GOLF 7.5 Xenon far ayarı

Aydo

Üye
İsim
Aydobaba
Highline 2018 aracımdan far ayarını nerede nasıl sağlıklı şekilde yaptırabilirim yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba

Öncelikle yetkili servis varsa yakininiz da sağlıklı olur

Yoksa büyük lastik satış montaj yerlerinde far ayar cihazlari vardır bunlar ile olabilir

Upvote 0
Highline 2018 aracımdan far ayarını nerede nasıl sağlıklı şekilde yaptırabilirim yardımcı olursanız sevinirim
Tam boyle bir konu açacakken sizin konunuzu gordum. Aracim bi xenon ve uzun far asistani mevcut. Gecenlerde belgrad orman yolunda karsimdan gelenlerin sellektor yaptigini farkettim. Uzunlarim açık. Açık ama far asistani otomatik olarak arac gordugunde far yuksekligini dusurmesi gerekiyor. Düşürüyorda ama yetmiyordu. Yapacaginiz işlemi soyluyorum rot balans yapan en kotu dukkana bile girseniz makinesi var ve toplam 3-5 dklik iş. 30 ₺ verdim bence fazla bile cunku iscilik 0. Sadece biraz vida sıktı :)  

bugun yine belgrad orman yolundaydim uzun far asistani olupta far ayari bozuk olanlara kesinlikle tavsiyem. Resmen mest oldum. DLA adeta şov yapıyor cok cok başarılı :)  ve tabi dla olmasa bile görüş mesafem netlik harika oldu. Aylarca kör kör binmişim arabaya :(  

Upvote 0
Tam boyle bir konu açacakken sizin konunuzu gordum. Aracim bi xenon ve uzun far asistani mevcut. Gecenlerde belgrad orman yolunda karsimdan gelenlerin sellektor yaptigini farkettim. Uzunlarim açık. Açık ama far asistani otomatik olarak arac gordugunde far yuksekligini dusurmesi gerekiyor. Düşürüyorda ama yetmiyordu. Yapacaginiz işlemi soyluyorum rot balans yapan en kotu dukkana bile girseniz makinesi var ve toplam 3-5 dklik iş. 30 ₺ verdim bence fazla bile cunku iscilik 0. Sadece biraz vida sıktı :)  

bugun yine belgrad orman yolundaydim uzun far asistani olupta far ayari bozuk olanlara kesinlikle tavsiyem. Resmen mest oldum. DLA adeta şov yapıyor cok cok başarılı :)  ve tabi dla olmasa bile görüş mesafem netlik harika oldu. Aylarca kör kör binmişim arabaya :(  
Rot-balanscı neyi ayarladı da düzeldi.?

Upvote 0
Hocam rot balanscilarda far ayar makinesi var. Bende forumda okumustum aklimda kalmis gecenlerde yol kenarinda bir rot balansci gordum geçtim. Sonra aklima geldi R ye takip geri geldim :)  far ayari yapiyormusun dedim yapariz dedi. Makineyi fara hizzaliyor. Far cizgisinin odaklanmasi gereken noktası var . Farin arkasindaki vidalari sikarak veya gevseterek o noktayi hizzaliyor. Bukadar işlem.

he birde sol far 23mt sag far 25mt gibi birsey yazan olmuştu. Onu soyledim ilk defa duyuyorum ikiside ayni nokta dedi. Bugun DLA acikken baktim far cizgilerime. Sol taraf daha dusuk (karsidan gelenlerin gozunu almamasi icin) sag taraf biraz daha yuksek(yolu gorebilmem icin) 

Upvote 0
2015 golf sahibiyim. Bilenler bilir bu yıllarda farklarda revizyona gidilmişti. Öncesinde önümdeki araçlar farlarımdan çok şikayetçiydi. Önümdekinin dikiz aynasında patlıyordu farlarım. Kaç kere servise gittim, far ayarını yenilediler ama hiç çözüm olmadı. ta ki farlar revizyona gidilen yeni serilerle garantiden değişene kadar. Sebebi nedir bilmiyorum ama bazen far ayarı da çözüm olamıyor. Yeni serilerde olmaz ama hani olursa diye Aklınızın bir köşesinde kalsın, sorun farlarda olabilir. 

