Çalışma masası tavsiyesi

Furkan

Moderatör
İsim
Furkan
Herkese merhaba,

Bin bilsen de bir bilene danış demişler, kaldı ki bin bildiğim de yok. O yüzden sizlere danışmak istiyorum. :D

60*90 cm veya 60*100 cm ebatlarında basit bir çalışma masası almak/yapmak istiyorum.

Hazır bir masa mı alsam yoksa hazır kesim masif masa tablası alıp seçeceğim bir ayağın üstüne yerleştirip hazırda olmayan bir şey mi yapsam bilemedim. 

Alttaki çam masa tablası ham halde satılıyormuş, böyle bir şey alsam üstüne nasıl bir cila uygulamak lazım?

Masanın bulunduğu odada uyuyacağım için sağlıklı bir malzeme de olması gerekiyor aynı zamanda.

Screenshot_2.jpg

Masif panel doğal malzeme olduğu için bana daha sıcak geliyor lakin bunun bir bakımı oluyor mu bilmiyorum, malzeme zamanla kasılıp düzlüğünü kaybeder mi bilmiyorum. 

Böyle bir panel kullansam dört köşeye ayak mı koymalıyım yoksa bir çerçeve ile birbiri ile bağlantılı olan bir ayak mı almalıyım?

Screenshot_1.jpg

Screenshot_3.jpg

Masif panel değil de suntalam/mdflam panel mi almalıyım? 

İnternet üzerinden tavsiye edeceğiniz bir satıcı var mıdır? Görselleri örnek amaçlı paylaşıyorum, 350 lira bir ayağa veremem.

Kafamda masa için ayırdığım bütçe maksimum 400 lira. Kafamda 400 soru :)

Teşekkürler. 

@frknyldrm bknz. donanimhaber.com
Baktım hocam, lakin karar vermeme faydası olacak bir şey bulamadım yorumlarda.

@frknyldrm Furkan hocam w ayaklar güzel birde şöyle masif damarlı bir ahşaba epoksi yaptırınca güzel oluyor.boyutunu kendi ihtiyacına göre ayarlarsın

Ekli dosyayı görüntüle 33672
Hocam bunları biliyorum, gerçekten hoş çalışmalar var ama bütçemi çok aşacak uygulamalar bunlar. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
@frknyldrm evet ağaç işleri endüstri mühendisi aynı zamandada mobilya dekorasyon öğretmeni ve bir akademisyen olarak sorunuzu yanıtlıyorum😅 İlk öncelikle çalışma masası için araştırma yapıyorsunuz MDF - Yongalevha(sunta) gibi ürünleri kullanmayı sevmem ve kullanılmasınıda barındırdığı formaldehit nedeniyle tavsiye etmem. Masif çam panel tercihlerinizi arasındaki en iyi ürün diyebilirim fakat bu tip ürünlerinde ısıl işlemli olması gerekir yoksa çalışırlar yani eğilip bükülürler. Epoksi kullanılan renkli bir masayı çalışma masası olarak kullanmanızı tavsiye etmem hem gözünüzü yorar hemde dikkatinizi dağıtacaktır. 4 adet metal ayak takmanızıda önermem bir müddet sonra vidaladığınız yerlerden oynamalar başlayacaktır yaptığım uygulamalarda sık sık bu sorunla karşılaşdım. Diğer bir seçenekte metal siyah ayaklara bakmışsınız bunları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz fakat internetten görmeden alacaksanız dikkat edin metalin profil kalınlığını çok ince gönderebilirler en az 2mm kalınlıkta olmalıdır. Gel gelelim en can alıcı nokta masif panel alırsanız üzerine hangi verniği yağı yada cilayı uygulayacaksınız. Tik yağı tung yağı oyuncak yağı vs yağlar kapatıcıdır fakat uzun süre koku yaparlar ev ortamına uygun değildir. Yat verniği kesinlikle kullanmayın. Akrilik sprey vernikler çok hızlı kururlar uygulaması kolaydır fakat dayanıklı değillerdir uzun süre sonra bile üzerine baskı uyguladığımız da üzerinde iz oluşur. Gomalak cilası vazgeçilmezimdir çok eski bir ciladır fakat yüzeye tam olarak uygulamak 1 ay sürebilir defalarca uygulanır fakat mükemmel bir yüzey elde edilir en sağlıklısıdır ama sizin için uğraştırıcıdır. Polyester, selülozik, sentetik, poliüretan gibi vernik türlerinden size en uygun olanı poliüretan dır fakat tabancayla atılması gerekir çift kompenentlidir öncesinde ince bir zımpara ile düzgün yüzey elde edilmeli en az 2 kat dolgu katlar arası zımpara yapılıp son kat verniği atılmalıdır. İmkanınız varsa masif çam paneli alın vernik atan bir kişiye cila işlerini yaptırın altınada seçtiğiniz metal ayağı monte edin. Ayrı 4 ayak monte etmeyin. Çekinmeden soru sorabilirsiniz mesleğimdir😊

