16 dan 17 ye geçiş

erdemo9066

Yeni Üye
İsim
Erdem özer
Herkese selamlar 16 lık jantlardan 17 liğe yada 18 liğe  geçen varsa tecrübe ettiği farklılıkları paylaşabilir mi hangisinden memnunsunuz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Herkese selamlar 16 lık jantlardan 17 liğe yada 18 liğe  geçen varsa tecrübe ettiği farklılıkları paylaşabilir mi hangisinden memnunsunuz
Merhaba hocam. Sorunuza dair forum sayfamızda aratarak bulabileceğiniz sayısız kaynak mümkün . Forum içerisinde konulara bakmanızı tavsiye ederim. Keyifli forumlar.

@erdemo9066 hocam ben doverdan dijona geçmiştim görünüm olarak inanılmaz yakışmıstı fakat konfor cok kötü  oldu hosuma gitmedi ve sattım kendime 7,5  comfortline jantı 16  olan hita jantınaldım hem güzel hem konforlu

Hocam benim aracımda normal 16 inc comfortline jantları var arkadaşıma all star golf aldık onda 17 inc madrid jant vardı .onun aracıyla benim aracım arasında o kadar konfor farkı yoktu.sadece tümseklere ufak bir tık sert giriyordu.Ama gerçekten onun jantının görünüşünü çok beğendim hatta internetten bakıp almayı bile düşündüm.Benim tecrübem böyle

Ben 16 dan 18 e geçtim konuyu ekliyorum.

Konuda yazanlar dışında merak ettiğiniz olursa cevaplarım.

Bende taze 17cilerdenim, geçen hafta  hita dan  dijona geçtim, ilk 3gün araba çok konforsuz ve kontrolsüz gibi geldi ama şimdi alıştım herhalde pek sorun yok gibi konforda, ama hankook lastikler çok kötü 

Bende 17'ye yeni gectim, su anda Kışlık Lassa lastik takili ama sadece kenarlari keskin ufak cukurlar vs gecerken arka biraz daha sert vuruyo gibi o kadar, baska bi konfor farki varsa da cok az. Onuda biraz yumusak bi yaz lastigi seçip azaltirsam tam kivaminda olacak gibi.

Zira görünüş cok farkli oldugu gibi, yolda da bi nebze daha iyi hissettiriyo kontrol vs.

Yük index'i yuksek olunca sanirim lastikler XL (Extra Load) Oluyo ve yanaklar guclendirilmis oldugu icin daha sert oluyo, lastikciler boyle iyi yoksa balon yapar yoksa felan diyo. Ama ben doğru yük index'i olan 91 olan alirim alirsam, onlarda sanirim XL olmayan var ve daha konforlu olacak kanimca. Hiz index yukselince lastikde bi tik daha sert oluyodur belkide. Y olan var mesela genelde, 300 Hiz için, 1.4 Golf'e takicam 😁 Lastikci budur abi senin araca takilacak lastik diye 94Y gosteriyo, Ulen lastik basi 670KG ve 300Km/s Lastik o... 91V olsun mis gibi olur Lastik başı 615KG ve 240Km/s lastik. Bizim aracin hakki ve zaten üzerinde gelen lastik bu degilmi?

Hocam selam, ben daha dün aksam gectim 16 hitadan 17 dijona araba daha sportif bir hava aldi ama evet konforu biraz dusurdu.

Hocam görüntü olarak 18 Durban en iyisi ancak bu durbanı hayata geçirirken yanında spor yaylarını almakta lazım lastikleride zaten pahalı oldukça maliyetli ve yanak boyu azaldığı için konforda çok az da olsa eksilme var tavsiyem 17 dijon janttan yana olacak hem konforda azalma olmaz hemde oldukça şık durur.

Kışlık lastiklerden kurtulup Michelin PS4 taktım sonunda, önce basınç olarak 33 vurduk dedi lastikci ama ben ölçünce 31.5 felan çıktı. Kapıda değer 30 olduğu için 30'a düşürdüm. Şu an kışlık Lassa'lara göre fark etti yumuşaklık. 17'ye geçtiğime önce biraz konfor dolayısı ile mutsuz olmuş gibiydim ama lastik değişiminden sonra bence çok az fark var şu anda. Dolayısı ile 17'ye geçecekseniz mutlaka konfor'u yüksek bi lastik seçin, fark az olacaktır ve görüntüye değer :)

Lastik'de bence 91 Yük değerli ve XL olmayan yumuşak bi lastik alın, yoksa konfor kaybını daha çok hissedersiniz. Primacy 4 alacaktım, daha yumuşaktır dediler ama PS4'de performans olarak daha iyi ve o da diğer bir çok lastiğe göre yumuşaktır, çok büyük farkı olmaz Primacy 4 ile diye aldım. 30 Basınç'a düşünce tatmin etti beni. Bu arada çevre yolunda 120 ile felan giderken şöyle seri bi şerit değiştireyim dedim, gerçekten lastik fark ettiriyor kendini :D

15''lyonlardan 17'' e geçtim.. yakıt şehir dışında değişmedi çok şaşkınım. yılda iki defa eskişehir-yozgat arası gitgel yapıyorum.. her gidiş gelişte yakıt değerlerimi not alırım fotografını çekerim. en son lyon ile 5,2 lt ile gitmişim şimdi 17'' jant ile 5,1 lt ortalama klima hiç kapanmadı 1000 km lik yol yaptım. yakıta etkisi şehir içinde dur kalk trafikte muhakkak olacaktır fakat şehir içi sadece haftada bir gün kullandığımdan etkilenmedim. yani kişiye göre değişken şartlar söz konusu..

konfor da çok göreceli. 15 jant orjinal yaydan 17 jant + eibach spor yaya geçtim lastikler de sert XL. bugüne kadar neden yapmamışım diye kendime kızıyorum. aracıma 5 sene sonra tekrar aşık oldum diyebilirim. 

Geri
Üst Alt