Golf 7 Kelebek Camı Rüzgar Sesi Çözümü

Değerli Meslektaşım @Ahmet Tokmak Hocam;

Paylaşım ve bilgilendirme adına çok teşekkürler . emek vermiş kendinizce araştırmalarınız sonucu bir olumlu gelişme farketip paylaşmışsınız. 

Keşke elinizde imkan olsaymış da Ses ölçme makinası ile aradaki farkı ortaya koyacak  görüntülerle desteklenmiş olsaymış. Belki de aramızdan bunu yapacak olanlarda çıkacaktır. Daha önce de Uygulama yaptığınız bölüm için Rüzgar sesi sorunu olduğunu araştırmalar yaparak öğrenmiştim şahsen. Hatta MK 8 de bunu iyileştirirler diye düşünmüştüm . Umarım öylede olmuştur.

Bahsettiğiniz ve yaptığınız uygulamanın elbette faydası olmuştur buna inanıyorum NEt ve kesin sonuçlar için bolca deneyimlemek lazım. Aynı yolları ve aynı aracı kullandığınızdan Aradaki farkı sizler daha iyi anlamış durumdasınız ki bunu bir video ile bizlerle paylaştınız. Bu arada yeni değişim yaptığınız ön camında sorunsuz olmasına sevindim. KAzasız belasız sürüşler dilerim.Keyifli forumlar diliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Ender Çok teşekkür ederim. Açıkcası telefonumda desibel ölçer vardı hatta denedim. Ama belki de programdan kaynaklı sağlıklı sonuçlar almadım. Ancak kulağın çok rahat aradaki farkı hissettiğini söyleyebilirim.

@33hasan33 Aleyküm selam.Niğdeli sayılırım ben de orada okudum. 2 yıl Selçuk mahallesi 2 yıl özbeldede. Çok seviyorum Niğde'yi çok özledim. Çok selamlar.

@Ahmet Tokmak bence yanlış bir yapım olmuş. Oraya fitili sokarak daha fazla rüzgar direncine maruz bırakıyorsunuz. Çünkü ekstra dış fitil dışarı çıkıyor. Ses azalmış olabilir yeni takılan fitilden dolayı ama rüzgar direnci artmıştır. Özellikle aracın yan rüzgar direnci önemli. Aynalar bile bir çok teste tabi tutuluyor bu konuda. 

ses konusunda etkiyi ses ölçer bir cihazla denemek lazım çok daha iyi sonuç verir

@Ahmet Tokmak öğretmenim merak ettiğim konu siz ön camı değiştirmeden önce rüzgar sesi geliyormudu? Benim hatırladığım cam değiştikten sonra rüzgar sesi aldığınızı hatırlıyorum. Eğer böyle ise kelebek cam rüzgar sesi de sonradan mı çoktu?

@Ahmet Tokmak öğretmenim merak ettiğim konu siz ön camı değiştirmeden önce rüzgar sesi geliyormudu? Benim hatırladığım cam değiştikten sonra rüzgar sesi aldığınızı hatırlıyorum. Eğer böyle ise kelebek cam rüzgar sesi de sonradan mı çoktu?
Öğretmen arkadaşımıza, ÖĞRETMENİM diye hitap ettiğiniz için, sizi kutluyor teşekkür ediyorum.(hoca camide)

@Alpyaman Videoda da belirtmiştim şu şekilde oldu. Ben hiç dikkat etmedim aracı kullanırken. Müzik  açınca zaten bastırıyor sesi. Camı değiştirince sırf araç rüzgar sesi alıyor mu diye test ettim. Bu sol taraftan gelen sesten şüphelendim ve sesi ön cam değişikliğine bağladım. Ön cam üzerinde yapılan testte sorun olmadığı anlaşılınca kelebek camının oralardan bir yerlerden geldiğini anladım ve bu yöntemi denedim. Etkisi kesinlikle yadsınamaz. Araç hareket halinde iken fitili söküp tekrar camı kapatınca gelen sese inanamazsınız.

Valla ilk golfumde daha az ses vardi bunda daha cok ruzgar sesi aliyorum. Bunda sunroof var diye dusunduk eşimle ben. Ama bunu deniycem golf dedigin sessiz arabadir :D  ya hele bi ara dugun sebebiyle ilk golfu sattim symbol aldim is görsün diye aman allahim icerde fırtına var :D  

@Alpyaman Videoda da belirtmiştim şu şekilde oldu. Ben hiç dikkat etmedim aracı kullanırken. Müzik  açınca zaten bastırıyor sesi. Camı değiştirince sırf araç rüzgar sesi alıyor mu diye test ettim. Bu sol taraftan gelen sesten şüphelendim ve sesi ön cam değişikliğine bağladım. Ön cam üzerinde yapılan testte sorun olmadığı anlaşılınca kelebek camının oralardan bir yerlerden geldiğini anladım ve bu yöntemi denedim. Etkisi kesinlikle yadsınamaz. Araç hareket halinde iken fitili söküp tekrar camı kapatınca gelen sese inanamazsınız.
Videonun başındaki açıklamayı kaçırmışım. Sorunun çözülmesine sevindim 

@farukal Direnci fazla arttirici bir etki oldugunu dusunmuyorum. Orada belki yarim cm bile degildir verdigi aci. Yine de bu sorunu yasayan insanlar icin bence guzel bir cozum yolu. Bir arkadasim o da muzdaripti kelebek camindan gelen sesten. Ona da tavsiye ettim bakalim onda da ise yarayacak mi?

Geri
Üst Alt