Golf 7.5 tdi VOGTLAND COİLOVER HAKKINDA..

Raban7

Katılımcı Üye

İsim
-
Merhabalar arkadaşlar, 

Malum sitede bir ilan gördüm vogtland coilover. Anlık eibach 35mm yaydan alçaltma orantısızlığından dolayı memnun değilim. İstediğim gibi ayarlamak birde vogtland olması beni çekti açıkçası. 25 bin önceki sahibi bu arkadaşta 15 bin kullanmış. 

Sizlerinde fikirlerinizi bekliyorum alınır mı? Fotoğraftan durumunu anlayabilir miyiz? 

En önemlisi fiyatı hakkında hiçbir fikrim yok anlık tek vogtland coilover ilanı olduğu için. 

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-aksesuar-tuning-volkswagen-golf-7-7.5-audi-a3-8v-leon-5f-tdi-vogtland-coilover-825938282/detay

Merhabalar arkadaşlar, 

Malum sitede bir ilan gördüm vogtland coilover. Anlık eibach 35mm yaydan alçaltma orantısızlığından dolayı memnun değilim. İstediğim gibi ayarlamak birde vogtland olması beni çekti açıkçası. 25 bin önceki sahibi bu arkadaşta 15 bin kullanmış. 

Sizlerinde fikirlerinizi bekliyorum alınır mı? Fotoğraftan durumunu anlayabilir miyiz? 

En önemlisi fiyatı hakkında hiçbir fikrim yok anlık tek vogtland coilover ilanı olduğu için. 

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-aksesuar-tuning-volkswagen-golf-7-7.5-audi-a3-8v-leon-5f-tdi-vogtland-coilover-825938282/detay
@Aliiii Hocam vogtland coilover kullanıyordu hatırladığım kadarıyla.

@frknyldrm Aynen hocam, sağol konuyu görmemi sağladığın için. 

@Raban7 Aracı sıfır aldıktan 6 ay sonra araştırma vs. Mubea yayları sipariş geçtim Vosmer İzmir'den. Montajı yapıldı vs. araba teslimine geldi sıra. Aaaa! araba leylek :)  Bunun neresi alçalmış ya diyorum sürekli içimden. Evet tamam konforda gram değişiklik olmadı ama 30-35mm'ler benim için çok yüksek. 6 ay dayanamadım, sattım ve coilover'a geçtim. 

Alırken 3 marka vardı aklımda. Jom Blueline (o zamanlar 1300 lira takımı - sudan ucuz o yüzden sürekli aklımı kurcaladı ama hiç bir zaman sıcak bakmadım), ST (Bildiğiniz gibi KW'nin alt klasman ürünü VW-Seat gibi) ve Vogtland (son kararım oldu). ST ile Vog aynı paraydı o zamanlar (2800 TL/9 Taksit Montaj dahil Yıl 2016). İki ürün hakkında da hep pozitif yorumlar vardı, eşlenik kalitedeydi neredeyse. Vogtland 10 yıl garanti verdiği için Vogtland tercih etmiştim. 

20160711_141138.jpg

20160711_141124.jpg

Coilover bence çok güzel birşey (alçak kullanmayı seven biri için). Alır almaz önlerden 1cm pay bırakacak, arkalar sonuna kadar düşecek şekilde ayarlatmıştım. Bu kadar alçak olunca haliyle konfor ciddi anlamda değişiyor (16 Doverli bir Golf'e bindikten sonra anladım). Yol tutuşum ciddi anlamda iyileşti (subjektif olabilir - Muğla / Aydın arası bilen bilir dağ arası yollarda iç dış viraj yapa yapa yolun nasıl geçtiğini anlamıyorum :) ).

Yani ben bir daha araç alsam, direk coilover alırım. Coilover alacaksamda Vogtland ST yada KW arasından birini seçerim.

Genel olarak artısı, ciddi anlamda alçaltabiliyor olman. Bunu ayarlayabiliyor olman (önler kolay arkalar zor) ve yol tutuşuna etkisi. 

