru yağ seviyesi ölçüm şekli motor yağı sıcakken yapılmalıdır., hatta motoru stop ettikten max 1-2dk. sonrası ölçülmelidir., kullanım klavuzunda detayları mevcut..

Öneri olarak ne tavsiyesi istiyorsunuz.?

@forzaGilles serviste 15 bin bakım öncesi şuan yağ değişimi yaptırmalı mıyım tavsiye olarak onu istedim hocam. Birkaç yazı okumuştum forumda bununla alakalı. Rödaj sonrası yağ değişimine yönelen arkadaşlarımız olmuştu. Ben de yağın  rengi ve kıvamında uzun yol öncesi ve sonrası değişim gözlemlediğim için böyle birşey düşündüm. Ayrıca söylediğiniz gibi de kontrol edeyim.

@forzaGilles serviste 15 bin bakım öncesi şuan yağ değişimi yaptırmalı mıyım tavsiye olarak onu istedim hocam. Birkaç yazı okumuştum forumda bununla alakalı. Rödaj sonrası yağ değişimine yönelen arkadaşlarımız olmuştu. Ben de yağın  rengi ve kıvamında uzun yol öncesi ve sonrası değişim gözlemlediğim için böyle birşey düşündüm. Ayrıca söylediğiniz gibi de kontrol edeyim.
Yağ kararıyorsa bilin ki o yağ görevini yapıyordur., kararmayan yağdan korkun.,

Ben yaptım., yapan titiz arkadaşlar da var., bu size kalmış aracı uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız., ben yapılmasından yanayım., Porsche 911 Carrera 'da alsanız fabrikadan rodajlı gelmez., Çok üst düzey milyon dolarlık bazı araçlar harici fabrikada rodajı yapılıp teslim edilen araç yoktur.,

Bütçenizi zorlamıyacaksa ben değiştirmnizi öneririm., aracı teslim etmeden önce yağın rengini peçete ile kontrol edin., teslim aldığınızda yeni yağın rengini tekrardan peçete ile kontrol edin., serviste böyle basit dalavere pek olmaz., bazı servisler müşteriye bakıyor aracın km'ye bakıyor., anlıyor aracının üzerine titreyen bir kullanıcı., km 'de az olunca... kötü niyetli insanlar nadir de olsa her yerde var...

tek başına yağı değiştirmenin hiç bir anlamı yoktur., her yağ değişiminde mutlaka yağ filtresini de değiştirin., ister 500km 'kullanılmış olsun., ister 5000., yağ filtresini değiştirmeden yağ değiştirmenin hiç bir anlamı yoktur..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ara değişimler tabiki faydalıdır. Ben 7-8 binde bir yag ve filtreleri degıstırıyorum. 200 binlik arabadan 300/400 lirayı esirgemenin anlamı yok.

Geri
Üst Alt