Kazalı araç ifşaları

Böyle sayfaların çoğalmasını çok doğru buluyorum. Türkiye'de galeriler dışında o kadar çok araba alıp satan var ki çoğu bilmeyen etmeyen alıcılara araçları kakalıyorlar. Milletin 3 kuruş parasına göz dikip km düşüren, ayıplı aracı ayıpsız diye satanları Allah ıslah etsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benim bu memlekette en en EN çok hayret ettiğim konu, devletin bu denli yoğun hacimli bir piyasa olan 2.el araç işine müdahil olmaması. Her şeyden çatır çatır vergi, harç alan devletim nasıl bunu pas geçer anlamıyorum... 

Yap şöyle  2.el araç başı X% vergi ancak arada devlet güvencesi sağla bak bakalım 2.elde dolandırıcılık kalıyor mu. 

KM düşürmeymiş, pert araçmış, alayı biter. 

Bu sayfayi bende takip ediyorum ikinci el aldigim aracimi suphem olmamasina ragmen tarcanlar ekspertize goturup kontrol ettirdim sukur birsey cikmadi am insanin icini korku sariyor :)  

Moderatör tarafında düzenlendi:
Mesela şu paylaşılan ilandaki satıcının yaptığı suç sayılmalı. Ama gel gör ki sarı sitede göz göre göre kaporacılık yapanlara bile müdahale edilmiyor malesef. 
Sahibinden ve muhtelif ilan sitelerinin/sayfalarının/platformlarının -adı her ne ise- etliye sütlüye karışmadan verilen ilanlar üzerinden kazanç sağlaması da ayrı bir tartışma konusu olur bence.

Bu adamların aldıkları bir sorumluluk yok herhalde değil mi? Tertemiz iş...

Sahibinden ve muhtelif ilan sitelerinin/sayfalarının/platformlarının -adı her ne ise- etliye sütlüye karışmadan verilen ilanlar üzerinden kazanç sağlaması da ayrı bir tartışma konusu olur bence.

Bu adamların aldıkları bir sorumluluk yok herhalde değil mi? Tertemiz iş...
Hocam ben ilanların ücretli olmasından yanayım. Yoksa görüyoruz ki ücretsiz ilanlarda "keyfe keder satılık" dolmaya başladı her yer. Para vermediğin için kıymetsiz ve keyfi oluyor. Ama dediğiniz gibi sarı site tabiri caizse kılçıksız şekilde sistemi yürüttüğü için en ufak mesuliyeti kabul etmiyor...

Mesela Japonya'daki sistemi Youtube'daki Japonic kanalında geçenlerde izlemiştim şu videoda. Belki izlemişsinizdir siz de. İlanlara 100-200 değil, aracın fiyatına göre 500-600 lira gibi ücretler alınmalı ki sattığının değeri olsun. 

1 dakika önce, AhmetCakmak yazdı:

Hocam ben ilanların ücretli olmasından yanayım. Yoksa görüyoruz ki ücretsiz ilanlarda "keyfe keder satılık" dolmaya başladı her yer. Para vermediğin için kıymetsiz ve keyfi oluyor. Ama dediğiniz gibi sarı site tabiri caizse kılçıksız şekilde sistemi yürüttüğü için en ufak mesuliyeti kabul etmiyor...

Mesela Japonya'daki sistemi Youtube'daki Japonic kanalında geçenlerde izlemiştim şu videoda. Belki izlemişsinizdir siz de. İlanlara 100-200 değil, aracın fiyatına göre 500-600 lira gibi ücretler alınmalı ki sattığının değeri olsun. 

İzlemedim hocam bunu, bu düzende böyle bir düzenleme belki daha iyi olabilir emin değilim ama ben ilan platformunda tekelleşmeye karşıyım.

Otopazarı kültürü kalmadı, insanlar bireysel olarak araç satmakta zorlanıyorlar. Artık araç satarken de alırken de galerilere yönleniyorlar. Birkaç seneye 2.el sektörü tamamen galericilere kalacak bu gidişle. Yüksek ilan ücretleri belki de bu ateşi daha da körükler bilemiyorum. 

Dünkü hanzolar bugün üstüne bir takım elbise, önüne bir laptop çekti otomobil değerleme uzmanı kesildiler. 

Şikayetçi olduğumuz yüksek piyasanın her geçen gün balon gibi şişirilmesinin en büyük sebeplerinden birisi bu platformlar.

Nasıl bir sistem olmalı bilmiyorum ama böyle olmamalı bence. 

İzlemedim hocam bunu, bu düzende böyle bir düzenleme belki daha iyi olabilir emin değilim ama ben ilan platformunda tekelleşmeye karşıyım.

Otopazarı kültürü kalmadı, insanlar bireysel olarak araç satmakta zorlanıyorlar. Artık araç satarken de alırken de galerilere yönleniyorlar. Birkaç seneye 2.el sektörü tamamen galericilere kalacak bu gidişle. Yüksek ilan ücretleri belki de bu ateşi daha da körükler bilemiyorum. 

Dünkü hanzolar bugün üstüne bir takım elbise, önüne bir laptop çekti otomobil değerleme uzmanı kesildiler. 

Şikayetçi olduğumuz yüksek piyasanın her geçen gün balon gibi şişirilmesinin en büyük sebeplerinden birisi bu platformlar.

Nasıl bir sistem olmalı bilmiyorum ama böyle olmamalı bence. 
Dediğinizde haklısınız hocam ama ilan koymak ücretli olursa veya araç değeri üzerinden komisyon şeklinde olursa insanlar araç satmanın kıymetini anlayacaktır diye düşünüyorum. Çok şey tartışılır da icraata geçen bir şey olmuyor malesef. Çünkü sorun daha temelde... Her şeyin hayırlısı olsun.

Güzel düşünülmüş, forumun bir kısmına sabitlense bile olur aslında. 

Aynı konuyu bizim foruma da açmak lazım, hatta siz açtınız sandım. Bence gayet mantıklı bi olay. Güzel paylaşım. 

Geri
Üst Alt