Eksi olarak konfor kaybı denilebilir. Şunu belirtmekte fayda var, coil evet ayarlanabilir fakat önler için ayarlaması çok kolay. Kriko ile bile rahatlıkla diş sayarak ayarlanabilir sağ sol için ve kafayı buna göre düzenleyebilirsiniz. Fakat arkada coil ayar yeri yayların tepesine oturuyor ve gömülüyor (fotosunu ekliyorum). Bu nedenle arkaların ayarlanması zor. Ben arkaları 2 kere ayarlattım, şimdi ise ortalama bir değerde bıraktım (lastik 1 parmak üstü). Öyle coilim var zırt pırt ayarlarımlık bir durum olmuyor. 

IMG-20160711-WA0004.jpeg

Fiyat konusunda ise hiç bir güncel bilgim yok. Şöyle bir site buldum ne kadar güncel fiyat veriyorlar bilmiyorum ama eğer güncel ise 40.000km'de bir coil için aşırı fazla bir fiyat bu. 

https://www.ozenperformans.com/product-page/volkswagen-golf-7-vogtland-coilover-kit

TUVTURK muayenesinden de hiç problem olmadan geçiyorum. Sonradan yapma coiloverlar (xxxxştain) problem yaratıyor diye biliyorum. Çünkü krikoya vurulunca araba yaylar boşa çıkıyor. Kaliteli markalarda böyle birşey yok.

Bu olur olmaz bilmem ama 3.5cm yay az diyorsanız mutlaka coile geçin. AMA 3.5 değilde 4.5 cm alçaktmak için geçmeyin :) onun için 4.5cm yay alın. Boşa masraf etmiş olmayın.

IMG-20160716-WA0019.jpg

IMG-20170605-WA0007.jpg

@Aliiii Hocam çok teşekkür ederim detaylı bilgilendirmeniz için öncelikle. Benim amacım aslında daha fazla alçaltmak değil hem eşit seviyede olsun hemde istediğime göre ayarlayabileyim.(istediğime göre derken çok nadir olabilecek birşey bu). Onun haricinde orjinal amortisörle spor yay kullanmaktan daha sağlıklıdır diye düşünüyorum. Vogtland kalitesinde coilover kullanımıda hiçbir sıkıntı yaratıcağını düşünmüyorum. Peki bu durumda siz önerir misiniz eğer ki fiyat güncelse o satıcıda. 

Bu arada zor olsada kendiniz arkaları ayarlayabiliyor musunuz?

@Raban7 Açıkcası talep eşit düşürmek ve biraz daha fazla düşürmek ise 4.5 CM Vogtland yay deneyebilirsiniz belki? Arkaları ayarlayamıyorum ben. 2 kere ayarlattım dediğim gibi ikisini de lifte kaldırtdım. Hatta bazıları lifte kaldırdıktan sonra arka salıncak civatalarını söküp yayları çıkartıp ara parçayı elle ayarlayıp taktı, diğer gittiğim yer salıncakları boşa almadan direk üzerinde yaptı. Ama her şartta bence arkalar bireysel çözüm için çok zor. 

Eğer linkteki fiyat güncel ise ve böyle bir bütçeniz var ise kesinlikle sıfırını alın. Normalde Vogt coillerin ön amortisörleri pirinç rengi. İkinci el ilanda olanın ne rengi kalmış ne esamesi. 

Merhabalar arkadaşlar, 

Coilover olunca kullanım sıklığı zamanı Lastikler gibi düşünürüm ben. Bence Çok yorulmuşlardır Gerekli hassasiyet ve bakımı yapılmamışsa şayet uzak dururdum.

Fiyatta öyle çok ama çok uygun değil :)  

Vogtland coilover konusunda çok iyi bir marka 2007 yılında turbo vtec için alıp kullanmıştık o zamandan beri halen aracın üstünde hiç sorun yaşanmadı yağ kaçağı olsun patlak çatlak hiç bir şey olmadı 2015 yada 2016 yılında leon fr için almıştık halen kullanılıyor ondada problem yok memnun kalırsınız. Ali bey’de tecrübelerini aktarmış hayırlısı olsun şimdiden

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İlan Benim Bu arada Bilginiz Olsun,  Satılmadığı Takdirde Geri Takacağım Araca 2 Hafta İçinde.

Geri
Üst Alt