@frknyldrm evet ağaç işleri endüstri mühendisi aynı zamandada mobilya dekorasyon öğretmeni ve bir akademisyen olarak sorunuzu yanıtlıyorum😅 İlk öncelikle çalışma masası için araştırma yapıyorsunuz MDF - Yongalevha(sunta) gibi ürünleri kullanmayı sevmem ve kullanılmasınıda barındırdığı formaldehit nedeniyle tavsiye etmem. Masif çam panel tercihlerinizi arasındaki en iyi ürün diyebilirim fakat bu tip ürünlerinde ısıl işlemli olması gerekir yoksa çalışırlar yani eğilip bükülürler. Epoksi kullanılan renkli bir masayı çalışma masası olarak kullanmanızı tavsiye etmem hem gözünüzü yorar hemde dikkatinizi dağıtacaktır. 4 adet metal ayak takmanızıda önermem bir müddet sonra vidaladığınız yerlerden oynamalar başlayacaktır yaptığım uygulamalarda sık sık bu sorunla karşılaşdım. Diğer bir seçenekte metal siyah ayaklara bakmışsınız bunları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz fakat internetten görmeden alacaksanız dikkat edin metalin profil kalınlığını çok ince gönderebilirler en az 2mm kalınlıkta olmalıdır. Gel gelelim en can alıcı nokta masif panel alırsanız üzerine hangi verniği yağı yada cilayı uygulayacaksınız. Tik yağı tung yağı oyuncak yağı vs yağlar kapatıcıdır fakat uzun süre koku yaparlar ev ortamına uygun değildir. Yat verniği kesinlikle kullanmayın. Akrilik sprey vernikler çok hızlı kururlar uygulaması kolaydır fakat dayanıklı değillerdir uzun süre sonra bile üzerine baskı uyguladığımız da üzerinde iz oluşur. Gomalak cilası vazgeçilmezimdir çok eski bir ciladır fakat yüzeye tam olarak uygulamak 1 ay sürebilir defalarca uygulanır fakat mükemmel bir yüzey elde edilir en sağlıklısıdır ama sizin için uğraştırıcıdır. Polyester, selülozik, sentetik, poliüretan gibi vernik türlerinden size en uygun olanı poliüretan dır fakat tabancayla atılması gerekir çift kompenentlidir öncesinde ince bir zımpara ile düzgün yüzey elde edilmeli en az 2 kat dolgu katlar arası zımpara yapılıp son kat verniği atılmalıdır. İmkanınız varsa masif çam paneli alın vernik atan bir kişiye cila işlerini yaptırın altınada seçtiğiniz metal ayağı monte edin. Ayrı 4 ayak monte etmeyin. Çekinmeden soru sorabilirsiniz mesleğimdir😊
ders niteliğinde cevap olmuş maşallah :)  formaldehit çok sıkıntılı bişey midir hocam günümüzde neredeyse bütün mobilyalar yongalevha oluyor gidip sitelerden özel yaptırmadıktan sonra 

Hocam öncelikle ayrıntılı yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bu, forumda açtığım ikinci tavsiye konusu ve ikinci kez iyi ki foruma yazmışım dedim.  (y)

Odam çok ufak ve içerisi mdf lam ve suntalam mobilya dolu (ranza, gardırop, dolap). Gönül ister ki hepsi doğal malzemeden mamul olsun ama onlara bir şey yapamayacağım artık.

