🕹DSG Sizce bunlar sorun mu? / Kuruntu mu?

oguzkaanvolkan

Katılımcı Üye

İsim
Oğuz Kaan Volkan
Merhaba herkese 
Biraz uzun olucak ve kuruntular icerebilir dikkat!!!  Simdiden okuyupta gereksiz bulanlardan ozur diliyorum kusura bakmayin,bastanda soyleyeyim takintili bir psikopatim ama ilk golfümde Dsg’ ydi buda Dsg. Yani şanzumana yabanci degilim 4 yil kullanmisimdir. Arabayida fazlasiyla dinler takip ederim. 

İlk aracimdan şu halk arasindaki tabiriyle şıkırtı sesi geliyordu. K1 K2 kulakciklarindan kaynaklanan, bozuk yollarda ve arnavut kaldirimlarda gelen ses. Bunda da geliyor. Yollarda da bircok VW’den bu ses geliyor. Hangi siteye baksam ki burda da herkesin tek dedigi normal bir ses, kronik. Bende oyle biliyorum. Bu sesi kesmenin cozumu var mi?      Son zamanlar sanki bu ses artti yada ben artik kafayi yiyorum. Ozellikle gece dar sokaklarda ve radyoyu kapatip cami acip dinleye dinleye  :O  Mesela yokus cikiyorum yokusun sonuna gelince  frene basmaya gerek yok ayagimi gazdan cekince yavaslarken D3 ten D2 ye cekerken bir kere kararsiz kalip vuruntu yapiyor (şıkırtı sesi eşliğinde o allahin emri) yani vites dusurdugunu duyuyorum. Bu vuruntu motor kulagindan mi yoksa vitesten mi sizce? Tam duracak gibi olurken caddeye cikmak icin gaza yuklendigimde yine o şıkırtı sesini duyuyorum. Yani farkindayim kavrama kararsiz yokus cikarken inerken ama bu herkeste mi boyle ? Yada arada eşim aliyor arabayi dsg kullanim hafizasi denen şey varmış ondan mi ?
Dsg resetleme denen kombinasyonu yaptim fark goremedim.

Gecen gunde trafikte baya kaldim d1 d2 d3 gecislerini herzaman olmasada hissettiriyor. Yuksek viteslerde sıkıntı yok. Bazende vitesi yuksek devirde degistiriyor d2 ye atarken. Kendi kendime diyorum ki Dsg sorunlari arasinda gec vites degistirme yaziyordu dur bakalim Kaan yavasla sonra tekrar kalkiyorum bu sefer olmuyor.  

Bazende ani kalkislarda titreyerek kalkiyor. En korktugum semptom bu. 😁 Bu titreme yolcunun anlayacagi cinsten degil. Ben bile hala karar veremiyorum patinaj mi cekerek kalktim yoksa dsg muhabbeti mi diye. Patinaj olsa esp yanmasi lazim yanmiyor. 

Biri bana dsg tanrisi bir usta tavsiye etsin istiyorum gideyim ustam al suna bi check up yap diyeyim bi gazlasin desin ki bunun sıkıntısı bu bu bu 🙂 (İstanbulda

Ya da benim dsg aracim sorunsuz diyen arkadas varsa bir tur binebilir miyim 😁 ? Sorunlu sorunsuz arasindaki farki anlamak icin. O arkadaşta benim araca bakabilir mesela.

Vaktinizi caldim kusura bakmayin sirf bu yuzden Masraf acacak diye araci satip manuele gecmek istiyorum ama dsgnin rahatligida baska 😒

@oguzkaanvolkan merhaba hocam. Bu dsg gerçekten nazik bir şanzıman. Eşim manuel kullanamadığı için Highline Golf 7 satıp Comfortline Dsg Golf 7 aldım. Evet çok rahatlık ama insan gaza basarken bazen tedirgin oluyor acaba titrer mi vuruntu yapar mı? Eşim kullanırken pek hissetmiyorum aslında kendim direksiyon başına geçince bunları hissediyorum. Çokta aracı dinlememek lazım bence 😊 

En güzel çözüm müzik ses seviyesini %25 üzerinde tutmak

Trim sesi dsg sesi duymayacaksin

Yolun tadini cikartacaksin

Ben öyle yapmaya çalışıyorum

Ben birşey sorabilirmiyim aracım 1.4 dsg normal uzun yolda giderken stabil 100 110 km hızda devri 1500 1800 arasında stabil duruyor bu normal  mi yüksek mi 

@Tracy299 @HONEY yani iyi guzel dinleme diyorsunuzda hani benim amacim sıkıntı varsa bastan masrafi azaltmak. Mesela bu saydiklarim sizde oluyor mu? Dsg bumudur yani ? 

[mention=3290]Tracy299[/mention] [mention=11839]HONEY[/mention] yani iyi guzel dinleme diyorsunuzda hani benim amacim sıkıntı varsa bastan masrafi azaltmak. Mesela bu saydiklarim sizde oluyor mu? Dsg bumudur yani ? 
Benzer dsg sesi bende duyuyorum

Arka bagaj tarafinda tikirti var gicik oluyorum bulamadim yerini muzik sesini açiyorum devam ediyorum

Heryerini dinlersem psikolojim bozulur

Hocam selamlar, 

7.5 1.0 TSI DSG kullanıcısıyım. Haftasonları sazlıbosna, riva ve türevi yerlerde aracımla kuş fotoğrafı çekmeye giderim. Sistem belli, rölantide ağır ağır giderken kuş görünce durup çekimini yap, devam! 

