Motor Kısmı Temizliği

Tulkas

Üye
İsim
Emre
Herkese iyi günler, fotoğrafta görüldüğü üzere aracın motor kısmı biraz fazla kir toz tutmuş nasıl bşr temizlik yapmamı önerirsiniz?Kaput içini motor yüzeylerini kısomlarını nasıl temizlemek gerekir? Sizler motor kısmını nasıl temizliyorsunuz?

gC9nAp.jpg

@Tulkas hayırlı günler. Aracımı bakıma götürdüğümde yan masada bulunan biri tarafından motor temizliği soruldu ve teknik personel kesinlikle motor yıkatmayı önermiyoruz demişti. Sakıncalı yerlere su kaçması, kısa devre yaptırması, nemlenmesi ya da küflenmesi gibi sorunlara yol açabiliyormuş. O yüzden en güzel yöntem ulaşılabilecek yerlerin nemli bezle silinmesidir. ya da kendinize güvendiğiniz kadarıyla söküp temizleyip takmakta olabilir.

Upvote 0
Bende Würth motor temizleme spreyini tek geçerim kolay uygulanıyor

ve iyi sonuç veriyor fiyatıda abartılı değil.

Upvote 0
Motor temizleyici uygula her yere, bekle 10 dakika, basınçlı suyla durula uzaktan tutarak, tekrar motor temizleyici uygula ve boya fırçası,  jant fırçası aralara girebilecek kestirme fırçaları bunlarla heryeri fırçala köpürte köpürte, sonra tekrar basınçlı ile uzaktan tutarak durula, hiç birşey olmaz. İki gün önce yaptım. 
Sonra bim mikrofiber bezlerle kurula, kuruladıktan sonra koch chemie motorplast (motor koruma ürünü) uygula. 6-7 ay tertemiz toz bile tutmaz. Risk var mı var, ama çok az, suyu uzaktan tutunca birşey olmaz. Alternatif yöntemlerde yok değil tabi, basınçlı su yerine mesela güçlü bir buhar makinası ile daha güvenli durulama olur. 

A71FE5F4-C6CC-4F72-B130-0E2A842DE4AE.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
hocam SELSİL var würtün yarı fiyatına o da iş görür.

500 mil 20 liraydı geçen aldım uyguladım.

würt te kullandım würt daha tazyikli.

ama SELSİL de başarılı motorunuz çok kirli değilse 2 katı fiyat farkına gerek yok.

Upvote 0
Motor yikanmaz, bizim millet temizlik hastasidir, motor ticari  ömrünü (yaklasik  20 yil) bitirene kadar yikanmaz (sel vs gibi durumlar haric)

Ben her yikamadan sonra nemli bezle hafifce siliyorum, gerek yok ama temiz görünsün istiyorum

Upvote 0
Kablo jacklarının klamenslerin açıkta kalan yerleri, sgorta kutusu, beyin gibi hassas yerleri iyice izole ederek veya sıvı temasını önleyerek ve normal şampuan kullanarak motor yıkaması yapılabilir. (gaz yağı, mazot vb petrol türevi ürünler zamanla kabloyu gevretir) bu tedbirleri almadan motor yıkaması yapılması zararlıdır. zamanla kablo uçları oksitleneceğinden bazı akşamların randımanlı çalışması veya hiç çalışmaması gibi sorunlar ile karşılaşmanız mümkündür.

Motor soğuk iken yıkama  yapılması unutulmamalıdır.

genelde tavsiye edilmiyor diye bir kanı oluşmuş, bu tedbirleri alınmadan yapılırsa elbette zararı olacaktır ki zaten bir çok kişide bu tedbirleri almıyordur. 

Upvote 0
Motor temizleyici uygula her yere, bekle 10 dakika, basınçlı suyla durula uzaktan tutarak, tekrar motor temizleyici uygula ve boya fırçası,  jant fırçası aralara girebilecek kestirme fırçaları bunlarla heryeri fırçala köpürte köpürte, sonra tekrar basınçlı ile uzaktan tutarak durula, hiç birşey olmaz. İki gün önce yaptım. 
Sonra bim mikrofiber bezlerle kurula, kuruladıktan sonra koch chemie motorplast (motor koruma ürünü) uygula. 6-7 ay tertemiz toz bile tutmaz. Risk var mı var, ama çok az, suyu uzaktan tutunca birşey olmaz. Alternatif yöntemlerde yok değil tabi, basınçlı su yerine mesela güçlü bir buhar makinası ile daha güvenli durulama olur. 

Ekli dosyayı görüntüle 34022
Sizin de motor tam keselik olmuş valla, kaç yıldır el değmiyor bu motora. 

En sevmediğim şey de motora yağı koyan ustanın yağı taşırması/motor dışına akıtması. 

Upvote 0
@Culture33 aslında araç arkadaşın benim motorun bu kirliliğe ulaşması imkansız :)  yağı kendi koymuş motora, okdar kirliydi ki istediğim gibi temizlenmedi bile. Site önünde bir saattlik temizlik oldu.

Upvote 0
@Culture33 aslında araç arkadaşın benim motorun bu kirliliğe ulaşması imkansız :)  yağı kendi koymuş motora, okdar kirliydi ki istediğim gibi temizlenmedi bile. Site önünde bir saattlik temizlik oldu.
ama yine de pırıl pırıl olmuş, siz de benim gibi detaycısınız belli oldu. 

ben geçen ay sonax ta yıkattım bütün kontakt yerleri izole edilip harika bir şekilde yıkandı, tabiri cayiz ise dalin ile yıkandı ;)  

kimyasal olarak motor koruma dahil hiç bir şey sürülmedi/sıkılmadı

Upvote 0
@Culture33 koruma olarak kc motorplast öneririm harika ürün toz tutmuyor ve plastik aksam, metal aksam, kablolar, borular parlıyor.

Upvote 0
Zamanında bu işi araştırmıştım. En basiti, en ucuzu ve görüntü olarak iyi sayılabilecek tercih mazotla yıkamak. Ancak onun da çabuk toz tutma ve bazı plastik aksamlarda deformasyona sebep olma durumları var. Sonunu düşünmeyen kahramanlar tercih edebilir ama bana kalırsa ucuza kaçmayıp daha sağlıklı yöntemler uygulanmalı. :)  

Araştırmalarım sonucunda Wurth Motor Temizleyici Sprey’de karar kıldım. Birkaç uygulama videosunda kaputun altında ne var ne yok sıkıyorlar ve ciddi zararı olmadığını söylüyorlar. Mantıken suya nazaran daha az zararlı olmalı ama işin tekniğini bilemiyorum. Şu an ortalama piyasa fiyatı 40₺. Henüz almadım, yakın zamanda bir temizlik çantası oluşturmayı düşünüyorum. Denersem buradan paylaşırım...

Upvote 0

Açıkçası benim elim de würthe doğru gidiyor, videolardan gördüğüm kadarıyla çok pratik ve etkili, ulaşılması zor yerlere ulaşıp tozu yağı kiri akıtabileceğimiz bir yöntem gibi duruyor fakat bu şekilde motor parçalarına soketlere elektronik aksamlara zarar veririm yanlış yere sıkarım diye çekiniyorum yani cesaret edemiyorum durduk yere başımıza iş almayalım diye😅 motora hayatta su tutmam bence bu yeni nesil çoğu parçası elektronik motorlara su tutulmaz, tutulmamalı. 98 broadwayın motoru olsa neyse, elektronik hiçbişey yok nerdeyse bas suyu kurula geç. 

• Beğen
Tepkiler: SCC
Upvote 0

Geri
Üst Alt