Masif panel üzerinden gidelim, öncelikle poliüretan vernik uygulayacak birini bulmam lazım.

Bu vernikten sonra fotoğraftaki malzemeye yakın bir renk elde edilebilir mi? Ranza bu malzemeden yapılma.

Oda ahşap kartelası gibi olsun istemiyorum, en azından tonları yakın olsun.

P_20200604_222418.jpg

Metal ayaklar da biraz şekli şemali düzgün olunca masa fiyatlarına geliyor. Ekonomik bir şekilde nasıl bir ayak önerirsiniz?

İşin uzmanı olmak ayrı bir durum Maşallah Hocam.   (y)

@frknyldrm gönderdiğiniz ahşabın tekstürü meşeye veya kestaneye benziyor. Piyasada pinotex yada ahşap renklendirici diye satılan boyalar var renklendiriciler.

IMG_20200604_223429.jpg

Ağaç meşe ama rengi hava ile oksiklenmesinden dolayı ceviz gibi görünüyor bir boyacıda karteladan bakarsanız asıl renge yakını daha iyi bulabilirsiniz. Ayak konusunda ucuz olsun derseniz ben ankara sitelerden torna ayak alıyorum tanesi 15 ₺ civarı plastik aparatları ile açılı bir şekilde monte edebiliyorsunuz. IMG_20200604_224322.jpg

@frknyldrm gönderdiğiniz ahşabın tekstürü meşeye veya kestaneye benziyor. Piyasada pinotex yada ahşap renklendirici diye satılan boyalar var renklendiriciler.

Ekli dosyayı görüntüle 33696

Ağaç meşe ama rengi hava ile oksiklenmesinden dolayı ceviz gibi görünüyor bir boyacıda karteladan bakarsanız asıl renge yakını daha iyi bulabilirsiniz. Ayak konusunda ucuz olsun derseniz ben ankara sitelerden torna ayak alıyorum tanesi 15 ₺ civarı plastik aparatları ile açılı bir şekilde monte edebiliyorsunuz. Ekli dosyayı görüntüle 33697

Attığım fotoğraf ranzanın malzemesi suntalama ait ama isminin ne diye geçtiğini bilmiyorum.

Şimdi yapmam gereken şey; bu malzemenin renginin hangi ağacın görüntüsüne yakın olduğunu belirlemek yani değil mi?

Ona göre verniği alıp masif levhaya uygulatmam gerekiyor yani.

Ayaktan beklentim; mümkün olduğunda az yer işgal edip kullanımı zorlaştırmaması, masanın sallanmasına müsaade etmeyecek şekilde sağlam olması ve ekonomik olması. Metal düşünmüştüm ama bu şartları ahşap da sağlayacaksa seve seve ahşap ayak alırım tabi. Montajı aparatları nasıl oluyor peki hocam, geçme mi?

@frknyldrm vernikten önce üstüne uygun bir bez kumaş yada üstübü ile ahşap renklendiriciyi süreceksiniz sonra vernik işleri. Aparat plastik vidaladıktan sonra ayaklar civatalı üzerine döndürerek takılıyor

IMG_20200604_232044.jpg

Hocam akademik olarak uzmanlık alanım ağaç malzeme. Hobilerim çocuklara ahşap oyuncak yapıp vermek Instagram da (fetihoyuncak) sayfam var yaptığım işlerin bi kısmını oraya atarım. Bunu kesinlikle reklam amaçlı söylemiyorum yanlış anlaşılmasın🙂. Dünyanın en doğal malzemesidir ahşap.

@frknyldrm vernikten önce üstüne uygun bir bez kumaş yada üstübü ile ahşap renklendiriciyi süreceksiniz sonra vernik işleri. Aparat plastik vidaladıktan sonra ayaklar civatalı üzerine döndürerek takılıyor

Ekli dosyayı görüntüle 33698
Ahşap renklendirici alırken bu ranzanın malzemesinin fotoğrafı ile seçim yapmam sağlıklı olur mu acaba?

Ayaklar açılı durmasa da olur ama bu sistem demontajı da kolaylaştırdığı için güzelmiş. Zamanla gevşemez değil mi hocam?

Geri
Üst Alt