Mekatronik yağı ve şanzıman yağı

Hala servis arastiriyorsaniz aydelen ozel servisi tavsiye edebilirim.

@aozbas merhaba arkadaşlar. Başka bir yetkili servisten yağı aldım. 1lt yağ 185 TL.  Verdikleri yağın numarası G 004 000 M2. Fotoğrafını da ekliyorum. Yağın üstündeki Türkçe olarak merkez hidrolik yağı yazıyordu. Orjinal etiketinde dsg mekatronik yağı vb. yazmıyor. Yedek parça satış elemanı belki yanlış vermiştir diye tereddüt ettim. Yetkili servisteki ustaya sordum.  Evet doğru yağ dedi. 0.9 lt alıyormuş. Halbuki önceki yetkili servis 1.7 lt alıyor demişti. Yetkili serviste değişelim garantili olsun dedim. Mekatronik yağ değişimi diye bir işçilik kalemi yokmuş. Çünkü yağ değişmez diyorlar.Daha önceden bu işi yaptıran birisi tecrübe paylaşırsa sevinirim. Bir de yağ sentetik mi mineral mi olacak. Biri dsg de sorun çıkarıyormuş.

siz @forzaGilles hocama kulak verin, yanlış tespitlerde bulunmaz Ali hocam. 3 kuruş için arabadan olmayın.

@aozbas Kesinlikle yetkili servis dışında başka yerde yağı değiştirtmeyin. bazı arkadaşlar yağı servisten alıp, sanayide ustaya değişimi yaptırıyor. siz öyle yapmayın.

@aozbas merhaba arkadaşlar. Başka bir yetkili servisten yağı aldım. 1lt yağ 185 TL.  Verdikleri yağın numarası G 004 000 M2. Fotoğrafını da ekliyorum. Yağın üstündeki Türkçe olarak merkez hidrolik yağı yazıyordu. Orjinal etiketinde dsg mekatronik yağı vb. yazmıyor. Yedek parça satış elemanı belki yanlış vermiştir diye tereddüt ettim. Yetkili servisteki ustaya sordum.  Evet doğru yağ dedi. 0.9 lt alıyormuş. Halbuki önceki yetkili servis 1.7 lt alıyor demişti. Yetkili serviste değişelim garantili olsun dedim. Mekatronik yağ değişimi diye bir işçilik kalemi yokmuş. Çünkü yağ değişmez diyorlar.Daha önceden bu işi yaptıran birisi tecrübe paylaşırsa sevinirim. Bir de yağ sentetik mi mineral mi olacak. Biri dsg de sorun çıkarıyormuş.
Yağ doğru sıkıntı yok., VW mekatronik yağı olarak resimdeki “yeşil kapaklı” yağı kullanıyor.,

Mekatronik yağ kapasitesi: sistemin 0,9 - 1 lt. arası kapasitesi var. 

Şanzıman yağı kapasitesi: 1,7 - 1,9 lt. 

Servise gitmişken aracın orjinal şanzıman yağını da almanız iyi olurdu., keşke onu da alsaydınız, DSG yağ konusuna hasasiyeti var., başka yağlarda sıkıntı çıkarıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
DSG bu konuda oldukça hassas bir sistem.., bu sebebten şanzıman yağını ve mekatronikte kullanılan yağı servisten temin etmenizi., fabrika ne koyduysa kesinlikle aynı yağı kullanmanızı öneririm..!!

Acaba daha iyisi var mıdır gibi motor yağı gibi düşünmeyin., aracın şasi numarasıyla servisten temin etmenizi öneririm.,

Yanlış hatırlamıyorsam 7 ileri DSG şanzımanın yağ kapasitesi 1,7-1,9 Litre arası, mekatroniğin kapasitesini bilmiyorum 1 litre falandır.,

Yok efendim 85W kullanılıyor gibi hepsi aynı yağ fark etmiyor vs. sanayidekilerin kulaktan sallamasyon laflarına itibar etmeyin., alacağınız basit bir yağ., o kadar masraf yapıp., denizi aşıp derede boğulmayın..
Birde DSG yağ değişimi hassas bir prosedür. Dışarıda işlem yaptırıyorsanız vakum pompalı bir sistemle yağı değiştirin ve mümkünse internetten prosedürü bulun. Elle boşaltılan/doldurulan hazne DSG açısından sıkıntı yaratabilir, fazla veya az yağ kullanılması cidden problem. Malzeme olarak da @forzaGilles'in belirttiği gibi servisin kullandığı orijinal yağ en doğrusu. Hazır girişmişken yağ pompasını da mutlaka iyice kontrol ettirin. Ufak çatlaklar ani arızalara neden oluyor ve büyük masraf açıyor.