Upvote 0
@major24 Merhabalar hocam, bende 2015 model bi-xenon farlı araç sahibiyim. Farlarımdan bende biraz müzdaribim bu aralar, özellikle de gece sürüşlerinde. Size şunu sormak istemiştim,  farlarınızın garantiden değiştiğini söylemişsiniz, değişim son zamanlarda mı oldu, yoksa aracınızın garanti süresi içerisinde mi bu işlemi gerçekleştirdiniz? Teşekkür ederim, iyi günler. :)

Upvote 0
@alperenkr , garantisi bittikten sonra ücretsiz değiştirildi. O sıralar bir çok kişinin farları ücretsiz değiştirildi. Problemli seri farlarınız var ise sizinkini de değiştirirler.Forumda yerini bilmiyorum ama arama kısmından bulabilirsiniz, bakarsınız aracınızdaki farların kodlarına.

Upvote 0
@major24 Çok iyi olmuş sizin açınızdan, çok sevindim. Bende aynı şekilde Isparta'daki yetkili servise bu durumu söyledim fakat, bizim bilgimiz yok, hiç böyle bir şikayet gelmedi diyerek çok fazla ilgilenmediler benimle :)  Aracımın farlarının da problemli seriden üretildiğini gördüm. Üretim kodlarını da not ettim. Fotoğraflarını çektim fakat garantisi bittiği için üzülerek kullanmayı kabullenmiştim. En kötü farlarımın mercek değişimini yapar, o şekilde kullanmaya devam ederim diye düşünmüştüm.  Forumda değişimi yapılan araçların yeni seri kodlarını da not etmiştim. Bu aşamada ben nasıl bir yol izlemeliyim, Doğuş grubuna mail mi atmalıyım çünkü buradaki servis çalışanlarının bir bilgisi olmadığından tekrar benimle ilgilenebileceklerini zannetmiyorum :)   Sizin aracınızı örnek göstererek belki biraz daha fazla değişim şansını elde edebilirim. :)  (Bu arada aracın tüm bakımları ve ekstra işlemler hep yetkili serviste yapıldı.)

Upvote 0
@alperenkr , servis bakımlı araçta garantisi bitmiş olsa dahi yardımcı olmalılar bence. Çünkü farların problemli olduğunu Vw kabul etmiş ki revizyona gitmiş. Bence bayi ile görüşün bakın bu plakaya sahip araçların hepsinde böyle değişimler yapılmış diye. Gerçi onlar böyle bir durumla karşılaşmamış olsalar dahi sistemlerini kontrol etseler bu konu ile ilgili  yazıları bulabilirler. Ama plakalarla çözüleceğini düşünüyorum. Bence ücretsiz yapılmalı değişim ama belki parça onlardan işçilik sizden olabilir. Farların zamanla buğulandığını düşünürsek kesinlikle her şey ücretsiz olmalı :)  

Bu arada şu an servisteyim 5. Yıl rutin bakımı. P konumunda terk edin uyarısı için şarteli de takıyorlar ve ücretsiz takılıyor. ( kaşla göz arasında işçiliği itelemediler ise tabi 😅)

Upvote 0
@major24 Evet hocam. Bakalım yarın için serviste randevum var. İnşallah güzelce bu sorunun üstesinden gelebilirim. Sağ olsun @forzaGilles hocam bu konuda çok yardımcı oldu. Doğuş oto da şikayet kaydı oluşturduk, yarın serviste fotoğrafları çekilecek farların, ana merkeze gönderilecek. Hayırlısı olur umarım. :) Bu arada geçen hafta P konumunda terk edin uyarısı için serviste değişim bedeli ödeyerek değiştirmiştim. Eğer sizinkini ücretsiz değiştiriyorlarsa, kendimi şu an enayi gibi hissettim. :( Bu değişen şartel parçası kronik bir sorun olduğu vw tarafından biliniyor muydu hocam? Nasıl bunu izah ettiniz servise? 

Upvote 0

Serviste yaptırmanız çok sağlıklı olacaktır.

Upvote 0

Geri
Üst Alt