Anahtar araç içindeyken kapılar kilitli kalması

Alpyaman

Katılımcı Üye

İsim
Alp
Merhaba,

konuyu açmadan önce forumda aradım ama bulamadım. Daha önce başlık var ise kusura bakmayın.

bugün araçtan anahtarı kontaktan çıkartıp yan koltuğa koyarak indim( niye böyle yaptım bilmiyorum). Sonra arka koltukta oğlanı çıkartmak için kapıyı açmayı denediğimde kapıyı açamadım. Başkasını bende telaş oğlan içerde ne yapacağımı şaşırdım. Daha sonra çoçuğuma kapı açmasını söyledim açtı. Eğer açamayacak bir yaşta olsa ne yapardım bilmiyorum. Çünkü yedek anahtar evde olduğu için camı kırardım sanırım. İki sorum var;

kontakta olsa da yine aynı sorun olur mu?

daha öncede araç üzerindeyken indim bu sorun ile karşılaşmadım. Acaba farketmeden bir tuşa falan mı bastım?

Arka kapıyı açamadığınızda  sürücü kapısı da mı kilitlendi?

Muhtemelen kapı merkezi kilit ayarlarını ya sadece sürücü kapısı ya da sadece açılan taraf kapıları olarak ayarlamışsınızdır.

Sol orta direk altında alarm ile ilgili bir tuş var mı ? O tuş ile açık kalan kapıların belli bir sure otomatik kapanmasini sağlıyor. Ama anahtar içeride denemedim kapanirmi.

SM-G988B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzeltiyorum yanlış bilgi olmuş.

Düğme hareket sensör algilamayi devre dışı birakiyormus. Denememistim.

Yanliz her iki pozisyondada içeriden kapi acilmiyor. Bende bu şekilde.

Arka kapıyı açamadığınızda  sürücü kapısı da mı kilitlendi?

Muhtemelen kapı merkezi kilit ayarlarını ya sadece sürücü kapısı ya da sadece açılan taraf kapıları olarak ayarlamışsınızdır.
Tüm kapılar kilitlendi. Hiç bir ayar ile oynamadım ama nasıl oldu anlamadım 

Sol orta direk altında alarm ile ilgili bir tuş var mı ? O tuş ile açık kalan kapıların belli bir sure otomatik kapanmasini sağlıyor. Ama anahtar içeride denemedim kapanirmi.

Anlamadım tam olarak neresi?

hocam bunu ben kasıtlı denedim yedek vardı tabi elimde kontakta iken denedim kitlemedi ama anahtarı çıkarıp koydum kitlendi denenmiştir 

Anlamadım tam olarak neresi?
Sol orta direk emniyet kemerinin takıldığı alt kisma dogru biyerde.
Gerci fabrikasyon alarm olan araçlarda oluyor ama sizdede olabilir diye dusundum

Anahtar yarım kontakta iken araç kilitlenmez ama anahtar çıkarıldığı vakit araç belli bir süre geçtiği zaman kilitleniyor. Mevcut anahtarlarda açma kapama vb dışında herhangi bir merkezi iletişim yöntemi olmadığı için içeride anahtar olup olmadığını anlamaz.

Tüm kapılar kilitlendi. Hiç bir ayar ile oynamadım ama nasıl oldu otomatik kilitleme 
Kapılar otomatik nasıl kilitlenir?

1- ayarlardan açık ise belli bir hız üstüne çıkınca merkezi olarak kilitlenmesi

2- dışarıdan kilitli aracı anahtar ile açma düğmesine basınca ve belli bir saniye kapı açılmazsa kendiliğinden kilitlenir.

3- anahtarsız giriş çıkış varsa kilitlenir.(bunun özelliklerini şuan yazarken tam olarak bilmiyorum)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Anahtar yarım kontakta iken araç kilitlenmez ama anahtar çıkarıldığı vakit araç belli bir süre geçtiği zaman kilitleniyor. Mevcut anahtarlarda açma kapama vb dışında herhangi bir merkezi iletişim yöntemi olmadığı için içeride anahtar olup olmadığını anlamaz.
Yeni mi bu özellik?(tabi özellikse)

7.5 merkezi kilit özelliklerini kullanma klavuzundan birisi fotoğraflayıp atabilir mi? 

Anahtar yerinden çıkarınca genellikle merkezi kilit devredeyse kilitler devre dışı kalır. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Alpyaman alp hocam Allah korumuş aynısı benim başıma geldi çok yakın zamanda. Ablamla yiğenimi arabaya indirdim yiğenimi koydum ön koltuğa kemerini bağladım ablamda anahtarı sürücü koltuğuna atmış aynı sizin gibi. Kapıyı kapattı arka koltuğa bişey koydu tekrar kapattı sürücü kapısını açmaya çalıştı açılmadı kilitlenmiş saniyesinde. Yiğenimi bide küçük 1 yaşında daha. 15 dk eniştenin yedek anahtarı getirmesini bekledik çizgifilmle falan oyaladım. Yoksa kırıcaktım camı yani. Normalde kilitlenmiyormuş o an kilitlendi ne hikmetse. 

Kimse anahtarı bırakıp arabadan inmesin vallahi ne olucağı belli olmaz. 

Araç a3. 

@Alpyaman alp hocam Allah korumuş aynısı benim başıma geldi çok yakın zamanda. Ablamla yiğenimi arabaya indirdim yiğenimi koydum ön koltuğa kemerini bağladım ablamda anahtarı sürücü koltuğuna atmış aynı sizin gibi. Kapıyı kapattı arka koltuğa bişey koydu tekrar kapattı sürücü kapısını açmaya çalıştı açılmadı kilitlenmiş saniyesinde. Yiğenimi bide küçük 1 yaşında daha. 15 dk eniştenin yedek anahtarı getirmesini bekledik çizgifilmle falan oyaladım. Yoksa kırıcaktım camı yani. Normalde kilitlenmiyormuş o an kilitlendi ne hikmetse. 

Kimse anahtarı bırakıp arabadan inmesin vallahi ne olucağı belli olmaz. 

Araç a3. 
Aynı olay işte bende daha önce bırakıp iniyordum. Ona güvendim indim başıma bu olay geldi. Benim eve gidip gelmem uzun süreceği için önce camı kırmak geldi sonda sakinleşince çoçuğun kapıyı açabileceğini düşününce o şekil kurtardık. Ama bunun bir çözümü vardır çok saçma saniyesinde kilitlenmesi. Herkes yesek anahtarı yanında mı taşıyacak tatile gittiğin de mesela? Direk camı kır aç muhabbeti çok saçma

Forumumuzda bir arkadaş ta aynı sorunu yaşamıştı, en sonunda yedek anahtar ile açtığını belirtmişti. Yanılmıyorsam megane veya başka bir markada anahtar araç içinde olduğu sürece kitlemediğini, ancak golfte kitlediğini acı bir tecrübe ile öğrenmişti. 

Geri
Üst Alt