Son bir uyarı, yanlış bilmiyorsam bu işlemler için aküyü söüp altında şase bağlantılarını söküyorlar. Çoğu zaman bu bağlantılarına yerine oturturken bacaklar kırıldığı veya tam oturmadığı durumlar yüzünden kısa sürede akü problemleri yaşanabiliyormuş. Bu konuda işlemi yapacak kişileri uyarmanızı tavsiye ederim.

Bu şanzuman yağı değişimiyle ilgili kendine pay çıkaranlar ? Önemseyenler?

Hadi yetkili servis değismez diyor.

Antalyalı Aslan usta  her şanzuman yağını değistiğinde cıkan eski yaga  500x zoom yaparak BAKIN KAPKARA olmuş mefta olmuş diyor.

Bu şanzuman yağının kapkara olması dışında

Viskozitesini 

Özgül yogunlugunu 

Isınma / soguma katsayısını

Orjinal bilesen analizini 

Laboratuvara gönderip test ettirdimi acaba.

Bu kriterlerdeki Kayıplar acısından bir yorumlaması varmı ?

Kapkara yağdan bahsedersek 

Tdi bir motora koydugumuz motor yagı? karterı acıp bosaltalım 1500 km sonra kapkara ? Benzinli motorda aynı 1500 km de mümkün degil kapkara olması.

Yetkili servisin degismez dediği ve aracın avrupa standartı hurdaya cıkma km si olarak isaret ettiği 200.000 km ömürlü oldugunu kabul edersek (bu 200.000 km sınırını da hicbir avrupa kaynagında göremedim ben , olsa olsa avrupanın alt ekonomik  kademesindeki arnavutluk , romanya, bulgaristan 2. El pazarına sutlamayı kastediyorlar. 200k km ile)

200.000 e kadar degistirmeye gerek yok  algısı olusuyor.

Ben manuel şanzuman için yazdım. 

Kaç binde değistircez bunu ?

100 k? 120k? 150k? 

Bende bilmiyorum

Öz birader : 2012 passat manuel tdi

345 bin km dir şanzuman yağı degişmedi. (Sıfırdan beri onda)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Günaydın arkadaşlar

Cevaplar için teşekkür ediyorum. Dün başka bir yetkili servise gittim. forzaGilles in dediği gibi verilen mekatronik yağı doğru dedi. Artık onda bir tereddütüm kalmadı. Gitmişken şanzıman yağı da aldım. Onun da fotoğrafını paylaşıyorum. Serviste değişelim diye uğraştım. Yok değişmez diye ısrar ediyorlar. Araç 1 milyon km olsa ne olacak yine mi değişmeyeceğiz dedim. Bize gelen prosedür bu diyor servis. Daha fazla tartışmaya girmedim. Ayrıca arıza hariç bugüne kadar hiç değişim yapmamışlar. Durum böyle olunca bende yağ değişimini erteliyorum artık. Vardır heralde bir bildikleri. Yağlar dolapta bekleyecek artık:) 

Mekatronik yağı olayı ustaların bence para kırpma taktiği

Yetkili servis ten iyi mi bileceksiniz?

Şanzıman yağının 1 litresi 225 TL idi. Ben 2 litre aldım.

Bu yaz bende 90.000 km bakımında 2014 model Golf 1.2 Tsi Dsg şanzıman yağını ve mekatronik yağını değiştireyim dedim ama servis değiştirmiyoruz filan diyince salladım yine şu an 98.000 km ye yaklaştı ne yapıcam hala kararsızım. Tecrübe eden arkadaşlar varsa tecrübelerini duymak isterim.

Geri
Üst Alt