UZUN YOLDA ATEŞLEME BOBİNİ ARIZASI (çözüldü)

ismailkynr

Üye
İsim
ismail
Merhaba, 

Hafta sonu Kırklareli İğneada yolunda ilerlerken (bol viraj ve yokuşlu bir yol) 5 dakika mola verdim. Akabinde araca binip tekrar çalıştırdığımda, araç titreşimli bir şekilde çalışmaya başladı ve ekranda start stop hatası verdi. Geçici bir hata olduğunu düşündüm ve start stopu iptal edip yola devam ettim. Fakat vites D konumundayken şanzıman kafayı yemiş gibi sürekli vites yükseltmeye ve arabayı sirkelemeye başladı. Vitesi triptonik konumuna getirdiğimde ise yokuş çıkarken veya devir düşükken yani araç yüke bindiğinde yine sirkelemeler ve devir saatinde yükselip düşmeler meydana geliyordu. ustamı aradım yarım saat dinlendir dsg ısınmıştır dedi, bende öyle yaptım fakat çare olmadı üstüne birde motor ışığı da yandı :)  

Olay pazar günü olduğu için henüz makineye bağlatamadım. Daha önce başına böyle bir olay gelen var mıdır ? Arızanın ne olduğu ve ortalama onarım rakamları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum.

Tecrubeleriniz ile yapacağınız yorumlar için şimdiden teşekkür ederim.   

Araç 2013 model 1.2 TSI DSG 110.000 Km

Moderatör tarafında düzenlendi:
Öncelikle geçmiş olsun.

Sorununu kaynağını Bilemem ama benim kafama takılan ustanın dediği aracı "dinlendir" ....

23 saat (1.933)kilometre Berlin-Türkiye yolu yaptım toplasan 2 saat uyumuşumdur tüm yol boyunca. Böyle bir durumda aracı dinlendirmek sorunu nasıl çözer kafam almadı. 

Sorununuza gelince, pek fikrim yok ama DSG kavrama ile alakalı bir durum olduğu aşikar gibi. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Recep Gül Daha önce ben de uzun yollar yaptım fakat böyle bir sorun olmamıştı. DSG ısınmış olabilir dedi. fakat dinledikten sonra da sorun çözülmedi ve hala sorun devam ediyor.

Upvote 0
@ismailkynr normal düz yolda giderken bir problem var mı geçişte vb. Gaza basınca mı titreme yada kerkinme yapıyor eğer gaza basımca yapıyor normal düz yolda problem yoksa bobin olabilir hocam 

Upvote 0
@tcu_halil düz yolda çok yumuşak gaza basarsam sorun yok fakat hafif gaza bastığımda veya rampaya gelince yine sirkelemeye başlıyor ve hızlanmıyor. 

Upvote 0
@ismailkynr bobin olabilir hocam benimde geçenlerde başıma geldi normal giderken bir problem olmuyordu çok ama gaza basınca oluyordu bence bu olabilir yakınında bir yer varsa bi bağlatıp cihaza baktır istersen en azından arızayı görürsün 

Upvote 0
@Recep Gül Daha önce ben de uzun yollar yaptım fakat böyle bir sorun olmamıştı. DSG ısınmış olabilir dedi. fakat dinledikten sonra da sorun çözülmedi ve hala sorun devam ediyor.
Uzun zamandır aynı aracı kullanıyorum. Benim de DSG'de ısınma başıma gelmedi ama evet DSG ile ilgili ısınma olma olasılığı var. Telefonla aldığınız yardım ancak bu kadar olabilir. Isınması da ihtimal dahilindedir. Usta gerekeni söylemiş. Nasıl ki hastanın ilk etapta kalp nabız, solunum daha sonra tansiyon vs gibi ilk önce yapılması gerekenler olduğu gibi DSG'de de ısınma olmuş olabileceği ve dinlendirden kasıt da soğuması olduğundan öneri yerinde. Çözüm olmuyorsa cihaz ile tespit edilerek sorun hakkında fikir sahibi olunabilir.

Geçmiş olsun.

Upvote 0
Merhaba, 

Hafta sonu Kırklareli İğneada yolunda ilerlerken (bol viraj ve yokuşlu bir yol) 5 dakika mola verdim. Akabinde araca binip tekrar çalıştırdığımda, araç titreşimli bir şekilde çalışmaya başladı ve ekranda start stop hatası verdi. Geçici bir hata olduğunu düşündüm ve start stopu iptal edip yola devam ettim. Fakat vites D konumundayken şanzıman kafayı yemiş gibi sürekli vites yükseltmeye ve arabayı sirkelemeye başladı. Vitesi triptonik konumuna getirdiğimde ise yokuş çıkarken veya devir düşükken yani araç yüke bindiğinde yine sirkelemeler ve devir saatinde yükselip düşmeler meydana geliyordu. ustamı aradım yarım saat dinlendir dsg ısınmıştır dedi, bende öyle yaptım fakat çare olmadı üstüne birde motor ışığı da yandı :)  

Olay pazar günü olduğu için henüz makineye bağlatamadım. Daha önce başına böyle bir olay gelen var mıdır ? Arızanın ne olduğu ve ortalama onarım rakamları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum.

Tecrubeleriniz ile yapacağınız yorumlar için şimdiden teşekkür ederim.   

Araç 2013 model 1.2 TSI DSG 110.000 Km
Anlattıklarınız hem kavrama hem mekatronik arızasının belirtileri tireme gaz yememe kavrama, sürekli vites değişikliği mekatronikle ilgili inş bu ikisi de arızalanmamıştır çünkü size baya tuzluya patlar. Tek teselli yolda bırakmamış. 

Upvote 0
başlık dsg arızası ama bence arızanız bu değil, bildiğim kadarıyla dsg arızası veren araçların vites değişim modlarını gösteren ekranında d modu anahtar işareti ile birlikte yanıp sönüyor.

Upvote 0

Geri
Üst Alt