Geri Geri Giderken Fren Yapınca Gelen Ses

Hkmt

Yeni Üye
İsim
Hikmet
Arkadaşlar merhaba , golf 7 araç sahibiyim ve özellikle aracı yıkadıktan sonra geri geri gelirken linkte de görüleceği gibi oldukça yoğun bir gıcırtı sesi geliyor. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. 

Hocam benim araç 7.5 kasa 2019 1.0 tsi manuel vites. Birebir aynı ses bende de mevcut. Bazen yapıyor bazen yapmıyor, fren kuvveti açısından herhangi bir problem yaşamadığım için önemsemedim ama forumda yaşayan arkadaşlar kesin vardır. Belki çözüm hakkında bilgilendirirler

Merhaba Hocam. Bu konuda forumumuz da bolca bilgi mevcut. Aracinizin disk balataları nemli veya yağışlı hava koşullarında olduğu gibi yıkama sonrasında da birbirlerine tutulmaları artmasından kaynaklı ilk hareketlerde ses yapar. Sonrasında ısındık da bu ses kaybolur. Korkulacak bir durum değildir. Fiziksel bir Kuraldir.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Ender Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Çözümü balataları değiştirmek midir ?

Sırf bu sebepten balataları değişmenize gerek yok

@Kysr038 sesi geçirmenin farklı bir yolu var mıdır ? 

Merhaba Hocam. Bu konuda forumumuz da bolca bilgi mevcut. Aracinizin disk balataları nemli veya yağışlı hava koşullarında olduğu gibi yıkama sonrasında da birbirlerine tutulmaları artmasından kaynaklı ilk hareketlerde ses yapar. Sonrasında ısındık da bu ses kaybolur. Korkulacak bir durum değildir. Fiziksel bir Kuraldir.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hiç gerek yok balata değişimine ,Zaten değişseniz de olmayacağının garantisi yok. Size tavsiyem aracınızı yıkamadan önce  park edip Mekanik el frenini devre dışı burakmak  ( Auto hold) Ayrıca Balata spreyi kullanmakta faydalı olacaktır. Özellikle sıcak havalarda veya ısınmış olan balatalar durumunda sudan yıkamadan uzak tutmanız yeterli olacaktır.

Sorun arka balatanın  yuvayasında hareket etmesinden kaynaklanıyor, 2013 ekim ayında aracı teslim aldım, 2014 Temmuz ayında bu ses icat oldu. 3 ay önce arka fren balatalarını değiştim ses artık yok. 

@coskun023 aynen katiliyorum ayni problem bende vardi degistirdim ses kesildi

@coskun023

@Koc  Araçların model yılı nedir Hocam. Bir seride sizin  bahsettiğiniz sorunlar yaşanmıştı diye hatırlıyorum.

Genelde belli bir seride olduğunu Serviste öğrenmiştim bende. O zaman 2015 mart çıkışlı olan aracımın Fren balatalarını da değişmiştik . 2013-2015 arası bu serilerin bazılarında görüldüğü doğrulandı belki faklı yıllarda azda olsa kullanılan parçadan kaynaklı olanlar da vardır. Ama 2016 2017 makyajlı kasalarda pek şikayet duymadım doğrusu. Şuan 7.5 makyajlı kasa aracımda da hiç yaşamadım mesela. 

KEyifli Forumlar dilerim.

@Ender @coskun023 aracım 2016 model 1.2 tsi allstar. Ses gerçekten çok fazla ve rahatsız edici. Balata temizleyici denedim daha fazla ses yaptı. Değiştirmekten başka çare yok sanırım. Doğuş otoyla görüştüğümde değiştirsek bile garanti veremeyiz dediler başka bir ustaya götürmeyi düşünüyorum. Başka bir önerisi olan varsa onu da deneyebilirim. Herkese çok teşekkürler. 

Geri
Üst Alt