Şıkırtılar kesinlikle ama kesinlikle kronik. Zira 2017 Eylül de aldığım aracı ilk haftasındaki bu şıkırtıları halen duyabiliyorum. Vites geçişleri yolun eğimine göre farklı devirlerde olabiliyor. Bu tamamen yazılımla alakalı olup kavrama kararsızlığı olarak nitelendirilmemelidir. Örneğin hafif rampalarda spor moda geçtiğinizde hani daha stabil vites geçiyor ya, o hesap. Örneğin, düz veya yokuş aşağı eğimli yollarda 70km de iken 7. vitesi görebilirken yokuş yukarı eğimli yollarda 100km de daha 5. viteste olabiliyor araç. Titremek vuruntu konusu da ben hayatımda hiç titreme veya vuruntuya denk gelmedim, umarım gelmem de :)  

Son olarak ekleyebileceğim tek şey; sakınan göze çöp batar atasözü. Siz öyle detaylı ince ince dinlerseniz mutlaka bir sıkıntı bulursunuz :)   Ben kaporta boya vs için ne kadar dikkat etsem de otoparkta yan tarafa park eden ayılar sebepli kapılarda boya atmaları mevcut. Memlekette bulunan en seri ve kullanımı en keyifli şanzımanlardan birine sahip bir araç kullanıcı olarak tadını çıkartmak lazım.

@HONEY işte örnek bir vw kullanıcısı  :sofor:

Hocam selamlar, 

7.5 1.0 TSI DSG kullanıcısıyım. Haftasonları sazlıbosna, riva ve türevi yerlerde aracımla kuş fotoğrafı çekmeye giderim. Sistem belli, rölantide ağır ağır giderken kuş görünce durup çekimini yap, devam! 

Şıkırtılar kesinlikle ama kesinlikle kronik. Zira 2017 Eylül de aldığım aracı ilk haftasındaki bu şıkırtıları halen duyabiliyorum. Vites geçişleri yolun eğimine göre farklı devirlerde olabiliyor. Bu tamamen yazılımla alakalı olup kavrama kararsızlığı olarak nitelendirilmemelidir. Örneğin hafif rampalarda spor moda geçtiğinizde hani daha stabil vites geçiyor ya, o hesap. Örneğin, düz veya yokuş aşağı eğimli yollarda 70km de iken 7. vitesi görebilirken yokuş yukarı eğimli yollarda 100km de daha 5. viteste olabiliyor araç. Titremek vuruntu konusu da ben hayatımda hiç titreme veya vuruntuya denk gelmedim, umarım gelmem de :)  

Son olarak ekleyebileceğim tek şey; sakınan göze çöp batar atasözü. Siz öyle detaylı ince ince dinlerseniz mutlaka bir sıkıntı bulursunuz :)   Ben kaporta boya vs için ne kadar dikkat etsem de otoparkta yan tarafa park eden ayılar sebepli kapılarda boya atmaları mevcut. Memlekette bulunan en seri ve kullanımı en keyifli şanzımanlardan birine sahip bir araç kullanıcı olarak tadını çıkartmak lazım.
Sakinmak demeyelimde masrafi erkenden tespit edebilme gayreti diyelim :)  yani vuruntu falan diyorumda belki usta baksa hicbirsey yok diyecek ama tutuldum ya :)  mesela yazilimsa diyelim yeni yazilim guncellemesi falan yapilinca duzelir mi acaba ? saticam heralde sonrada pisman olucam. Golf 7 disinda da arac istemiyorum forumumuz bile harika  (y)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba hocam, bence ayağınıza gelen titreme ve DSG şaşırmaları fazla olmuyor ise çok takmamalısınız. Bu tedirginlikle ne zevkli bir yolculuk yapılır ne de kafa rahat olur.

Forumda heralde en son kavrama değiştirenlerden olarak bu iste uzmani sorulari aliyim 😂

selamlar 2015 110 luk tdi aracimda sert kalkışta titreme bendede oluyordu ve kavrama kacirmasi hissediyordum fakat şangirti sesi gelmiyordu kendim ticari araç tamircisi olduğum için sanzimani sökerek taksi grubundaki arkadaşlar ile kavramayi değiştirdim taktiktan sonra 3 ten 2 ye doğru düşerken sesli bi geçiş mevcut ve 3. yada 2. viteste ayağımı gazdan çektiğimde şangirti sesi gelmeye basladi  parke yolda ses gelmiyor birkaç usta arkadaşa sordum bunlar böyle dediler marş basma aninda tam araç çalışırken de şangirti yapıyor sizdede böylemi birde sadece gaza  %70.civarı basıp 4. vitese geçerken kavrama uzuyor sanki 2. viteste kalkmaya çalışıyor muş gibi.

nitekim kafamda deli sorular sonrasında teybin sesini biraz açmak yetiyor 

@HONEY hocam ben biliyordum isin sonunun teybin sesini acmaya gelecegini :)  

En guzeli arabayi bir ustaya gosterin varsa bir eksigi yaptirin satin  İstanbulda tavsiye edebilecegim usta da kartalda dogan usta var.. Bu sekilde araba  huzursuzluktan baska hic bir sey vermez size . 

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt