Araç camlarının üzerinde yazan bilgilerden camın üretim tarihi ve standartlarını öğrenme

AhmetCakmak

Yönetici
İsim
Ahmet Çakmak
Araç satın alırken veya aracımızın camını değiştirmek gerektiğinde camların çeşitli kriterlerine bağlı olarak fiyatları değişebiliyor. Bu fiyat farkı camın kalite standartlarından dolayı ortaya çıkabiliyor.

on-cam-uretim-tarihi.jpg

Camın üzerindeki damgaların anlamları:

1. Üreticinin ticari damgası. Burada cam üreticisinin damgası bulunmaktadır. Görseldeki cam, VW'nin üretim yaptırdığı Pilkington adlı bir cam firmasına ait. Otomobil markaları pek çok farklı cam üreticisiyle çalışmaktadır. Bu yüzden logo altındaki isim değişiklik gösterebilir.

2. Camın türünü ifade eder. Roma rakamlarını ifade eden eğik çizgidir.

I - Güçlendirilmiş ön cam

II - Standart çok katmanlı ön cam

III - İşlenmiş çok katmanlı ön cam

IV - Plastik cam

V - Işık geçirgenliği %70'in altında olan diğer camlar (ön cam hariç)

VI - %70'in altında ışık geçirgenliği olan çift cam

3. Camın sertifikalandırıldığı ülke kodudur. E ile başlar, sonraki gelen sayı ülkeyi ifade etmektedir.

1-Almanya, 2-Fransa, 3-İtalya, 4-Hollanda, 5-İsveç, 6-Belçika, 7-Macaristan, 8-Çekya, 9-İspanya, 10-Yugoslavya, 11-İngiltere, 12-Avusturya, 13-Lüksemburg, 14-İsviçre, 16-Norveç, 17-Finlandiya, 18-Danimarka, 19-Romanya, 20-Polonya, 21-Portekiz, 22-Rusya, 23-Yunanistan, 24- İrlanda, 25-Hırvatistan, 26-Slovenya, 27-Slovakya, 28-Belarus, 29-Estonya, 31-Bosna Hersek, 32-Letonya, 37-Türkiye, 42-AET, 43-Japonya, 45-Avustralya, 46-Ukrayna, 47-Güney Afrika, 48-Yeni Zelanda, 49-Kıbrıs, 50-Malta, 51-Kore Cumhuriyeti , 52-Malezya, 53-Tayland

4. ABD Ulaştırma Bakanlığı standartlarına uygunluğu gösteren üretici sertifikasıdır. M, AS ve DOT ifadeleri yer alır.

AS1  - ABD standartlarına uygundur.

AS2 - Ön cam hariç her yerde olabilir. 

AS3  - Araca takılması yasaktır.

5. Avrupa güvenlik standartı ECE R43 ile uyumluluğu ifade eder.

6 ve 8. Çin güvenlik standartı CCC E000199 / E000039 ile uyumluluğu ifade eder.

7. Camın üretim tarihinin standart bir gösterimi yoktur. Üretim tarihi gösterimi camın üreticisinden üreticisine değişmektedir.

Fotoğraftaki gibi olan noktalı gösterimli camlarda yazan rakam üretim yılını, noktalar ise üretim ayını ifade eder. Tam olarak bir standartı olmadığı için 5 rakamı eski camlarda 2005 üretimi olabilirken daha yeni araçlarda yazan 5 rakamı 2015 üretim yılını ifade edebilmektedir.

————

Fotoğraf için @Ahmet Tokmak hocamıza teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Böyle güzel bilgileri bir başlık altında topladığınız için teşekkür ediyorum :)  Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Araç satın alırken veya aracımızın camını değiştirmek gerektiğinde camların çeşitli kriterlerine bağlı olarak fiyatları değişebiliyor. Bu fiyat farkı camın kalite standartlarından dolayı ortaya çıkabiliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 33580

Camın üzerindeki damgaların anlamları:

1. Üreticinin ticari damgası. Burada cam üreticisinin damgası bulunmaktadır. Görseldeki cam, VW'nin üretim yaptırdığı Pilkington adlı bir cam firmasına ait. Otomobil markaları pek çok farklı cam üreticisiyle çalışmaktadır. Bu yüzden logo altındaki isim değişiklik gösterebilir.

2. Camın türünü ifade eder. Roma rakamlarını ifade eden eğik çizgidir.

I - Güçlendirilmiş ön cam

II - Standart çok katmanlı ön cam

III - İşlenmiş çok katmanlı ön cam

IV - Plastik cam

V - Işık geçirgenliği %70'in altında olan diğer camlar (ön cam hariç)

VI - %70'in altında ışık geçirgenliği olan çift cam

3. Camın sertifikalandırıldığı ülke kodudur. E ile başlar, sonraki gelen sayı ülkeyi ifade etmektedir.

1-Almanya, 2-Fransa, 3-İtalya, 4-Hollanda, 5-İsveç, 6-Belçika, 7-Macaristan, 8-Çekya, 9-İspanya, 10-Yugoslavya, 11-İngiltere, 12-Avusturya, 13-Lüksemburg, 14-İsviçre, 16-Norveç, 17-Finlandiya, 18-Danimarka, 19-Romanya, 20-Polonya, 21-Portekiz, 22-Rusya, 23-Yunanistan, 24- İrlanda, 25-Hırvatistan, 26-Slovenya, 27-Slovakya, 28-Belarus, 29-Estonya, 31-Bosna Hersek, 32-Letonya, 37-Türkiye, 42-AET, 43-Japonya, 45-Avustralya, 46-Ukrayna, 47-Güney Afrika, 48-Yeni Zelanda, 49-Kıbrıs, 50-Malta, 51-Kore Cumhuriyeti , 52-Malezya, 53-Tayland

4. ABD Ulaştırma Bakanlığı standartlarına uygunluğu gösteren üretici sertifikasıdır. M, AS ve DOT ifadeleri yer alır.

AS1  - ABD standartlarına uygundur.

AS2 - Ön cam hariç her yerde olabilir. 

AS3  - Araca takılması yasaktır.

5. Avrupa güvenlik standartı ECE R43 ile uyumluluğu ifade eder.

6 ve 8. Çin güvenlik standartı CCC E000199 / E000039 ile uyumluluğu ifade eder.

7. Camın üretim tarihinin standart bir gösterimi yoktur. Üretim tarihi gösterimi camın üreticisinden üreticisine değişmektedir.

Fotoğraftaki gibi olan noktalı gösterimli camlarda yazan rakam üretim yılını, noktalar ise üretim ayını ifade eder. Tam olarak bir standartı olmadığı için 5 rakamı eski camlarda 2005 üretimi olabilirken daha yeni araçlarda yazan 5 rakamı 2015 üretim yılını ifade edebilmektedir.

————

Fotoğraf için @Ahmet Tokmak hocamıza teşekkürler.
Güzel bir bilgi olmuş, ellerinize sağlık..... 

Elinize sağlık güzel bir bilgi olmuş.Şimdiye kadar sadece 1 numaranın varlığına dikkat ediyorduk :lol:  Meğer bir hayli veri sağlıyormuş cam üzerindeki sayılar.

Geri
Üst Alt