Yağmur sonrası Fren diskleri

Recep_Gul

Paylaşımcı Üye

İsim
Recep
Yağmur sonrası fren disk'lerinin bu şekilde olması normalmi ? Ve aracı kullanırken arada fren yapınca çıkan cızırtı sesi bundan mı kaynaklanıyordur ?

20200614_183102.jpg20200614_183058.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ustadim

Bende de aynısı oluyor sanirim normal

Araç 2014

55.000 km de

Yalniz bende cızırtı yok

Balatalar Ferodo

bende de oluyor ama ses olayı olmuyor bugüne kadar hiç olmadı 

Normal tabi, o disklerin üzerinde balata tozu demir tozu oluyor, sürekli. Suyla temas eden toz pasa dönüşüyor, araç durunca.

Peki hocalarım bendeki bu fren yapınca çıkan cızırtı neyin nesi ? Ben bu yüzden oluyordur diye tahmin ediyordum?  Acaba balatalarla ilgili bir problem mi ?

Recep hocam endişe edecek birşey yok. 

Benim araç henüz 500km iken olmuştu bu, İstanbul dan Ankara ya gelirken yağmur ve kar vardı yol boyunca. Ankara da aracı getirdikten 3 gün sonra nokta nokta bu paslar oldu. 

Aracı kullandıkça ve fren yaptıkça bu nokta şeklinde olanlar önce pas olarak sıvanacak ve sonrasında fren devam ettikte pas tabakası sıyrılacak. Ancak her yağmur veya yıkamada bununla tekrar karşılaşacaksınız. 

Sakın wd40 vb. birşey kullanıp çıkarmaya çalışmayın frenleriniz tutmaz. 

Cızırtı ufak taş, toz vb. parçaların balata ile disk arasına girmesinden ötürü olabiliyor, yada yeni balata takılınca da oluyor. Sizdeki cızırtı eğer bir süre kullanımdan sonra da devam ederse pastan değil, muhtemelen taş, toz vs. dir. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Peki hocalarım bendeki bu fren yapınca çıkan cızırtı neyin nesi ? Ben bu yüzden oluyordur diye tahmin ediyordum?  Acaba balatalarla ilgili bir problem mi ?
Balata disk arası toz toprak olabilir

Öncelikle würth balata sprey ile temizleyip gözlemleyin hocam

Düzelmez ise baltayı söküp ince zımpara belki işe yarar

İmza : çaylak golfcu

Yine de uzman yorumlarini bekliyelim

Çok yağmur veya nemli havalara maruz kalınıyorsa Bunun kodlaması var Recep hocam. Fren diskleri balataları bir miktar sıkılı tutarak Hem temizlemesini yapıyor hemde kurulama işlevi görüyor. Trabzon'da iken ben kodlamış ve kullanmıştım bu şekilde aracımı.

Geri
Üst Alt